Skocz do zawartości

Pytania dot. właściwej realizacji prac


Recommended Posts

Witam szanownych forumowiczów, 

Zwracam się z prośbą o udzielenie fachowych odpowiedzi w związku z poniższymi pytaniami, za każdą odpowiedź z góry dziękuje. Mianowicie obecnie w nowo zakupionym mieszkaniu (kamienica 90m) są przeprowadzone prace remontowe. Prace te wykonuje wybrana przeze mnie firma budowlana. Prace trwają od około 10 dni. Dodam, że mieszkanie jest cały czas ogrzewane. Zakres zleconych prac to 

- ściany (płyty karton gips+ przygotowanie pod malowanie.
- nowa instalacja elektryczna w kuchni, łazience, przedpokoju, WC, razem z oświetleniem,
- nowa hydraulika,
- wykonanie podłogi przy użyciu płyt OSB i wylewek samopoziomujących do parkietu SMS30(?) w kuchni, WC, łazience i przedpokojue - około 30m powierzchni, 

W przebiegu prac zauważyłem wiele nieprawidłowości z tym, ze moje amatorskie oko może się mylić. Co budzi moje wątpliwości to:

Podłoga - stara podłoga została całkowicie zerwana do desek tworzących strop w kamienicy. Budowlańcy na ową podłogę położyli płytę OSB 12 mm. Płyta ta została de facto jedynie przytwierdzona do podłogi, nie zadbano o to by tworzyła ona już choć zbliżony poziom. Na płytę OSB wylano wylewkę samopoziomującą atlas sms 30. Wylewki tej wylano za małą warstwę by wysokością dorównała do starego parkietu stąd konieczne jest "dolanie"., nadto wylewka samopoziomująca ma różną barwę (ciemniejsza i jaśniejsza) a także widać pęknięcia o charakterze rys na szkle - cienkie pęknięcia. 

Ściany i sufity - na ścianach i sufitach przytwierdzono już płyty karton gips bez poprowadzenia instalacji elektrycznej, oświetlenia i elektryki. Sufit w kuchni jest już zupełnie zamknięty z wykończonymi łączeniami. Płyty na ścianach są mocowane na klej. Obecnie by położyć instalacje na ścianach prawdopodobnie firma będzie wycinała płyty. By oświetlić kuchnię będzie trzeba dostać się prawdopodobnie z łazienki gdzie sufit nie jest podwieszony. Dalej - pod płytami gipsowymi została stara instalacja elektryczna, nie została ona najpierw zerwana. Zdaniem firmy zostanie ona pod płytami i będzie jedynie odłączona. 

Proszę uprzejmie o udzielenie odpowiedzi czy powyższe wykonanie prac jest należyte a jeśli nie jest to jak powinienem postąpić?

Pozdrawiam serdecznie

Link do komentarza
31 minut temu, baniol271 napisał:

Podłoga - stara podłoga została całkowicie zerwana do desek tworzących strop w kamienicy. Budowlańcy na ową podłogę położyli płytę OSB 12 mm. Płyta ta została de facto jedynie przytwierdzona do podłogi, nie zadbano o to by tworzyła ona już choć zbliżony poziom. Na płytę OSB wylano wylewkę samopoziomującą atlas sms 30. Wylewki tej wylano za małą warstwę by wysokością dorównała do starego parkietu stąd konieczne jest "dolanie"., nadto wylewka samopoziomująca ma różną barwę (ciemniejsza i jaśniejsza) a także widać pęknięcia o charakterze rys na szkle - cienkie pęknięcia. 

Na taką podłogę w ogóle nie wylewa się posadzki samopoziomującej. Taka podłoga jest z góry skazana na niepowodzenie.

34 minuty temu, baniol271 napisał:

Ściany i sufity - na ścianach i sufitach przytwierdzono już płyty karton gips bez poprowadzenia instalacji elektrycznej, oświetlenia i elektryki. Sufit w kuchni jest już zupełnie zamknięty z wykończonymi łączeniami. Płyty na ścianach są mocowane na klej. Obecnie by położyć instalacje na ścianach prawdopodobnie firma będzie wycinała płyty. By oświetlić kuchnię będzie trzeba dostać się prawdopodobnie z łazienki gdzie sufit nie jest podwieszony. Dalej - pod płytami gipsowymi została stara instalacja elektryczna, nie została ona najpierw zerwana. Zdaniem firmy zostanie ona pod płytami i będzie jedynie odłączona. 

