Skocz do zawartości

podział działki 45ar


Recommended Posts

Witam,

Mam pytanie odnośnie podziału działki na dwie mniejsze - po 20 i 25ar. Działka ma charakter rolny, uzyskaliśmy niedawno warunki zabudowy. Geodeta dostał jednak odpowiedź z gminy, że taki podział będzie niemożliwy, musi być co najmniej 30ar. Czy faktycznie nie ma jakiegoś sposobu na taki podział działki? Ziemia jest klasy 4a - czy ewentualnie gdybym odrolnił tą ziemię mógłbym ją wtedy podzielić?

Edytowano przez Dawid Brzóska (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Dawid Brzóska napisał:

 Czy faktycznie nie ma jakiegoś sposobu na taki podział działki? Ziemia jest klasy 4a - czy ewentualnie gdybym odrolnił tą ziemię mógłbym ją wtedy podzielić?

Prawo chroni ziemię rolną przed rozdrabnianiem. Tak jest i to się nie zmieni. A odrolnienie powinno być Twoją pierwszą myślą w sytuacji, gdy wpadłeś na pomysł zrobienia z działki użytku. 

Link do komentarza
15 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Na działki wymagające odrolnienia nie są WZ,  zatem najpierw trzeba wystąpić od odrolnienie do starostwa,  a na decyzję można czekać i kilka lat, która zresztą  nie musi być pozytywna.

Tylko ja już dostałem pozytywne WZ, muszę zmienić tylko, że chcę wybudować dwa domy, ale z tym nie powinno być problemu. Czyli jak mam WZ to nie wymaga odrolnienia? Czyli osoba prywatna może kupić więcej niż 30ar (z tego co wiem, na dniach ustawa się też zmieniła odnośnie tego, że nierolnik może już kupić działkę nawet do 1ha). Tak czy siak, chciałbym podzielić te 45ar na 25 i 20. Nie ma na to MPZP a ja mam aktualne WZ - co muszę teraz zrobić?

Link do komentarza
26 minut temu, Dawid Brzóska napisał:

Tylko ja już dostałem pozytywne WZ, muszę zmienić tylko, że chcę wybudować dwa domy, ale z tym nie powinno być problemu. Czyli jak mam WZ to nie wymaga odrolnienia? Czyli osoba prywatna może kupić więcej niż 30ar (z tego co wiem, na dniach ustawa się też zmieniła odnośnie tego, że nierolnik może już kupić działkę nawet do 1ha). Tak czy siak, chciałbym podzielić te 45ar na 25 i 20. Nie ma na to MPZP a ja mam aktualne WZ - co muszę teraz zrobić?

Rolnik też musi gdzieś mieszkać, więc na jeden dom mogłeś otrzymać WZ jako zabudowę zagrodową. Na więcej nie dostaniesz. Ale to tylko przypuszczenie, bo skąd mam wiedzieć jak jest naprawdę?

Link do komentarza
Gość mhtyl
4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Na działki wymagające odrolnienia nie są wydawane WZ

 

Nie jest to prawdą, dlaczego expert nie sprawdzi a potem odpisuje tylko niepotrzebnie wprowadza ludzi w błąd?

3 godziny temu, Dawid Brzóska napisał:

Czyli starać się teraz o odrolnienie, czy zmianę decyzji? 

Masz status rolnika? Musiałbyś dostać nowe WZ dla działek tej wielkości jakie chcesz aby były, czyli 20 i 25 ar.

Link do komentarza
Dnia 22.03.2019 o 16:50, mhtyl napisał:

 

Nie jest to prawdą, dlaczego expert nie sprawdzi a potem odpisuje tylko niepotrzebnie wprowadza ludzi w błąd?

Masz status rolnika? Musiałbyś dostać nowe WZ dla działek tej wielkości jakie chcesz aby były, czyli 20 i 25 ar.

Tak, mam status rolnika. Zastanawiam się, bo zależy mi na szybkiej sprzedaży tych 25arów (mam już kupca) i tak myślę, że skoro mam WZ na jeden dom, czy po prostu zostawić narazie tą WZ, złożyć wniosek o odrolnienie i wydzielenie tych 25arów. Teoretycznie jak może wyglądać to czasowo? 

