Skocz do zawartości

Dom za ok.125 tys zł


Recommended Posts

Witam!
W przyszłym roku zamierzam zacząć budowę domku o powierzchni ok 90 m kw. a co lepsze zamierzam wydać na niego ok 125 tys. zł
Na pewno nie jeden się śmieje icon_twisted.gif
Moim mam nadzieję sposobem(gospodarczym zresztą)jest obniżenie kosztów na każdym etapie budowy,tj.
-Fundamentem domu będzie płyta fundamentowa,bez zbędnych ław i.t.p
-ściany prawdopodobnie z betonu komórkowego o grubości 36 cm,bez dodatkowego ocieplenia,tylko tynk mineralny
-strop drewniany
-dach pokryty gontem,prosty dwu spadowy o ok.22-25 stopniach spadu,narazie nie ocieplany(tylko strop)
-czyli bez poddasza użytkowego
-okna plastikowe
-ścianki wewnętrzne gipsowo-kartonowe
-przydomowa oczyszczalnia ścieków na dwa domy czyli koszta też na pół
-ogrzewanie-piec wszystko palny ze sterowaniem-ok 2500tys zł
-bryła domu prosta ,bez udziwnień
-działka już jest razem z przyłączem wody i prądu tylko rozprowadzenie wewnątrz domu
-wykończenie wewnątrz -ściany regips,-podłogi płytki i panele
Mam nadzieję że się nie myle z wyliczeniami ale wydaje mi się że mam cień szansy na sukces robiąc większość robót samemu....proszę o słowa wsparcia i....krytyki icon_biggrin.gif może ktoś wie coś więcej o demnie
Pozdrawiam!
Link do komentarza
Postanowiłam, że Cię wesprę.... icon_biggrin.gif Jeśli bardzo się będziesz starać.... Ja też mam zamiar rozpocząć w przyszłym roku. Mój parter bedzie mieć ok. 66 m2 + poddasze ok 50 . Narazie mam działkę , która jest przygotowywana do budowy i projekt w adaptacji. mam zamiar najpierw zrobić parter ociepić dach i strop, też będę robić drewniany bo mam pomysł na belki które chcę żeby było widac w salonie i kuchni. Mam rozeznanie w cenach materiałów i robotników, Obecnie mieszkam w domu o pow. 140 m2, w ubiegłym roku robiłam remont na ok. 45 m2 i wiem, jak dużo można zaoszczędzić. Za 26 tys. zrobiliśmy 2 ładne łazienki z nowymi instalacjami eletr. wodn. kan. + nowe szambo , intalacja CO do pomieszeń o których mowa . nowe grzejniki i instalacje do korytarza, 1 pokoju, 2 łazienek. Duży korytarz, sień, wiatrołap, hol, spiżarnia. (spiżania jeszcze nie skończona icon_redface.gif ) Wszysko na nowo, nowe płytki, nowe gładzie, instalacje eltr. oświetlenie, prysznic, wanna, 2 kibelki, bidet + dodatki, rolety, firaneczka itp. Były tylko ściany, a gorzej nawet bo trzeba było burzyć i rozwalac , wylewać nowe wylewki i budowac nową ścinakę. Fakt, że duzo zrobione przez nas, dużo mojego wymyślania i godziny, dni właściwie spędzone w sklepach. Podobno jest ładnie, podkreślam, że korytarz z holem o dł. 10 m nie jest tylko w gładzi, są półki w ścianie, trzy rodzaje lewacji, duże jasne płytki polerowane, lustro w ścianie , łuki, 6 par drzwi które wymieniłam. W tym są koszty hydrauliki, hydraulika, 2 pseudofachowców, których pod koniec poprosiłam o to żeby już sobie poszli i zostawili tak jak jest bo nie mam siły i zdrowia na dalsze psucie . Nie ma natomiast w tej kwocie mojej i bliskich pracy, bo ja też umiem dużo zrobić sama .....
Kamassia
Oby nam się udało
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Cytat

