Skocz do zawartości

Pytania o odliczenia podatku


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

 

Witam

Moje pytanie dotyczy nowej ustawy "Dz.U.2018.2246 USTAWA z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne" oraz nowego rozporządzenia Dz.U.2018.2489 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INWESTYCJI I ROZWOJU z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

 

Mianowicie w ustawie jest mowa o możliwości odliczenia realizacji przedsięwzięć termomodernizacji od podatku dochodowego, a w rozporządzeniu jest mowa o materiałach i usługach jakie mogę odliczyć.

W rozporządzeniu jest napisanie

"1) materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem;"

 

Chodzi mi o to czy stropy między kondygnacyjne oraz na poddaszu miedzy krokwiami mogę zaliczyć jako przegrody. Czy docieplenie ściany od wewnątrz też wchodzi w ten zakres. Czy zakup okna dachowego też się w to wlicza

 

Kolejny punkt DLA MNIE NAJWAŻNIEJSZY W rozporządzeniu jest mowa o usługach 1) wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego; 2) wykonanie analizy termograficznej budynku; 3) wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi; 4) wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej; 5) 6) wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych,

 

Od początku :

  1. czy żeby w ogóle myśleć o odliczeniu podatku związanego z termomodernizacją to MUSZĘ POSIADAĆ AUDYT ENERGETYCZNY przed rozpoczęciem zakupu materiału oraz roboty.
  2. czy MUSZĘ POSIADAĆ analizę termograficzną
  3. czy MUSZĘ POSIADAĆ dokumentację projektową związaną z pracami termomodernizacyjnymi
  4. czy muszę posiadać ekspertyzę ornitologicznej i chiropterologicznej;
  5. czy sama wymiana okna połaciowego czy może wstawienie nowego.

 

Szanowni Państwo posiadam stu letni dom który remontowałem dziesięć lat temu. Dzisiaj chciałbym zaadoptować poddasze własnymi siłami lub z pomocą jakiegoś jednego fachowca, TYLKO CZY ŻEBY ODLICZYĆ cokolwiek MUSZĘ POSIADAĆ te wszystkie dokumenty. Czy bez tych dokumentów mogę cokolwiek robić i czy w przyszłym roku będę mógł odliczyć to od podatku. Czy po prostu posiadając te dokumenty to wtedy mogę to odliczyć, ALE NIE JEST TO WARUNEK KONIECZNY.

 

Dziękuje ślicznie za pomoc

Pozdrawiam

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...