Skocz do zawartości

Mapa do celów informacyjnych - interpretacja


jurasjo

Recommended Posts

Witam

Uzyskałem ze starostwa mapę zasadniczą do celów informacyjnych. Interesuje mnie działka nr 890. Obok mamy działki o numerach 889 i 891. Na obszarach tych nie ma wodociągu ani kanalizacji.

Większość oznaczeń udało mi się odszyfrować.  Mam kilka zagwozdek.

 

Na działce 889 mamy obiekt(związany z kanalizacją) oznaczony ksB110PCV - czy to jest szambo czy oczyszczalnia(na wizji lokalnej nie zauważyłem ani pokryw ani wywiewek) - to mnie szczególnie interesuje

Na działce 889 -rura ze studni głębinowej wB32 - rura PE32(np. taka niebieska)?

 

Na działce 890 - RVI - działka rolna, klasa 6 ?

Na działce 890 - oznaczenia na brązowo np. .147.2 - nie wiem

 

Na działce 891 - teren wyznaczony przez zielone kreskowanie - nie wiem.

 

Zrzut ekranu Deepin_wybierz-obszar_20190222180550.png

Link do komentarza
1 godzinę temu, jurasjo napisał:

Na działce 889 mamy obiekt(związany z kanalizacją) oznaczony ksB110PCV - czy to jest szambo czy oczyszczalnia(na wizji lokalnej nie zauważyłem ani pokryw ani wywiewek) - to mnie szczególnie interesuje

Jest to POŚ z drenażem rozsączającym.

1 godzinę temu, jurasjo napisał:

Na działce 889 -rura ze studni głębinowej wB32 - rura PE32(np. taka niebieska)?

 

Jest to rura doprowadzająca wodę o średnicy 32 mm.

1 godzinę temu, jurasjo napisał:

Na działce 890 - RVI - działka rolna, klasa 6 ?

Oznacza VI klasę ziemi.

1 godzinę temu, jurasjo napisał:

Na działce 890 - oznaczenia na brązowo np. .147.2 - nie wiem

Jest to wysokość n.p.m. w danym punkcie działki.

1 godzinę temu, jurasjo napisał:

Na działce 891 - teren wyznaczony przez zielone kreskowanie - nie wiem.

Wydaje mi się, że zaznaczono obszar działki gdzie występuje ziemia klasy VI, ale wtedy powinno być podane jaka jest kasa ziemi poza tym obszarem zielonym.

Link do komentarza

Na działce 891 jest również klasa VI (centralnie umieszczone oznaczenie RVI) natomiast myślę, że tymi zielonymi liniami kreskowanymi wyznaczony jest jakiś obszar do niwelacji, prawie płaski, + - 0,1m, może pod jakąś budowlę... Ten "obszar" jest nieco zagłębiony, północna i południowa część działki  są nieco wyżej.

Link do komentarza

Wg. wizji lokalnej tam stoi domek(chyba letniskowy ale wygląda solidnie). Czy to możliwe, że jest to teren wyjęty z użytku rolnego(RVI) - pod cele budowlane?

Wg. wizji lokalnej jest tam szambo, budynek gospodarczy, altanka - wszystko wskazuje na zabudowę po uchwaleniu MPZP(po 2012 roku).

Czy jeżeli na tej mapce ze starostwa na działce 891 nie ma nic, a ja chciałbym zbudować coś co musi mieć określone prawnie odległości np. odległość studni (15m) od szamba to czy  jeżeli odległość byłaby mniejsza od tego co na mapie zasadniczej(nie ma tego szamba), to czy starostwo to zobaczy?

 

Zrzut ekranu Deepin_wybierz-obszar_20190222203352.png

Link do komentarza
54 minuty temu, jurasjo napisał:

Dzięki za info.

Czyli jeżeli chcę budować studnię to obowiązuje 30m odległości?

30 m od czego? Odległości są uzależnione od występujących przeszkód na działce Twojej i sąsiednich.

jjjjjjjjjjjjjjjjjj.jpg

35 minut temu, jurasjo napisał:

Wg. wizji lokalnej jest tam szambo, budynek gospodarczy, altanka - wszystko wskazuje na zabudowę po uchwaleniu MPZP(po 2012 roku).

Czyli jest to samowola budowlana.

 

36 minut temu, jurasjo napisał:

Czy jeżeli na tej mapce ze starostwa na działce 891 nie ma nic, a ja chciałbym zbudować coś co musi mieć określone prawnie odległości np. odległość studni (15m) od szamba to czy  jeżeli odległość byłaby mniejsza od tego co na mapie zasadniczej(nie ma tego szamba), to czy starostwo to zobaczy?