Kolejny bubel. Teraz aby położyć instalacje będą musieli pruć położone już płyty a to nie wróży dobrze.

Powinieneś wstrzymać prace i wezwać niezależnego jakiegoś eksperta budowlanego aby stwierdził nieprawidłowości.

Masz podpisaną umowę na wykonywanie prac budowlanych prze ta firmę?

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Na taką podłogę w ogóle nie wylewa się posadzki samopoziomującej. Taka podłoga jest z góry skazana na niepowodzenie.

Kolejny bubel. Teraz aby położyć instalacje będą musieli pruć położone już płyty a to nie wróży dobrze.

Powinieneś wstrzymać prace i wezwać niezależnego jakiegoś eksperta budowlanego aby stwierdził nieprawidłowości.

Masz podpisaną umowę na wykonywanie prac budowlanych prze ta firmę?

 

Tak, mam podpisaną umowę. 

Możesz wyjaśnić i rozwinąć kwestie podłogi? będę wdzięczny.

 

2 godziny temu, joks napisał:

A mogę zapytać w jakim rejonie Polski jest ten remont? jakie miasto?

Śląsk.

Zapytam z kolei jakie znaczenie ma dla Ciebie ta wiedza?

Link do komentarza

Wylewka samopoziomująca na takim niestabilnym podłożu z płyt będzie po prostu pękać. Z opisu wynika, że już pęka. Ponadto płyta OSB została zamknięta pomiędzy istniejącym stropem i nową wylewką. Nie wiemy czy nie ulegnie tam zawilgoceniu.

Ułożenie płyt przed wykonaniem nowej instalacji elektrycznej to już totalny bezsens.

Jedyne co tu się zgadza z zasadami dobrej roboty to pozostawienie starych przewodów po odcięciu od zasilana.

Link do komentarza

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi,  jeśli ktoś chciałby jeszcze doradzić to proszę.  Obecnie nie wiem jak mam postąpić.  Obecnie zależy nam na tym by hak najszybciej się wprowadzić bo bardzo długo nie mamy swojego własnego kąta.  Zakładając wyrzucenie obecnej firmy pojawia się kłopot kto pracę mógłby dokończyć.  Znaleźć wykonawcę z dnia na dzień,  który do tego był dobry i sensowny kosztowo graniczy z cudem.  No i jak rozliczyć obecne pracę?  Czy ta podłogę należy obecnie zerwać i położyć na nowo,  przy czym nie płacić firmie za nią?  Płyty zostawić i puścić elektryke?  Mam kompletny mętlik. 

Edytowano przez baniol271 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
10 godzin temu, baniol271 napisał:

jakie znaczenie ma dla Ciebie ta wiedza?

Może chce polecić Ci znajomą grupę, która nie potrafi tak spartolić roboty... ale to nie te rejony :bezradny:

 

Na dobrą sprawę to należałoby remont rozpocząć od początku...

 

26 minut temu, baniol271 napisał:

Płyty zostawić i puścić elektryke?

Ciekawe, jak wyglądało to klejenie płyt i równanie ścian...

Jeśli firma ma pojęcie jak pokleić wycinane bruzdy w płycie g/k, to może się udać takie schowanie elektryki... bez dodatkowych późniejszych efektów w postaci pękania ścian...

 

Co do podłogi...

14 godzin temu, baniol271 napisał:

Na płytę OSB wylano wylewkę samopoziomującą atlas sms 30

To musiało nieźle kosztować... :zalamka:  jaka jest powierzchnia tej podłogi?

 

14 godzin temu, baniol271 napisał:

wylewka samopoziomująca ma różną barwę (ciemniejsza i jaśniejsza)

To jest wynik nieumiejętnego zarobienia masy samopoziomującej - przy założeniu, że wylewane było bez przerw, worek po worku...

 

14 godzin temu, baniol271 napisał:

pęknięcia o charakterze rys na szkle - cienkie pęknięcia. 

To jest sprawa podłoża, czyli  płyt osb - ciekawe, jak przygotowali te płyty przed wylaniem sms...

 

Jak dużą musisz dodać warstwę

14 godzin temu, baniol271 napisał:

by wysokością dorównała do starego parkietu

?

Link do komentarza
19 minut temu, uroboros napisał:

Może chce polecić Ci znajomą grupę, która nie potrafi tak spartolić roboty... ale to nie te rejony :bezradny:

 

Na dobrą sprawę to należałoby remont rozpocząć od początku...

