Skocz do zawartości

Budowa domku letniskowego na zgłoszenie a prąd


Recommended Posts

W mpzp teren oznaczony jako UT – tereny zabudowy letniskowej indywidualnej.
Czy zgłaszając domek letniskowy do 35m2 bez projektu muszę zapewnić zaopatrzenie w energię elektryczną? (w planie jest zapis: zaopatrzenie w energię elektryczną: z sieci elektroenergetycznej)

Czy w tym przypadku MZPZ narzuca to pomimo, że jest to działka letniskowa(działka letniskowa  może być nieuzbrojona)?

 

Czy taki zapis w mpzp powoduje, że nie można tam budować domku letniskowego bez projektu?

Link do komentarza
55 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Zasadniczo nie ma obowiązku wyposażenia takiego budynku w instalację elektryczną. W związku z tym traktowałbym ten zapis jako wskazanie, nie wymóg.

Moim zdaniem.

 

MPZP jest aktem prawa miejscowego i jako taki, stanowi odrębny przepis - może być wymagany.

Link do komentarza

Generalnie prąd, woda(studnia głębinowa) i szambo oczywiście znalazłyby się na działce(są one również wskazane w MPZP). Chodzi o sposób działania i formalności.

Najważniejsza dla mnie sprawa to czy mogę postawić tam domek na zgłoszenie bez projektu(chodzi o postawienie domku do samodzielnego złożenia), bez projektów, kierownika, projektanta.

 

Czy o tę kwestię powinienem pytać w urzędzie gminy(oni ten MPZP opracowali) czy w Starostwie które m.in. na podstawie tego MPZP wydaje zgodę bądź nie.

Link do komentarza
17 minut temu, jurasjo napisał:

Czy o tę kwestię powinienem pytać w urzędzie gminy(oni ten MPZP opracowali) czy w Starostwie które m.in. na podstawie tego MPZP wydaje zgodę bądź nie. 

A gdzie masz bliżej? Zajdź czy zajedź tam, popytaj... jak wyjaśnią do końca, to nie będziesz musiał jechać dalej...

Link do komentarza

Jeszcze kwestia przyłącza prądu. Za skrzynką na zdjęciu znajduje się granica działek oraz granica między nimi. Za drzwiczkami po lewej jest licznik sąsiada do działki po lewej stronie(i zakładam, że miejsce na licznik do działki po prawej stronie - zajrzałem do środka). Za drzwiczkami po prawej stronie jest złącze. wychodzi na to, że taka skrzynka obsługuje 2/3 działki przy tej uliczce.

Czy dobrze rozumiem, że dzięki temu podłączenie prądu na tej działce będzie pod względem warunków/wymagań technicznych prostym procesem(i tanim)?

20190219_111809.jpg

Edytowano przez jurasjo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
4 minuty temu, jurasjo napisał:

Czy dobrze rozumiem, że dzięki temu podłączenie prądu na tej działce będzie pod względem warunków/wymagań technicznych prostym procesem(i tanim)?

Ale to pytanie nie tu tylko w ZE zadaj,oni są władni aby na nie  odpowiedzieć.

Link do komentarza

No to niech właściciel działki wystąpi do ZE i nie o warunki tylko o zapewnienie dostawy prądu, są wydawane bezpłatnie więc nic go to nie będzie kosztowało. Jeżeli dostanie odpowiedź pozytywną (w zasadzie zawsze jest pozytywna bo ZE nie ma prawa odmówić dostawy prądu) będziesz miał pewność, że podłącza Ci prąd, ale na jakich warunkach to dopiero jak kupisz działkę gdy będziesz starał się o przyłącze.

Link do komentarza
3 godziny temu, jurasjo napisał:

. Sąsiedzi podpięci są do skrzynek przy granicy działek.

Teraz już  ZE nie wykonuje przyłączy na budynku tylko w miejscu swobodnego dostępu, najczęściej od frontu działki przy granicy posesji.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...