Skocz do zawartości

Główne wejście wody do budynku


Chaton

Recommended Posts

Mam decyzje do podjęcia gdzie dać wejście wody , musi być pierwsze pomieszczenie od ściany zewnętrznej, żeby nie robić osobnej studzienki (ma to jakieś zalety?).

Mam 2 możliwości :pralnia albo kuchnia. Do kuchni jest  prawie 2x bliżej , tylko czy zmieści się to całe ustrojstwo pod szafką przy zlewie, nie wiem ile tam miejsca muszę na to mieć, umiejscowienie w kuchni ma jeszcze taką zaletę, że zaraz za wodomierzem z głównej rury odchodzę pojedynczą rurą z twardą wodą do zlewu a potem główna idzie do PG, przez zmiękczacz i dalej tam by była rozdzielana. Dobrze myślę?nowy.png.c558bf8e89ee6ae3edcf4d5da90e3539.png

Link do komentarza
Gość mhtyl

Najlepszym  miejscem na wodomierz jest pomieszczenie gospodarcze, na drugim miejscu obstawiam pralnię, natomiast kuchnia całkowicie odpada ze względów czysto technicznych i praktycznych.

Link do komentarza

Dzięki za odpowiedź, w międzyczasie dodzwoniłam się do projektanta Wod-kan i w kuchni i tak nie może być bo u nas wodociągi życzą sobie w pomieszczeniach technicznych, więc zostaje pralnia lub pg. Chce zrobić w PG ale  wtedy muszę robić studzienkę na zewnątrz, czego wolałabym uniknąć. 

Link do komentarza
Gość mhtyl
37 minut temu, Chaton napisał:

Chce zrobić w PG ale  wtedy muszę robić studzienkę na zewnątrz, czego wolałabym uniknąć. 

Wcale nie musi być studzienka na zewnątrz, nie ma takiego wymogu. Jeżeli projektant przyłącza zrobi  projekt że wodomierz będzie umiejscowiony w pomieszczeniu gospodarczym to tak będzie.

Link do komentarza
Przed chwilą, uroboros napisał:

Czy to jest opinia projektanta Wod-kan? jakie są podstawy tej opinii - nie powiedział?

To jest opinia projektanta od pnb , temu drugiemu wysmarowałam to pytanie w mailu, bo krótko z nim rozmawiałam telefonicznie, odpowie mi pewnie w poniedziałek. Ten drugi pracuje w wodociągach.

Z tego co zdążyłam wyczytać jest też jakiś wymóg studzienki przy przyłączu powyżej 15 m.

Przed chwilą, mhtyl napisał:

Wcale nie musi być studzienka na zewnątrz, nie ma takiego wymogu. Jeżeli projektant przyłącza zrobi  projekt że wodomierz będzie umiejscowiony w pomieszczeniu gospodarczym to tak będzie.

Ma być pierwsze pomieszczenie za ścianą zewnętrzną budynku , inaczej studzienka. Podobno bardzo tego pilnują (info od architekta).

Link do komentarza
Gość mhtyl
13 godzin temu, Chaton napisał:

Ma być pierwsze pomieszczenie za ścianą zewnętrzną budynku , inaczej studzienka. Podobno bardzo tego pilnują (info od architekta).

Bzdura to co oni mówią. Studzienka jest robiona dla wygody ich a nie Twojej. Z tymi 15 m to już naprawdę niezła bajka, a dlaczego 15 m a nie 10 albo 20 m? I czemu ta studzienka miała by służyć?

Oczywiście, że pierwsze pomieszczenie jak napisałaś za ścianą jest najlepszym miejscem do zainstalowania wodomierza.

13 godzin temu, Chaton napisał:

To jest opinia projektanta od pnb

Jaki projektant od Pozwolenia na Budowę?

Link do komentarza
3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Dyskusja w gruntu jałowa, bo najpierw trzeba wystąpić o warunki przyłączenia, w których dostawca określi między innymi lokalizację wodomierza i tam ewentualnie można uzgodnić warianty. 