 

Ciekawe, jak wyglądało to klejenie płyt i równanie ścian...

Jeśli firma ma pojęcie jak pokleić wycinane bruzdy w płycie g/k, to może się udać takie schowanie elektryki... bez dodatkowych późniejszych efektów w postaci pękania ścian...

 

Co do podłogi...

To musiało nieźle kosztować... :zalamka:  jaka jest powierzchnia tej podłogi?

 

To jest wynik nieumiejętnego zarobienia masy samopoziomującej - przy założeniu, że wylewane było bez przerw, worek po worku...

 

To jest sprawa podłoża, czyli  płyt osb - ciekawe, jak przygotowali te płyty przed wylaniem sms...

 

Jak dużą musisz dodać warstwę

?

 

Co do elektryki na ścianach - właśnie rozmawiałem z wykonawcą i będą kłaść elektrykę wycinając płyty po czym będą to zalepiać/równać. Nie pytałem o metodę/technikę równania jeszcze. Jaka ona powinna być, powinien najpierw iść tynk a dopiero na to gładź?

 

Co do podłogi 

 

- Podłodze po całkowitym zerwaniu brakowało do wysokości starego parkietu około 2 cm do nawet 3,5 cm (deski w niektórych miejscach były zapadnięte). Wykonawca zalecił by położyć jedną warstwę płyty OSB, na to wylewkę samopoziom a na to kolejną cieńszą płytę OSB, którą przebije przez całą podłogę na przelot. Wykonawca miał zjawić się na miejscu by ocenić jakie płyty OSB zakupić by finalnie wyszła nam oczekiwana wysokość. Wymiarów nie wykonał i zalecił by kupić płytę OSB 12mm, wyleją na to samopoziom i powie jaką płytę OSB kupić na górę. Obecnie okazało się, że jedna warstwa płyty OSB i wylany samopoziom jest już za wysoko by kłaść kolejną płytę OSB i doleją tylko do oczekiwanej wysokości kolejny samopoziom po wyschnięciu (jeszcze tego nie zrobiono).

 

- Na pierwszą warstwę wylewki poszło 12 worków 25 kg sms 30. Kuchnia ma 13,5 m2. Niżej załączam zdjęcia kuchni po zerwaniu i po położeniu płyty OSB. Zdjęcia pęknięć wykonam dziś. 

 

- Dolać trzeba około 10 worków po 25 kg. Wyliczenie wykonawcy.

 

- Niestety nie było mnie przy kładzeniu płyt OSB ale widziałem, że płyta OSB była położona nierówno, brak poziomu po położeniu płyty OSB był wyczuwalny podczas chodzenia i gołym okiem. Czy dało się uzyskać poziom już podczas położenia pierwszej warstwy płyty OSB? 

 

- Nie wiem jak przygotowano podłoże pod wylewkę, ale z zakupionych przeze mnie materiałów wynika, że użyto jedynie ATLAS WODER 5l.

 

image.thumb.png.dc7c802d7364c952015916297040ede5.png

image.thumb.png.1f4f73619f446631e535e0b395959da2.pngimage.thumb.png.7d62526f38edac49b37cce204ddbc0f4.png

Dziękuje za zainteresowanie moim tematem.

Link do komentarza
3 godziny temu, baniol271 napisał:

Co do elektryki na ścianach - właśnie rozmawiałem z wykonawcą i będą kłaść elektrykę wycinając płyty po czym będą to zalepiać/równać. Nie pytałem o metodę/technikę równania jeszcze. Jaka ona powinna być, powinien najpierw iść tynk a dopiero na to gładź?

Nie zgadzaj się na takie partolenie. Po to daje sie płyty aby ściana była równiutka a nie pokiereszowana. Moja wiedza jest dość duża ale nie ogarnia tego jak można robić brudy pod elektrykę w położonych już płytach rg?

3 godziny temu, baniol271 napisał:

- Podłodze po całkowitym zerwaniu brakowało do wysokości starego parkietu około 2 cm do nawet 3,5 cm (deski w niektórych miejscach były zapadnięte). Wykonawca zalecił by położyć jedną warstwę płyty OSB, na to wylewkę samopoziom a na to kolejną cieńszą płytę OSB, którą przebije przez całą podłogę na przelot. Wykonawca miał zjawić się na miejscu by ocenić jakie płyty OSB zakupić by finalnie wyszła nam oczekiwana wysokość. Wymiarów nie wykonał i zalecił by kupić płytę OSB 12mm, wyleją na to samopoziom i powie jaką płytę OSB kupić na górę. Obecnie okazało się, że jedna warstwa płyty OSB i wylany samopoziom jest już za wysoko by kłaść kolejną płytę OSB i doleją tylko do oczekiwanej wysokości kolejny samopoziom po wyschnięciu (jeszcze tego nie zrobiono).

