Skocz do zawartości

Zmiana lokalizacji budynku - prawa autorskie?


Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Mam pytanie, oto sytuacja:

1. Jest pozwolenie na budowę z projektem budowlanym złożone i zatwierdzone przez starostwo

2. w trakcie wykonywania fundamentów zostały one przesunięte ze względu na warunki - za zgodą architekta i przesunięcie nie narusza prawa budowlanego co do odległości od granic itd.

3. rozumiem że na taką zmianę należy złożyć projekt zamienny

4. mam mapkę od geodety z naniesionym obecnym położeniem fundamentów.

 

Pytanie - czy taki projekt zamienny, dotyczący TYLKO lokalizacji fundamentów musi złożyć architekt który wykonał projekt domu, a także umiejscowił go (projekt zagospodarowania działki) na działce? Czy też może zrobić to KAŻDY projektant i nie naruszy to żadnych praw autorskich architekta który to przygotowywał?

 

Bo rozumiem że jakby to dotyczyło zmiany w samej konstrukcji, wykonaniu domu jako takiego, ale to się NIE ZMIENIA. Fundament poszedł po prostu o 1,5 m w bok i został obrócony o kilka stopni do pierwotnego zamierzenia.

 

pozdrawiam

Mikołaj

Link do komentarza

Jeżeli architekt był autorem całości dokumentacji, czyli nie tylko projektu samego budynku ale również planu zagospodarowania działki to należy uznać, że cała koncepcja jest jego autorstwa. Pytanie czy dołączył do projektu zgodę na dokonywanie zmian i w jakim zakresie? Jeżeli nie, to pozostaje uzgodnić z nim czy sam dokona stosownych zmian, czy udzieli zgody na dokonanie ich przez innego projektanta.

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedź!

Pytanie moje jest spowodowane też tym że zrozumiałe jest dla mnie że jeśli chodzi o dom, który zaprojektował wg. własnego pomysłu jest jego "dziełem" w rozumieniu prawa autorskiego, ale czy umiejscowienie domu w danym miejscu (które wyznaczają przepisy budowlane) jest "dziełem"? A samo przesunięcie fundamentu o metr bez naruszenia pozostałych elementów jest naruszeniem praw? To tak jakby zaprojektował UMIESZCZENIE ogrodzenia w następnym linii granicy działki a ktoś by cofnął ogrodzenie o metr w głąb działki...

Link do komentarza
8 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Jeżeli architekt był autorem całości dokumentacji, czyli nie tylko projektu samego budynku ale również planu zagospodarowania działki to należy uznać, że cała koncepcja jest jego autorstwa. Pytanie czy dołączył do projektu zgodę na dokonywanie zmian i w jakim zakresie? Jeżeli nie, to pozostaje uzgodnić z nim czy sam dokona stosownych zmian, czy udzieli zgody na dokonanie ich przez innego projektanta.

Jakie prawa autorskie? Przecież nie zmienia obrysu budynku ani nie dokonuje żadnych zmian konstrukcyjnych.

O przesunięcie o jakim tu mowa należałoby zgłosić sie do gminy czy nie jest sprzeczne z WZiZT czy MPZP.

Link do komentarza
2 godziny temu, mikolajb napisał:

Nie ma Planu Zagospodarowania dla tej działki i nie jest sprzeczne z Warunkami Zabudowy ani z żadnymi innymi przepisami...

To  w takim razie powinien zrobić w dzienniku budowy wpis geodeta że wytyczył nowe umiejscowienie domu oraz wpis kierownika budowy.

Po zakończeniu budowy będziesz robił inwentaryzacje geodezyjna i będzie dom naniesiony w tej lokalizacji w jakiej wybudowałeś.

Link do komentarza
Dnia 29.01.2019 o 16:32, mikolajb napisał:

Czy też może zrobić to KAŻDY projektant i nie naruszy to żadnych praw autorskich architekta który to przygotowywał

W opisywanym przypadku

Dnia 29.01.2019 o 16:32, mikolajb napisał:

w trakcie wykonywania fundamentów zostały one przesunięte ze względu na warunki

nie naruszy - patrz prawo autorskie art. w okolicach 49 (nie pamiętam dokładnie) który mówi że można, bez zgody twórcy, czynić zmiany w utworze, jeśli są one spowodowane oczywistą koniecznością, a twórca nie miałby słusznej podstawy im się sprzeciwić.

 

Aby inny projektant/architekt mógł cokolwiek zdziałać, inwestor musi zawiadomić urząd o zmianie projektanta/architekta.

 

Wpis w dziennik nic nie zmienia - teoretycznie kierbud powinien wstrzymać budowę bo przebiega niezgodnie z zatwierdzonym projektem.

Dnia 29.01.2019 o 16:32, mikolajb napisał:

3. rozumiem że na taką zmianę należy złożyć projekt zamienny

I tego się trzymaj - mocno trzymaj

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...