Skocz do zawartości

adaptacja piwnicy


Recommended Posts

Witam,

Bardzo prosze o pomoc. Kupuje mieszkanie wlasnosciowe w kamienicy. Jestem po umowie przedwstepnej a sprawa jest naprawde bardzo pilna. W 2001 roku wlascicielka mieszkania dostala zgode od wspolnoty na uzytkowanie pomieszczenia po bylej pralni znajdujace sie bezposrednio pod mieszkaniem. Nastepnie przebila sie schodami w dol i zrobila sobie z tego pomieszczenia kuchnie (wspolnota o tym wie). W chwili obecnej nie posiada oprocz zgody wspolnoty na uzytkowanie tego pomieszczenia zadnego pozwolenia na budowe. Pomieszczenie to ma okno oraz jest standardowej wysokosci. Poniewaz osoba sprzedajaca nie dotrzymala pewnych uzgodnien, ktore zapadly przy podpisywaniu umowy przedwstepnej ja osobiscie moge od kupna odstapic i mam do tego prawo. Miedzyczasie wspolnota( w tym 55%miasto, ktore tez wie o tym iz istnieje tam kuchnia i tez zgadza sie sprzedac to pomieszczenie) zgodziala sprzedac to pomieszczenie (jest na to uchwala) kazdoczesnemu wlascicielowi tego lokalu. Koszty te zobowiazala sie poniesc sprzedajaca.

Moje pytanie brzmi?

Jak trudne byloby zalegalizowanie tego pomieszczenia (moze jako pomieszczenie przynalezne) i ewentualne pozostawienie tam kuchni jesli byloby to mozliwe choc nie koniecznie? czy mozliwym jest wogole w tym momencie dostac pozwolenie na budowe?

Z gory dziekuje za wszelko pomoc.
Link do komentarza
Cytat

Można kupić, piwnicę , garaż, strych bez konieczności uzyskiwania jakiegokolwiek pozwolenia na użytkowanie. Jedynie w przypadku zmiany sposobu użytkowania, które wg przepisów musi spełniać określone warunki potrzebne jest pozwolenie na adaptację na podstawie projektu.



Bardzo dziekuje za odpowiedz,

W gre jednak wchodzi zmiana sposobu uzytkowania. Obecni wlasciciele przylaczyli to pomieszczenie (bez jakiegokolwiek pozwolenia na budowe - dysponuja tylko i wylacznie uchwala wspolnoty, ktora oddaje im to pomieszczenie w uzytkowanie) i uzytkuja je jako kuchnie. Jakie dokumenty wiec musialbym zgromadzic aby moc uzytkowac to pomieszczenie legalnie (niekoniecznie jako kuchnie) i czy ewentualne kary za samowole budowlana, ktora przeprowadzili dotychczasowi wlasciciele przechodza na mnie lub mnie dotycza? (Umowa sprzedazy ma zawierac dokumentacje fotograficzna ww. przylaczenia). Jak krok po kroku zalegalizowac to pomieszczenie jako pomieszczenie mieszkalne przynalalezne do lokalu?

Z gory dziekuje za odpowiedz!
Link do komentarza
Cytat

Mam nadzieję, że wspólnota nie wycofa się z wcześniejszych ustaleń. Przyjaciółka zaadaptowała strych (za zgodą wspólnoty). Po czym okazało się za wspolnota zdanie zmieniła. Zgoda wspólnoty powinna być na piśmie.



Wspolnota sporzadzila uchwale, w ktorej zapisane jest iz sprzedaje to pomieszczenie obecnemu wlascicielowi, od ktorego my mamy zamiar kupic ten lokal. Uchwala jest podpisana przez Wspolnote.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Dzieki wszystkim za odpowiedzi,

Mi tez sie niby wydaje, ze nie powinno byc wiekszych problemow, szczegolnie ze, po pierwsze - to nie ja doprowadzilem do samowoli budowlanej adaptujac to pomieszczenie na kuchnie a po drugie - wspolnota wyrazila zgode na adaptacje i odsprzedanie nam tego pomieszczenia. Zmartwil mnie jednak post Szczepana, w ktorym redakcja odpisuje:

"W przypadku stwierdzenia przeprowadzenia robót bez wymaganego pozwolenia inspektor nadzoru budowlanego może wydać nakaz rozbiórki i przywrócenie stanu poprzedniego lub zezwolić na legalizację samowoli budowlanej po wniesieniu opłaty legalizacyjnej - dla domu jednorodzinnego w kwocie 50 000 zł.

Oprócz tego, jeśli obiekt lub jego część jest użytkowana bez zezwolenia może być nałożona kara w wysokości 10 000 zł. Dodatkowo, prowadzenie robót budowlanych bez wymaganych zezwoleń zagrożone jest odpowiedzialnością karną i karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2."



Czy ktos moglby napisac mi w jakim stopniu odpowidz redakcji dotyczy mnie i mojej sytuacji?

Z gory dziekuje!!!
Link do komentarza
Rozsądek podpowiada, że: to nie pan dokonał adaptacji bez zezwolenia więc nikt nie powinien Pana pociągać do odpowiedzialności choć znane są przypadki ludzi spłacających długi hipoteczne poprzednich właścicieli ich mieszkania. Zgoda wspólnoty na przeróbkę świadczy o pana dobrej woli jako kupującego - nie mógł pan wiedzieć o niedopatrzeniach. Spółdzielnia wydaje się być gotowa do ugody , źle to nie wygląda. Mimo wszystko jednak powinien się temu przyjrzeć prawnik.
Link do komentarza
Sprawa ma dwa wątki - jeden związany z prawem własności do piwnicy i tu decydujący jest zapis w umowie notarialnej, która powinna być zawarta pomiędzy wspólnotą a aktualnym właścicielem. Drugi - to naruszenie przepisów prawa budowlanego.

