Skocz do zawartości

jaki styropian frezowany czy zwykłe płyty?


Recommended Posts

Jeżeli styropian jest zamocowany na ścianie starannie a większe szczeliny (ok. 4-5 mm) na połączeniach płyt są wypełnione np. pianą montażową,  to ewentualne straty ciepła wynikające z zastosowania płyt z bokiem frezowanym lub zwykłym będą pomijalne. W przypadku gdy staranność ułożenia jest daleka od ideału, a pomiędzy płytami występują szczeliny, wówczas płyty frezowane będą utrudniać przepływ strumienia ciepła z wnętrza budynku ograniczając straty energii. Płyty frezowane na zakładkę mogą być argumentem w kategorii rozwiązania bardziej odpornego na niestaranność wykonawcy.

Współczynnik U jest obliczany dla całej przegrody (np. wszystkie warstwy ściany) i przy jego obliczeniu nie uwzględnia się szczelin na połączeniach płyt. Warstwa izolacji jest traktowana w obliczeniach jako ciągła (nieprzerwana). Trzeba zaznaczyć, że w przypadku ocieplania ścian zewnętrznych styropian mocuje się tylko w jednej warstwie !

Na stronie Termo Organika bezpośrednio przy produktach są dostępne karty techniczne (przykładowa Tutaj), które zawierają m.in. wartości oporu cieplnego dla danej grubości.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku ocieplania powierzchni płaskich jak np. podłoga na gruncie czy stropodach.  W tych miejscach zazwyczaj stosuje się izolację z płyt styropianowych (bez frezu) w dwóch lub nawet trzech warstwach, ale to wynika z innych przesłanek np. przy ociepleniu podłogi pierwsza warstwa jest w grubości pozwalającej na "schowanie" instalacji technicznych, a kolejne jako już  właściwa warstwa izolacji pod wylewkę. W przypadku stropodachów co najmniej jedna warstwa płyt styropianowych w postaci "klinów" tworzy spadek, a kolejne zapewniają odpowiednia izolacyjność. 

Link do komentarza
23 godziny temu, zagórowski napisał:

pytanie za 100 pkt,:) , jaki wybrać styropian frezowany na zakładkę czy zwykłe płyty. Jaki są korzyści z frezu i jak to ma wpływ na izolacyjność,  współczynnik przenikania  U ?

Zasadnicze. Jeśli między płytami są szpary przez które wnika zimno, to wchodzi ono nie tylko w szpary, ale i pod płyty. A więc wymiana ciepła jest spora. Styropian frezowany to ogranicza. Ale i tak ścisłe przyleganie krawędzi płyt jest b. ważne.

Oczywiście jest to zależne od uczciwości wykonawcy, bo po załozeniu tynku trudno to wszystko policzyć. Samo życie.

Mnie się zdaje, że różnice w efektywności mogą osiągać nawet 20 % (licząc między szczelną i nieszczelną warstwą styropianu).

Link do komentarza

To już szacowanie, trzeba by zmierzyć wielkość strumienia przy danej temperaturze wewnątrz i na zewnątrz. Dwa domki modelowe o powierzchni załóżmy 30 m2.

Wątpię czy ktoś  prowadzi takie badania, zakładamy przecież, ze ocieplenie wykonamy prawidłowo. Poza tym w odniesieniu do gołych murów i tak zawsze odnotowujemy korzyści po sezonie grzewczym.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...