Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Batman

Taras. Pomocy :)

Recommended Posts

Wkrótce zabieram się za budowę tarasu. Taras ma mieś wymiar około 12m x 3,9m. Postanowiłem, że będzie drewniany na betonowych słupkach.

W planach mam wykonać taras na legarach bez kontrlegarów. Wówczas słupki pod legarami (wzdłużne) co 1 metr a poprzeczne co 50 cm. Legary 5cm x 10cm . Wysokość betonowych słupków około 20 cm nad ziemią.

taras1.jpg.54db7dea69fb2484dc79c2c1083926f3.jpg

Dłuższa linia to legar 5cm x 10 cm a krótsza to deska

taras2.jpg.a2fb606973bf784fd18e1ceb689b4ab2.jpg

 

 

 

 

Ostatnio zastanawiałem się czy jednak by nie dać kontrlegarów a co za tym idzie zrobić większe odległości między słupkami oraz obniżyć wysokość betonowych słupków.

Pytanie:

- jak maksymalnie rozsunąć słupki w drugiej opcji? 1,5m i 1m?

- jaki wybrać przekrój legarów i kontr w przypadku drugiej opcji?

 

 

Edytowano przez Batman (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zamiast słupków mogą spokojnie posłużyć bloczki betonowe. Nawet nie trzeba ich wkopywać. Najwyżej na tyle, żeby je wzajemnie wypoziomować. Taka drewniana konstrukcja jest niewrażliwa na ruchy gruntu.

Proponuję rozstaw słupków/bloczków co 80 cm w obu kierunkach. Będzie ich mniej niż w pierwszej wersji, a rozpiętości mniejsze. Kluczowa jest odległość większa (pierwotnie 100 cm), bo legary mają mały przekrój. Jakiej grubości mają być deski na tarasie? Bo to z kolei determinuje maksymalny rozstaw pomiędzy legarami. Przy 80 cm wystarczy 2,5 cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że zrobienie słupków będzie prostsze, ponieważ teren nie jest idealnie równy. W przypadku bloczków będę musiał i tak postawić jeden na drugim a to utrudni poziomowanie. Przy słupach wystarczy wsunąć bądź wysunąć rurę z ziemi na odpowiednią wysokość (posiłkując się wodną poziomicą).

Czy to zagęszczenie na 80 cm x 80 cm jest wersją bez kontrlegarów? Co do legara - nie mam jeszcze ustalonego wymiaru, może być 45x70, 50x100 czy 60x120.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o wersji bez kontrlegarów. Moim zdaniem taka będzie prostsza i sensowniejsza. Zakładałem że legary będą 5×10 cm. jak w pierwszym poście. Podane teraz przekroje też są niewielkie.

Z bloczkami jest łatwiej, chyba, że i tak zamawiamy beton na coś innego. Jeżeli nie, to nie ma raczej sensu bawić się w jego przygotowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mogę przedstawić jakieś konkrety na które się zdecydowałem. Taras długi na 12 metrów, szeroki na 3,9 m. Wybrałem opcję z legarami i kontrlegarami. Zaplanowałem odstęp między legarami 1 metr a podpory dla legarów co 1,5 metra. Słupki to będzie odwiert wiertnicą w ziemi a na wewnątrz wyprowadzone do właściwej wysokości rurą kanalizacyjną fi 160 mm. Legary do słupków będą przymocowane kołkami nylonowymi do szybkiego montażu SMN 10x200.

Pytanie moje teraz. Czy legary 60 mm x 120 mm będą odpowiednie (nie za wielkie/małe). Przyjąłem przy tych odległościach kontrlegary co 0,5 m. I teraz zastanawiam się jaki dać przekrój owych "przekładek"? 40x40? 40x60? Może 40x70? Czy kontrlegary do legarów montować wkrętami od góry, czy kjakimiś kątownikami z boku?

 

Poniżej (dużo dokładniejszy) rysunek na szybko, planowanego tarasu:

grube kreski to legary, cienkie to kontrlegary a te dwie wypustki to drzwi tarasowe.

taras3.jpg

Edytowano przez Batman (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Amatorską konstrukcje drewniane albo projektuje się na podstawie obliczeń wytrzymałościowych albo przeprowadza test  obciążeniowy - planowaną belkę  podpiera się w przewidywanym rozstawieniu i obciąża mierząc strzałkę ugięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • mhtyl - czy autorka zapytała "jak wykonać wiatę"? Nie. Zapytała, kto by jej zbudował. Czyli nie planuje robić tego sama. A tym samym musi liczyć się z kosztami robocizny a nie tylko materiału.  Ja też tego bym nie zrobiła - ani nie mam narzędzi, ani samochodu do wożenia długich dech, ani miejsca na działce, by rozłożyć się z materiałem, ani nikogo do pomocy.    Na jakiej podstawie oceniasz z góry możliwości nabywcze autorki zapytania?   Jeśli bym szukała aluminiowej wiaty/pergoli, to ta oferta by mnie zainteresowała. Mam porównanie z cenami takich pergoli, bo na targach jestem co roku i kilka lat temu, gdy to była nowość (system zadaszenia z materiału sterowany elektrycznie, żaluzjowe ścianki), ceny były trzykrotnie wyższe. Kombinowałam z moim wykonawcą jak zrobić to taniej, ale aby utrzymać wysoki poziom estetyczny i techniczny nijak nie byliśmy w stanie wycenić poniżej 15-18 tyś.    Poszłam raz z zaprzyjaźnioną właścicielką firmy zakładającej ogrody (w tym mojego projektu) na Gardenią. Oglądamy produkty producenta architektury ze stali nierdzewnej. Daje nam cenniki. Ja oddaję, bo mówię, że mi się nie przyda, zbyt wysokie ceny jak na moich klientów. A właścicielka firmy w śmiech i mówi, że od ręki niektórzy jej klienci to wezmą.   Z tym płotem to dla klienta też cena była zaporowa i kombinowaliśmy coś podobnego, ale taniej.  Niemniej chodzi o to, że skoro są producenci (i to nie jeden) w takich cenach, są też nabywcy w takich ilościach, by produkcja się opłacała. Więc nie ma co z góry zakładać, że coś jest za drogie dla drugiego człowieka.   *** Autorka linkowanego bloga sama się "babrała" pracami w domu.
  • Poprawiłem około 10 tak że może lepiej sprawdzić 
  • Zgadza się ale ziemia się już trochę uleży. Tak zresztą zalecają przy obsypywaniu plastikowych szamb. Oczywiście wiem że mają inny kształt. Poza tym zrobiłbym tak jak radzisz.Kupiłbym betonowe szambo.
  • Aktualizuj bo mnie nie było i królika na liście Dopisuj też w każdym nowym poście po aktualizacji listę z pogrubiona osoba która jest dopisana  1,2 - Szanowna Redakcja w osobach red. Marcina i red. Olka 3,4 - Daggulka +1 5,6 - Cieszka + Petrues 7,8,9,10 - aaaa+ewiq0 + 2 dzieci 11,12, - Gaweł + 1 13 - Retrofood 14,15,16 -  Coolibeer + 2 17, - @jeea
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...