Skocz do zawartości

Remont 30-letniego domu.


Recommended Posts

Witam, "dostałem" dość spory dom, niestety jest tutaj bardzo dużo wkładu finansowego i chciałbym prosić o porady fachowców. Mianowicie dom jest wybudowany w miarę starej technologii, mur trójwarstwowy, deski na stropie z trzciną i tynkiem itd. Z tego powodu chciałbym zadać kilka pytań

1. Planuję wymienić dach na blachodachówkę, strop jest nieużywany z tego powodu chciałbym go ocieplić, czy wystarczy poukładać na nim ok 30-40 wełny? Czy są lepsze rozwiązania?

2. Dom posiada ogromne okna, w niektórych pomieszczeniach praktycznie na całą ścianę, chciałbym je zmniejszyć, czy potrzeba do tego pozwolenia?

3. Dom posiada również wnęki na kaloryfery które również chciałbym zlikwidować, czy można wypełnić je wełną i zamurować powiedzmy 10cm bloczkiem?

3. Najważniejsza sprawa ocieplenie ścian... Z racji tego, że mur jest dość gruby bo z tynkiem ma ponad 40 cm(z tego co mi wiadomo wzniesiony jest z pustaka szlakowego - mur trójwarstwowy) mam pytanie, jak to ocieplić, czy to w ogóle można ocieplać itd? Słyszałem, że można wypełnić pustkę powietrzną jakimiś specjalnymi środkami, czy to wystarczy?

4. Również ważna kwestia mianowicie podłogi, dom składa się jakby z dwóch części, domu piętrowego i dobudówki(półpiętro). Stąd pytanie, mianowicie podłogi w części z piętrem są wylane betonem, na to położone legary i podłoga z desek, chciałbym zapytać czy można zlikwidować te legary, puścic rurki od nowego ogrzewania, ewentualnie kanalizacyjjne, ocieplić i zalać nową posadzką i wykończyć panelami? I teraz pytanie o półpiętro, tam sytuacja jest trochę inna, mianowicie pod podłogą jest piasek, cegły, na tym legary i podłoga z desek, w przyszłości chciałbym położyć tam płytki itd, czy również można to jakoś ocieplić i zalać nową posadzką? Czytałem różne tematy o wilgoci i ocieplneiu ale nie bardzo orientuje się od czego to zależy.

5. Belki na stropie są dość podziurawione przez korniki, chciałbym wyciągnąć starą wełnę, przeczyścić wszystko i zaimpregnować drewno i wytępić szkodniki, czy jest taka możliwość, jeśli tak to jakimi środkami?

 

Z góry dziękuję za sensowne odpowiedzi, Pozdrawiam

Edytowano przez Piotr Em (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Radzę zacząć od wstępnej oceny stanu budynku przez fachowca - konstruktora (na miejscu), bo oprócz wymienionych problemów mogą być również inne niezwykle istotne, które może dostrzec profesjonalista. Na zmianę elewacji (modernizacja poprzez zmianę wielkości okien) potrzeby będzie projekt i zgłoszenie. Swoją drogą to dom ma pewnie znacznie więcej niż  30 lat o czym świadczy technologia wykonania. (raczej z lat 30 ubiegłego wieku)    

Link do komentarza

Dom z całą pewnością ma 30 lat, bo był budowany przez mojego ojca. Dlaczego budował go w starej technologii tego nie wiem, i nie mam zamiaru rozdmuchiwać bo "mam co mam" nurtuje mnie tylko kwestia pytań które zadałem, czy jest to możliwe do wykonania i czy czasem koszt nie przewyższy kosztów inwestycji w nowy dom...

Link do komentarza
4 godziny temu, Piotr Em napisał:

Dom z całą pewnością ma 30 lat, bo był budowany przez mojego ojca. Dlaczego budował go w starej technologii tego nie wiem, i nie mam zamiaru rozdmuchiwać bo "mam co mam" nurtuje mnie tylko kwestia pytań które zadałem, czy jest to możliwe do wykonania i czy czasem koszt nie przewyższy kosztów inwestycji w nowy dom...

Wszystko jest do zrobienia ..

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

1. Jeżeli strop oddziela pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego i nie zamierzasz w żaden sposób wykorzystywać pomieszczenia stryszku to wystarczy położyć na nim wełnę mineralną np. Toprock super https://www.rockwool.pl/produkty/toprock-super/ tylko koniecznie w dwóch warstwach z mijaną między warstwową.

3.  Generalnie jeżeli będzie likwidował kaloryfery to możesz włożyć we wnękę wełnę w płytach i tutaj bym proponował ci np. SUPERROCK https://www.rockwool.pl/produkty/superrock-7f3a59b3/?selectedCat=materialy-do-pobrania 

 

4.W kwestii ścian trójwarstwowych to w tym wypadku Najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się wpuszczenie granulatu np. GRNAROCK SUPER https://www.rockwool.pl/produkty/granrock-super/?selectedCat=aprobaty-i-certyfikaty   który wdmuchujesz do szczeliny za pomoca specjalnego agregatu. Bardzo fajne i szybkie rozwiązanie a co najważniejsze efektywne.

 

5. do ogrzewania podłogowego możesz zastosowac węłnę mineralną np STEPROCK HD https://www.rockwool.pl/produkty/steprock-hd/  ale tutaj musisz pamiętać że na wełnę musi przyjść albo mata z wypustkami albo siatka stalowa gdyż klipsy do utrzymywania rurek w wełnie się nie sprawdzą. Wcześniej na wełnę folia paroizzolacyjna i mozna lać wylewkę. 

6. Podobnie na pół piętrze ale najpierw sprawdź czy to podloże ceglane będzie równe, Jak nie wylej zaprawę wyrównująca nastepnie wełna  steprock hd i wylewka 

 

Link do komentarza

Dzień dobry,

 

z uwagi na to, że jest to budynek dosyć stary, rekomendujemy zastosowanie cienkich warstw ogrzewania, aby nie dociążać stropu.

 

Do zalewania ogrzewania, w tym przypadku, polecamy masę weber.floor 4310 o grubości min. 25 mm, przy czym, nad rurkami powinno być ok. 10 mm grubości.

Samopoziomujący podkład podłogowy weber.floor 4310 jest wzmacniany włóknami, o wysokiej wytrzymałości.

 

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: https://www.pl.weber/systemy-podlogowe/masy-samopoziomujace/weberfloor-4310

 

Pozdrawiamy!

 

Link do komentarza
14 minut temu, Eksperci Weber napisał:

z uwagi na to, że jest to budynek dosyć stary, rekomendujemy zastosowanie cienkich warstw ogrzewania, aby nie dociążać stropu.

 

Do zalewania ogrzewania, w tym przypadku, [...]

Oj, expercie, expercie...

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...