 

Ani starostwo, ani gmina tego nie zobaczy bo jak nie ma na mapce to jest samowola budowlana i decyzje jakie zapadną dla Twojej działki nie będą uwzględniać budowli na działce  891 bo prawnie ich tam nie ma.

Link do komentarza
1 minutę temu, mhtyl napisał:

30 m od czego? Odległości są uzależnione od występujących przeszkód na działce Twojej i sąsiednich. 

jjjjjjjjjjjjjjjjjj.jpg

Czyli jest to samowola budowlana.

 

Ani starostwo, ani gmina tego nie zobaczy bo jak nie ma na mapce to jest samowola budowlana i decyzje jakie zapadną dla Twojej działki nie będą uwzględniać budowli na działce  891 bo prawnie ich tam nie ma.

Chodzi mi oczywiście o odległość od POŚ, która jest na mapie przedstawionej przeze mnie(działka 889).

Co do samowoli to muszę przyznać, że mam wątpliwości, że jest samowola. Czy brak na mapach mógłby być podyktowany innymi okolicznościami?

Link do komentarza
4 minuty temu, jurasjo napisał:

Co do samowoli to muszę przyznać, że mam wątpliwości, że jest samowola. Czy brak na mapach mógłby być podyktowany innymi okolicznościami?

Jeżeli zostało to wybudowane i odebrane to musi być na mapce a w szczególności szambo czy POŚ, jeżeli na mapie tego nie ma to należy domniemywać że to samowola.

9 minut temu, jurasjo napisał:

Chodzi mi oczywiście o odległość od POŚ, która jest na mapie przedstawionej przeze mnie(działka 889).

Przecież napisałem że chodzi o przeszkody jakie występują na Twojej działce i sąsiednich.

Link do komentarza
15 minut temu, jurasjo napisał:

Na działce 890 nic nie ma więc rozumiem, że prawnie odnoszę się do działki m.in. 889, działki 891(przepisy i to co na mapce), działki 191(las), działki 949, 884/1?

Inne raczej poza zasięgiem.

To zależy  na jaki obszar będzie oddziaływać twoja działka. 

Link do komentarza

Chodzi o parterowy domek letniskowy(do 35m2) na zgłoszenie. W takim przypadku tak zwany obszar oddziaływania domu nie ma zastosowania oraz "Obszar oddziaływania budynku zlokalizowanego 4 m od granicy działki nigdy nie wykracza poza działkę, na której budynek jest usytuowany".

Odległości i ulokowanie na działce oczywiście tak ale właśnie chodzi o odległości do elementów na działce 891(jeżeli to samowola).

Edytowano przez jurasjo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
13 godzin temu, mhtyl napisał:

Jest to POŚ z drenażem rozsączającym. 

Czy z grafiki wynika czy to jest z osadnikiem gnilnym czy nie? Wg pomiaru studnia tego sąsiada jest w odległości 40m co sugerowałoby osadnik(czyli min. 30m odległości)

Jeżeli bez osadnika to niby powinno być 70m a to już komplikuje sprawy na działce która mnie interesuje.

Link do komentarza
12 godzin temu, jurasjo napisał:

Czy to ma znaczenie w odniesieniu do samowoli? (zakładając, że na działce 891 taka występuje)

W pozostałych przypadkach - stwierdzenie.

Nie ma znaczenia bo czy tam jest samowola czy nie to Oddziaływanie  na pewno będzie na sąsiednie działki.

2 godziny temu, jurasjo napisał:

Odległości i ulokowanie na działce oczywiście tak ale właśnie chodzi o odległości do elementów na działce 891(jeżeli to samowola).

Kupiłeś działkę 890 czy jesteś przed zakupem?

46 minut temu, jurasjo napisał:

Jeżeli bez osadnika to niby powinno być 70m a to już komplikuje sprawy na działce która mnie interesuje.

Gdzie Ty widziałeś POŚ bez osadnika? I pierwszy raz słyszę o odległości 70 m?!

Link do komentarza

Interesuje mnie działka 890. Chciałbym ją kupić. Teren ma MPZP i jest to teren UT. Wychodzi na to, że jest to działka odrolniona(poprzez MPZP) ale nie wyjęta z użytkowania rolniczego.

 

Co do POŚ to na kilku grafikach pojawiło się takie coś jak na grafice - czyli tylko oczyszczanie mechaniczne.

pos.jpg

Edytowano przez jurasjo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
2 minuty temu, jurasjo napisał:

I

 

Co do POŚ to na kilku grafikach pojawiło się takie coś jak na grafice - czyli tylko oczyszczanie mechaniczne.

pos.jpg

Wytłumacz a raczej przetłumacz o co chodzi.