Wchodzę za miesiąc a tu nowa zmiana "chatka za 350tys" ;)


No, nie tak szybko icon_confused.gif Za miesiąc to będzie ze 210 tys, te 350 tys to za jakieś pięć, sześć lat - tak patrząc na daty "wycen" icon_razz.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
dom za 125 tys..... takie było założenie,ale... no właśnie to było dobrych kilka lat temu- czasu było więcej, wymagania były mniejsze. Teraz mam dwójkę dzieciaczków( dom musi być troszkę większy) i pracę, która zabiera troszkę czasu , którego można by było poświęcić samodzielnej budowie. Poza tym ceny materiałów jak i usług od czasu pierwszego wpisu znacząco się zmieniły.Nie liczcie na wpis "dom za 350 tys." bo takiego nie będzie. Dom jest w trakcie budowy i napewno nie powinien przekroczyć 200 tys.
Pozdrawiam lożę szyderców.

Prawda Daggulka- dom za 125 tys. w dzisiejszych czasach jest mało realne.
Link do komentarza
Cytat

Nie liczcie na wpis "dom za 350 tys." bo takiego nie będzie. Dom jest w trakcie budowy i napewno nie powinien przekroczyć 200 tys.



a , to czekamy na uczciwe konkrety... icon_wink.gif icon_biggrin.gif

Cytat

Pozdrawiam lożę szyderców.



dziękuję , również pozdrawiam .... icon_razz.gif icon_biggrin.gif

Cytat

Prawda Daggulka- dom za 125 tys. w dzisiejszych czasach jest mało realne.



ja to wiem icon_wink.gif
Link do komentarza
"125 tys to realna cena - ale jak człowiek buduje dla siebie to jak czuje, że może pozwolić sobie na więcej to dlaczego ma się sztywno trzymać pierwotnej kwoty - w końcu robi to dla swojej wygody i samopoczucia icon_smile.gif"

Prawda


Z tą lożą szyderców akurat nie Ciebie Daggulka miałem na myśli.... icon_biggrin.gif Chyba że...
Link do komentarza
W avatarze jest dom który właśnie buduję icon_smile.gif
A oto etap na jakim jestem

DSC01446.jpg


Może troszkę nie wyraźnie, ale wszystko widać.
Ten etap kosztował ok 80 tys zł. z robocizną. Jest fundament, są ściany( jeszcze tylko szczytowe i część działowych-ale materiał jest jak widać na fotce, jest strop i jest więźba i zaliczka za dachówkę.
Da się taniej wybudować niż jest ogólnie utarte" bez 400 tys. nie masz co startować"
Stan surowy zamknięty wstępnie wyceniam na ok 105 tys. i oby się udało icon_smile.gif

Pumpaluna- pierwsza i najważniejsza forma oszczędności to wybór właściwego projektu i kierownika budowy, który wprowadzi właściwe zmiany w tym projekcie. Wielu wykonawców, inżynierów i znajomych odradzało mi dom parterowy, twierdząc , że to największa głupota i rozrzutność nie wykorzystywać poddasza jako użytkowe. Ja je wykorzystam, ale jako strych a w przyszłości gdy będę potrzebował więcej miejsca to je zaadoptuję jako użytkowe. I to właśnie uważam za pierwszą dużą oszczędność. DOMY PARTEROWE SĄ TAŃSZE- czy to się komuś podoba czy nie ;)
Link do komentarza
zgrabny ten Wasz domek, jaka jest powierzchnia użytkowa tego domu?
no i gratuluję oszczędności, 80tys z robocizną to faktycznie tanio, dużo sami robiliście?

