Skocz do zawartości

program "czyste powietrze" jaki styropian wybrać?


Recommended Posts

Cóż, taki, który ma najniższy współczynnik lambda. Wtedy - wraz ze spadkiem wartości lambda spada też grubość warstwy ocieplenia przy tym samym efekcie izolacyjnym. Dodam - minimalnie.

 

Lub odwrotnie patrząc na zjawisko - ta sama grubość ocieplenia ale lepsza izolacyjność termiczna warstwy.

 

Co ma kolor do twardości? -  na razie kolor nie jest jeszcze synonimem żadnej cechy fizycznej styropianu chociaż świadomość już na tyle wzrasta w NARODZIE, że szary kolor może kojarzyć się z lepszą izolacyjnością termiczną tego akurat produktu.

Styropiany PARKING faktycznie będą najtwardsze, to wynika z większej gęstości (czyli ich zastosowania i konieczności sprostania większym naciskom w trakcie użytkowania) i faktycznie izolacyjność takiego styropianu będzie "minimalnie" gorsza niż tego FASADA. W tych fasadowych znajdziemy też styropiany w kropki i styropiany szare.

Link do komentarza

Lista materiałów izolacyjnych zawarta w formularzu jest bardzo uproszczona, podobnie jak i algorytm do obliczenia odpowiedniej grubości izolacji. Prawdopodobnie autor tego formularza przyjął pewne uśrednienie dotyczące parametrów przegród zewnętrznych (wymagania dla przegród budowlanych w poszczególnych latach) dla budynków istniejących oraz właściwości materiałów, których zastosowanie pozwoli na spełnienie wymagań prawnych dotyczących izolacyjności przegród od 2021 roku. Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie styropianu grafitowego o współczynniku λ= 0,033 W/(mK) np. GALAXY fasada lub mniejszym (lepszym) np. TERMONIUM PLUS fasada o współczynniku λ= 0,031 W/(mK),  z uwagi na znacznie lepsze właściwości izolacyjne styropianów grafitowych i na dodatek w bardzo korzystnej cenie. Przy ocieplaniu ścian zewnętrznych prace należy wykonać przy użyciu kompletnego systemu ociepleń, gdzie: styropian, kleje, siatki, tynki, itp. są dostarczone od jednego producenta.

Warto podkreślić fakt, że występujący w słowniku wniosku styropian „twardy” o współczynniku λ=0,035 W/(mK) nie jest rozwiązaniem  optymalnym nawet w przypadku ocieplania podłóg na gruncie, a tym bardziej w przypadku ocieplania ścian zewnętrznych. To rodzaj płyt dedykowanych do ocieplania podłogi w garażach lub miejscach mocno obciążonych. Koszt zakupu styropianu o współczynniku λ= 0,035 W/(mK)  będzie znacznie większy niż styropianu grafitowego (mimo gorszych parametrów izolacyjnych). Nazwa „styropian twardy” nie występuje  w definicji pojęć normatywnych i  ma raczej charakter żargonu  budowlanego :D

Link do komentarza
2 godziny temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

à propos świadomości - podczas montażu szarego styropianu trzeba koniecznie osłonić przed słońcem izolowaną ścianę, ponieważ pod jego wpływem ocieplenie może odspajać się od podłoża.

To jest doświadczenie z Twoich prac?

Takie odspajanie, to wynik nieprzestrzegania technologii klejenia... Jeśli kleisz w nieodpowiednich temperaturach, klej nie ma szans na osiągnięcie odpowiednich parametrów i nie jest to przyczyna oświetlania przez słońce, bo tak można zrozumieć Twój wpis (wpływ światła czy UV) tylko ogrzania powierzchni klejonej ponad 25 stopni... Taki np klej Crersitu wymaga temperatur od +5 do +25 stopni - jak kleisz latem w temp ponad 30 stopni osłanianie niewiele da...

Przed laty robiłem taras od południowo-zachodniej strony i osłanianie niewiele dawało... Było upalne lato i pomimo osłaniania plandeką, mogłem pracować tylko od godz 6 do godz 11i po przerwie po 17 do nocy.

Link do komentarza

Tu trzeba właśnie "pełnym zdaniem" jak to uczynił uroboros. Wystarczy przeczytać zalecenia producenta kleju do styropianu w karcie produktu i temperaturę, w której można prowadzić prace. Jest jeszcze druga strona medalu czyli tej płyty styropianowej.

