Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

żywoplot


Gość

Recommended Posts

 • 3 lata temu...
 • 2 tygodnie temu...
Cytat

Ligustrowy żywopłot jest bardzo fajny - jest gęsty, łatwo się go kształtuje i łatwo tnie. Trzeba go tylko często ciąć, bo szybko rośnie.Ligustr pospolity, czyli Ligustrum Vulgare (łac.) to doskonała roślina na żywopłoty, która dodatkowo cechuje się bardzo dużą odpornością. Znosi zanieczyszczenia powietrza, więc bez problemu sadzona jest w miastach, przy ulicach. Krzew ten może być także przycinany. Tworzone z niego żywopłoty przycina się zatem, bądź prowadzi jako wolnorosnące, czyli niestrzyżone. Ligustr ma także szeroki zakres stanowisk, w których będzie czuł się dobrze – równie dobrze rośnie w głębokim cieniu, jak i na słońcu. Ten liściasty krzew osiąga 4 m wysokości, jego pokrój jest półkulisty, jednak ta cecha zaciera się w przypadku gdy rośnie on jako żywopłot. Jesienią ozdobą rośliny są ciemne, kuliste owoce typu jagody. Kwitnienie przypada na VI i VII, kwiaty są białe.

dom_jak_wino.jpg
Ligustr pospolity przy ścieżce (zdjęcie pochodzi z artykułu pt. Dom jak wino)

Na żywopłoty, labirynty i obwódki szeroko stosuje się Bukszpan wieczniezielony, po łacinie Buxus sempervirens. Jest to krzew liściasty, wolno rosnący, kulisty i zwarty, idealna roślina do formowania i przycinania. Można go kształtować w różnorodne, nawet wymyślne kształty. Jest odporny na przemarzanie w naszych polskich warunkach oraz na silne zacienienie. Może także rosnąć na stanowisku słonecznym. Krzew ten nie traci liści na zimę. Należy do roślin długowiecznych.

Żywopłoty najlepiej sadzić porą wiosenną i jesienną. Wiosna jest jednak bardziej odpowiednia na sadzenie żywopłotu z iglaków. Jeśli jest to jesień, należy to zrobić około 1- 2 miesiące przed nastaniem mrozów, aby rośliny miały czas na przyjęcie się. Wiosną natomiast niezwykle ważna jest pielęgnacja sadzonego żywopłotu, a w szczególności - podlewanie.

Gęstość sadzenia roślin w żywopłocie jest charakterystyczna dla poszczególnych gatunków. Ogólnie przyjmuje się pewne wartości zależnie od docelowej wysokości roślin żywopłotu. Na żywopłot, który ma osiągnąć około 80 cm, należy posadzić około 4 rośliny na metr bieżący. Na żywopłoty wyższe wystarczą 3 sztuki.
Link to postu
Owoce Ligustru są trujące, gdyż zawierają między innymi ligustrynę. Zjedzenie ich grozi poważnymi dolegliwościami układu pokarmowego (żołądka i jelit) oraz krążenia. Objawami są w szczególności wymioty i biegunka. U dorosłych pojawiają się one z reguły po zjedzeniu większej ilości owoców, natomiast dla dzieci mniejsza dawka może okazać się śmiertelna. Należy więc uważać na tę roślinę, gdy chcemy sadzić ją w ogrodzie, w którym bawią się dzieci.
Link to postu
Teoretycznie dzieci zawsze mogą zrobić sobie krzywdę w ogrodzie, i ta zasada powinna funkcjonować na pierwszym miejscu icon_wink.gif Analogicznie – niemalże każda roślina może być niebezpieczna dla dziecka, oprócz roślin jadalnych, owocowych. Warto przede wszystkim nauczyć dziecko, że prócz owoców (poza krzewami owocowymi) nie powinny jeść też żadnych innych części roślin ozdobnych w ogrodzie.

Do ogrodu, w którym bawią się dzieci należy jednak wybierać krzewy niekłujące (bez cierni i kolców) oraz nietrujące. Wiadomo, że niektórym trudno było by zrezygnować na przykład z róż na rabacie, jednak krzewy te posadzone w mało dostępnym miejscu, nie powinny stanowić niebezpieczeństwa.

