Skocz do zawartości

CO i CWU w domku 35m2


Recommended Posts

Na wstępie witam wszystkich i proszę o wyrozumiałość ;)
Zacząłem stawiać "powiedzmy budynek gospodarczy" na zgłoszenie. Kwestie prawne pomijam i mam nadzieję że nie staną się one tematem dyskusji.
A więc tak: budynek o powierzchni zabudowy 35m2; powierzchnia użytkowa ~ 27m2 na parterze i drugie tyle na poddaszu czyli razem zaokrąglmy do 55m2. Generalnie wszystko mam już obmyślone i zaplanowane oprócz CO i CWU. Budynek ma być całoroczny, będzie odpowiednio ocieplony itp itd. Bardzo chciałbym mieć na dole i u góry ogrzewanie podłogowe. I  tu pojawia się moje pytanie: czy ma sens i czy wogóle jest możliwe wykonanie ogrzewania podłogowego zasilanego z zasobnika CWU (około 200-300l) który będzie zasilany kominkiem z płaszczem wodnym? Dodatkowo zamierzam zamontować panele słoneczne na ciepłą wodę w okresie letnim. Czy tak małe pomieszczenie na parterze nie będzie się przegrzewało od samego kominka? Z drugiej strony ogrzewannie grawitacyjne z kominka nie będzie za bardzo dawało kontroli nad temperaturą (na dole będzie gorąca, na górze zimno a i nad ranem będzie kosta w dziupli ;) )
Proszę o porady, pozdrawiam.

Link do komentarza

Czyli moje przemyślenia nie mają większego sensu, tak? Generalnie do ogrzewania chcę używać wyłącznie drewna gdyż mam go w brud... A panele będą służyły tylko do podgrzania cwu latam, nie będą to panele fotowoltaiczne do produkcji prądu. Czyli nie ma szans na podłogówkę?

Link do komentarza

Moim zdaniem drewno, którego masz w bród pakuj na palety i sprzedawaj innym do ich kominków, a zarobione w ten sposób pieniądze wydawaj na prąd, którym będziesz ogrzewał ten

2 godziny temu, Ngorso napisał:

"powiedzmy budynek gospodarczy" 

Podejrzewam, że wyjdzie na jedno... Skalkukuj koszt podłogówki wodnej i elektrycznej, porównaj...

Zainstaluj maty grzewcze - będzie podłogówka, tak jak chcesz - dodaj jakiś piecyk akumulacyjny, kominek zrób jako rezerwowe grzanie (Twoja podłogówka też nie będzie śmigać, jak wyłączą prąd :bezradny:) i na uzyskanie intymnej atmosfery :icon_mrgreen:.

 

Twój

2 godziny temu, Ngorso napisał:

"powiedzmy budynek gospodarczy" 

nie może mieć poddasza użytkowego - co najwyżej antresolę...

Link do komentarza

Tak jak pisałem, kwestie prawne są nieistotne. Moja ziemia i będę na niej robił co chcę :D. Poddasze będzie użytkwe. Kominek wcale aż tak dużo miejsca nie zajmie, bez przesady :) Tylko właśnie nie wiem jak rozegrać system CO i CWU aby było to stosunkowo komfortowe - chodzi mi o komfort temperaturowy. Kwestię podkładania pomijam bo lubię to robić.
Koszty napewno przedstawionego przeze mnie "systemu: będą spore, nie ma co się oszukiwać tylko pytanie czy da się to zrobić i czy będzie to działało jak należy?

Link do komentarza

Kominek, nawet z PW, nie może być głównym ogrzewaniem, jeśli taki budynek ma być legalny - też przepisy.

Ale to najmniejszy problem z nieprzestrzeganiem przepisów na własnej ziemi - bo wszystko wskazuje i tak na samowolę budowlaną, chyba że zgłoszenie dotyczyć będzie budowy domu mieszkalnego jednorodzinnego.

Link do komentarza

Bo to jest podstawa!

