Skocz do zawartości

Jak sprzedać działkę rolną / łąkę ?


beata89

Recommended Posts

Po analizie rodzinnych (spadkowych) dokumentów okazało się, że mamy działkę, właściwie łąkę, o dość dziwnym kształcie... Do tej pory właściciel płacił podatki, a sama ziemia po prostu... była, nie przynosząc żadnych zysków. Czas na zmiany. 

Ile to może być warte, gdzie szukać nabywcy?

W lokalnym biurze nieruchomości uzyskaliśmy informację, że takimi działkami się nie zajmują. 

Z góry dziękuję.

 

PS. w załączniku nasza działka. Woj. śląskie. Powierzchnia 989 m.kw.

działka geo.png

Link do komentarza

Wartość działki zależy od wielu czynników. Od tego co na tej działce jest, oraz od tego w jakiej części świata jest położona. Aby kogokolwiek zachęcić do zastanowienia się, musisz wiedzieć jak ta działka oznaczona jest w operatach geodezyjnych. Jako rolna (jakiej klasy), jako leśna, czy nieużytek, bo na budowlaną raczej nie wygląda. I nie bardzo idzie ją na budowlaną przerobić, bo nigdzie drogi nie widzę. Na razie nie podałaś żadnych danych aby przynajmniej przybliżyć kwestię którą ustawę można zastosować przy jej sprzedaży. Nie ma kompletnie żadnego punktu zaczepienia. 

Dlatego żadna odpowiedź na temat nie jest możliwa.

Link do komentarza

Tak jak napisał przedmówca, trochę mało danych.

 

Po pierwsze co to za rodzaj działki, czy można cokolwiek na niej wybudować, czy nie. Gdzie jest droga dojazdowa (jeśli jest) i czy ewentualnie będzie.

Jeśli można cokolwiek na niej postawić (coś więcej niż grilla i namiot ;) ), to czy są jakiekolwiek media (od biedy czy są jakieś plany w gminie).

 

Po drugie lokalizacja. Samo województwo to jeszcze nie wszystko. Czy to jest w mieście/przedmieściach/na wsi. Czy blisko miasta czy wręcz przeciwnie, zaletą tego miejsca jest odległość od cywilizacji a na przykład blisko jest jakiś las, woda, cokolwiek.

Fakt, kształt jest dosyć trudny (nie znamy chociaż orientacyjnych wymiarów). Natomiast jeśli lokalizacja ma jakieś wyjątkowe walory, to kształt ma drugorzędne znaczenie.

 

Jeśli w lokalnym biurze mówią, że się takimi działkami nie zajmują, to już jest jakaś informacja. Ale raczej mało optymistyczna. Proponuję poszukać w internecie ogłoszeń sprzedaży/kupna działek z tej okolicy. Może są podobne i będzie co porównywać.

Link do komentarza
Gość mhtyl
4 godziny temu, beata89 napisał:

Ile to może być warte, gdzie szukać nabywcy?

Tyle jest warta ile ktoś za nią zapłaci, ale żeby ktoś za nią coś zapłacił to po pierwsze musisz mieć WZ albo wypis z MPZP, bo teraz jest ona warta tyle co ziemia orna a nawet i mniej bo z opisu wynika że jest ona marnej klasy. 

Link do komentarza

Trawy, grunty orne itd. Czekać aż to gmina zmieni na coś, na czym można chociaż domek letniskowy postawić. Nie wspomnę o mediach itp.

Mmoże pod zalesienie to przeznaczyć? Zanim developer na tym łapę położy, jeszcze lata upłyną. Mam ten sam dylemat. Im dalej od "cywilizacji" czyli w zasadzie od drogi do cywilizacji, tym trudniej to sprzedać w normalnej cenie. Jak to mówią - jeść nie woła niech leży i czeka.

Link do komentarza
20 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Zanim developer na tym łapę położy, jeszcze lata upłyną. Mam ten sam dylemat. Im dalej od "cywilizacji" czyli w zasadzie od drogi do cywilizacji, tym trudniej to sprzedać w normalnej cenie. Jak to mówią - jeść nie woła niech leży i czeka.

To właśnie zależy gdzie to dokładnie jest.

Są miejsca, których właśnie zaletą jest odległość od cywilizacji. Wiele działek na Mazurach "schodzi" właśnie dlatego. A naprawdę nie mają ani atrakcyjnego dojazdu, mediów, itp.

Jeśli chodzi o developerów, to oni naprawdę budują nie tylko w miastach (jeden z takich przykładów to Hajnówka), tylko tam, gdzie się sprzeda, tam, gdzie akurat moda.

 

Fakt, pewnie tutaj sytuacja nie aż tak atrakcyjna jak opisałam. Ale tego nie wiemy, a doradzić możemy. Właściciel musi się zorientować co dostał w spadku.

 

Oby tylko nie było w planach w pobliżu budowy drogi szybkiego ruchu albo jakichś planów gospodarczych, które mogłyby wpłynąć negatywnie na okolicę, to już jest dobrze. I wtedy można sobie spokojnie czekać na lepsze czasy :)

Link do komentarza
18 minut temu, beata89 napisał:

Na razie wiem tyle, z różnych decyzji o podatki, itd., że: 

"przedmiot opodatkowania" to łąki kl. IV

i w jednym formularzu ta ziemia była sklasyfikowana jako "użytki zielone".

W takiej sytuacji nie ma innej opcji niż sprzedaż któremuś z sąsiadów. Tylko dla nich taka działka może mieć większe znaczenie. Na innych zainteresowanych nie licz. No chyba, że istnieją jakieś plany budowy w tym miejscu autostrady, lotniska, albo czegoś podobnego. Musisz się dowiedzieć.

4 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Na Mazurach musi być nie za daleko do jeziora. To fakt.

Jakby to nie było istotne, to ja też oferuję działkę tanio. Na podkarpaciu.

Link do komentarza

Działka jest położona ok. 6-7 km od najbliższego wjazdu na autostradę. Byłabym mocno zdziwiona, gdyby okazało się, że w tamtej okolicy planowane są jakieś większe inwestycje... Raczej nie. Chociaż... Nigdy nie wiadomo ;) To jest gmina ok. 30 000 mieszkańców, ale akurat tamta dzielnica jest dość spokojna, to takie ekhem ;) zadupie. Nie ma bloków, same domy. Obok mały sklepik, blisko cmentarz. Do przystanku autobusowego i stacji PKP ok. 1,5 km.

W wolnej chwili trzeba będzie się tą działką bliżej zainteresować :/ 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...