ps.
nie każdy może pozwolić sobie na dom parterowy, też bym wolała mieć wszystko na jednym poziomie ale dostaliśmy działkę po dziadkach i jej szerokość bardzo mocno warunkowała projekt (indywidualny), ale jak to mówią - jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma ;) Edytowano przez pumpaluna (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
To fakt-działka musi mieć odpowiednie wymiary- dom z garażem jest szeroki na 18 m- czyli minimalna szerokość działki to 24 m.
Co do robocizny to na tym etapie mało co robiłem sam.Dopiero po zamknięciu stanu surowego zamierzam sam wkroczyć do środka i wykańczać przez zimę( oczywiście z pomocnikiem).
Co do powierzchni użytkowej domu to ma 102 m2 + 22m2 garażu i uważam że w zupełności mi to wystarczy( 50m2 w bloku wystarcza mi, to czemu ponad 100 miało by być mało...a nadmiar metrów odbije się w przyszłości na ilości paliwa potrzebnego do jego ogrzania:))
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Ten etap kosztował ok 80 tys zł. z robocizną. Jest fundament, są ściany( jeszcze tylko szczytowe i część działowych-ale materiał jest jak widać na fotce, jest strop i jest więźba i zaliczka za dachówkę.



no to nie masz rewelacji jak na ten metraż .... na tym etapie za tą kasę nie masz to ani za drogo ani za tanio - po prostu przeciętnie ...
jak na osobę tak bardzo pewną, że uda Ci się wykonać u siebie "tanie budowanie" mogłeś się bardziej postarać... icon_biggrin.gif

Cytat

Da się taniej wybudować niż jest ogólnie utarte" bez 400 tys. nie masz co startować"
Stan surowy zamknięty wstępnie wyceniam na ok 105 tys. i oby się udało icon_smile.gif



stan surowy nic nie znaczy - prawdziwy szał wypływania pieniędzy z kasy zaczyna się z chwilą zakupu okien i drzwi ...i tak już do końca .... a im słabsza silna wola w kontekście trzymania się planu "taniego budowania" - tym gorzej ...
aaaaa, jeszcze jedno - nie bierz przypadkiem żony na zakupy budowlane albo zaknebluj zanim wsiądzie do samochodu - unikniesz chwil zwątpienia słysząc słowa : " zobacz jakie super kafelki , to tylko 5 zł więcej na metrze" tudzież " ta wanna mi się nie podoba , tamta kosztuje kilka stówek więcej i ja taką chcę" lub " proś , a dostaniesz co chcesz tylko kup tą farbę do salonu , a nie tamtą" (dopisek: gdzie różnica wynosi 100% , bo żywe kolory tak się cenią) icon_biggrin.gif icon_wink.gif

pal licho jeśli zdecydujesz się na kilka takich odstępstw .... gorzej jak przy każdym zakupie będziesz argumentował tak jak kilka wpisów wyżej "bo robię dla siebie , to zrobię lepiej" - w takim przypadku już teraz postaraj się o możliwość zwiększenia kredytu tudzież puść kupon lotto ...






oczywiście życzę powodzenia i trzymam kciuki za powodzenie Twojego planu ... icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Daggulka masz rację-mogłem postarać się bardziej, ale nie miałem na to czasu. A co do wykończenia-masz rację tu lecą pieniądze na materiał, ale zapomniałaś dodać , że drugie tyle co wydajesz na "płytki" to biorą wykonawcy. Ja zamierzam od elektryki,przez C.O, do tych wspomianych płytek robić samemu. W przeciągu dwóch lat wyremontowałem dwa mieszkania, także mniej więcej wiem za ile można wykończyć wnętrze. W jednym mieszkaniu nawet nie było ścianek działowych,tynków...prościej-nie było nic. Cały remont z montażem C.O. płytek,podłóg , ścian działowych, kosztował mnie ok 17 tys.Da się? i wcale nie oszczędzałem na drzwiach, ościeżnicach, czy chociażby bateriach.Panele i płytki też nie należały do tanich. A jednak mi się udało.Niech na dom wydam 5 x tyle to będzie ok ( a ścianki działowe już mam:lol: )
Link do komentarza
Cytat

Daggulka masz rację-mogłem postarać się bardziej, ale nie miałem na to czasu.



