Skocz do zawartości

Obniżenie rury gazowej


Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Chciałbym poradzić się w sprawie związanej z obniżeniem rury gazowej na nowo wybudowanym wjeździe.

Kupiłem działkę i zrobiłem nowy wjazd, przy usuwaniu ziemi wyszło,że rura gazowa jest teraz praktycznie odsłonięta. Zgłosiłem tą sytuacje w gazowni i uzyskałem informacje, że na tym odcinku trzeba obniżyć rurę na odpowiednią głębokość - na mój koszt. Muszę podpisać deklaracje, że zobowiązuje się do pokrycia wszystkich kosztów z tym związanych - na chwile obecną niczego nie podpisałem.

Czy faktycznie tak jest,że jako nowy właściciel ja muszę za to zapłacić ? Koszt nie mały - minimum 3 tyś zł.

 

Może ktoś miał podobną sytuacje lub jest w stanie doradzić jak zminimalizować ten wydatek ?

Link do komentarza

Wydaje mi się że instalacja do gazomierza jest nie Twoja, w związku z tym nie powinien zakładać Cię obciążać.

Musisz sprawdzić jak to wygląda w Twoich dokumentach.

Jest jednak jedno "ale"

Jeśli wcześniej była ułożona zgodnie z przepisami, a Ty teraz planujesz jakieś prace ziemne, wymagające zmian jej pierwotnego ułożenia, możesz mieć problem.

Pytanie brzmi - czy planowana budowa podjazdu zmienia głębokość dotyczącą ułożenia wspomnianych rur gazowych.

Przepisy mówią, że powinny być ułożone na głębokości od 80 cm do 1 metra.

Pole orne, to nawet do 1,2 m
Jeśli te Twoje są ułożone płycej, powinieneś sprawdzić jak to wygląda w dokumentacji dostawcy i ewentualnie reklamować ich wcześniejsze (wadliwe bo za płytkie) ułożenie.

Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Konieczność zmiany prowadzenia rury wynika z działań właściciela działki (budowa zjazdu) zatem to on ponosi koszty niezależnie od przynależności tego odcinka gazociągu.

A jak została ta rura położona niezgodnie z przepisami? To tez inwestor ma ponosić koszty?

Dla przykładu podam ułożenie przewodów prądowych, na mapie były ale powinny być na głębokości 0,8 m a były ledwo 40 cm no i przy kopaniu zostały przerwane, kto zapłacił? na pewno nie inwestor.

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

A jak została ta rura położona niezgodnie z przepisami? To tez inwestor ma ponosić koszty?

Dla przykładu podam ułożenie przewodów prądowych, na mapie były ale powinny być na głębokości 0,8 m a były ledwo 40 cm no i przy kopaniu zostały przerwane, kto zapłacił? na pewno nie inwestor.

Myślę o tym samym.

Nie mamy na razie jasności, czy Cis zmienił wykonanymi przez siebie pracami ziemnymi ich zagłębienie czy nie.

Jeśli to zrobił, musi niestety ponieść konsekwencje (czytaj - obniżyć poziom zakopanych rur we własnym zakresie)

Natomiast jeśli budując podjazd, zebrał niewielką warstwę ziemi i pokazały się rury, które powinny znajdować się zdecydowanie głębiej - myślę że ma szanse zmusić właściciela instalacji aby to poprawił.

Jest jeszcze jedna istotna rzecz w sprawie.

Kto na dzień dzisiejszy jest właścicielem odcinka o którym piszemy.

Jeśli został kiedyś wybudowany przez niego, a nie został przekazany w żaden sposób, bądź odsprzedany, będzie i tak na nim ciążył omawiany zakres prac i koszty z tym związane

Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dziękuje za zainteresowanie tematem.

 

Teren na działce mam "górkowaty" ale ze wstępnego pomiaru wynika,że rura była zakopana na głębokości około 60 cm. Linia gazowa została założona chyba we wczesnych latach 90 tych - taką informacje uzyskałem od poprzedniego właściciela działki.

 

 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...