Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Cegła w łazience i kwestia oświetlenia


Recommended Posts

Witam, nie wiem czy w dobrym miejscu pisze. :) ale chciałam rozwiać swoje wątpliwości, jak również liczę na porady i konstruktywną krytykę mojego pomysłu, który przedstawię poniżej. Zaznaczę, że jestem kobietą i dopiero rozpoczynam swoją edukację związana z działką budowlana 😉🙄😁

 

W łazience w prysznicu chciałam położyć czerwona cegłę klinkierową taka postarzaną. Będzie ona narażona na ciągle działanie wody, więc wydaje się że trzeba ją jakoś zabezpieczyć. Czym radzicie ją zaimpregnować?, ale w taki sposób by nie straciła swojego charakteru (mi przychodzi na myśl jakiś matowy lakier nadający się do miejsc gdzie będzie duże działanie wody). Jakie są wasze opinie jako fachowców na taki pomysł?

A druga kwestia to oświetlenie. Zależy mi żeby oświetlenie było w podłodze pod prysznicem. Myslalm żeby tam zamontować oświetlenie ogrodowe IP68 (https://lumina.sklep.pl/atria-led-ip68-4048601-p-45543.html) dokładnie o tej lampce myślałam. W załączeniu obraz na którym chce się wzorować. Liczę na wasze uwagi co do poziomu trudności, funkcjonalności i wykonalności takiego projektu. Pozdrawiam. 

ceglana ściana pod prysznicem.jpg

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Lana napisał:

W łazience w prysznicu chciałam położyć czerwona cegłę klinkierową taka postarzaną. Będzie ona narażona na ciągle działanie wody, więc wydaje się że trzeba ją jakoś zabezpieczyć. Czym radzicie ją zaimpregnować?, ale w taki sposób by nie straciła swojego charakteru

Kiedyś interesowałem się modelarstwem kolejowym i czytałem nieco o takim hobby. We wszystkich poradnikach autorzy przestrzegali, żeby na makietach do imitowania jeziora nie używać wody! Bo na makiecie jezioro z wodą wygląda nienaturalnie! :icon_biggrin: Paradoks, ale tak ono jest. 

Oczywiście, o gustach się nie dyskutuje, ale obawiam się, że podobnie będzie z cegłą pod prysznicem. Że impregnacja naturalnej cegły zniszczy cały jej urok. Pomijam tutaj inne niedogodności związane z użytkowaniem takiej ściany, ale to już będzie Twój problem.

Cytat

A druga kwestia to oświetlenie. Zależy mi żeby oświetlenie było w podłodze pod prysznicem. Myslalm żeby tam zamontować oświetlenie ogrodowe IP68 

A montuj, tylko niech zajmie się tym kumaty elektryk, żeby nie narobił kłopotów podczas prowadzenia przewodów instalacyjnych. Łazienka jest miejscem w którym najłatwiej stracić życie w przypadku pomyłek, należy o tym pamiętać.

 

W każdym razie jestem przekonany, że jeśli zrealizujesz swoje marzenia, dość szybko będziesz tę łazienkę remontowała.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam cegłę klinkierową pod prysznicem, ale gładką.

Z czasem osadza się mydło i kamień.

U mnie to obecnie prysznic "gościnny", nie używany na co dzień, ale trzy lata był używany normalnie. Trzeba było co kilka m-cy wyszorować i przejechać octem. 

 

Ale cegłę rustykalną, pełną zagłębień doczyścić będzie o wiele trudniej. Z drugiej strony, jak cegła rustykalna będzie miała niejednolite wybarwienie, osady nie będą rzucały się w oczy.

Impregnaty bardzo często nadają połysk, a nie wiem czy o taki efekt chodzi? 

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też myślę o klinkierowej i chyba jednak zaryzykuje. Policzę koszty i ewentualne koszty zmiany jakby było naprawdę bardzo źle to się zbije i zrobi zwykłe kafle. Czy Ty tą cegłę klinkierową zabezpieczałeś dodatkowo impregnatem, lakierem? Zorientowałam się że cegła elewacyjna na domach która jest narażona na bardzo różne warunki pogodowe jest zabezpieczana olejem. I daje rade, więc nie może być aż tak źle. :)

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie później...

Jest tyle ładnych wzorów na kaflach - taka cegła jest wg mnie bardzo mało praktyczna. Jakby moja wpadła na taki pomysł to bym się nie zgodził. Owszem, ładnie to może wyglądać (gusta), ale dla mnie liczy się jeszcze praktyczność. Za to oświetlenie od spodu super, takie rzeczy też mi się podobają, takie nowoczesne. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 year later...