A w łamaniu prawa budowlanego wolę nie uczestniczyć...

Idź do jakiegoś pana Miecia, czy Józka - on zrobi tak jak chcesz...

 

Znam ludzi, którzy dostali poprawki w wymiarze podatków po analizie zdjęć lotniczych - mówi się niezbyt precyzyjnie: z satelity - która to analiza przeprowadzona była w urzędzie gminy...

Link do komentarza

W pierwszym poście napisałem że kwestie prawne pomijam gdyż wszystko jest zgodne z prawem, pozwolenie na budowę posiadam. Jeśli ktoś odnośnie mojego problemu nie ma nic sensownego do napisania to proszę aby w ogóle się nie wypowiadał bo zaśmieca forum a temat dyskusji odbiega od założonego. Proszę tylko o opinię i rady co do mojego problemu, nic więcej ;) 

Link do komentarza
Dnia 13.04.2019 o 12:40, Ngorso napisał:

Zacząłem stawiać "powiedzmy budynek gospodarczy" na zgłoszenie. 

 

Dnia 13.04.2019 o 12:40, Ngorso napisał:

Kwestie prawne pomijam

 

Dnia 14.04.2019 o 11:44, Ngorso napisał:

kwestie prawne są nieistotne

 

4 godziny temu, Ngorso napisał:

pozwolenie na budowę posiadam

:icon_rolleyes::scratching:

Link do komentarza
Dnia 13.04.2019 o 12:40, Ngorso napisał:

Na wstępie witam wszystkich i proszę o wyrozumiałość ;)
Zacząłem stawiać "powiedzmy budynek gospodarczy" na zgłoszenie. Kwestie prawne pomijam i mam nadzieję że nie staną się one tematem dyskusji.
A więc tak: budynek o powierzchni zabudowy 35m2; powierzchnia użytkowa ~ 27m2 na parterze i drugie tyle na poddaszu czyli razem zaokrąglmy do 55m2. Generalnie wszystko mam już obmyślone i zaplanowane oprócz CO i CWU. Budynek ma być całoroczny, będzie odpowiednio ocieplony itp itd. Bardzo chciałbym mieć na dole i u góry ogrzewanie podłogowe. I  tu pojawia się moje pytanie: czy ma sens i czy wogóle jest możliwe wykonanie ogrzewania podłogowego zasilanego z zasobnika CWU (około 200-300l) który będzie zasilany kominkiem z płaszczem wodnym? Dodatkowo zamierzam zamontować panele słoneczne na ciepłą wodę w okresie letnim. Czy tak małe pomieszczenie na parterze nie będzie się przegrzewało od samego kominka? Z drugiej strony ogrzewannie grawitacyjne z kominka nie będzie za bardzo dawało kontroli nad temperaturą (na dole będzie gorąca, na górze zimno a i nad ranem będzie kosta w dziupli ;) )
Proszę o porady, pozdrawiam.

Moim skromnym zdaniem - te 55 m2 ogrzejesz nawet wkładem kominkowym 9kW bez płaszcza i to ze 100% zapasem mocy. Ciepłe powietrze z kominka i tak ogrzeje górę.

NA DOLE BĘDZIE BIŁO CIEPŁO OD SZYBY KOMINKA (PROMIENIOWANIE) A NA GÓRZE BĘDZIE CIEPŁE POWIETRZE, które powędruje do góry z dołu.

Ewentualnie możesz się dogrzać na górze jakimś promiennikiem albo grzejnikami rozproszonymi - 2kW wystarczy na ogrzanie samej góry jak nie będziesz miał siły palić w kominku albo ci ogień w nocy wygaśnie..

CWU zrealizuj nawet małym podgrzewaczem przepływowym żebyś bez potrzeby nie grzał wody, którą użyjesz rano do kąpieli, potem do mycia naczyń z 3 razy i może kąpiel na wieczór. Jak będziesz miał zmywarkę to tylko cwu na kąpiel pozostanie. Mała przepływka wystarczy.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...