to jakim cudem będziesz miał go na wykończenie? sam urlop nie wystarczy ... pewnie jak i my będziesz się zarzynał po pracy ....
przez 14 miesięcy budowy ani jednego dnia , święta , niedzieli choćby wolnej - oboje z mężem przy niewielkiej sporadycznej pomocy rodziny wykańczaliśmy dom z tym, że tynki, wylewki, instalacje i część kafelek zrobili fachowcy ... a i tak praca pozostała zabrała nam wiele czasu i energii .... że o kasie nie wspomnę... icon_wink.gif

Cytat

A co do wykończenia-masz rację tu lecą pieniądze na materiał, ale zapomniałaś dodać , że drugie tyle co wydajesz na "płytki" to biorą wykonawcy. Ja zamierzam od elektryki,przez C.O, do tych wspomianych płytek robić samemu.



no to mam nadzieję, że masz dużo czasu do przeprowadzki - licząc w latach oczywiście ...


Cytat

W przeciągu dwóch lat wyremontowałem dwa mieszkania, także mniej więcej wiem za ile można wykończyć wnętrze. W jednym mieszkaniu nawet nie było ścianek działowych,tynków...prościej-nie było nic. Cały remont z montażem C.O. płytek,podłóg , ścian działowych, kosztował mnie ok 17 tys.Da się? i wcale nie oszczędzałem na drzwiach, ościeżnicach, czy chociażby bateriach.Panele i płytki też nie należały do tanich. A jednak mi się udało.Niech na dom wydam 5 x tyle to będzie ok ( a ścianki działowe już mam:lol: )



skoro potrafisz - rób , chwali się .... ale przypomnę : Ty jeszcze ponadto masz zarabiać na tą budowę - pracować zawodowo ... więc za prędko Ci to nie pójdzie ....
ale być może czas Cię nie nagli ....

Link do komentarza
Cytat

Pumpaluna- pierwsza i najważniejsza forma oszczędności to wybór właściwego projektu i kierownika budowy, który wprowadzi właściwe zmiany w tym projekcie. Wielu wykonawców, inżynierów i znajomych odradzało mi dom parterowy, twierdząc , że to największa głupota i rozrzutność nie wykorzystywać poddasza jako użytkowe. Ja je wykorzystam, ale jako strych a w przyszłości gdy będę potrzebował więcej miejsca to je zaadoptuję jako użytkowe. I to właśnie uważam za pierwszą dużą oszczędność. DOMY PARTEROWE SĄ TAŃSZE- czy to się komuś podoba czy nie ;)


W pierwszej części Twojej wypowiedzi jest ok tzn zgadzam się i większych zastrzeżeń nie mam do tego co napisałeś.Też tak można zrobić ja Ty zagospodarowując poddasze w przyszłości,dużo ludzi tak robi i podyktowane to jest różnymi względami.
Co do ostatniego zdania to raczej tak do końca nie masz racji, dla przykładu podam że biorąc pod uwagę dwa takie same domy o takiej samej p.u. to zapewniam,że dom z użytkowym poddaszem wyjdzie trochę taniej (zakładając budowę z takich samych materiałów) tak na pierwszy rzut oka to parterówka będzie miała większe fundamenty, więcej m2 stropu a zarazem i wieńca (stal) no i pow. dachu też może być większa.Tak więc domy parterowe nie są tak do końca tańsze czy się komuś podoba czy nie icon_lol.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Tak więc domy parterowe nie są tak do końca tańsze czy się komuś podoba czy nie icon_lol.gif


Domy parterowe są tańsze w budowie,większe fundamenty,większy dach to nic w porównaniu z dodatkową łazienką i jej wykończeniem,schodami,oknami dachowymi,instalacjami,strop w poddaszu mimo mniejszej powierzchi jest droższy w wykonaniu niż w parterówce.
Na szybko to ok.40-50tys.zł więcej na poddasze przy tej samej pow.użytkowej niż w parterze. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
A w parterówkach to jest tylko jedna łazienka?Nie liczyłem z ołówkiem w ręku,ale tak na oko z użytkowym poddaszem wychodzi taniej.Są też plusy i minusy obu rodzajów domków,ale to już inny temat.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

A w parterówkach to jest tylko jedna łazienka?Nie liczyłem z ołówkiem w ręku,ale tak na oko z użytkowym poddaszem wychodzi taniej.Są też plusy i minusy obu rodzajów domków,ale to już inny temat.