Muszę się zgodzić z resztą, ta cegła to może być totalny strzał w kolano. Na samą myśl odechciewa się tego czyścić :D A co do lamp w podłodze to wydają się naprawdę dobrym pomysłem, tylko faktycznie lepiej, żeby elektryką tu zajął się jakiś porządny elektryk. Z samych opraw chyba najlepiej sprawdziłby się ogrodowe najazdówki.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • A to normalnie oprawione skory, zeszyte  raze w większe przykrycie, czy nie mogą być zszywane, a jakaś większa i tylko z nutrii czy inne zwierzę.
  • 1. Nigdy nie wiesz, czy wentylacja jest wystarczająca, a powietrze wewnątrz, żeby było zdatne do oddychania, musi mieć odpowiednią wilgoć. Stąd nawilżacze powietrza szczególnie w zimie  2. Wigoć ma to do siebie, że łatwiej wnika i zalega, niż odchodzi. Szpary za lustrem są idealne do zalegania - i jeśli ściana nie będzie odpowiednio ciepła - pozostanie tam. Poza tym może wnikać z obszarów obok lustra. 3. Dlatego np. jeśli sie wykładało płycinami drewnianymi ściany  (oczywiście te ściany były "zimniejsze", niż teraz), to tak je instalowano - by zostawiać możliwość wentylowania szczelin między płyciną i ścianą. Wtedy często to nie wystarczalo - teraz przy ocieplonych domach - i tak bym to zastosował  Przy okazji: 4. Już pisałem kiedyś, że były badania kilkanaście lat temu na Politechnice katowickiej które wykazaly, że ok. 3 % wilgoci wewnętrznej wnika w ściany zewnętrzne  - mimo wentylowania pomieszczeń - co rodzi pewne kłopoty jej samoistnego usuniecia w wypadku np długich okresów deszczowych wiosną i latem. W czasie suchych takich pór następuje całkowite wyschnięcie ściany.
  • Do oddawania wilgoci na zewnątrz służy wentylacja. Ściana nie będzie musiała niewiele oddawać, szczególnie kiedy nie będzie miała skąd i jak brać. Przedmiotowe lustra mogą być idealną barierą dla wnikania wilgoci w ścianę, bez obawy o wilgoć, grzyb itd, oby miała ona odpowiednią izolację termiczną. Takie lustra podobnie jak meble dostawione do ściany mogą się przyczynić do powstawania wilgoci ale tylko w sytuacji kiedy słabo działa wentylacja lub ściany są nieocieplone.
  • Przecież tak nie napisałem. Staram sie pisać precyzyjnie    Wilgoć i grzyb to następstwo wnikania wilgoci do ściany.  Tynku, jeśli to jest wilgoć wewnętrzna, albo całej ściany, jeśli to jest wilgoć zewnętrzna. Gdyby ściana nie miała zdolności przyjęcia tej "wody" (czyli była nieprzepuszczalna przynajmniej w części albo w całości) - nie byłoby grzyba ani wilgoci. Woda skroplona by spłynęła po powierzchni ściany, jak po szkle - i zgłowy.   Powodem roszenia ściany są oczywiście różnice temperatury (pomieszczenia i ściany). A powodem przenikania wilgoci do środka z zewnątrz jest zdolność nasiąkania ściany.  Gdyby ściana nie była nasiąkliwa - wilgoć z zewnątrz nie przeniknęłaby przez nią.   W ten sposób mamy co najmniej dwa powody wilgoci i grzyba na wewnętrznej stronie muru.   A "oddychanie" to jest wtedy kiedy ściana jest w stanie oddać to wilgoć w sprzyjających warunkach temperatur czy ruchu powietrza.   Czyli chyba się zgadzamy?        
  • Sprawdzałem te skóry, innych do testów nie posiadałem. Wystarczy rozłożyć pod łóżko ewentualnie rozłożyć pod materacem. Dobrze zdawały rezultat także przy liniach geopatycznych.  Jeśli rozłożyłem jakąś sztuczna skóre niestety nie pomagało.  Kolejne doświadczenia pokazały że odpromiennik można wykonać z różnego rodzaju kształtów. Np niektóre kształty ułożone na brzegu żyły wodnej potrafiły przekierować te niekorzystne (promieniowanie) w inną stronę.  W kolejnych testach będę sprawdzał czy skóry nie powodują odbicia w dół... W tedy nie można byłoby stosować tego rozwiązania gdy pod nami w tym miejscu ktoś śpi... Dam znać po testach.  Kiedyś zastanawiałem się dlaczego u Pana Kulczyka w posiadłości też w sypialniach są skóry. Ciekawe czy jest to powiązane z tematem czy po prostu tak Państwu K się podobało. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...