Skocz do zawartości

pompa ciepła - formalności


Recommended Posts

należy pamiętać, że w przypadku pomp ciepła z bezpośrednim odparowaniem gdzie pionowe kolektory ziemne mają głębokość 30 metrów należy wykonać zgłoszenie w Starostwie, do zgłoszenia potrzebne jest podanie oraz projekt prac ziemnych wykonany przez geologa, urząd ma 30 dni na ewentualne zakwestionowanie zgłoszenia, po tym terminie w przypadku braku zastrzeżeń można rozpocząć prace ziemne !!

obowiązek zgłoszenia prac ziemnych spoczywa na inwestorze

FONKO
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie temu...
Pracuje przy wierceniach i odpowiem że śmiało można wiercić nawet na płuczke przy mrozie do kilku stopni. A miedzianym rurkom też chyba nie przeszkadza. Pytanie do FONKO w jaki sposób Wasze kolektory są chronione przed mechanicznym uszkodzeniem w trakcie wpuszczania do otworu? Jednak rura pe jest odporniejsza moim zdaniem?
Link do komentarza
Szanowny Panie,

po pierwsze: rzeczywiście wiercić można, ale należy pamiętać, że nie wolno dopuścić do zamarznięcia wody w obiegu a więc pomijając sam fakt pracy cały dzień operatorów wiertnicy na dworze operacja jest zwyczajnie bardziej uciążliwa ... powszechną praktyką jest przeznaczenie okresu zimowego na konserwację urządzeń wiertniczych oraz skoncentrowanie się na pracach instalacyjnych w budynkach ... sami często dzielimy realizację na kilka etapów tak by wykonać kolektory najpóźniej w okresie wczesnozimowym by zimą kontynuować już same prace instalacyjne

po drugie: oprócz osłony czoła kolektora nie stosuje się żadnych specjalnych zabezpieczeń ... w technologii bezpośredniego odparowania zależy nam na możliwe jak najlepszym kontakcie rur z otaczającą ziemią stąd nie celowe byłoby zakładanie rur osłonowych czy innych elementów ... należy pamiętać, że rury miedziane są stosunkowo elastyczne, co powoduje, że łatwo układają się w otworze bez niebezpieczeństwa uszkodzenia !!

po trzecie: prosimy o kontakt gdyż wciąż poszukujemy nowych wiertaczy !!

Tomasz Kotruchow/ FONKO
0604 967504
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
No tak Byłem w starostwie i według pani w okienku nie musze zgłaszać takiej inwestycji bo nie jest to studnia i nie jest głębsza niż 30m tylko instalacja zewnętrzna Pewnie żle poinformowana jakaś) Więc sam nie wiem
Strona fonko bardzo fajna Duzo zdjęć Zastanowie się nad tym bezpośrednim odparowaniem. Czy macie jakieś instalacje w rejonie Łukowa- Siedlec żeby obejrzeći porozmawiać z właścicielem ? Czemu tylko na stronie cennik nie działa?
Ile kosztuje metr kolektora skoro o tym mowa? Tyle co studni?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...