Skocz do zawartości

Kto powinien wykonać drogę?


Recommended Posts

Kolejna historia z drogą i jej wykonaniem. Nie wiem jak ugryźć sprawę, choć wydaje się ona oczywista. 

 

Wygląda to tak. Iksinski sprzedał Igrekowej działkę. W akcie notarialnym zapisane jest, że Igrekowa zapłaciła tyle i tyle za wykonanie drogi i przyłączy. Cytat z aktu, który zawarli: "nadto sprzedający oświadcza, iż wykona trwałą nawierzchnię drogi umożliwiającą dojazd do działki". 

 

Po kilku latach odkupiłem od Igrekowej działkę. Jak się domyslacie droga nie jest zrobiona. Przyłącza są. 

 

Czy zapis w pierwszym akcie notarialnym o wykonaniu drogi ciągle obowiązuje? W końcu Iksiński dostał raz kasę na drogę i nie widzę powodu abym miał mu płacić drugi raz albo robić drogę na własny koszt. I tak juz musiałem ją utwardzić, żeby wjechał beton i sprzęt na budowę. 

 

 

Edytowano przez Mundos (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
15 minut temu, Mundos napisał:

  I tak juz musiałem ją utwardzić, żeby wjechał beton i sprzęt na budowę. 

 

Może on już ją utwardzał, lecz "utwardzenie" się zużyło?

Jak mam na wsi drogę asfaltową (powiatowa). Pięknie wyremontowana za unijną kasę w 2013 roku. Przez kilka miesięcy miała nawierzchnię równiutką jak stół, lepszą od połowy dróg krajowych. I co? Ano jechałem dzisiaj i co widzę? Mnóstwo napisów różnymi kolorami na krawędziach, jakieś paliki na poboczu... Nic, tylko będzie kolejny remont. Bo już nie da się jeździć! TIR-y rozwaliły ją w strzępy. Skracają sobie trasę drogą, która absolutnie nie jest w stanie przenieść takiego obciążenia intensywnością ruchu. Do sklepu po drugiej stronie ulicy nie ma jak przejść, bo jadą jeden za drugim.

 

U Ciebie nie było podobnie?

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Tak, Iksiński raz już ja utwardził, piachem i cienką warstwą kamienia. Przez kilka lat jeździł sprzęt, spływała woda i z tego utwardzenia nic nie zostało. Z drogi wywiozłem z pięć wywrotek urobku. Dokopałem się do tego co on już raz utwardził ale i tak zasypałem to kolejowym kamieniem. 

 

Ciekawe jak można tłumaczyć zapis: trwałą nawierzchnie. Czy utwardzenie drogi piaskiem i kamieniem mieści się w tym zapisie?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...