To policz z ołowkiem i się przekonasz icon_smile.gif
W parterówce jest łazienka+WC a w poddaszu przeważnie jest łazienka z WC na parterze a na piętrze także musi być łazienka icon_smile.gif
Na oko to ksiądz umarł a właśnie na oko parterówka wychodzi taniej ;)
Brak schodów -10tys.zł
Strop drewniany -10tys.zł
Brak łazienki -20tys.zł
Tak na oko icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Moim zdaniem, domy o podobnej powierzchni użytkowej, podobnie kosztują - niezależnie, czy parterowy, czy też z poddaszem.

Jest wiele projektów domów z poddaszem gdzie na parterze jest tylko WC – bez łazienki.
Tak samo, jest sporo projektów porterówek z dwiema łazienkami + osobne WC.

Kwestia łazienek nie jest istotna, bo to zależy od inwestora - ile i jakie łazienki zapoda w swoim domu.

W przypadku kiedy MPZP lub WZ, wymaga dachów stromych, budowa domu z poddaszem, może wynieść taniej niż parterówki, o takiej samej powierzchni.
Link do komentarza
ODPOWIEDŹ DO POSTA NR 25
(Mam małe problemy z kompem coś z opóźnieniem działa)
Kolego przeważnie są dwie łazienki a wc dodatkowo.Ale nikt nikogo nie zmusi aby miał dwie łazienki czy osobno wc. Strop drewniany nie wszędzie i nie w każdym projekcie można zastosować.Mój betonowych z płyty żerańskiej 70 m2 kosztował 8500 zł wraz z wieńcem a drewno tanie też nie jest. Pisałem,aby było realne porównanie,kryteria powinny być takie same i nie będę szedł w zaparte że parterówka jest tańsza.Poczekamy na wypowiedzi innych forumowiczów, a może jakąś sondę walnąć? icon_biggrin.gif Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Obydwa są zbyt drogie jak na polskie warunki...


No i podsumowanie icon_smile.gif
Czyli rozumiem,że jak nie parter,jak nie poddasze to...piwnica lub ziemianka ;)
Cytat

Mój betonowych z płyty żerańskiej 70 m2 kosztował 8500 zł wraz z wieńcem a drewno tanie też nie jest.


Ja mam na 180m2 stropu,zużycie belek drewnianych ok.4m3 x1000zł=4tys.zł,czyli nie ma chyba czego porównywać icon_smile.gif
Przy czym ocieplam jedynie 180m2 stropu a nie 230m2 dachu i tutaj różnica też jest. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ja mam na 180m2 stropu,zużycie belek drewnianych ok.4m3 x1000zł=4tys.zł,czyli nie ma chyba czego porównywać icon_smile.gif
Przy czym ocieplam jedynie 180m2 stropu a nie 230m2 dachu i tutaj różnica też jest.


Wiem bo jakiś czas temu o tym dyskutowaliśmy icon_smile.gif Tylko Ty masz nieużytkowe poddasze.
Co do ocieplenia poddasza to nie idzie w parze powierzchnia dachu a powierzchnia do ocieplenia, u mnie jest dachu 200 m2 a poddasza do ocieplenia prawie 100 m2.

Cytat

Obydwa są zbyt drogie jak na polskie warunki...