Bo po zerwaniu starej podłogi należało wypoziomować legary a następnie ułożyć płyty osb. Żadnej wylewki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Każ im to wszystko zrywać a kosztami obciążyć wykonawcę. Masz podpisana umowę, jeżeli wykonawca nie zgodzi się na naprawienie na własny koszt idź do sądu a na ten czas wstrzymaj wykonywanie prac remontowych, sprawę masz wygraną.

I teraz zadaj sobie pytanie, chcesz mieć wyremontowane mieszkanie prawidłowo aby mieszkając cieszyć sie jego urokiem czy mieszkać w spartolonym mieszkaniu i to za Twoje, ciężko zarobione pieniądze i za jakiś czas przeprowadzać ponowny remont.

 

Link do komentarza

Na moje oko to wykonawca z tą podłogą kombinuje aby było szybciej i ,, taniej '' . Wypoziomowanie wymagałoby usunięcia desek i tego co jest między nimi . Potem poziomowanie legarów co nie jest ani proste ani w związku z tym że nie jest proste to nie będzie tanie .Ta ,,technologia '' to takie pójście na skróty . Zrobienie tego w sposób taki jak w ,,książkach pisze'' i  umożliwiający późniejsze położenie parkietu będzie wymagał drenowania kieszeni inwestora .Co do elektryki to .........dali ciała na całej linii robiąc najpierw kartongipsy . Pewnie nie mieli na czas elektryka i pokazując że lecą z płytami - co dla oka inwestora może sprawić wrażenie że jest zrobione w cholerę roboty , można wyrwać zaliczkę .....

Link do komentarza
6 minut temu, joks napisał:

Wypoziomowanie wymagałoby usunięcia desek i tego co jest między nimi . Potem poziomowanie legarów co nie jest ani proste ani w związku z tym że nie jest proste to nie będzie tanie .

Nie wiem czy wypoziomowanie jest aż tak bardzo skomplikowane. Nigdy tego nie robiłem ale jak szwagier remontował (przyszło mi się tym zmierzyć :) ) podobne mieszkanie to tak własnie zrobił, zerwał starte dechy aż do legarów a poziomowanie było  proste, wystarczy do tego dwóch, trzech osób i długa poziomica, wypoziomowanie prawie 60 m2 zajęło nam jeden dzień i to bez pospiechu. Powiem Ci i zapewne przyznasz mi rację, nie liczyłem kosztów ale zakładam że wypoziomowanie i położenie płyt wyszłoby o wiele taniej aniżeli z ta posadzka samopioziomującą.

Link do komentarza

Z chęcią bym ich pogonił ale brak jakiegokolwiek innego wykonawcy,  który przejął by zakres robót.  W horyzoncie 3 miesięcy się znajdzie,  lecz mamy już z moją partnerką pilną potrzebę wprowadzenia do końca marca.  Jestem więc w kropce.  Co do elektryki -  zamierzam wytknąc wykonawcy wadę,  dać warunek,  że odbiorę tylko i wyłącznie dobrze wykonaną elektryke,  gdzie ściany będą równe a za wadliwą technikę chce ugrać obniżenie ceny.  Takie rozwiązanie jest ska mnie do przyjęcia.  Większy kłopot mam z kwestią podłogi.  Zakładając,  że mieliby robić sama płytę OSB,  to czy przy tej technice konieczne byłoby zerwanie starych desek?  Nie można by było na deskach i np 2 warstwy OSB na zakładkę? 

Link do komentarza
58 minut temu, baniol271 napisał:

Prosiłbym o komentarze,  które odnoszą się do moich pytań.  Takie wrzutki w niczym mi nie pomagają.  Dziękuję. 

 

48 minut temu, mhtyl napisał:

chcesz mieć wyremontowane mieszkanie prawidłowo aby mieszkając cieszyć sie jego urokiem czy mieszkać w spartolonym mieszkaniu

sam sobie odpowiedz

Link do komentarza

Masz jakiegoś kierownika tego remontu? Jak stara jest ta kamienica? Nie podlega czasami pod zabytek/

Już widziałem u znajomego jak "koledzy" fachowcy  z trzeciego piętra wynosili w wiaderkach wylewkę posadzki bo sobie wywali a okazało sie że to kamienica zabytkowa i o mało nie doprowadzili do katastrofy budowlanej, a dodam że strop był drewniany.