Polecamy jednak unikać przede wszystkim takich roślin jak Berberys, który posiada ostre ciernie, Mahonia, Ognik szkarłatny, silnie trujący Sumak octowiec, Cis, Jałowiec czy Konwalia. Wśród ogrodowych roślin trujących jest też niestety icon_sad.gif wiele wiele innych.

Przy okazji polecamy artykuł pt. Uroki ogrodu jesienią i zimą
Link to postu
Najlepszy żywopłot na złodziei to berberys - ma ostre ciernie.
Sumak octowiec to takie drzewko, które szybko rośnie i pięknie się przebarwia jesienią? Nie wiedziałam, że jest trujący! Wiedziałam, że ciężko się go pozbyć, bo ciągle odrasta od korzenia, ale że trujący?? Moje dzieci bawiły sie wiele razy na tym drzewie u sąsiadów...
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
A sadzicie zywoplot tylko gdzies np przy sciezce do domu czy tez przy ogrodzeniu? Bo moja sisotra z mezem chca dac na ogrodzenie siatke zgrzewana pantanet czy cus, i do tego posadzic iglaczki na zywoplot- i czy warto im to wyperswadowac czy zostawic niech sobie sadza?
Link to postu
Cytat

A sadzicie zywoplot tylko gdzies np przy sciezce do domu czy tez przy ogrodzeniu? Bo moja sisotra z mezem chca dac na ogrodzenie siatke zgrzewana pantanet czy cus, i do tego posadzic iglaczki na zywoplot- i czy warto im to wyperswadowac czy zostawic niech sobie sadza?Oczywiście żywopłot można posadzić także przy ogrodzeniu. Zastosowanie żywopłotu jest szerokie, może on oddzielać jakieś części ogrodu od siebie, może przesłaniać nieciekawy widok (żywopłot z wysokich krzewów), lub okalać ogród dookoła (w tej funkcji bardzo często spotyka się iglaki, thuje).

Żywopłot może nawet zastąpić ogrodzenie. W tym celu stosuje się krzewy cierniste, gęste, zwarte.
Link to postu
Do tematu warto dodać, że przy ogrodzeniu z siatki warto posadzić rośliny, żywopłot z iglaków jest dobrym rozwiązaniem. Zieleń przy ogrodzeniu dodaje mu uroku, może łagodzić jego geometryczne kształty. Jeśli ogrodzenie jest z siatki i nie jest ona zbyt reprezentatywna, to warto wręcz przesłonić ją żywopłotem. Trzeba jednak dobrać odpowiedni gatunek i odmianę krzewu (iglastego lub liściastego), biorąc pod uwagę warunki przyrodnicze - nasłonecznienie, glebę, wiatry.

Iglaki należy sadzić przy ogrodzeniu w rzędzie. Jeśli mają one strzelisty, stożkowaty pokrój - posadzone w większych odstępach - około 1m, będą się ładnie prezentować. Większość roślin iglastych wymaga stanowiska słonecznego. Wyjątkiem są cisy. Jeśli wybierzemy intensywnie rosnące krzewy, trzeba uważać, by nie zniszczyły delikatnego ogrodzenia (np z siatki).
Link to postu
 • 3 tygodnie temu...
 • 2 tygodnie temu...
 • 2 tygodnie temu...
ja polecam w kolejności

1.Cupressocyparis Leylandii najszybciej , najgestniej i najladniej .

2.Tuja smaragdowa

3 liguster

4 Carpinus betulus grab pospolity


Przeciw zlodziejom Pyracantha coccinea-ognik szkarlatny, berberys i ilex przy niej to szczawiki icon_biggrin.gif , to jest drut kolczasty w zielonej postaci
Link to postu
Cytat

A ja mimo wszystko napaliłem się na żywopłot z cisów (obok zwykłego ogrodzenia), a po przeczytaniu tego
http://forum.leroymerlin.pl/read.php?14,1127
mam już niemal pewność. Tym bardziej, że mam już na działce kilka pojedynczych cisów, które można dowolnie formować, a im częściej się je przycina tym faktycznie gęściejsze.Dowolnie formować? Jak taki żywopłot wygląda? Cisy urosną powyżej 2 metrów?
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
 • 1 rok temu...
Chciałabym poruszyć temat przycinania żywopłotu. Czy żywopłot, którego nie planuje się formować w jakiś regularny kształt także należy przycinać? Jeśli tak, to jak należy go ciąć i o jakiej porze roku? Zawsze mam dylemat: czy wiosną, czy lepiej jesienią...

