Skocz do zawartości

domek letniskowy


brachu

Recommended Posts

Chciałbym postawić domek letniskowy i zastanawiam się nad materiałem na ściany, jaki najlepiej. Wiem, że pora roku już nie jest odpowiednia, ale mam teraz urlop i z chęcią bym coś zaczął konstruktywnego robić dopóki jeszcze jest w marę ciepło. Czy coś wcześniej trzeba przygotować i jak się do tego zabrać.
Link do komentarza
Cytat

Chciałbym postawić domek letniskowy i zastanawiam się nad materiałem na ściany, jaki najlepiej. Wiem, że pora roku już nie jest odpowiednia, ale mam teraz urlop i z chęcią bym coś zaczął konstruktywnego robić dopóki jeszcze jest w marę ciepło. Czy coś wcześniej trzeba przygotować i jak się do tego zabrać.


Nie wiem jak od strony prawnej, wyglądają domki , czy nie trzeba pozwolenia .
jesli to ma być domek na fundamencie wylanym to chyba tak.
Osobiście takie domki oglądałem gotowe.
Widziałem też jak fachowcy robili taki domek letniskowy typu" WIEŻYCA".
Konstrukcja drewniana na belkach 7cm na 14cm jak krokwie do dachu.A łaty na dach 4cm na 4cm.
Domek postawiony był na trelinkach betonowych. Ściany wykonane z płytyt OSB, ocieplony.
Od środka płyty gipsowo-kartonowe. Podłoga drewniana, z desek calowych zaimpregnowanych na to mata i podłoga szwedzka.
Dach pokryty blachą tylko bez folii bo wtedy nie zachodzi blacha mchem zielonym. Musi być wentylacja.
W drugiej wersji ściany wewnętrzne były z płyty korkowej przymocowanej listewkami na łączeniach.
To takie moje obserwacje, proszę ich nie traktować jako rady, pewnie są różne rozwiązania.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
To zależy czy chcesz zbudować dom tylko na miesiące letnie czy i na te chłodniejsze. Grubość, rodzaj ściany i czy będzie ocieplony. To chyba najważniejsze założenia do planowania. Jak ma być tylko na wakacje to polecam drewno na materiał. Domy z drewna są drogie a chyba każdy kto mieszka w mieście marzy o takim. Przynajmniej domek letniskowy niech będzie taką odskocznią od miasta icon_smile.gif
Link do komentarza
No "mój" wątek co tu kolega podał, ja buduje własnie dom letniskowy na działce.
I jezeli jest to dom na trwale związany z gruntem czyli na normalnym fundamencie to wszelkie formalności zwiazane z budową załatwiasz IDENTYCZNIE jak przy budowie domu mieszkalnego.
Chyba, że ma to byc dom bez fundamentów, jakis drewniany mały to wtedy są do tego inne przepisy.
Link do komentarza
Proponuje kupić domek letniskowy do samodzielnego złożenia. Elementy są gotowe a montaż trwa krócej i nie powoduje zbytnich zniszczeń roślin, znajdujących sie w pobliżu. Poza tym koszt naprawdę niewiele przekracza ten systemem gospodarczym. Taki też postawiłem u siebie. Jednak nadaje się on tylko na miesiące letnie-ciepłe. Bardzo ładnie wyglądają domy z bali. Stawia się je szybko, a grubość i naturalność drewna sprawia, że są cieplejsze. Oczywiście impregnuje się je, najlepiej pod ciśnieniem. Są ponadto trwalsze i na pewno dłużej postoją.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Domek z suporexu, na zwykłej działce 300m; pokój z normalnym oknem, przedpokój, kuchenka z z odzielnymi drzwiami , komórka z osobnym wejściem. Pod dachem można coś schować. Jest nawet i "piwniczka" - 70X70 cm. Gdyby było ogrzewanie można by tam mieszkać cały rok. Domek jest murowany, otynkowany. I to był ten pierwszy krok do decyzji o kupnie większej działki i budowie DOMU. Naprawdę warto.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...