Link do komentarza
Gość mhtyl
21 minut temu, Dawid Brzóska napisał:

Tak, mam status rolnika. Zastanawiam się, bo zależy mi na szybkiej sprzedaży tych 25arów (mam już kupca) i tak myślę, że skoro mam WZ na jeden dom, czy po prostu zostawić narazie tą WZ, złożyć wniosek o odrolnienie i wydzielenie tych 25arów. Teoretycznie jak może wyglądać to czasowo? 

Jeżeli jesteś rolnikiem to warunki wydane dla Ciebie mogą nie dotyczyć kupującego niebędącego rolnikiem. Przecież ten przyszyły kupujący też może wystąpić o wydanie WZ, za to się nie płaci a będzie miał warunki zrobione"pod siebie" . Czasowo to różnie bywa, wszystko zależy od urzędnika  w gminie które się spręży z wydaniem warunków.

Link do komentarza
5 minut temu, retrofood napisał:

Niestety, być takim optymistą bym się nie odważył.

Bez przesady, ile coś takiego może trwać.. ja wiem jak wszystkie urzędy działają, ale bez przesady. Co prawda, na WZ czekałem ok. 2 miesięcy.. jest to 4 klasa ziemi, a czytałem, że dla słabych klas odrolnienie odbywa się "od ręki"

Edytowano przez Dawid Brzóska (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
2 godziny temu, Dawid Brzóska napisał:

ok dzięki za odpowiedzi :) reasumując, jutro muszę udać się do urzędu gminy aby odrolnić te 45ar, a następnie geodeta będzie mógł wydzielić te 25ar, po czym będę mógł sprzedać ten kawałek? mam nadzieję, że nie potrwa to więcej niż 1-1,5 miesiąca.. 

Nie musisz (i raczej nie zrobisz tego odrolnienia) teraz odralniać, wystarczy że dostaniesz WZ zezwalające na zabudowę jednorodzinną, jak możesz coś odralniać jeżeli nie uzyskasz zgody na budowę na tej ziemi, a jak dostaniesz odmownie WZ to na jakiej podstawie zrobisz odrolnienie?

Link do komentarza
1 minutę temu, mhtyl napisał:

Nie musisz (i raczej nie zrobisz tego odrolnienia) teraz odralniać, wystarczy że dostaniesz WZ zezwalające na zabudowę jednorodzinną, jak możesz coś odralniać jeżeli nie uzyskasz zgody na budowę na tej ziemi, a jak dostaniesz odmownie WZ to na jakiej podstawie zrobisz odrolnienie?

No dobra, mam WZ ale po pierwsze na siebie, a po drugie na całe 45ar. Klient chcę kupić 25ar z tego bądź ewentualnie 30ar (wtedy będzie potrzeba zgoda z ANR, bo nie jest rolnikiem). Jutro udaje się do gminy, ale już zgłupiałem co muszę zrobić..

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 minuty temu, Dawid Brzóska napisał:

No dobra, mam WZ ale po pierwsze na siebie, a po drugie na całe 45ar. Klient chcę kupić 25ar z tego bądź ewentualnie 30ar (wtedy będzie potrzeba zgoda z ANR, bo nie jest rolnikiem). Jutro udaje się do gminy, ale już zgłupiałem co muszę zrobić..

Nie mam pojęcia dlaczego  w gminie powiedzieli Ci, że działka musi mieć 30 ar? zrozumiałbym gdyby był MPZP ale go nie ma, są WZ. ANR nie ma nic do tego, jeżeli gmina wyda WZ do zabudowy jednorodzinnej to nie będzie znaczenia czy ktoś jest rolnikiem czy nie.

Link do komentarza
14 minut temu, mhtyl napisał:

Nie mam pojęcia dlaczego  w gminie powiedzieli Ci, że działka musi mieć 30 ar? zrozumiałbym gdyby był MPZP ale go nie ma, są WZ. ANR nie ma nic do tego, jeżeli gmina wyda WZ do zabudowy jednorodzinnej to nie będzie znaczenia czy ktoś jest rolnikiem czy nie.