Dobre icon_mrgreen.gif najtaniej mieszkać u teściów icon_lol.gif
Link do komentarza
"Domy parterowe są tańsze w budowie,większe fundamenty,większy dach to nic w porównaniu z dodatkową łazienką i jej wykończeniem,schodami,oknami dachowymi,instalacjami,strop w poddaszu mimo mniejszej powierzchi jest droższy w wykonaniu niż w parterówce.
Na szybko to ok.40-50tys.zł więcej na poddasze przy tej samej pow.użytkowej niż w parterze."

Święta racja icon_smile.gif Trochę szerszy fundament przy parterówce.... i to wszystko z szaleństwa finansowego przy parterówce. A teraz z poddaszem użytkowym- schody ok 8 tys., okna dachowe- ok 1 tys. za sztukę kompletnego z kołnierzem(podejrzewam, że min 8 jest potrzebnych...minimum), ocieplenie dachu, brak strychu icon_smile.gif, strop to różnica ok 11 tys. na korzyść drewnianego, a zabawa ze skosami niezapomniana icon_smile.gif A po góra trzech latach i pięciu guzach człowiek przeklina te " piękne skosy" aż miło. Zapomniałem dodać o lataniu góra-dół, dół-góra...czy na odwrót :)To chyba narazie wszystko na "korzyść" poddasza użytkowego icon_smile.gif
Pozdrawiam wszystkich którzy twierdzą że poddasze jest tańsze, lub nawet równe cenowo z parterówką.
Ps Dach parterówki napewno nie jest większy bo przy poddaszu musi być większy spad=większe połacie= dachy powierzchniowo są podobne
Link do komentarza
Cytat

Ps Dach parterówki napewno nie jest większy bo przy poddaszu musi być większy spad=większe połacie= dachy powierzchniowo są podobne



Cuda na patyku, Panie – cuda.
Zastanów się zanim takie banialuki ujrzą światło dzienne.
Znasz coś takiego jak ścianka kolankowa?
Idąc Twoim tokiem rozumowania, to na czapkę w rozmiarze 54 potrzeba tyle samo materiału, jak na czapkę o rozmiarze 62.
Cuda.
Link do komentarza
Proszę bardzo:
Dom arturo72: http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/mila_iv/0/664 powierzchnia dachu to 23om2, przy pow. użytkowej około 119m2, oraz dom trochę większy (o około 10m2), ale z podobnym nachyleniem dachu (też kopertowego): http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/gucio_ii/241 , 208m2 - czyli mniejsza powierzchnia, choć kąt nachylenia trochę większy.

Dodam jeszcze, że w przypadku domu arturo72 powierzchnia stropu wynosi około 180m2, a w drugim przypadku około 110m2




Dla przypomnienia, wyraźnie napisałeś:

Cytat

Ps Dach parterówki napewno nie jest większy bo przy poddaszu musi być większy spad=większe połacie= dachy powierzchniowo są podobne


Link do komentarza
Aś mnie bajbaga złapał za słówko:) faktycznie tak napisałem. Ale dach z kątem nachylenia 32 st. przy poddaszu użytkowym, to naprawdę dobry wynik-zazwyczaj jest 40, ale ok. I tak wiem , że pomieszczenia na górze nie mogą być wygodne i w miarę wysokie- tym bardziej przy kopercie. To kolejny minus chaty z poddaszem-pełno pomieszczeń jak w labiryncie, zero przestrzeni tylko wszystko w kupie....bo w kupie jest siła icon_smile.gif

a co do stropu to jak nic w drugim projekcie( z poddaszem) jest większy i to o dobre 15 m2 icon_smile.gif Zobacz na gabaryty budynków a nie na zestawienia. Przecież nad garażem jakiś strop też jest a jak nie ma to w pierwszym projekcie też stropu nad garażem nie trzeba robić-prawda? I wtedy jakie wyjdą metraże?
Link do komentarza
Cytat