Pozdrawiam!!! icon_smile.gif
Link to postu
Zarówno żywopłoty formowane, jak i nieformowane należy przycinać.

Żywopłot nieformowany nie wymaga jednak regularnego i częstego cięcia. icon_smile.gif
Warto go raz na kilka lat prześwietlić.
Zabieg ten należy przeprowadzać wczesną wiosną.

Stare pędy, znajdujące się przy ziemi, trzeba wyciąć, natomiast młode gałązki skrócić o 2/3 ich długości.
Link to postu
Bardzo się cieszę, że poruszony został temat przycinania żywopłotu.
Przymierzam się właśnie do posadzenia krzewów (jakie dokładnie krzewy - jeszcze nie wiem, ale z pewnością wybiorę coś w zaprzyjaźnionej szkółce:) ).

Chciałabym się dowiedzieć kiedy trzeba zacząć przycinać taki młody żywopłot.
Czy muszę to zrobić już w tym roku, czy jeszcze za wcześnie?
Czy ma tu znaczenie, że krzewy są liściaste lub iglaste (ja pewnie pozostanę przy jakichś tradycyjnych gatunkach liściastych)?

Pomóżcie, proszę!!! icon_wink.gif
Link to postu
Kiedy i jak przycinamy młody żywopłot?


- Jeśli krzewy zostały posadzone wiosną

Rośliny liściaste, które zrzucają na zimę liście przycina się zaraz po posadzeniu.

Roślin iglastych i zimozielonych liściastych nie przycina się po posadzeniu, bo przeważnie są dobrze rozkrzewione. icon_wink.gif Cięcie rozpoczyna się dopiero po kilku latach.
Jeżeli jednak chcemy, aby były gęściejsze, można je delikatnie przyciąć w drugim roku uprawy (w lipcu lub sierpniu).
Są jednak wyjątki: choinę kanadyjską i modrzew przycina się w pierwszym roku uprawy.


- Jeśli krzewy zostały posadzone jesienią

Roślin liściastych zrzucających liście na zimę nie przycina się jesienią po posadzeniu, bo mogłoby to niekorzystnie wpłynąć na ich zimowanie. Cięcie należy przeprowadzić wiosną przyszłego roku.


Jeżeli krzewy są dobrze rozgałęzione przycina się 30-40 cm nad ziemią, jeśli źle (niewiele jest pędów bocznych) ? ciąć należy na wysokości 10 cm. Wyciąć należy także gałęzie uszkodzone.
Link to postu
Bardzo dziękuję za odpowiedź! Lubię mieć wszystko usystematyzowane icon_smile.gif icon_smile.gif

Tak jak już wspominałam, nie wiem jeszcze jakie wybrać krzewy (ale raczej liściaste)...
Żywopłot ma być średnio wysoki, taki ok. 1,5 m wys. Ma zasłaniać mój ogród przed wzrokiem sąsiadów i odgradzać od ruchliwej ulicy. Muszę chyba wybrać jakieś bujnie rosnące rośliny.

Czy możecie polecić mi jakieś sprawdzone gatunki, które będą też ładnie wyglądać? Może wzbudzą zazdrość w moich sąsiadach? icon_wink.gif
Link to postu
Jeśli żywopłot ma spełniać funkcję przesłony czy bariery (izolując od ulicy czy sąsiadów, zasłaniając nieładny widok, chroniąc przed wiatrem itp), to jego wysokość powinna wynosić nie mniej niż 1m. Taki żywopłot spokojnie można sadzić wokół posesji.

Trzeba wybrać odpowiedni gatunek rośliny na żywopłot (może być iglasta albo liściasta icon_smile.gif ). Krzew ten powinien być odporny (na mróz i wiatr). Należy koniecznie zwrócić uwagę na rozmiary, jaskie osiąga (rzeczywiście, powinien cechowć go bujny wzrost).

- Jeśli żywopłot nie będzie formowany, trzeba wybrać krzewy dorastające do 1,5-2 m.

- Można wybrać rośliny osiągające większe rozmiary, ale muszą być to takie gatunki, które dzięki regularnemu strzyżeniu zachowają odpowiednią wysokość. Do roślin takich należą:

-berberys Thunberga
-cisa jagodowy 'Fastigiata'
-cis japoński 'Farmen'
-cis pośredni 'Hicksii'
-cis pośredni 'Hillii'
-dereń jadalny
-grab
-irga błyszcząca
-ligustr pospolity
-tawuła van Houtte'a
-żywotnik zachodni 'Columna',
-żywotnik zachodni 'Holmstrup'
-żywotnik zachodni 'Smaragd'
Link to postu
Witam wszystkich!!!

