Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Wkrótce zabieram się za budowę tarasu. Taras ma mieś wymiar około 12m x 3,9m. Postanowiłem, że będzie drewniany na betonowych słupkach.

W planach mam wykonać taras na legarach bez kontrlegarów. Wówczas słupki pod legarami (wzdłużne) co 1 metr a poprzeczne co 50 cm. Legary 5cm x 10cm . Wysokość betonowych słupków około 20 cm nad ziemią.

taras1.jpg.54db7dea69fb2484dc79c2c1083926f3.jpg

Dłuższa linia to legar 5cm x 10 cm a krótsza to deska

taras2.jpg.a2fb606973bf784fd18e1ceb689b4ab2.jpg

 

 

 

 

Ostatnio zastanawiałem się czy jednak by nie dać kontrlegarów a co za tym idzie zrobić większe odległości między słupkami oraz obniżyć wysokość betonowych słupków.

Pytanie:

- jak maksymalnie rozsunąć słupki w drugiej opcji? 1,5m i 1m?

- jaki wybrać przekrój legarów i kontr w przypadku drugiej opcji?

 

 

Edytowano przez Batman (zobacz historię edycji)
Napisano

Zamiast słupków mogą spokojnie posłużyć bloczki betonowe. Nawet nie trzeba ich wkopywać. Najwyżej na tyle, żeby je wzajemnie wypoziomować. Taka drewniana konstrukcja jest niewrażliwa na ruchy gruntu.

Proponuję rozstaw słupków/bloczków co 80 cm w obu kierunkach. Będzie ich mniej niż w pierwszej wersji, a rozpiętości mniejsze. Kluczowa jest odległość większa (pierwotnie 100 cm), bo legary mają mały przekrój. Jakiej grubości mają być deski na tarasie? Bo to z kolei determinuje maksymalny rozstaw pomiędzy legarami. Przy 80 cm wystarczy 2,5 cm.

Napisano

Wydaje mi się, że zrobienie słupków będzie prostsze, ponieważ teren nie jest idealnie równy. W przypadku bloczków będę musiał i tak postawić jeden na drugim a to utrudni poziomowanie. Przy słupach wystarczy wsunąć bądź wysunąć rurę z ziemi na odpowiednią wysokość (posiłkując się wodną poziomicą).

Czy to zagęszczenie na 80 cm x 80 cm jest wersją bez kontrlegarów? Co do legara - nie mam jeszcze ustalonego wymiaru, może być 45x70, 50x100 czy 60x120.

 

Napisano

Pisałem o wersji bez kontrlegarów. Moim zdaniem taka będzie prostsza i sensowniejsza. Zakładałem że legary będą 5×10 cm. jak w pierwszym poście. Podane teraz przekroje też są niewielkie.

Z bloczkami jest łatwiej, chyba, że i tak zamawiamy beton na coś innego. Jeżeli nie, to nie ma raczej sensu bawić się w jego przygotowanie.

  • 3 tygodnie temu...
Napisano (edytowany)

Mogę przedstawić jakieś konkrety na które się zdecydowałem. Taras długi na 12 metrów, szeroki na 3,9 m. Wybrałem opcję z legarami i kontrlegarami. Zaplanowałem odstęp między legarami 1 metr a podpory dla legarów co 1,5 metra. Słupki to będzie odwiert wiertnicą w ziemi a na wewnątrz wyprowadzone do właściwej wysokości rurą kanalizacyjną fi 160 mm. Legary do słupków będą przymocowane kołkami nylonowymi do szybkiego montażu SMN 10x200.

Pytanie moje teraz. Czy legary 60 mm x 120 mm będą odpowiednie (nie za wielkie/małe). Przyjąłem przy tych odległościach kontrlegary co 0,5 m. I teraz zastanawiam się jaki dać przekrój owych "przekładek"? 40x40? 40x60? Może 40x70? Czy kontrlegary do legarów montować wkrętami od góry, czy kjakimiś kątownikami z boku?

 

Poniżej (dużo dokładniejszy) rysunek na szybko, planowanego tarasu:

grube kreski to legary, cienkie to kontrlegary a te dwie wypustki to drzwi tarasowe.

taras3.jpg

Edytowano przez Batman (zobacz historię edycji)
  • 11 miesiące temu...
Napisano

Witam,

 

I jak taras się sprawdza, konstrukcja dość solidna to po zimie nic nie powinno się dziać ? Jakie drewno zostało zastosowane i jakiej długości wkręty ?

Planuje zrobić dokladnie taką samą konstrukcję jak Pan. Zastanawiam się nad rozstawem legarów 40x70, myślę dać do 60 cm.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Gradu nie było. Szkodnika od zeszłego roku nie potrafię ustalić. Łażenie nocą z latarką niczego nie wyjaśniło. Inteligencja internetowa zasugerowała brak składników pokarmowych, powodujących mikropęknięcia, a kiedy liść się rozrasta, one się powiększają tworząc rozerwane dziury. Zaczynam się skłaniać ku tej sugestii.
    • @podczytywacz   Jest to salon z aneksem. Wentylacja jest grawitacyjna (czyli taka po prostu kratka). Południowa.  Ma wysoką klasę energetyczną, to pamiętam (A albo A+). Szczegóły doślę, jak będę w domu - ale chyba standardowe ocieplenie - napiszę potem to ocenicie. W tym salonie jest klimatyzacja - ale to pewnie od kilku lat. Nie, jest sypialnia.   @Budujemy Dom - działka i dom A jak mogę to potwierdzić? Czy takie plamy powinny się zmyć? Mam w szufladzie dwie płytki "kamienia", które zostały wymontowane prawdopodobnie na skutek instalacji telewizora podwieszanego. W każdym bądź razie jedną z nich mogę połamać i pozaglądać czy jest tam wyraźna struktura i wysłać tutaj zdjęcia. Mógłbym też wziąć ekspertka mykologa, ale to koszt. Jakie są jeszcze możliwości wykluczenia/potwierdzenia czy to pleśń ?
    • Niektóre miejsca wyglądają, jakby już malowane były strukturalną farbą   Powierzchnia sufitu jest bardzo nierówna i niejednorodna... Moim zdaniem żadna  nie pokryje satysfakcjonująco TEGO sufitu...  Może jakaś strukturalna da radę... może tynk japoński...   W żadne kasetony się nie pchaj, może tapeta strukturalna, ale jednobarwna - tylko umiejętnie położona - przy tym stanie wykończenia ścian byłaby najmniej "inwazyjna" i najmniej mogąca narobić szkód...      
    • Najlepiej doradzi doświadczony elektryk-praktyk, @retrofood już jutro, jak tylko wypocznie!     A moje uwagi? może się nie mylę...   Podwójny przełącznik A pozwoli załączać niezależnie oba punkty na suficie. B i C powinny być schodowe do włączania/wyłączanie kinkietu nad łóżkiem - niezależnie przez leżących po obu stronach łoża...        
    • Kurcze, raczej nie jest wykluczone, że masz rację na pierwszy rzut oka i po przeczytaniu opinii bobiczka, oraz spojrzeniu na pierwsze zdjęcie     - byłem przekonany, że to pleśń...   Ale teraz, jak powiększyłem drugie zdjęcie -      - widać przekrój  i strukturę  docinanego "kamienia"...   Jaka jest nauczka? Na ekranie telefonu zupełnie inaczej to widać, niż na dużym ekranie komputera...   Więc raczej    Ewentualnie można spróbować "zaretuszować" dobraną farbką i małym pędzelkiem tę "niby-pleśń"...     Ale o wentylację trzeba dbać...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...