Aś mnie bajbaga złapał za słówko:) faktycznie tak napisałem. Ale dach z kątem nachylenia 32 st. przy poddaszu użytkowym, to naprawdę dobry wynik-zazwyczaj jest 40, ale ok. I tak wiem , że pomieszczenia na górze nie mogą być wygodne i w miarę wysokie- tym bardziej przy kopercie. To kolejny minus chaty z poddaszem-pełno pomieszczeń jak w labiryncie, zero przestrzeni tylko wszystko w kupie....bo w kupie jest siła icon_smile.gif


Jeżeli z poddaszem to dachy przeważnie dwuspadowe,koperta to jakieś nieporozumienie do poddasza użytkowego. Co do okien połaciowych to nie wiem z kąt wziąłeś ,że musi być ich aż 8 szt :bezradny:
Link do komentarza
Po pierwsze – ten dom (z poddaszem) „po podłogach” ma przeszło 200m2 a podana jest tylko powierzchnia użytkowa – czyli taka, przy której nie musisz chodzić na kolanach.
Po drugie mowa jest o kosztach budowy podobnych domów, o podobnej powierzchni użytkowej, i takim samym dachu – a nie o ich „walorach użytkowych”.


Cytat

Jeżeli z poddaszem to dachy przeważnie dwuspadowe,koperta to jakieś nieporozumienie do poddasza użytkowego.



A w przypadku porównania „stodoły” – to w zasadzie nie ma co porównywać, zwłaszcza w przypadku wymogu dachu stromego.


Ps. Sporo projektów z poddaszem, jest z dachem kopertowym
Link do komentarza
Cytat

A w przypadku porównania „stodoły” – to w zasadzie nie ma co porównywać, zwłaszcza w przypadku wymogu dachu stromego.

Ps. Sporo projektów z poddaszem, jest z dachem kopertowym


Tyle,że dwu spadowy może być w kształcie L icon_lol.gif to już nie wygląda jak "stodoła" .Ja mam dwu spadowy klasyka "stodoły" i jest po pierwsze prosty w wykonaniu a co za tym idzie i tani a po drugie jak ktoś dobrze rozplanuję sobie pomieszczenia na poddaszu to i przejrzysty i funkcjonalny. Co do kopertowego to praktycznie pozostaje tylko środkowa część do zagospodarowania więc uważam ,że to nieporozumienie (tak uogólniam),ale nie wszystkim musi się podobać to samo icon_biggrin.gif
Link do komentarza
He he...niech będzie za krokwie icon_smile.gif
Dzięki Draagon za słowa poparcia.
Co do poddasza użytkowego z koperty-fakt, duża strata metrażu. Ale w sumie nie chodziło mi o to żeby krytykować domy z poddaszem, tylko żeby zwrócić uwagę na fakt, że są droższe w budowie. Dachy kopertowe również są droższe od dwuspadowego, ale każdemu podoba się co innego i nie każdy liczy się z kosztami realizacji a buduje dom swoich marzeń. Niech każdy buduje tak jak jemu się podoba. A swoimi spostrzeżeniami warto się podzielić
Link do komentarza
Cytat

Ale w sumie nie chodziło mi o to żeby krytykować domy z poddaszem, tylko żeby zwrócić uwagę na fakt, że są droższe w budowie.



