Skocz do zawartości

MPZP a wypis z rejestru gruntów


Recommended Posts

Witam,

Moje pytanie dotyczy oznaczeń w MPZP i wypisie.

Działka w wypisie oznaczona jest jako B - czyli, jako teren mieszkaniowy, natomiast w MPZP  jako ML , czyli tereny rekreacji indywidualnej - zabudowa letniskowa.

Jak to rozumieć, czy działka jest budowlana, czy nie? 

Prawdopodobnie w rejestrach gruntu zmieniono to niedawno, na B (prawdopodobnie z rolnej), co w związku z tym, czy gmina też powinna zmienić w MPZP oznaczenie na MN, czyli tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej? Bardzo proszę o odpowiedz.

Link do komentarza

Oznaczenia użytku gruntu w ewidencji gruntów, budynków i lokali to coś zupełnie innego niż przeznaczenie działki w MPZP.

W ewidencji gruntów B znaczy, że jest to działka budowlana, ale nie daje Ci uprawnień do budowy domu jednorodzinnego.

To co możesz na danym gruncie o użytku B wybudować powie Ci MPZP a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy.

Dopiero na podstawie jednego z nich przystępujesz do projektowania.

 

Link do komentarza
Napisano (edytowany)

Dziekuje bardzo za odpowiedz. Wyglada na to, ze jak wybuduje domek caloroczny zgodnie z MPZP podatek od nieruchomosci bedzie jak za dzialke letniskowa(czyli wysoki), bo dom bedzie mimo zamieszkania calorocznego ciagle traktowany jako letniskowy. Czy jest szansa na podatek jak za dzialke budowlana?Rozumuje , ze ten podatek zalezy od przeznaczenia dzialki z MPZP.

Edytowano przez Barbara Ross (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
14 godzin temu, Barbara Ross napisał:

Działka w wypisie oznaczona jest jako B - czyli, jako teren mieszkaniowy,

Nie mieszkaniowy, tylko przeznaczony pod budowę - niekoniecznie mieszkaniową. Nie jest terenem/działką rolną.

Co można tam budować określa MPZP.

Tal jak napisała Zębata :D

 

Podatek od nieruchomości to zupełnie inna bajka.

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 godziny temu, Barbara Ross napisał:

No właśnie ciekawi mnie co zadecyduje o tym podatku, czy ta działka jest skazana na podatek, jak od domku letniskowego, pomimo tego, że dom byłby używany cały rok, a nie rekreacyjnie? 

O podatku decyduje gmina i tam powinnaś udać się z tym pytaniem. Natomiast co  do domku letniskowego z którego chcesz zrobić domek całoroczny to może okazać sie problem, bo zmieniasz przeznaczenie użytkowania.

Link do komentarza

 

17 minut temu, mhtyl napisał:

O podatku decyduje gmina i tam powinnaś udać się z tym pytaniem. Natomiast co  do domku letniskowego z którego chcesz zrobić domek całoroczny to może okazać sie problem, bo zmieniasz przeznaczenie użytkowania.

 

Ja chcę zbudować domek całoroczny , nie letniskowy. Chodziło mi o kwalifikacje działki.

Link do komentarza
Gość mhtyl
42 minuty temu, Barbara Ross napisał:

 

 

Ja chcę zbudować domek całoroczny , nie letniskowy. Chodziło mi o kwalifikacje działki.

Sorki, źle zrozumiałem. Ja uważam, że jeżeli w MPZP jest zapisane że działka  ML , czyli tereny rekreacji indywidualnej - zabudowa letniskowa. to może być sprzeczne z budową domku całorocznego, bo że jest w wypisie ujęta jako tereny mieszkaniowe to domek letniskowy jakby nie patrzeć jest domkiem w którym można zamieszkać ale  okresowo nie cało rocznie.

Uważam, że najszybciej dowiesz się tego gdy udasz się do gminy, bo nie ma jak pytać u źródła :) 

12 minut temu, Barbara Ross napisał:

sprawdziłam w kilku źródłach i symbol B - to definitywnie tereny mieszkaniowe - i dokładnie tak mam wpisane akcie notarialnym.

Tylko może być tak, że działkę kupowałaś gdy jeszcze nie był uchwalony MPZP dla tego terenu i dlatego masz tak napisane, albo notariusz nie doprecyzował przy spisywaniu umowy kupna/sprzedaży bo akt notarialny bazuje na WZ albo MPZP.

Link do komentarza

Mogę zbudować dom zgodnie z MPZP, i nie jest zawężone to do tzw. "budynku rekreacji indywidualnej", czyli normalnie z pozwoleniem na budowę, a nie na zgłoszenie do 35m2.

Mam już swój wypis z MPZP. Nie zmienia to faktu, że działka ma w tym wypisie kwalifikacje tereny rekreacji indywidualnej - zabudowa letniskowa. Może to tylko utrzyma  kwalifikacje tego podatku-  od domku letniskowego - czyli duży podatek. Coś tam podpytam przy okazji w gminie i sąsiada, który zazwyczaj mieszka tam zimą, ale akurat nie w tym roku. Sąsiad ma dom całoroczny to będzie wiedział jaki płaci podatek.

