Skocz do zawartości

Ściana nosna-czy tak mozna ?


Recommended Posts

WItam.  Od poniedzialku mam ekipe od instalacji elektrycznej w nowo budowanym budynku.

Ogolnie z racji ze wiedze mam slaba to chcialem zapytac o pewna rzecz.

Mianowicie czy można w scianie nośnej zrobić otwor by przykuć sie z kablami w pozostalych pomieszczen? WIem ze ogolnie raczej nie ma innej mozliwosci

puszczenia kabli do tablicy rozdzielczej ale zastanawia mnie rozmiar.

Czy bezpieczne jest jak wykute mam praktycznie dziure na 1 pustak porothermu dziure w scianie nosnej ? (tamtendy sa prowadzone przewody do rozdzielni) Czy nie narusza to konstrukcji ?

No i druga sprawa mam tez wykuta dziure na rozdzielnie elektryczna na glebokosc okolo 12cm w formie kwadratu 50cm na 50cm rowniez w scianie nosnej o grubosci 25cm. Czyili po skuciu zostaje okolo 13cm na tym odcinku? Czy mam sie czym przejmowac ze ekipa tak mi to zrobila czy poprostu nie ma innej mozliwosci ?

DOdam ze nad ta "nakuta" sciagna jest wieniec

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, Miras19888 napisał:

Czy mam sie czym przejmowac

Nie ma obaw, tylko co mogę dodać abyś zwrócił uwagę gdy będą robić bruzdy żeby nie rozwalili Ci polowy pustaków, bo ceramika jest krucha, bruzdy powinno wycinać sie szlifierką kątową lub bruzdownicą, widziałem jak jeden elektryk bruzdy w porothermie robił młotkiem i przecinakiem. Nie wiem jak chcesz zrobić ale możesz przy układaniu instalacji elektrycznej położyć skrętkę komputerową do internetu i kabel antenowy żeby potem kable antenowe nie walały sie po domu.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Dzieki za pomoc.

Chcialem jeszcze zapytać czy  moge na dlugosci 2.5m w ścianie nośnej wykonać bruzdę poziomą na głębokość 2.5-3cm Ściany maja grubość 25cm.

Potrzebuje w salonie na scianie dać 1 peszel ułożony w poziomie. Bruzda pozioma miałby się znajdować  około 40cm nad stropem. Dodam ze wszystkie bruzdy wykonywane są bruzdownicą a nie kute przecinakiem :)

 

 

 

 

 

 

Z tego co sie orientowalem to przepisy dopuszczają wykonanie bruzdy poziomej na  1.5cm w scianie 25cm ale jak uzywam bruzdownicy to mogę zwiększyć o 1cm. Problem taki , ze po 2 stronie sciany są tez gniazdka .

 

Jak myślicie jest to bezpieczne jesli chodzi o nośność i wytrzymałość ściany.

bb.jpg

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, Miras19888 napisał:

Chcialem jeszcze zapytać czy  moge na dlugosci 2.5m w ścianie nośnej wykonać bruzdę poziomą na głębokość 2.5-3cm Ściany maja grubość 25cm.

Możesz spokojnie to zrobić.

1 godzinę temu, Miras19888 napisał:

Z tego co sie orientowalem to przepisy dopuszczają wykonanie bruzdy poziomej na  1.5cm w scianie 25cm ale jak uzywam bruzdownicy to mogę zwiększyć o 1cm.

Jakie to przepisy? Pierwszy raz słyszę że są jakieś  przepisy na takie roboty.

Link do komentarza
  • 3 lata temu...
  • 5 miesiące temu...

Ok, wywierciłem. Chcę w otworze obsadzić rurki elektro instalacyjne (aby nic się nie zapadło ale także aby przewody się nie uszkodziły np od jakiś ostrych krawędzi betonu). Mam już rury ale one mają około 2-4mm średnicy mniej niż otwór, Nie wiem jak tam nadalić kleju czy zaprawy (a to jest ściana 70cm) aby te rurki obsadzić, bo obecnie to tak sobie swobodnie latają. Jakieś porady?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...