Skocz do zawartości

Wyburzanie ściany nośnej lub działowej


Recommended Posts

Kochani!
Chciałabym wyburzyć ścianę w bloku.
Wymiary liczyłam na tyle ile potrafię.
Grubość: 15 cm
Szerokość: 403 cm
Wysokość: 267 cm
Interesuje mnie połączenie salonu z kuchnią. 

Na ścianie obok, która graniczy z docelowym wyburzeniem, wisi wentylacja. 
Nie wiem czy jest to ściana nośna czy działowa.

Rzut lokalu zamieszczam na zdjęciu. 
https://drive.google.com/open?id=1f89Evgt32bRAok1asC0YePGAQXo1Hqym

Narysowałam też wymiary.
https://drive.google.com/file/d/1SUAlps5cXi5GLWDZlITv9amkprjWmLb4/view
 

Dowiedziałam się, ze wymagana jest opinia z osoby z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi.
Czy muszę gdzieś zgłaszać takie wyburzenie ściany?
Kolejne pytanie, to jak szacują się ceny takiego przedsięwzięcia?
Byłabym wdzięczna za dalsze pokierowanie sprawą.

1.jpg

900cbe24a3998a71a488b1974dd6f876.jpg

Link do komentarza
16 minut temu, aszka101 napisał:

Kochani!
Chciałabym wyburzyć ścianę w bloku.
 

Zapamiętaj raz na jutro, że nigdy, od nikogo, nie otrzymasz zgody na wyburzenie żadnej ściany. Ale możesz otrzymać zgodę na wycięcie ściany.

Z rysunku wynika, że to ścianka działowa, więc wycinanie może być dopuszczalne. Kto jest właścicielem całego obiektu? Które to piętro? Ile pięter ma cały budynek? kto nim zarządza? Czy zarządca zatrudnia inspektorów nadzoru budowlanego?

A, jeszcze jedno. Z jakiego materiału wykonana jest ściana?

Link do komentarza
42 minuty temu, aszka101 napisał:

Kochani!
Chciałabym wyburzyć ścianę w bloku.
Wymiary liczyłam na tyle ile potrafię.
Grubość: 15 cm
Szerokość: 403 cm
Wysokość: 267 cm
Interesuje mnie połączenie salonu z kuchnią. 

Na ścianie obok, która graniczy z docelowym wyburzeniem, wisi wentylacja. 
Nie wiem czy jest to ściana nośna czy działowa.

To jest ściana konstrukcyjna - nie można jej wyburzać. Na niej opiera sie strop. Dokładnie 2.

 

24 minuty temu, retrofood napisał:

Z rysunku wynika, że to ścianka działowa,

Ha, ha, ha :takaemotka:

Przemyśl - zobacz,co zostało zaznaczone (na rysunku i na twym cytacie) - i przemyśl...

26 minut temu, retrofood napisał:

Zapamiętaj raz na jutro, że nigdy, od nikogo, nie otrzymasz zgody na wyburzenie żadnej ściany. Ale możesz otrzymać zgodę na wycięcie ściany.

Straszne dyrdymały, kolego. Ja zwał, tak zwał. Można wyburzyć delikatnie, i wyciąć z wielkim hukiem. A kwestią jest usunięcie czegoś, co jest, lub nie jest konstrukcyjnym elementem budowli i wpływ tego usunięcia na konstrukcję, jej stateczność.

 

Logika, kolego - nie słówka. Logika!

Link do komentarza
1 godzinę temu, zenek napisał:

To jest ściana konstrukcyjna - nie można jej wyburzać. Na niej opiera sie strop. Dokładnie 2.  

Tak, zgadza się. Te obydwa stropy są podparte przewodem YTKSY 2x2x0,5. Weź już zażyj te swoje tabletki, bo znowu się ośmieszasz.

2 godziny temu, aszka101 napisał:

 Na ścianie obok, która graniczy z docelowym wyburzeniem, wisi wentylacja.  

Kanały wentylacyjne możesz umieścić w suficie podwieszanym.

Link do komentarza

 

5 godzin temu, retrofood napisał:

Tak, zgadza się. Te obydwa stropy są podparte przewodem YTKSY 2x2x0,5. Weź już zażyj te swoje tabletki, bo znowu się ośmieszasz.

Rzeczywiście, masz rację - tam jest dzialowa ścianka. Nie zauważyłem tych drutów. Można wyburzyć. Ale pozwolenie chyba trzeba uzyskać z administracji.

Ale myślę, że to nakładka instalacji elektrycznej mnie zmyliła. Na rysunku budowlanym jednak powinny być pokazane podciągi i wymiary, a tych tu nie widzę. Więc nie jest to dokumentacja właściwa do analizy budowlanej.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
27 minut temu, zenek napisał:

Na rysunku budowlanym jednak powinny być pokazane podciągi i wymiary, a tych tu nie widzę. Więc nie jest to dokumentacja właściwa do analizy budowlanej.

