Skocz do zawartości

Czy taka konfiguracja pieców gazowych wystarczy?


Hextek

Recommended Posts

Hej,

 

Inwestycja składa się z 15 mieszkań (30 do 90m2) + spory lokal usługowy. Budynek ma 5 kondygnacji + piwnica. Kotłownia będzie znajdować się na samej górze, a deweloper zadeklarował, że zamierza wstawić tam 2x Ditsift MCA65 (kaskadowo). Niestety nic nie słyszałem o dodatkowym zasobniku. Wykorzystanie to: ogrzewanie + ciepła woda. Mieszkanie usytuowane pół-piętra poniżej od kotłowni.

 

Czy taka konfiguracja powinna wystarczyć? Szczególnie chodzi mi o użycie ciepłej wody (aby była odpowiednia siła strumienia, czas nagrzania wody, temperatura)

 

Dziękuję i pozdrawiam

Link do komentarza

Nie znamy żadnych konkretów, ani zapotrzebowania na ciepło, ani mocy kotłów. Jak tu cokolwiek oceniać? Jak napisano powyżej, projekt musiał spełniać wymogi techniczne, a takie kwestie jak zapotrzebowanie na ciepłą wodę i ciepło do ogrzewania budynku są określone w normach i przepisach prawa. Nie widzę więc powodu, żeby z góry zakładać, że coś jest nie w porządku.

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedź, źle się może wyraziłem. Oczywiście normy muszą być spełnione, ale wydaje mi się, że nie zawsze normy musza się pokrywać z końcowym komfortem użytkowania. Pytam, ponieważ same w sobie normy niewiele mi mówią i nie wiem jak te liczby się przekładają na końcowe użytkowanie. Aktualnie posiadam ogrzewanie miejskie i jestem bardzo zadowolony pod względem używania ciepłej wody (mocny strumień, krótki czas oczekiwania na ciepłą wodę, + brak problemów w przypadku puszczania ciepłej wody w tym samym momencie z różnych pomieszczeń). Jak to się może przekładać na konfigurację z kaskadowymi piecami gazowymi?

 

Dane techniczne w załączniku.

 

Pozdrawiam

 

 

kotly.PNG

Edytowano przez Hextek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Z podanych parametrów dokładnie nic nie wynika - wiadomo jedynie ile ciepłej wody dla całego budynku można przygotować.  Ten zadawalający  Pana strumień,  to ile ma wynosić  - 5 litrów/min. 10 litrów/min,  a może 15 litrów/min. ?  System c.w,u. prawdopodobnie pracuje w układzie wymiennikowym (wymienniki piętrowe, klatkowe lub lokalowe)  i funkcjonalnie nie różni się od zasilania z sieci zdalaczynnej. Komfort rozbioru zależeć więc będzie od jednoczesności jej czerpania w obiekcie,  przy czym może występować np. obniżenie temp. przy nadmiernym rozbiorze. Niezadowoleni z komfortu cwu mogą wyposażyć mieszkanie np. w zasobnikowy lub przepływowy podgrzewacz elektryczny.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...