Formalnie roboty budowlane prowadzone były bez wymaganego pozwolenia i nie ma znaczenia kto je zlecił. Nie można też wystąpić po fakcie o uzyskanie takiego pozwolenia, chyba że w trybie legalizacji samowoli.

Teoretycznie może więc być wydany nakaz przywrócenia stanu poprzedniego lub legalizacja, natomiast oczywiście nie ma w tym przypadku odpowiedzialności karnej.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam ponownie,

Wlasnie odebralismy klucze - mieszkanie jest wiec juz nasze. Teraz chcielibysmy jak najszybciej zalatwic sprawe tej nieszczesnej piwnico-kuchni. Od czego mamy zaczac, do kogo skladac dokumenty i jakie, aby pomieszczenie to formalnie zalegalizowac i aby nalezalo ono do nas i wpisane bylo do Ksiegi Wieczystej np. jako pomieszczenie przynalezne do lokalu?
Przypominam:

1. Pomieszczenie znajduje sie pod mieszkaniem w pomieszczeniu po bylej pralni.
2. Wlascicielka od ktorej kupilismy mieszkanie przebila sie w dol i zrobila sobie z ww. pomieszczenia kuchnie do ktorej prowadza schody.
3. Nie ma na to zadnych pozwolen ani papierow budowlanych (jednym slowem samowola).
4. Wspolnota podjela uchwale, w ktorej zgodzila sie oddac nam to pomieszczenie za pewna kwote (ta juz zostala wplacona). Teoretycznie wiec wspolnota jak i Urzad Miasta (ktory jest udzialowcem Wspolnoty w 55%) wiedza zarowno o przebudowie jak i sposobie uzytkowania.
5. Pomieszczenie po bylej pralni przerobione na kuchnie ma wymiary: wysokosc 212, szerokosc 230, dlugosc 256.
Znajduje sie tam okno o wymiarach 100x84.

Czy ewentualne przeniesienie kuchni wyzej (na poziomie reszty mieszkania - co jest mozliwe), a w zamian uzywanie tego pomieszczenia np. jako garderoby ulatwiloby proces legalizacji? Czy tez nie ma to znaczenia?

Z góry dziekuje za odpowiedz.
Link do komentarza
Wspólnota podjęła uchwałe więc to nie samowola. Ale redakcja pisze że przy przeróbkach wymagany jest projekt a tego nie było. Czyli samowola. Wszystko teraz zależy od sposobu w jaki patrzą na świat panowie urzędnicy. A przeniesienie kuchni na poziom mieszkania to nie jest zły pomysł. Trzymanie żon w piwnicy to zwyczaj raczej z XIX wieku.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Najlepszym rozwiązaniem będzie zasięgniecie porady prawnika, który przejrzy wszystkie dokumenty dotyczące lokalu. Redakcja może jedynie wskazać ogólne przepisy, które mogą mieć zastosowanie w konkretnej sytuacji, ale nie przesądza to o interpretacji prawa ani jego wykładni.

W świetle podanych informacji przeróbka lokalu bez pozwolenia jest samowolą i tego nie można cofnąć. Niemniej w praktyce takie przypadki traktowane są najczęściej "z przymrużeniem oka " i nie powodują konsekwencji dla właścicieli. Dlatego prościej będzie zrezygnować z formalności związanych ze zmianą przeznaczenia pomieszczenia, natomiast w zakresie prawa własności decyduje treść aktu notarialnego.Np. zapis o włączeniu do lokalu
powierzchni pomocniczej o X m2 rozwiązuje ten problem.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Bardzo dziekuje za wszystkie odpowiedzi, te od redakcji jak i innych czlonkow tego forum!

Juz niedlugo nadchodzi upragniony urlop i to w tym czasie chcialbym rozwiazac moj dylemat kuchnio-piwnicy:)

Jeszcze tylko kilka pytan. Mam nadzieje iz nie bede sie powtarzal:) i prosze o cierpliwosc:)
Co bedzie mi potrzebne do sporzadenia aktu notarialnego, ktory bedzie mowil o prawie wlasnosci. Obecnie posiadam tylko pisemna zgode Wspolnoty w postaci Uchwaly mowiaca o tym iz zgadza sie ona na odplatne przejecie przeze mnie tego pomieszczenia . Natomiast nigdzie nie mam na papierze wymiarow tego pomieszczenia. Czy potrzebna bedzie inwentaryzacja i jesli tak to do kogo mam sie z tym zwrocic. Ile takie cos moze kosztowac i jak dlugo moze to potrwac?

Ponad to, za co sie wziasc najpierw? Za legalizacje samowoli, czy za wpisanie tego pomieszczenia do Ksiegi Wieczystej?

Widze iz temat ten jest dosyc popularny na forum. Objecuje iz na bierzaca beda informowal o moich zmaganiach i ich efektach. Mam nadzieje iz okaze sie to dla niektorych pomocne!

Z gory dziekuje za odpowiedzi!
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...