Link do komentarza

Wychodzi na to, że jeżeli nie ma osadnika gnilnego (czyli jest  tylko drenaż) to wtedy odległość tego drenaży do studni to 70m a nie 30m jak to jest w przypadku występowania drenażu poprzedzonego osadnikiem.

Takie coś znalazłem:

 

Przepis z art. 31 ust. 1 stanowi, że odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:
1) do granicy działki - 5 m.
Jednakże dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek, pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5, tj.:
2) do osi rowu przydrożnego - 7,5 m,
3) do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń - 15 m,
4) do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m,
5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m.

 

Punkt 5.

Edytowano przez jurasjo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 minutę temu, jurasjo napisał:

Wychodzi na to, że jeżeli nie ma osadnika gnilnego (czyli jest  tylko drenaż) to wtedy odległość tego drenaży do studni to 70m a nie 30m jak to jest w przypadku występowania drenażu poprzedzonego osadnikiem.

Nie ma takiej POŚ aby posiadała tylko drenaż!!!!!!!!!!!!!! 

Jeżeli ktoś tak zrobił to zrobił źle i wbrew przepisom. 

Link do komentarza

Generalnie to chodzi mi o to czy pod pojęciem POŚ można rozumieć:

 

5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m.

 

Nie widziałem na miejscu żadnych wywiewek ani włazów.

Edytowano przez jurasjo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
6 minut temu, jurasjo napisał:

Generalnie to chodzi mi o to czy pod pojęciem POŚ można rozumieć:

 

5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m.

 

Nie widziałem na miejscu żadnych wywiewek ani włazów.

Co to POŚ to znajdziesz w necie definicję, a co podchodzi a co nie ja Ci nie powiem, bo na moje logiczne rozumowanie  pkt 5 nie podchodzi pod POŚ a wg jakieś nawiedzonego urzędnika może podchodzić.

 

Link do komentarza

Dokładnie tak.

Możesz spróbować dogadać się z sąsiadem i podłączyć się pod jego studnie.

9 minut temu, jurasjo napisał:

studnię można ulokować tylko w tylnej części działki(mniej więcej tak jak na działce 889)

 

Link do komentarza
5 minut temu, jurasjo napisał:

Działka jest rewelacyjna i dlatego intensywnie badam temat. Trochę mnie ten POŚ zmartwił ale wychodzi na to, że mógłbym po prostu na wysokości POŚ umieścić szambo i przybliżyć je na 2 metry do granicy.

Dlaczego nie zrobisz POŚ? chcesz bawić sie w szambo? Jak masz możliwość to rób POŚ.

Link do komentarza
41 minut temu, jurasjo napisał:

MPZP nie pozwala na POŚ(pytałem w Urzędzie Gminy). Gdyby można było to poważnie bym to rozważał.

MPZP jest z 2012 roku. Zakładam, że sąsiad budował się 10-15lat temu.

Nie ważne kiedy się budował, gmina może wydać rozporządzenie i nakazać przyłączenie się do sieci kanalizacyjnej, o ile taka istnieje, ale znam przypadki gdy na danym terenie jest MPZP i jest kanalizacja a mimo to gmina zezwala na budowanie POŚ czy szamba nikogo nie zmusza do podłączenia sie pod kanalizację, ale też znam gdzie gmina zabroniła budowy POŚ i szamb i nakazała nowo wybudowanym jak i starym gospodarstwom do przyłączenia się pod kanalizację.

Link do komentarza

W tej chwili nie ma tam kanalizacji ani wodociągu(jest w planach ale to pewnie za kilka lat). MPZP określa sposób dostarczenia mediów(screen).

 

Wracając do POŚ i szamba. Przepisy mówią, że jeżeli sąsiad ma szambo 2m od granicy to można również zbliżyć się na 2m ze swoim szambem. Tylko czy w tym przypadku POŚ(który jest 2m od granicy) też pozwala na szambo 2m od granicy?

 

Im więcej człowiek się dowiaduje tym więcej pytań się rodzi...

Zrzut ekranu Deepin_wybierz-obszar_20190223133613.png

Edytowano przez jurasjo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dzięki. Ten temat bazuje na mapie zasadniczej ze Starostwa. Czy jest jakiś inny rodzaj mapy(zawierający więcej informacji) który mógłbym uzyskać w Starostwie bądź Urzędzie Gminy?