W takie upalne dni, pod osłoną siatek, które podobno chronią przed nasłonecznieniem (chociaż nie o nasłonecznienie wyłącznie tu chodzi a raczej o temperaturę otocznia co ma poniekąd związek z nasłonecznieniem), widziałem ekipę, która wykonywała klejenie siatki na styropianie. Ciekaw jestem jak długo wytrzyma taka elewacja bez widocznych defektów wykonawczych?

Widziałem też budynek ocieplany późną jesienią a były już przymrozki. Wiadomo, dla dewelopera czas ma znaczenie :)

I tak od słowa do słowa w efekcie końcowym słyszymy po roku czy nawet wcześniej, że ten lub inny styropian odpada lub ten lub inny system ociepleń jest "zły".

 

Są pewne "niepisane" prawidła na budowie - na tzw. fajrant opróżnij betoniarkę i wymyj dokładnie, nie odpalaj betoniarki jak masz łopatę w środku i jak jest za gorąco to idź do cienia zamiast tynkować :).

 

A teraz wracamy prosto i bezpośrednio do tematu wyboru samego styropianu. Po pierwsze - taki, który jest dedykowany do ocieplenia odpowiedniej przegrody - producenci nam to ułatwiają stosując odpowiednie nazwy np. FASADA, DACH, PODŁOGA, PARKING etc. Po drugie - mniejsza wartość lambda to mniejsze straty ciepła ale bez skrajności bo dłużej poczekamy aż nam ten wydatek się "zwróci".

 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
2 godziny temu, Takiowaki napisał:

Raczej dlaczego nie był przetarty przed nałożeniem kleju... 

Widziałem przecieranie przed nałożeniem siatki i naciąganiem jej klejem ale przed przyklejaniem  - nie widziałem. Może mało jeszcze widziałem ? :)

1 godzinę temu, joks napisał:

Nie doczytałem jaki klej był zastosowany ....

Bardzo dobre pytanie.

Link do komentarza

Fakt, to był biały styropian. O szarym wtedy nawet wróbelki nie ćwierkały. Faktycznie na kilku filmach firm wykonawczych jest zacieranie a raczej szybkie zmatowienie.

Są jednak wyjątki w materiałach filmowych od tej zasady.

Tu nie widzę zacierania powierzchni przylegającej do ściany.

 

Tu też nie widzę.

 

Alternatywnie zamiast kleju mieszanego w wiadrze - szybki "klej" np. TYTAN.

 

Link do komentarza
7 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

nie zawsze szary styropian jest przecierany od wewnątrz przed nałożeniem kleju.

Więc jak ocenić zdjęcia z odpadającymi płytami? Wina braku osłon i długotrwałej ekspozycji, błędu w doborze kleju, przygotowaniu mieszanki czy niestarannym/nieprawidłowym wykonaniu?

Swiss też się zabezpiecza takim podpunktem... 

 

Screenshot_20190415-200822.jpg

Link do komentarza

Niezgodny z wytycznymi producenta styropianu, czy producenta kleju? 

Bo przy rozpatrywaniu reklamacji zwykle ani jeden, ani drugi się nie poczuwa... 

W zasadzie im więcej zaleceń przy montażu, tym większa odpowiedzialność na wykonawcy. A klienci jakoś nie widzą różnicy, czy kleimy styropian biały, czy grafitowy....

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Szary styropian zdecydowanie wymaga większej „kultury pracy” niż biały i to nie ulega wątpliwości. Tak jak jednak wspominano w poprzednich wypowiedziach zalecenia producentów nie zawsze idą w parze z napiętymi terminami czy pogodą. Dlatego na rynku pojawiają się wciąż bardziej udoskonalone wersje płyt z domieszką grafitu, które mają na celu zmniejszenie ryzyka błędów wykonawczych. Przykładem mogą być również płyty Knauf Therm ETIXX, w których zastosowano kilka praktycznych rozwiązań:

- jasnoszary kolor, który powoduje że płyty nie absorbują ciepła w tak dużym stopniu jak grafitowe,

- pionowe i poziome linie redukujące napięcia,

- gofrowaną strukturę, która zapewnia przyczepność i nie wymaga uszorstnienia przed nałożeniem kleju,

- większą stabilność wymiarową dzięki produkcji metodą formowania ciśnieniowego.

 

Takie udoskonalenia mogą wpłynąć na poprawę standardu wykonawstwa ociepleń metodą ETICS z wykorzystaniem styropianu grafitowego, poprzez eliminację niektórych kroków montażowych, ale też poprawę właściwości mechanicznych samego materiału izolacyjnego.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...