Skocz do zawartości

Krokiew i stal - połączenie


Recommended Posts

Witam,

Przedstawiliśmy dekarzowi projekt dachu, który zawiera konstrukcje stalowe jak na załączonym rysunku.

Problemem dla niego jest połączenie krokwi ze stalą, tzn. twierdzi że na bieżąco będzie musiał spawać kątowniki do płatwi, żeby przykręcać krokwie, ale obawia się że mogą się przypalać podczas spawania. Nie może tego wcześniej zrobić (przyspawać kątowników) bo trudno mu będzie dokładnie wymierzyć gdzie będzie leżała krokiew (odchylenia drobne na długości krokwi) więc jest dylemat. Jak można to inaczej połączyć nie używając spawarki?

image.thumb.png.0fa48ef8dc0c5e3db730c26a3f77354f.png

Link do komentarza
Gość mhtyl
16 godzin temu, mari_p napisał:

Rozmawiałem z dekarzem. Bardzo chciałby wiedzieć jakich ma użyć śrub. Można prosić o np link do sklepu z taka śruba ?

Od kiedy dekarz robi robotę cieśli?

I nie chce mi się wierzyć, że ten dekarz jest taki ciemny aby nie wiedział jakie wkręty są do drewna.

Jeżeli ten Twój fachowiec ma tak wielkie problemy z doborem/wyborem wkrętów to ja Ci radzę zatrudnij innego.

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 godziny temu, mari_p napisał:

Pytałem o link do śruby. Jeśli nie masz nic wartościowego do powiedzenia to nieborak czasu i nic nie pisz. Fachowiec to mój problem. 

A co to słup ogłoszeniowy żeby reklamować jakieś wkręty czy śruby? To jest proste jak budowa cepa, trzeba mieć umysł trzylatka  aby nie wiedzieć jakie wkręty są odpowiednie do skręcania więźby dachowej.

Link do komentarza

Dla mnie jest to temat trudny. Nie znam się na tego typu pracach i trudno mi wyobrazić sobie takie połączenie tzn dwuteownik z krokwia. Rozumiem ze można użyć śrub np o średnicy 12 mm i długości ok 40 cm, wiercąc otwór w krokwi jednakże nie wiem jak połączyć ta śrubę z dwuteownikiem - przez kątowe złącze ciesielskie?

Dopytuje się po to żeby zrozumieć czy jak wydam pieniądze na dekarza (a jest dachu ok 200 m2 i nie chce słupów w poddaszu użytkowym - stad płatwie) to będę miał dobrze zrobione. Jak zweryfikować kogoś kto chce spawać obok drewna? Jakbym miał większy wybór w okolicy dekarzy to bym nie drążył tylko wziął innego.

Link do komentarza
Gość mhtyl

Dekarz nie jest od więźby, zrozum to. Od więźby jest cieśla i jak nie chcesz wywalić pieniędzy w błoto to zatrudnij cieślę. czy ja Ci źle doradzam? czy robię z Ciebie pośmiewisko? gdybym nie chciał Ci pomóc to bym nie pisał.

Sądzisz, ze ktoś Ci napisze i poda jakie śruby zastosować i ten fachowiec tak zrobi?

9 minut temu, mari_p napisał:

Dopytuje się po to żeby zrozumieć czy jak wydam pieniądze na dekarza (a jest dachu ok 200 m2 i nie chce słupów w poddaszu użytkowym - stad płatwie) to będę miał dobrze zrobione. Jak zweryfikować kogoś kto chce spawać obok drewna? Jakbym miał większy wybór w okolicy dekarzy to bym nie drążył tylko wziął innego.

Na tym poddaszu użytkowym będziesz miał jakieś ścianki działowe?

Masz poniżej pokazane łączenie krokwi z płatwią czy murłatą, weź poprawkę że murłata drewniana jest to stalowa belka, przykładasz krokwie do belki, zaznaczasz kredką, odkładasz krokwie na bok, przykładasz łączniki ciesielskie i spawasz elektrycznie albo migomatem a jak nie chcesz spawać to wiercisz otwory przez łącznik do belki i przykręcasz śrubami.

zlacza-ciesielskie_3.jpg

tu masz inną złączkę ciesielką łączącą murłatę z krokwią.

219a8837b8886bf3dd8e25f057e518f7.jpg

 

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
10 godzin temu, mari_p napisał:

I teraz rozumiem.

Tak będą ścianki działowe. 

Dziękuję

Jeżeli ścianka działowa wypadnie pod płatwią to możesz dodatkowo ja podeprzeć murując wyżej aż do płatwi. Długość tego murowania wystarczy na dwie szerokości płatwi i dobrze gdyby to podparcie zrobić z twardego materiału. Będziesz miał podparta płatew bo pomimo, że ona jest z metalu to może ugiąć się pod ciężarem pokrycia. Tak jak pokazano na poniższym zdjęciu.

z20586238Q.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...