Skocz do zawartości

sprzedaż ziemi rolnej a podatek dochodowy


Recommended Posts

Witam, 

Mam pytanie odnośnie podatku dochodowego 19% w związku ze sprzedażą ziemi rolnej przed upływem 5 lat - ok. 2 lata temu przejąłem gospodarstwo po rodzicach (ok. 10ha). Pojawiła się możliwość sprzedaży ok. 1,5ha osobie z rodziny (z wykształceniem rolniczym). Nabywca chcę kupić ziemię myśląc, że w przyszłości podzieli to na działki budowlane, jednak w dniu sprzedaży ziemia nie straci charakteru rolnego. Czy jest ktoś w stanie stwierdzić, czy będę zmuszony do opłacenia podatku dochodowego? 

 

btw. czytam, że od 01.01.2019 przepisy odnośnie podatku się zmieniły i liczy się 5 lat od otrzymania nieruchomości spadkodawcy.

Edytowano przez Dawid Brzóska (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl

Tylko jak to mówią "prawo nie działa wstecz"

Ten okres pięciu lat z tego co pamiętam to już obowiązywał od kilku ładnych lat, wyjątkiem było aby ni płacić podatku przed upływem tego terminu było aby pieniądze były przeznaczone na cele mieszkalne z tym że to musiała być pierwsza nieruchomość.

Dokładnie dowiedziałbyś sie gdybyś zadzwonił do US na infolinie lub odwiedził urząd osobiście, notariusz też powinien mieć wiedzę na ten temat.

Nieruchomość dostałeś jak domniemywam jako darowiznę, tak?

Link do komentarza

Problem nie tyle z podatkiem, a raczej z możliwością sprzedaży ziemi rolnej. Samo wykształcenie rolnicze nabywcy  nie wystarczy - trzeba być już rolnikiem z odpowiednim stażem i mieszkańcem tej lub sąsiedniej gminy. Są co prawda możliwości starania się o zezwolenie na sprzedaż z pominięciem niektórych wymagań, ale trzeba to odpowiednio  uzasadnić. 

Link do komentarza

Tak, otrzymałem jako darowiznę. A co do tego, że prawo nie działa wstecz - nieruchomość dopiero zamierzam sprzedać i z tego co się orientowałem nie będę musiał płacić tego podatku. A co do przyszłego nabywcy - jest on mieszkańcem tej gminy, ale nie jest rolnikiem, właśnie nie wiem jak to do końca wygląda; być może wystarczy tylko zgoda z ANR (podobno 95% wniosków rozpatrują jako pozytywne). Ponadto od 1 lipca wchodzi ustawa, że nierolnik będzie mógł nabyć grunty rolne do 1ha.

Link do komentarza
Gość mhtyl
16 minut temu, Dawid Brzóska napisał:

Ponadto od 1 lipca wchodzi ustawa, że nierolnik będzie mógł nabyć grunty rolne do 1ha

Po pierwsze, pisałeś o 1,5 ha, po drugie kupujący nie ma statusu rolnika, po trzecie ustawa jeszcze nie weszła w życie a Ty już liczysz że tak będzie.

Powołujesz się na ANR, nie prościej do nich zwrócić się z zapytaniem.

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Po pierwsze, pisałeś o 1,5 ha, po drugie kupujący nie ma statusu rolnika, po trzecie ustawa jeszcze nie weszła w życie a Ty już liczysz że tak będzie.

Powołujesz się na ANR, nie prościej do nich zwrócić się z zapytaniem.

Tak pisałem o 1,5ha, ale 1ha też go zadowala. Te wszystkie warunki i całe to prawo jest tak chore, że się nie dziwie, że ludzie tak kombinują w tym kraju.. Myślałem, że może udałoby się sprzedać ziemię bezproblematycznie opierając się na punkcie sprzedaży ziemi osobie bliskiej zbywcy (ale z tego co czytam kuzyn nie jest uznawany za osobę bliską..). Ostatecznie wychodzi na to, że będę musiał złożyć wniosek do KOWR, ale wciąż zastanawiam się nt. zapisu, gdzie nabywca zobowiązuje się prowadzić działalność gospodarczą - z tym, że przyszły nabywca nie ma zamiaru nic prowadzić. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...