Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Recommended Posts

Witam,

Chciałbym przekształcić budynek usługowy(garaż) na dom mieszkalny.

Budynek powstał ponad 20 lat temu bez żadnych papierów(samowolka). Potem zgłoszono go jako budynek usługowy(warsztat) i jest do dnia dzisiejszego płacony podatek od powierzchni 100mkw.

Na działce tej postawiony jest również osobno budynek mieszkalny. Jak tą sprawę ugryźć od czego zacząć? Czy jest sens w ogóle zaczynać ten temat. Lokalizacja to Warszawa.

Prawdopodobnie budynek "istnieje" tylko do celów podatkowych  - zgodnie z prawem budowlanym to nadal  samowolka (brak pozwolenia, dokumentacji) i formalnie powinna więc być przeprowadzona legalizacja  bądź rozbiórka.  Ewentualna przebudowa na dom mieszkalny wymagać będzie "wyprostowania" zaszłości, uzyskania warunków zabudowy lub sprawdzenia zgodności  z MPZP, opracowania dokumentacji projektowej i uzyskania pozwolenia na budowę lub złożenie zgłoszenia.

Dnia 23.04.2019 o 16:21, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Prawdopodobnie budynek "istnieje" tylko do celów podatkowych  - zgodnie z prawem budowlanym to nadal  samowolka (brak pozwolenia, dokumentacji) i formalnie powinna więc być przeprowadzona legalizacja  bądź rozbiórka.  Ewentualna przebudowa na dom mieszkalny wymagać będzie "wyprostowania" zaszłości, uzyskania warunków zabudowy lub sprawdzenia zgodności  z MPZP, opracowania dokumentacji projektowej i uzyskania pozwolenia na budowę lub złożenie zgłoszenia.

Znany paradoks, gdzie gmina ściąga podatki od czegoś, co w powiecie nie istnieje. :icon_biggrin: Ale tak to w naszym powiatowym kraju działa.

Proponowałbym odczekać nieco, gdyż zapowiadane są zmiany prawne ułatwiające legalizowanie samowolek i znacznie obniżające koszty. Niestety, zbliża się maraton wyborczy i pewnie żadna z partii nie będzie teraz miała na to czasu, bo elektorat ludzi z samowolą budowlaną nie jest bardzo szeroki. Przyjdzie poczekać pewnie do 2020 roku.

Dziękuję za odpowiedzi. Będę próbował jednak prostować tą sprawę już w tym roku. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Dodatkowym problemem są dwie ściany budynku, które stoją w granicach 3 działek :-) . Dam znać jak poszło. Pozdrawiam.

Zobaczymy. Podobno jeden z sąsiadów jest mocno roszczeniowy Ale to było dawno temu. 2 pokolenia do tyłu. Teraz tam już jego dzieci mieszkają. Okien od stron tych działek nie planuje. Chciałbym zmieniać gabaryty. Chce podnieść mury około 1,2m.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Tapety są dobrym rozwiązaniem ,jeżeli chcemy szybo i w miarę czysto wykończyć mieszkanie. tapety ścienne nowoczesne są coraz bardziej popularne i wydaje mi się, że nie bez przyczyny. Jeszcze pare lat i mało które mieszkanie będzie malowanie. Większość moich znajomych ma wytapetowane mieszkania i bardzo fajnie, żywo i przyjemnie to wygląda.
    • Gość Aniela Ludwiczak
      Takim nadrzędnym błędem jest wynajęcie amatora do montażu okien. Dla przykładu, zarówno ja i mój mąż, jak i przyjaciółka moja z mężem kupiliśmy okna na prawdę wysokiej jakości z firmy Oknoplast. Liczyliśmy się z tym, że inwestujemy w okna na lata więc montaż musi być dobrze wykonany i tak zatrudniliśmy do tego firmę, która fachowo zajmuje się montaże okien, drzwi itd. U nas wszystko okej, okna działają jak należy. Natomiast mąż mojej koleżanki zadecydował, że nie będą przepłacać i sam zamontuje te okna. Zrobił to tragicznie, posługując się tylko filmikami z internetu. I co? Zawiało pare razy mocniej, troche chłodniejsze dni dały im w kość i przyszli pokornie po namiary na Panów od naszego montażu w celu poprawienia jego błędów. Mnie by było szkoda tracić czas i nerwy na montaż samodzielnie skoro nie mam o tym wiedzy szczególnie, że zarówno my jak i oni zainwestowaliśmy w na prawdę dobre, ciepłe okna więc montaż jest kluczową sprawą i mamy okna na lata. No ale Polaczkowość z nich wyszła. Nie róbcie tak. Pozdrowienia!
    • Remontujesz dom? Jeśli przy tej okazji wymieniasz okna zwróć uwagę na 12 najczęstszych błędów popełnianych podczas ich wymiany. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/remonty-i-modernizacje/a/18329-12-najczestszych-bledow-podczas-wymiany-okien
    • Gość Edward Janiszewski
      Bardzo przydatny artykuł. Chciałem się odnieść do tego, że podstawą udanej wymiany okien jest wybor szczelnych i ciepłych produktów. To jest 100% racji. Mega ważna sprawa. Nie warto szukać okien po marketach czy najtańszych możliwych producentach bo nie będą to okna wysokiej jakości. Ja mam od 7 lat okna z Oknoplast i uważam to za doskonały wybór. Okna są bardzo szczelne, przetestowane przez 7 lat, nie mam się do czego doczepić. Wybraliśmy doświadczonego producenta i w 100% spełnił on nasze oczekiwania.
    • Jeśli wyroby stolarki otworowej w mieszkaniu są wysłużone, to najpewniej nadszedł czas na ich wymianę. Gdy inwestor mieszka w budynku wielorodzinnym, może w związku z tym podlegać regulacjom spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej. Przy wymianie drzwi i okien, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/okna-i-drzwi/baza-wiedzy/okna/15256-wymiana-okien-i-drzwi-w-budynku-wielorodzinnym-co-warto-wiedziec
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...