Link do komentarza
2 godziny temu, Barbara Ross napisał:

sprawdziłam w kilku źródłach i symbol B - to definitywnie tereny mieszkaniowe - i dokładnie tak mam wpisane akcie notarialnym.

Racja - zbytnio uprościłem. 

 

Jakie jest oznaczenie na MPZP tego terenu - ML ?

 

I jeszcze jedna sprawa. W zasadzie, jeśli budynek mieszkalny (rekreacyjny to też mieszkalny) jest zamieszany przez cały rok, to naliczą tak jak za mieszkalny (jednorodzinny).

 

2 godziny temu, Barbara Ross napisał:

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
29 minut temu, bajbaga napisał:

I jeszcze jedna sprawa. W zasadzie, jeśli budynek mieszkalny (rekreacyjny to też mieszkalny) jest zamieszany przez cały rok, to naliczą tak jak za mieszkalny (jednorodzinny).

Zamieszkany chyba a nie zamieszany, no chyba że jest zamieszany w jakieś szemrane sprawy :) 

Link do komentarza
1 godzinę temu, bajbaga napisał:

Jakie jest oznaczenie na MPZP tego terenu - ML ?

tak ML

1 godzinę temu, bajbaga napisał:

I jeszcze jedna sprawa. W zasadzie, jeśli budynek mieszkalny (rekreacyjny to też mieszkalny) jest zamieszany przez cały rok, to naliczą tak jak za mieszkalny (jednorodzinny).

To by było cudownie😊

4 godziny temu, mhtyl napisał:

Tylko może być tak, że działkę kupowałaś gdy jeszcze nie był uchwalony MPZP dla tego terenu i dlatego masz tak napisane, albo notariusz nie doprecyzował przy spisywaniu umowy kupna/sprzedaży bo akt notarialny bazuje na WZ albo MPZP.

MPZP - uchwalony w dniu kupna, ale zmiana w wypisie z rejestrów gruntów bardzo świeża. Nowa uchwała Starosty na dwa dni przed kupnem - zmiana w rejestrach na B. Sprawdziłam w elektronicznej KW i tam też mam B, na podstawie uchwały Starosty ( papierowe KW jeszcze nie doszło, bo wpisali 2 dni temu).

Link do komentarza
Gość mhtyl
10 godzin temu, Barbara Ross napisał:

MPZP - uchwalony w dniu kupna, ale zmiana w wypisie z rejestrów gruntów bardzo świeża. Nowa uchwała Starosty na dwa dni przed kupnem - zmiana w rejestrach na B. Sprawdziłam w elektronicznej KW i tam też mam B, na podstawie uchwały Starosty ( papierowe KW jeszcze nie doszło, bo wpisali 2 dni temu).

Nie wiem czy ma sens drążyć ten wątek, ale mi coś tu nie pasuje bo jak już pisałem wcześniej, notariusz robi akt na podstawie WZ czy MPZP i takie papierki trzeba dostarczyć kilka dni przed podpisaniem umowy a Ty opisujesz że zmiany nastąpiły w dniu kupna (uchwalenie planu) i dwa dni przed kupnem (uchwała Starosty).

Link do komentarza
3 godziny temu, mhtyl napisał:

Nie wiem czy ma sens drążyć ten wątek, ale mi coś tu nie pasuje bo jak już pisałem wcześniej, notariusz robi akt na podstawie WZ czy MPZP i takie papierki trzeba dostarczyć kilka dni przed podpisaniem umowy a Ty opisujesz że zmiany nastąpiły w dniu kupna (uchwalenie planu) i dwa dni przed kupnem (uchwała Starosty).

Nie, nie. MPZP byl juz dawno uchwalony, ale chodzilo mi ze w dniu kupna obowiazywal .

Edytowano przez Barbara Ross (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 9.03.2019 o 17:50, Barbara Ross napisał:

sprawdziłam w kilku źródłach i symbol B - to definitywnie tereny mieszkaniowe - i dokładnie tak mam wpisane akcie notarialnym.

I tu niestety nie zbyt miłe zaskoczenie... Za bardzo liczysz na kompetencje osób uzupełniających ewidencję... a praktyka wygląda w ten sposób, że wszystko co przeznaczone pod zabudowę oznaczają jako B, nie często spotykam się żeby używali rozszerzonych oznaczeń 😂

Poza tym wypis z EGiBL do niczego Cię nie uprawnia...

Decydujące są zapisy planu a w przypadku jego braku WZ-ki. Przy zgłoszeniu lub PnB organ administracji architektoniczno - budowlanej będzie badał zgodność zamierzenia inwestycyjnego z planem lub WZ, a nie z wypisem😉

Dnia 9.03.2019 o 22:18, Barbara Ross napisał:

tak ML

To by było cudownie😊

A możesz mi napisać jaki jest opis ML w wypisie z planu? Podstawowe i uzupełniające?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...