Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

POMPA i ZAWÓR MIESZAJĄCY przy piecu gazowym


Recommended Posts

Mam pytanie bo sprzeczne rzeczy słyszę co do POMPA i ZAWÓRU MIESZAJĄCEGO przy piecu gazowym i podłogówce.

Słyszałem że przy piecu gazowym i podłogówce  żadnych układów mieszających nie muszę stosować a właśnie dowiedziałem się od hydraulika który robi instalacje że on stosuje prawie wszędzie taki układ a w moim przypadku 2 rozdzielacze jeden 10 sekcji na dole drugi 11 na poddaszu stwierdził że przy takiej ilości obiegów aby nie było problemu z tłoczeniem wody należy zastosować cos takiego np. w skrzynkach rozdzielacza  POMPA ENERGOOSZCZĘDNA GRUNDFOS

ZAWÓR MIESZAJĄCY AFRISO ATM 561 z przepływem Kvs 2,5 m3/h

Myślałem że będzie to tak piec > trójniki i dalej oddzielnie do 1 rozdzielacza i oddzielnie do 2 ewentualnie po drodze jakaś pompa 

Czy ma rację ????

 

pompa.jpg

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawór mieszający stosuje się gdy mamy instalację mieszaną – z podłogówką i grzejnikami. Wtedy kocioł przygotowuje wodę o wyższej temperaturze, właściwej dla obiegu grzejnikowego, a zawór obniża ją na potrzeby ogrzewania podłogowego. Gdy mamy tylko podłogówkę nie ma czego obniżać, kocioł od razu przygotowuje wode o odpowiednio niskiej temperaturze, co jest przy tym korzystne dla jego sprawności.

Zaś jeżeli chodzi o przepływ to potrzebne są obliczenia. Może być tak, że pompa w kotle będzie niewystarczająca. Ale wtedy stosuje się pompy obiegowe przy rozdzielaczach oraz sprzęgło hydrauliczne pomiędzy nimi i kotłem.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim jaki to kocioł i jaki jest system sterowania jego temperaturą pracy. Kotły pracują w różnym trybie, który nie zawsze odpowiada potrzebom instalacji podłogowej. Ponadto układ ze zmieszaniem zapewnia bardziej równomierna pracę ogrzewania i dostosowanie przepływów poszczególnych pętlach.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie mam kotła mam nadzieję że go będę miał bo muszą mały gazociąg zbudować do mojej działki poszło podanie o to :-) grzejnik tylko drabinka w łazience do suszenia ręczników.

Więc czy po zastosowaniu takiego układu mieszkającego mam większą pewność że podłogowa może lepiej równomiernie działać jak kolega wyżej napisał czy jest to całkowicie zbędne?  

Choć w moim przypadku jak gazu nie podciągnąć to będę musiał zwykły piec wstawić i wtedy te mieszacze były by potrzebne? 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...