Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
t1000race

Łączenie deski trójwarstwowej i płytek, gresu

Recommended Posts

Witajcie!

Mam taką sytuację:
W salonie z aneksem kuchennym chcę połączyć deskę barlinecką trójwarstwową z gresem dużo formatowym. Połączenie ma mieć kształt litery L 
I teraz problem fachowiec sp#$%ł układanie desek - zostawił za duży i nie równy odstęp od gresu 5-9mm, a miejscami nawet 10mm.

Teraz pytanie jak to naprawić?
Nie chcę używać listwy jak do paneli. 

Ja mam dwa pomysły:
-  zerwanie najbliższych desek od strony gresu i położenie na nowo - kwestia jakie ryzyka się z tym wiążą. mam trochę desek w zapasie więc jest to do zrobienia..
- druga opcja wyrównanie krawędzi desek i danie korka, ewentualnie korka z metalowym profilem zlicowanym na 0. 

Co radzicie?

yEFFBy0.jpg
B0KoeME.jpg

1 godzinę temu, t1000race napisał:

- druga opcja wyrównanie krawędzi desek i danie korka, ewentualnie korka z metalowym profilem zlicowanym na 0. 

Co radzicie?

Ja pomyślałem o metalowym profilu (przekrój prostokątny lub zbliżony) w tej szparze, przylegającym do krawędzi desek i zwykłą fugę, jaką masz pomiędzy płytkami.

Ale widzę, że to bezspoinowe, więc nie wiem.

Fachowiec nie

2 godziny temu, t1000race napisał:

sp#$%ł

układania - no, może zrobił to niezbyt starannie, ale zachował - tak jak wymaga tego producent - przerwy dylatacyjne z każdej strony, bo deska, to deska... trzywarstwowa, ale z "żywego" drewna, które, w zależności od zmieniającej się wilgotności - pracuje! Czy klejona do  podłoża, czy ułożona jako "pływająca" - chodzi i pracuje.

Ale, co by nie mówić - to on, ten fachowiec - powinien sam wykończyć to połączenie właśnie listwą korkową...

• Dziękuję 2

3 godziny temu, uroboros napisał:

Fachowiec nie

układania - no, może zrobił to niezbyt starannie, ale zachował - tak jak wymaga tego producent - przerwy dylatacyjne z każdej strony, bo deska, to deska... trzywarstwowa, ale z "żywego" drewna, które, w zależności od zmieniającej się wilgotności - pracuje! Czy klejona do  podłoża, czy ułożona jako "pływająca" - chodzi i pracuje.

Ale, co by nie mówić - to on, ten fachowiec - powinien sam wykończyć to połączenie właśnie listwą korkową...

I założę się, że mierząc co jakiś czas szczelinę będzie ona miała inny wymiar z wiadomego powodu o którym wspominałeś.

6 godzin temu, t1000race napisał:

zostawił za duży i nie równy odstęp od gresu 5-9mm, a miejscami nawet 10mm.

A czy fachowiec został poinformowany jak ma wyglądać wykończenie ?? korek ? listwa ? sylikon?

Czy rozmawiałeś z majstrem jak ma to wyglądać i jakie są twoje oczekiwania ?

Przez jedną dylatację ...wychodzi że fachowiec

7 godzin temu, t1000race napisał:

sp#$%ł układanie desek

w całej chałupie ...jakoś kupy to się nie klei ..:scratching:

Dzięki za odpowiedzi :) 

Na początku prac ustaliłem z fachowcem, że nie będzie listwy maskującej. Deski miały byc dostawione do płytek z zachowaniem minimalnej szczeliny dylatacyjnej. 

Zgodzę się, że taka szersza szczelina jet ok kiedy jest przy ścianie zamaskowana listwą ścienną. Jednak w przypadku łączenia z płytkami można chyba oczekiwać lepszego wykonannia... 

Osobiście skłaniam się ku zerwaniu części desek stycznych z płytkami i ułożeniu ich na nowo. Obawiam się tylko, czy to nie spowoduje oderwania pozostałych desek stycznych do tych usuwanych...

Druga sprawa jak zabrać się za ich oderwanie? 

Mój pomysł zakłada przecięcie ich mniej więcej w 3/4 długości, zostawiając krótszą część od strony centrum pomieszczenia i wydłubanie jej np. dłutem albo łomem...

co sądzicie? 

9 godzin temu, t1000race napisał:

Na początku prac ustaliłem z fachowcem, że nie będzie listwy maskującej

No to faktycznie się nie popisał .Ja bym naciął i wyrównał do żądanej szerokości pilarką z regulowaną głębokością cięcia i wypełnił korkiem . Pojedyńczych desek nie wyciągniesz , zdemolujesz całą podłogę.

