Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Pomocnik

Pytania o odliczenia podatku

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

 

Witam

Moje pytanie dotyczy nowej ustawy "Dz.U.2018.2246 USTAWA z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne" oraz nowego rozporządzenia Dz.U.2018.2489 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INWESTYCJI I ROZWOJU z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

 

Mianowicie w ustawie jest mowa o możliwości odliczenia realizacji przedsięwzięć termomodernizacji od podatku dochodowego, a w rozporządzeniu jest mowa o materiałach i usługach jakie mogę odliczyć.

W rozporządzeniu jest napisanie

"1) materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem;"

 

Chodzi mi o to czy stropy między kondygnacyjne oraz na poddaszu miedzy krokwiami mogę zaliczyć jako przegrody. Czy docieplenie ściany od wewnątrz też wchodzi w ten zakres. Czy zakup okna dachowego też się w to wlicza

 

Kolejny punkt DLA MNIE NAJWAŻNIEJSZY W rozporządzeniu jest mowa o usługach 1) wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego; 2) wykonanie analizy termograficznej budynku; 3) wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi; 4) wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej; 5) 6) wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych,

 

Od początku :

 1. czy żeby w ogóle myśleć o odliczeniu podatku związanego z termomodernizacją to MUSZĘ POSIADAĆ AUDYT ENERGETYCZNY przed rozpoczęciem zakupu materiału oraz roboty.
 2. czy MUSZĘ POSIADAĆ analizę termograficzną
 3. czy MUSZĘ POSIADAĆ dokumentację projektową związaną z pracami termomodernizacyjnymi
 4. czy muszę posiadać ekspertyzę ornitologicznej i chiropterologicznej;
 5. czy sama wymiana okna połaciowego czy może wstawienie nowego.

 

Szanowni Państwo posiadam stu letni dom który remontowałem dziesięć lat temu. Dzisiaj chciałbym zaadoptować poddasze własnymi siłami lub z pomocą jakiegoś jednego fachowca, TYLKO CZY ŻEBY ODLICZYĆ cokolwiek MUSZĘ POSIADAĆ te wszystkie dokumenty. Czy bez tych dokumentów mogę cokolwiek robić i czy w przyszłym roku będę mógł odliczyć to od podatku. Czy po prostu posiadając te dokumenty to wtedy mogę to odliczyć, ALE NIE JEST TO WARUNEK KONIECZNY.

 

Dziękuje ślicznie za pomoc

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Jakoś mnie to nie dziwi bo oni czerpią z takich źródeł że nawet jak nie trzeba to i tak kłamią.
  • Bo to tak jest. Dopóki nic się nie dzieje, to wszystko w porządku. Jednak bywają sytuacje, gdy błędy się nałożą... a wtedy mamy Smoleńsk.   Katastrofy Challengera też by nie było, gdyby nie przymrozek. 
  • No właśnie tego się obawiałem, że w razie sytuacji awaryjnej wszystko jest narażone.  
  • Jeśli pominiemy kwestię niechlujstwa i braku estetyki, to na dwoje babka wróżyła, chociaż prawdopodobieństwo szkód jest zdecydowanie mniejsze. O co chodzi. W grę wchodzi tu przede wszystkim odprowadzanie ciepła z przewodów. Jeśli nie są one "porozkładane" na ścianie, to wzajemnie się podgrzewają, a to nie jest przewidziane przez projektanta. Projektant zakłada standardowe odprowadzanie ciepła, takie jak widnieje w tabelach. Ale z kolei przewody nieobciążone nie grzeją. Czyli wszystko zależy od przypadku, które z tych przewodów będą obciążone oraz ile i tak dalej. W sumie ja bym do tego nie dopuścił i pogonił elektryka aby to wszystko rozplątał i porozkładał jak Bóg elektryków przykazał. Tak, aby przewody były otoczone tynkiem, odprowadzającym ciepło wg założeń.
  • Gość Gośka
   Od roku zamierzam zmienić piec w mieszkaniu 50m2 z otwartej komory spalania na zamkniętą, który wisi w kuchni przy kominie. Mieszkam w kamienicy na ostatnim piętrze, jednak niedawno nade mną podniesiono dach i utworzono tam mieszkanie strychowe. Nie zmieniłam pieca, bo nie wiem, jak się za to zabrać, do kogo zwrócić, aby otrzymać rzetelne wsparcie łącznie z uczciwą poradą. Obecnie mam cały czas uchylone okno w kuchni, gdyż została zamurowana dziura w ścianie zapewniająca pobieranie z zewnątrz powietrza do pieca. Nie zrobiłam tego sama, jednak otrzymałam takie mieszkanie, stąd wiedząc o niebezpieczeństwie podjęłam decyzję aby okno było ciągle uchylone. Planuję nieduży (ze wzg na koszty) remont kuchni, co też stanęło bez konkretnych ustaleń ze wzgl na ten nieszczęsny piec i braku informacji do kogo się z tym zwrócić. Kto mógłby mi pomóc kompleksowo? Dzwonić od ogłoszenia do ogłoszenia? Może sklepy sprzedające piece wspierają klientów? Tylko jeśli tak, to nawet nie wiem, jakiej firmy piec wybrać, stąd musiałabym zacząć od zapytania do fachowca. Wyczytałam już chyba większość informacji odnośnie pieców z zamkniętą komorą spalania (stanowczo jestem laikiem w tym temacie i z całym przekonaniem twierdzę, że to nie tak samo, jak rozpatrywanie wyboru pralki) i nadal nie wiem czy przesuwać piec w stronę okna by skrócić drogę doprowadzania powietrza w poziomie (czy trzeba mieć na to pozwolenie konserwatora zabytów - mieszkam w oficynie), czy robić to przez komin, który jest wysoki -to mieszkanie nade mną ma zapewne też około 3 m wysokości. Proszę o radę jak zabrać się za temat, bo już tracę nadzieję i z niemocy zaczynam odwlekać w czasie potrzebną zmianę pieca.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...