I są pokazane wymiary ale nie na tym rzucie. Jak się nie zna to się buźki nie otwiera i wypadało by przeprosić za babola.

Słyszałeś kiedyś o projekcie instalacji elektrycznej?

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Słyszałeś kiedyś o projekcie instalacji elektrycznej?

słyszałem - służy do celów instalacji elektrycznej, nie projektowania wyburzeń i nowych ścian.

A przepraszać nie ma za co - i kogo. Przepraszanie to częśc kultury - tej nie zauważyłem u retrofooda w stosunku do mnie, więc też i odwrotnie trudno stosować. Taka karma.

Link do komentarza
56 minut temu, zenek napisał:

to częśc kultury - tej nie zauważyłem u retrofooda w stosunku do mnie, 

Na takie traktowanie - nie tylko przez niego - solidnie zapracowałeś swoją tutaj działalnością :bezradny:

 

Coż - taki jest zenek... :bezradny:

Chyba już gdzieś to pisałem... :zalamka:

 

 

Ooooo:

9 godzin temu, zenek napisał:

Logika, kolego - nie słówka. Logika! 

 

9 godzin temu, zenek napisał:

Ha, ha, ha :takaemotka:

 

9 godzin temu, zenek napisał:

To jest ściana konstrukcyjna - nie można jej wyburzać. Na niej opiera sie strop. Dokładnie 2. 

 

 

 

Przydałoby się małe sorry

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Robaczki, dziękuję za komentarze.
Jest wiele skrajnych opinii w tym temacie. Nie wiem do kogo mam się dalej zwrócić.
Może kolejne zdjęcia coś ułatwią. 

Na chwilę obecną przyjmuję, że to ściana działowa.
Wszystko mi jedno czy ktoś ją wytnie czy wyburzy! Chciałabym, aby po prostu zniknęła! :)
Nie mam pojęcia z jakiego materiału wykonana jest wykonana. Koło 15 cm.
Mieszkam na 2 piętrze mieszkania z 2006 r. Warszawa Ursynów.
Biuro projektowe Archigraf (Inwestor Dom Development). Może do nich pisać? Jest jeszcze podwykonawca.
 

Administrator budynku twierdzi, że potrzebna jest rada eksperta, bo on jedyne co może, to wysłać mi projekt. 
Boje się jednak, że taki inżynier weżmie mnóstwo pieniędzy za taką ekspertyzę, a w efekcie i tak nie będę mogła nic zrobić ze ścianą... :(
Jak to wygląda w rzeczywistości?



 

871a503fc1fc04218c41a78831480d21.jpg

2569596_201774478_mieszkanie-warszawa-ursynow-ul-plaskowickiej-44_xlarge.jpg

Edytowano przez aszka101 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

No to niech Ci wyśle projekt - budowlany, a nie instalacji elektrycznej... i nam pokarz...

 

A co do zdjęć - pokazałaś piękną zabudowę kuchni i niewiele ścian... więcej pokazałoby zrobione z pokoju, ale pewnie tam jest jakaś szafa...

 

 

Ja to bez obcyndalania rozebrałbym tę ścianę, wyrzucił oboje drzwi - te do kuchni i te do pokoju i powstanie duża przestrzeń.

 

Ale z drugiej strony wizyta takiego eksperta ułatwi ewentualne rozmowy z wykonawcą, czy administratorem, a na pewno nie wydrenuje portfela.

Link do komentarza
4 godziny temu, aszka101 napisał:

 Administrator budynku twierdzi, że potrzebna jest rada eksperta, bo on jedyne co może, to wysłać mi projekt. 
Boje się jednak, że taki inżynier weżmie mnóstwo pieniędzy za taką ekspertyzę, a w efekcie i tak nie będę mogła nic zrobić ze ścianą... :(

Koleżanko, wysłałbym Ci mojego szwagra, eksperta konstruktora budowlanego, bo lubił się bawić na emeryturze, ale wziął i umarł, więc nie da rady. Tym niemniej wciąż mam pół rodziny w branży budowlanej (sam też się po budowach szwendałem), a ponieważ teraz jestem już mocno leciwy, to przez kilkadziesiąt lat słuchania ich rozmów przy stole i/lub butelce, nauczyłem się więcej niż niejeden budowlaniec w szkole.

Dlatego mówię jasno: wycięcie tej ściany nikomu i niczemu nie zagraża, możesz to zrobić bez pytania kogokolwiek. Skoro jednak chcesz zachować dobre układy z administracją, to poszukaj gdzieś człowieka z uprawnieniami budowlanymi w zakresie konstrukcyjnym i skonsultuj to z nim. Musisz mu tylko udostępnić ten projekt od administratora. Koszt nie powinien przekroczyć 200 PLN , no w Warszawie powiedzmy że 300 PLN, ale to już z określeniem (na piśmie) technologii i zakresu robót. Pozostaje kwestia wentylacji i może być, że czegoś jeszcze, ale z takimi sprawami to jakiś budowlaniec wykończeniowy z kilkuletnią praktyką poradzi sobie bez trudu.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...