Skocz do zawartości

mocowanie niewidoczne półki


Recommended Posts

Chcę zrobić i zamocować półkę.

Półka w formie szerokiej deski, gruba na około 3-4cm, długa na 2m.

Jak przymocować ją do ściany w sposób niewidoczny (bez kątowników, uchwytów itp.)?

 

Pomysł taki: Nawiercić otwory w desce i w ścianie. Wbić do ściany pręty, następnie na te pręty "nadziać" dechę.

Problem taki: Ściana jest z cegły porowanej (max) ??

Czy to się będzie tak trzymać?

Czy półka musi być z twardego drzewa?

 

 

Edytowano przez MrTomo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

 

Nie robiłem tego ale już rozbierałem takie półki, nie ma nic skomplikowanego. Wystarczy kupić, (bo nie warto samemu robić) uchwyty

778.jpg

main.jpg

Wspornik_polki_wpuszczany_fi10x100mm.jpg

 

 

Reszty chyba nie muszę dopisywać co należy robić :) ważne jest aby wszystkie kołki były przykręcone do ściany w jednej linii i do poziomicy a w desce która będzie półka otwory były wywiercone prosto, najlepiej na wiertarce stołowej, zachowując takie same odstępy co mocowanie kołków.

 

15 minut temu, MrTomo napisał:

Półka w formie szerokiej deski, gruba na około 3-4cm, długa na 2m.

I oby nie miała szerokości 50 cm :) 

16 minut temu, MrTomo napisał:

Czy to się będzie tak trzymać?

Czy półka musi być z twardego drzewa?

To co pokazałem wyżej przy dobrym zamocowaniu/zakotwieniu będzie trzymać.

Drewno może być jakie chcesz, najlepiej aby było po pierwsze suche a po drugie jeszcze lepiej aby było klejone po to żeby nie pracowało, ale jeżeli półka będzie miała z 20 cm szerokościowi to raczej nie powinno nic się dziać złego jeżeli będzie to jeden kawałek drewna.

Link do komentarza
4 minuty temu, MrTomo napisał:

Super. Te na kołkach rozporowych byłyby odpowiednie.

Mógłbyś się jeszcze pokusić aby zastosować kotwy chemiczne, wtedy masz 100% pewności i przedewszystkim masz pewien margines do poprawy/korekty  ustawienia prętów zanim kotwa zastygnie.

Link do komentarza
7 minut temu, MrTomo napisał:

Te kotwy chemiczne do dziurawki sie nadaja?

W tym przypadku jak najbardziej, bo klej wciśnie się w każdą dziurkę i szparkę :) (bez podtekstów proszę i aluzji proszę) a kołek będzie umocowany sztywno i nie obawy że po jakimś czasie się poluźni. Przy półce długości 2 m to co najmniej cztery kołki było by trzeba zastosować.

Widać na fotce poniżej jak działa kotwa chemiczna.

maxresdefault.jpg

Link do komentarza
Dnia 17.02.2019 o 11:08, MrTomo napisał:

Super. Te na kołkach rozporowych byłyby odpowiednie.

W max-ie? Nie byłbym tego taki pewien. Wieszałem kiedyś bojler na ścianie z max-ów. Juz pusty wisiał niepewnie, mimo ze dałem kołki najwiekszego rozmiaru jaki był w sklepie. Dlatego zdjałem wszystko, kołki wyjąłem, a w otwór wstrzyknąłem zaprawę betonową. Zwykłą rurką z dopasowanym drewnianym tłokiem. Dopiero jak to stężało to wywierciłem otwory pod kołki. Bojler wisi do dzisiaj. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...