Czy jest jakaś procedura aby dowiedzieć się o szczegóły np. tego POŚ(oczywiście nie chodzi o wypytywanie sąsiadów) ?

Link do komentarza
1 godzinę temu, jurasjo napisał:

Czy jest jakiś inny rodzaj mapy(zawierający więcej informacji) który mógłbym uzyskać w Starostwie bądź Urzędzie Gminy?

Możesz wyciągnąć mapkę z Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

1 godzinę temu, jurasjo napisał:

Czy jest jakaś procedura aby dowiedzieć się o szczegóły np. tego POŚ(oczywiście nie chodzi o wypytywanie sąsiadów) ?

Jedyne źródło jakie udzieli Ci na to odpowiedzi to gmina.

Link do komentarza

Urodziło mi się kolejne pytanie:

W MPZP jest jest określona nieprzekraczalna linia zabudowy do terenu leśnego - 12m(czerwona strzałka 12 - na górze też jest teren lasu - Ls).

Na działce linia ta wypada 7m od granicy z ciągiem pieszo jezdnym (+5m drogi czyli powyższe 12m).

 

Wg przepisów szambo( jego pokrywę lub kominek) w zabudowie rekreacyjnej można zbliżyć do takiego ciągu pieszo jezdnego/granicy działki na 2m. Czy w przypadku szamba będzie obowiązywała linia zabudowy 7m?

Zrzut ekranu Deepin_wybierz-obszar_20190223171715.png

Link do komentarza
54 minuty temu, jurasjo napisał:

No właśnie. Jest jakaś możliwość sprawdzenia czy są planowane jakieś wycinki w okolicznych lasach?

A co to zmieni? nawet gdy las wytną w pień to zawsze to będą tereny leśne, no chyba ze zmienią kiedyś przeznaczenie na grunty orne czy nieużytki.

I nie ma znaczenia czy to lasy państwowe czy prywatne.

Link do komentarza
13 godzin temu, mhtyl napisał:

I nie ma znaczenia czy to lasy państwowe czy prywatne

Mnie się wydaje, że jest, chociaż nie jestem w tej dziedzinie zbyt biegły...

Po opisie retrofooda jak wspólnota leśna  gospodaruje swoimi zasobami, czyli selektywnie prowadzi wyrąb i jednocześnie dosadza nowe drzewka - myślę, że nie ma możliwości jednoczesnego wycięcia drzew na obszarze większej powierzchni... A tak często robią w lasach państwowych - czyszczą do zera parę hektarów, przeorują i sadzą nowe drzewka. Ten wyrąb podyktowany jest planową gospodarką i zależny od wieku i stanu nasadzeń, i - jeśli jest to las państwowy, to myślę, że o tym można próbować dowiedzieć się w nadleśnictwie... Jak las ma odpowiedni wiek, to go wytną :bezradny: i już... a wnuki będą mieli już ładny lasek :icon_mrgreen:

Ten nowo nasadzony i już wyrośnięty!

Link do komentarza
6 godzin temu, uroboros napisał:

Mnie się wydaje, że jest, chociaż nie jestem w tej dziedzinie zbyt biegły...

Po opisie retrofooda jak wspólnota leśna  gospodaruje swoimi zasobami, czyli selektywnie prowadzi wyrąb i jednocześnie dosadza nowe drzewka - myślę, że nie ma możliwości jednoczesnego wycięcia drzew na obszarze większej powierzchni... A tak często robią w lasach państwowych - czyszczą do zera parę hektarów, przeorują i sadzą nowe drzewka. Ten wyrąb podyktowany jest planową gospodarką i zależny od wieku i stanu nasadzeń,

Grunty na którym rośnie las są gruntami leśnymi. jeżeli ktoś sobie sadzi las  na gruncie  prywatnym to musi to zgłosić. Gospodarka czy w prywatnym lesie czy państwowym jest taka sama z tą różnicą, że las prywatny to przeważnie małe areały i to że lasy państwowe wycinają kilka hektarów nie jest żadną sensacją bo mają tysiące hektarów i jest to adekwatne do gospodarki w lasach prywatnych ale w mniejszej skali z racji mniejszych areałów.

Link do komentarza

I masz jasność...

To, co nasadzisz w dwunastometrowym pasie nieprzekraczalnej linii zabudowy do terenu leśnego przez te ok. 20 lat wyrośnie i właściwie nie będzie przeszkadzał Ci brak lasu, tym bardziej, że leśnicy z marszu nasadzą coś, być może również sosnę.

Za kilkanaście lat znowu będzie las...

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...