Nie powiedzieli mi tego w gminie, tylko mój geodeta, który mam wrażenie nie ma o tym pojęcia.. - mimo, że jest geodetą już ponad 30lat.. zagłębiłem się w temat i faktycznie wyczytałem na kilku stronach, że ziemię rolną powyżej 30ar może kupić tylko rolnik (podobno teraz wchodzi ustawa, która to zmienia). tak czy siak, nie wiem za bardzo jakie teraz kroki podjąć - bo w przypadku tak jak teraz, ziemia rolna klasa 4, bez MPZP nie podzielę i tak na działkę 25 i 20ar? czy może szybciej będzie wydzielić te 30ar i sprzedać klientowi? 

 

btw. postanie kwestia wyłączenia terenu z produkcji rolnej..

Edytowano przez Dawid Brzóska (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl

Sorki, rozpędziłem się i z tymi 30 ar, oczywiście jak do tej pory tylko rolnik może kupić.

Teraz musisz sie udać do gminy i na[pisać wniosek o wydanie o nowych WZ dla dwóch działek np 25 i 20 ar albo 25 i 25 ar, możesz zrobić to Ty jak równie z i przyszły nabywca. Co do odrolnienia ziemi kl IV to raczej nie będzie to zrobione z urzędu ale mogę sie mylić (tego dowiesz się w gminie), ziemia klasy V-VI jest odralniana od ręki.

Link do komentarza

bardzo Ci dziękuję za rzetelne odpowiedzi! lepiej, aby wniosek o WZ złożył przyszły właściciel, ale czy będzie mógł skoro to jeszcze nie jego ziemia? szczerze mówiąc narazie zależy nam na sprzedaży tej jednej 25arowej działki. tak czy siak pójdę jutro zapytać o tej odrolnienie - orientujesz się +/- ile taka procedura może trwać? a co do sprzedaży nierolnikowi więcej niż 30ar - podobno od 1 lipca wchodzi już ta ustawa..

Link do komentarza
Gość mhtyl

O WZ dla danej działki może wystąpić każdy, nie ma znaczenia czy jest właścicielem czy nie.

Dla pewności ja bym podzielił po 25 ar, a co będzie jak podzielisz na 25 i 30 ar a ustawa się nie zmieni? i zostaniesz z działką w nocniku.

Co do zapytania jak długo może to potrwać to patrz wyżej, już padła na to pytanie odpowiedź. :) 

 

Link do komentarza
23 minuty temu, Dawid Brzóska napisał:

Jeżeli sprawę odrolnienia leży po stronie starostwa to szczerze może nie byłoby tak źle - mam znajomego na funkcji wicestarosty, który mógłby nieco przyspieszyć temat. Jutro udam się do gminy i będę myślał co dalej..

:icon_biggrin: Wiesz co? Pracowałem w Urzędzie Miasta i Gminy w czasach, kiedy to w gminach były kompetencje budowlane. Na Twoim miejscu nie liczyłbym więc na przyspieszenie. Ale spróbować możesz.

1 godzinę temu, Dawid Brzóska napisał:

  czy może szybciej będzie wydzielić te 30ar i sprzedać klientowi? 

 

Skoro chcesz odrolnić i uważasz, że nie będzie problemu, to ja bym to podzielił na 4 działki. Działaka jest działka, a jeśli położenie atrakcyjne...

Znaczy 45 arów na 4.

Link do komentarza

O to chodzi, że nie jest to atrakcyjne położenie - wokół co prawda powstają powoli domki, ale sama działka leży nieco w dołku. Było kilkanaście osób oglądać, ale tylko ten jeden zgodził się kupić te 25 bądź 30ar dlatego chcę to załatwić dość szybko. Poza tym cała powierzchnia to ok. 1,4ha (jak widać na zdjęciu na górze), a same WZ były określane na 45ar.

Link do komentarza
Gość mhtyl
5 godzin temu, Dawid Brzóska napisał:

Byłem w gminie i kazali złożyć wniosek o WZ na dwa domy, ale wciąż zastanawiam się, czy nie zlecić geodecie wydzielenie z tej działki rolnej 30ar i sprzedaż klientowi (wtedy on musiałby złożyć wniosek do ANR o możliwość kupna jako nierolnik). 

Poczekaj aż dostaniesz WZ i wtedy podzielisz. Co stoi na przeszkodzie aby dowiedzieć się w ANR czy działkę wielkości 30 ar będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem oraz czy będzie mogła wybudować na niej dom.

Pytałeś w gminie co z odrolnieniem?

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...