Proponuję wymienić deski, uformować szczelinę - dylatację (ok. 3 mm), następnie tę szczelinę wypełnić trwale elastyczną masą polimerową np. SIKAFLEX, w odpowiednim kolorze. Będzie estetycznie, elastycznie i szczelnie.

Wyfrezować frezarką ręczną równoległą szczelinę, w drewnie, w szczelinę   można wstawić wszystko, listwę dylatacyjną, maskującą, z oświetleniem LED, listwa dylatacyjna powinna zostać wstawiona przez glazurnika a fachowiec od desek by miał już prostą robotę.

5_liepda_listwa-dylatacyjna-al_full.jpg

dylatacja-korkowa-1024x590.jpg

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Witam, Chcę zabudować balkon aby uzyskać jeden pokój więcej. Ma to być pokój dla dziecka. Wymiary zewnętrzne balkonu to ok 2,6m na 4,75m. Z tego co już wyczytałem to na pewno będzie to konstrukcja lekka szkieletowa. Wstępne plany są takie aby okno umieścić na wschód. Poniżej balkonu w wiatrołapie mam kaloryfer więc będzie mi pasowało podpięcie kaloryfera pod oknem, właśnie na wschodniej ścianie. W załączniku mam zrobione na szybko rzuty z wymiarami i kilka obrazów bryły domu.   Czy ktoś z panów ekspertów mógłby mi podpowiedzieć jakie mają być poszczególne warstwy na podłodze, ścianach i suficie?   Coś w stylu "od zewnątrz styropian płyta osb, folia, wata, płyta osb, płyta k/g"    Oczywiście będę też wdzięczny za uwagi czego nie robić. Np. czego nie uszczelniać za bardzo aby oddychało albo co lepiej uszczelnić aby nie wiało ;)   Część balkonu wysunięta na zachód będzie jeszcze dodatkowo podparta dodatkowym filarem.   Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.
    • Gość Pomysłowy Dobromir
      Szanowny expert nie wie ile kosztuje 1 m3 wody w Polsce ,ja płacę 17 zł za 1 m3 wliczając opłatę za ścieki i opłatę abonamentową ,którą od kilku lat doliczają do rachunku jednocześnie systematycznie windując jej cenę,nawiasem mówiąc to trochę dużo jak za deszczówkę z Wisły.. Więc ja uważam,że gromadzenie deszczówki ma sens ,ja zainstalowałem dwa zbiorniki mauzer 1000 l zakupione po 150 zł za sztukę,prawie nowe po jednokrotnym użyciu przez firmę produkującą nawozy ,można kupić dowolną ilość w tej cenie..
    • Kupiłem. Widziałem jak znajomy ma obity płytą osb ale co jest za nią,nie wiadomo bo tak juz kupił. I Bardzo przyjemnie urządził w środku i da sie wysiedziec i latem i zimą przy elektrycznej farelce.
    • Hej, witajcie!  Otóż zabrałem się za balkon, który ma około 25 lat, i w tym czasie nie było nic ruszane. Takie to remonty starych chałup..  Na pierwszy front poszły płytki, które odeszły gładko, ponieważ kleju miejscami w ogóle się nie trzymały. W innych miejscach, klej trzymał się dość dobrze.  Sam balkon od spodu w miejscami jest lekko spękany, jednak tragedii nie ma.  Do rzeczy, płytki pozdejmowałem, klej w większości ręcznie skułem (miejscami również i folię która była położona na beton pod płytki), ponieważ odchodziło to po prostu różnie.  Dodatkowo większość zeszlifowałem szlifierką do betonu, aby stworzyć w miarę równą powierzchnię której nie dobija waga (lata robią swoje..) Jak wygląda to mniej więcej teraz ? Tutaj wrzucam filmik : FILM YOUTUBE Generalnie rzecz biorąc, wciąż na balkonie są nierówności względem posadzki a kleju, chociaż większość została wyrównana i się dobrze kupy trzyma. Miejscami folii nie ma. Chciałbym to teraz zabezpieczyć oraz niskim kosztem wykończyć. Myślałem wyrównać całość balkonu klejem do płytek, zaś na wierzch położyć żywicę. Jednak obawiam się że żywica nie zda egzaminu, ponieważ nigdy jej nie kładłem. Płytek po raz kolejny na balkonie nie chcę.  Myślałem żeby położyć jakąś warstwę chemikaliów nieprzepuszczającej wody i ewentualnie sztuczna trawa na wierzch.  Jak najlepiej teraz takie podłoże przygotować?  Co polecacie? Dziękuję za pomoc 
    • Gość Jaro
      Witam mam pytanko ile mnie wyniesie dach pokryty dachówka o powierzchni 170 m dach jest prosty dwu spadkowy z jedną jaskółka
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...