To oczywista oczywistość.
Kiedyś, mój były szef (byłem jego prawą ręką, więc to zrozumiałe, że pozwalał mi się czasem spoufalać), po godzinach, pochwalił mi się założeniami do projektu swojej chałupy. To był projekt indywidualny, który architekt rysował specjalnie na zamowienie. Szef wiedział, że połowa mojej rodziny pracuje w budownictwie i był ciekawy mojej opinii.
Z miejsca skrytykowałem piwnice. Bo po co piwnice w domu na działce o szerokości 56 metrów? Po jaką cholerę? Ale nie uwierzyl mi i zadzwonił do tego architekta, każąc mi siedzieć cicho. Ale włączył telefon na wariant głośnomówiący abym wszystko słyszał. I wyszła mniej więcej taka rozmowa.
- Panie inżynierze, ja w sprawie tego mojego domu.
- Słucham pana, panie prezesie.
- A może zrezygnowalibyśmy z piwnic?
- Panie prezesie ja czekałem na taki telefon. Jeszcze nie przystąpiłem do robienia rysunków, bo wierzyłem, że pan z tych piwnic zrezygnuje. U pana piwnice to bezsens. Pan chce mieć dom 3-kondygnacyjny, bo to piwnice, parter i pietro. Niech pan sobie zdaje sprawę z tego, że brak piwnic, to oszczędność jednej trzeciej kosztów całej budowy. Bo to nieprawda, ze to tylko beton. Z tym wiążą się wykopy, inne fundamenty, inne sciany... z kosztow się nie ucieknie. A co panu z tych piwnic? Chciał pan tam pralnię i pomieszczenia bilardowe. Taniej pana wyjdzie pięć razy w roku wynająć bilarda u Mariotta w Warszawie przez 30 lat, niż postwić stół bilardowy w swoich piwnicach.
Poza tym o wiele taniej bedzie u pana postawić na powierzchni pawilon, gdzie taki stół stać sobie może.


I cała dalsza rozmowa odbyła się w takim stylu.
Nie muszę dodawać, że tego dnia nie wróciłem do domu. Wdzięczny za dobrą poradę szef zabrał mnie do ... a co wam będę opowiadał.

PS. Orientacyjny kosztorys tej chałupy 16 lat temu opiewał na 390 tys. PLN. Stan surowy.
Link do komentarza
zawsze mozna zrobic takie porownanie ze wyjdzie nam załozona teza... ja dalej podtrzymuje to co napisał bajbaga....

mam dach dwuspadowy, na poddaszu 4 okna zwykle,scianke kolankowa mam na wysokosci 1,4m, nachylenie dachu 45.
mi się podoba tak jak jest. Na parterze mam 75m2 pow uzytkowej, na poddaszu okolo 55m2,dom 10x10. Gdybym chciał mieć taką powierzcnię w parterówce to musiałby mieć wymiary 10x17 (ograniczeniem jest szerokosc 10m- z jednej strony musiałem się odsunąć o 12m od granicy, bo była w planie 4m droga). Kosztowo pewnie wyszłoby podobnie, ale nie wiem czy by mi się podobał taki długi dom...
Link do komentarza
Cytat

Co do poddasza użytkowego z koperty-fakt, duża strata metrażu. Ale w sumie nie chodziło mi o to żeby krytykować domy z poddaszem, tylko żeby zwrócić uwagę na fakt, że są droższe w budowie. Dachy kopertowe również są droższe od dwuspadowego, ale każdemu podoba się co innego i nie każdy liczy się z kosztami realizacji a buduje dom swoich marzeń. Niech każdy buduje tak jak jemu się podoba. A swoimi spostrzeżeniami warto się podzielić


Nie do końca tak jest
4 spadowy użytkowy - nie chodziłem po takim domu ale uważam, ze to jest porażka przy cenie wykonania.
Polecam wirtualne spacery po domkach na stronie MTM styl. Łatwo wtedy sobie uzmysłowić jak mało jest miejsc w taki domach kopertowych.
Natomiast dwuspadowy:
Ścianka kolankowa i szczytowa to już nie AŻ takie koszty w budowie - a zyskujesz naprawdę sporo miejsca, ale wykonania stropu nie ominiesz icon_smile.gif

Cytat

Gdybym chciał mieć taką powierzcnię w parterówce to musiałby mieć wymiary 10x17 (ograniczeniem jest szerokosc 10m- z jednej strony musiałem się odsunąć o 12m od granicy, bo była w planie 4m droga). Kosztowo pewnie wyszłoby podobnie, ale nie wiem czy by mi się podobał taki długi dom...



Ja mam w planie taki właśnie 11x17m icon_smile.gif
Po fundamentach nie widać by był taki dłuugi icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...