Widzę, że tu sami fachowcy icon_smile.gif

O ile kojarzę tuje, czyli wspomniane żywotniki, berberysy czy cisy, to nie znam derenia jadalnego...
Jeśli macie go w swoim ogrodzie to napiszcie, czym się charakteryzuje dereń jadalny.
Czy ma jadalne owoce??? Byłoby to dla mnie ciekawostką icon_smile.gif
Link to postu
Ja osobiście w ogrodzie derenia jadalnego nie mam (posiadam jednak innego derenia, którego gałązki zimą są czerwone), ale znam tę roślinę.

Jej owoce są jadalne icon_lol.gif , ale cierpkie (można z nich robić przetwory, a nawet wina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!).

Krzew nie jest trudny w uprawie, bo może rosnąć na każdej glebie. Jest dość szeroki. Ma ładne kwiaty, które są duża ozdobą ogrodów na wiosnę (podobnie jak forsycja)!

I to chyba tyle.....? Nie uprawiałem go osobiście, więc o jakichś szczegółach uprawy derenia jadalnego trudno mi powiedzieć.....
Link to postu
Czy macie jakieś doświadczenie z sadzeniem takich niskich żywopłotów obwódkowych, które się przycina w regularny kształt. Będących np. obwódką rabary z roślinkami?

Jakie wybrać do tego krzewy? Czy odpowiednie będą berberysy lub bukszpany?
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • A po co drugi raz zakładasz ten sam temat??? Żeby cokolwiek podpowiedzieć trzeba mieć podstawowe informacje, których część już tam udzieliłeś - nikt nie ma czarodziejskiej, kryształowej kuli, w której widzi jak wygląda chałupa, co się da z nią zrobić... Nerwy trzymaj na postronku, odpowiadaj na pytania, wrzuć fotki i wtedy można będzie porozmawiać...
  • Dzień dobry posiadam działkę budowlana na której jest dom wybudowany w 1960/1970 roku dom jest w złym stanie technicznym ( brak nośności stropu, fundamenty w słabym stanie). W związku z tym chcemy go wyburzyć i postawić coś nowego niestety problemem jest działka, która ma 456 m2. W gminie, w której jest ona położona w 2005 roku został uchwalony MPZP według którego minimalna wielkość działki wynosi 500 m2. Na dom normalnej wielkości nie dostaniemy pozwolenia gdyż powiedział nam to architekt. Jednak czy byłaby szansa wybudowania domu do 70 m2 na zgłoszenie? Jest taka szansa moze ktoś miał podobny problem? Czy zostaje nam tylko remont obecnego budynku? Jak dużo możemy wymienić podczas takiego remontu? Z góry dziękuje za odpowiedzi!  Zaznaczam ze działka jest mała ale nam odpowiada i prosiłbym o rady albo jakakolwiek pomoc w kwestii domu bez komentarzy odnośnie wielkości działki  
  • Dobrze twierdzą, tak wlaśnie się robi. Ale oczywiście jak klient sobie życzy to można zrobić inaczej, tylko wtedy o takiej zachciewajce trzeba powiadomić wykonawcę przed robotą. No i te wyszczerbienia spowodowane pewnie fazowaniem płytek przy kiepskiej jakości tarczy szlifierskiej, nie powinny się pojawić. Nie ma co się zastanawiać, niech wymieniają wszystkie jak spaprali robotę i tyle.  
  • Napewno bardziej odpowiedzialna jest w montażu pompa gruntowa, trzeba przewidzieć/policzyć bardzo dokładnie chłonność gruntu i potencjał wymiany ciepła, ponieważ nie trudno o zamarznięcie takiego wymiennika. Napewno też jest to około 50% droższe rozwiązanie, czyli na tym etapie wiemy już, że inwestycja nigdy się nie zwróci przy powietrznej, a co dopiero przy gruntowej, natomiast biorąc pod uwagę dotację, warto to inaczej policzyć, bo z tego co wiem, nowy program to zwrot chyba do 135tys zł. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • U Szwedów też coś takiego widziałem...
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...