7 minut temu, baniol271 napisał:

Z chęcią bym ich pogonił ale brak jakiegokolwiek innego wykonawcy,  który przejął by zakres robót.  W horyzoncie 3 miesięcy się znajdzie,  lecz mamy już z moją partnerką pilną potrzebę wprowadzenia do końca marca.  

Pisałem, MASZ UMOWĘ  o wykonanie poprawnie remontu a nie o wykonanie bubla, na tej sprawie możesz ugrać tyle że wykonawca pójdzie z torbami i zapłaci za spartolony towar i jeszcze zadość uczynienie, bo jak nie ma pojęcia o robocie to nie powinien zabierać się za coś o czym nie ma pojęcia. Takich pyproków powinno eliminować się z rynku aby innych nie "uszczęśliwiali" tak jak uszczęśliwili Ciebie bo przyszli remontować twoje mieszkanie. 

Masz miękkie serce to musisz mieć twardą ...  nie chcesz ich wywalić to życzę Ci ukończenia remontu a raczej pseudo remontu.

8 minut temu, MrTomo napisał:

sam sobie odpowiedz

Autor tematu już sobie odpowiedział.

14 minut temu, baniol271 napisał:

Z chęcią bym ich pogonił ale brak jakiegokolwiek innego wykonawcy

 

15 minut temu, baniol271 napisał:

a za wadliwą technikę chce ugrać obniżenie ceny.

:D Z takim podejściem na pewno ugrasz.

Link do komentarza
1 godzinę temu, baniol271 napisał:

Takie wrzutki w niczym mi nie pomagają.

Wrzutki, powiadasz...

 

Jesteś w kropce powiadasz...

Pewnie wykonawca wie o tym i miało być szybko...

 

Jak widzisz po wpisach, wykonawca nie jest profesjonalistą i na dobrą sprawę powinno się jego " wykon" rozwalić, podłogę zdemontować, wylewkę rozkuć i wyrzucić, płyty g/k zerwać i zacząć wszystko od początku!

Czyli wyważyć legary, ułożyć na końcowym poziomie podkład z płyt OSB (na nich, bez żadnej wylewki można ułożyć albo parkiet, albo i płytki), rozłożyć elektrykę i od nowa położyć płyty - NOWE - g/k i je wykończyć.

 

I rozliczać się z wykonawcą od zera, no, doliczyć mu koszty zepsutych materiałów, ich utylizację/transport... Tylko nie licz na to, że on tak dobrowolnie w to pójdzie i będzie czekać Cię droga, jaką opisuje mhtyl... Tylko o marcowym terminie zapomnij... chyba, że mowa o roku 2021...

 

I pewnie skończy się na kombinowaniu, czyli płyta na płytę, dłubanie bruzd na przewody elektryczne, zaklejanie  tych bruzd i dziur, bo przecież termin goni, no i zagłaska się po wierzchu...

 

Ale to taka wrzutka...

 

 

 

 

Nie piszę tego, żeby Cię dobić, ale wybór należy do Ciebie, choć tak właściwie nie masz wyboru :bezradny: , możesz próbować rozmów z wykonawcą, ale mogą one zakończyć się trzaśnięciem drzwiami i...

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Szanowni Forumowicze, w wątku został poruszony temat kolejności prac przy wykonywaniu tzw. suchych tynków, czyli płyt gipsowo-kartonowych mocowanych na powierzchni ścian za pomocą specjalnego kleju.

Generalna zasada jest taka, że wszystkie instalacje powinny być poprowadzone przed wykonaniem suchych tynków, czyli przed przyklejeniem płyt gipsowo-kartonowych.

Prawidłowe wykonanie suchych tynków pokazujemy w naszym filmie instruktażowym.

 

Zachęcamy do obejrzenia a w razie pytań, do kontaktu z naszymi Doradcami Technicznymi.  

Edytowano przez Eksperci Knauf (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Co z tego, że

3 godziny temu, Eksperci Knauf napisał:

, w wątku został poruszony temat kolejności prac przy wykonywaniu tzw. suchych tynków, 

Czy Ekspert Knaufa czytał o co w tym wątku chodzi???:icon_rolleyes::icon_eek:

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...