Od kiedy występuje się o warunki przyłączenia wody? Występuje się o zapewnienie dostawy wody a wszelakie warunki z tym gdzie ma być wodomierz robi projektant (to w gestii projektanta jest uzgadnianie z wodociągami wszelakich ustaleń)  i na podstawie projektu wodociągi wykonują przyłącze.

Link do komentarza

Ja w ubiegłym roku o warunki właśnie występowałem, a dokładniej architekt projektujący dom, wystąpił w naszym imieniu. Dopiero po otrzymaniu warunków poszło to do projektanta, który opracował projekt przyłącza i z nim udaliśmy się do wodociągów aby zlecić wykonanie przyłącza.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Ja występowałam o warunki przyłączenia wody po tym jak mi dali zapewnienie dostaw do wz, wszystkie te formalności można sobie samemu załatwić.

Te moje wodociągi są w ogóle kopnięte , najpierw się nie przyznawali, że to ich rury kanalizacyjne a potem się zgodzili na wpięcie (do nie ich rury?). Teraz mi gość mówi że trzeba zmienić nazwę pralnia na pomieszczenie techniczne, bo wodomierz ma być w pomieszczeniu technicznym a według nich pralnia takim nie jest :icon_rolleyes:.

Może i nie ma prawnego obowiązku robienia studzienki kiedy wodomierz ma być gdzieś dalej w budynku ale ja z nimi teraz walczyć nie zamierzam, bo zaraz będą kopać mi drogę i wymieniać rury na całej ulicy i mam mało czasu żeby załatwić papiery z przyłączami.

 Wpinam się do pralni bez studzienki po drodze. Tam też może dam zmiękczacz i dalej główna rurę w płycie (pod płytą?) do PG i tam porozdzielam wszystko.

2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Dyskusja w gruntu jałowa, bo najpierw trzeba wystąpić o warunki przyłączenia, w których dostawca określi między innymi lokalizację wodomierza i tam ewentualnie można uzgodnić warianty. Projektant domu pewnie chce rozmieścić instalacje wewnętrzną i do tego potrzebuje ustalenia punktu podłączenia

Mam warunki przyłączenia ale nie ma tam nic o lokalizacji pomieszczenia technicznego w budynku, właśnie to czytałam jest odnośnik do norm. 

"Miejsce zabudowy układu pomiarowego: pomieszczenie techniczne lub studnia wodomierzowa zgodnie &116 i 117 rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych , jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2015 pozdrawiam.1422) oraz normą PN-B-10720/98."

Edytowano przez Chaton (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Najpierw o warunki techniczne przyłączenia.
Napisali co, gdzie i jak mogę zrobić.
Później to poszło do projektanta.
Ten opracował projekt, który poszedł do wodociągów. Z nimi następnie podpisałem umowę na wykonanie przyłącza/włączenie do sieci wodociągowej.
Zrobili i dopiero teraz czeka mnie umowa dotycząca dostarczenia wody.


Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
37 minut temu, ravhtc napisał:

Najpierw o warunki techniczne przyłączenia.

Nie, najpierw jak pisała Chaton i ja wspominałem musiałeś dostać zapewnienie o przyłączu do wodociągu czyli zapewnienie dostaw mediów do WZ aby móc dostać warunki techniczne. Jeżeli byś nie dostał zapewnienia dostawy wody to  byś nie otrzymał warunków technicznych przyłączenia.

Link do komentarza
15 minut temu, ravhtc napisał:

Tego to już nie wiem bo nie występowałem o zapewnienie dostawy wody.
Może z uwagi na prywatny rurociąg jaki jest nie było to wymagane.


Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
 

Być może, nie wiem jaka jest procedura z prywatnymi wodociągami, ale przy składaniu PnB musiałeś mieć zapewnienia dostaw mediów (na pewno prądu i wody), warunki techniczne nie są potrzebne do PnB.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...