Skocz do zawartości

Budowa domu na działce rolnej


Recommended Posts

Witam,

 

Proszę o pomoc,

Jestem w trakcie budowy domu ( w obecnej chwili stan surowy otwarty ) na gruncie, oznaczonym w Księdze Wieczystej ,,R - GRUNTY ORNE". W chwili zgłaszania budowy w starostwie, miałem status płatnika podatku rolnego i na tej podstawie, rozpocząłem budowę domu jako rolnik na działce o powierzchni 0,40 ha, której jestem jedynym właścicielem. W trakcie budowy, straciłem status rolnika.

Wszystko było ok, do czasu aż złożyłem w banku wniosek o udzielenie kredyt hipoteczny, a ten odmówił mi udzielenia kredytu, uzasadniając swoją decyzję tym, że dopóki działka rolna jest większa niż 0,30 ha to nie może mi udzielić kredytu. Byłem na tyle zdziwiony, że nie złapałem do końca o co chodzi lecz była mowa o problemie z wpisaniem nieruchomości do hipoteki, czy jakoś tak.

Szukałem podobnego problemu na forach lecz z tak zagmatwaną sytuacją chyba jeszcze nikt się nie spotkał.

Co w takiej sytuacji można zrobić aby otrzymać kredyt ? Czy są banki które mimo aktualnych obostrzeń udzielają kredytów hipotecznych osobom w mojej sytuacji? Czy można w takiej sytuacji w prosty i szybki sposób dostosować nieruchomość do w/w warunków postawionych przez bank ( np. podział działki, odrolnienie, przekwalifikowanie itp )

 

z góry dziękuję za pomoc.

pozdrawiam

Link do komentarza

Dzieki za szybka odpowiedź.

Po odmowie banku, poczytałem troszkę fora i okazuje się, że ma to związek z ustawą z 14.04.2016 o obrocie ziemią rolną. Tego typu obostrzenia,  wprowadziły ponoć prawie wszystkie banki, ponieważ sądy nie mogą wpisac tego typu nieruchomosci do hipoteki. Nieliczne banki ponoć w jakis sposób to rozwiązały ale nigdzie nie podają jakie.

Dodatkowo pisali coś, że można to obejść dzieląc działke na 2 mniejsze, tak aby ta na ktorej stoi dom miała mniej jak 0,30 ha. Natomiast istnieje inny przepis który mówi, że działką rolną może być tylko działka której powierzchnia jest większa niż 0,30 ha. Inny sposób to ponoć odrolnienie/przekwalifikowanie

działki. W przypadku kiedy na działce jest rozpoczęta inwestycja to ponoć można to zrobić bezproblemowo. Ale jak to ugryźć, aby nie trwało to w nieskończoność w naszym pięknym kraju, gdzie jedno zaprzecza drugiemu.

Jakaś masakra. Bez kredytu ze środków własnych bede budował jeszcze z 5-10 lat.

Link do komentarza

Jeżeli zależy Panu na czasie najszybszą możliwą drogą wydaje sie podział działki. Procedura zmiany przeznaczenia gruntu na cele nierolnicze jest dość zawikłana. Potrzebna jest albo zgoda ministra, albo łączne spełnienie wielu warunków. Reguluje to art. 7 ustawy o  ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19950160078/U/D19950078Lj.pdf).

Link do komentarza

Można domniemywać, że budowę rozpoczęto jako zagrodową i po zmianie statusu należałoby wyłączyć działkę lub jej cześć z produkcji rolnej. Sprawa jest dość skomplikowana prawnie i wiąże się m. in. ze zmianą stawek podatku gruntowego . Trzeba zacząć  od starostwa, które decyduje o kwalifikacji użytkowania gruntów.  

Link do komentarza

Zgadza się, budowę rozpoczęto jako zagrodową. Zmianę statusu gruntu, na obecną chwilę można przekwalifikować, o ile się nie mylę jedynie na grunt rolny-zabudowany lecz nadal będzie to rola. W jaki sposób można podzielić działkę na mniejszą, skoro przepis który mówi, że gruntem rolnym nie morze być działka o powierzchni mniejszej niż 0,30 ha ?

Pogrzebałem troszkę w ustawie i znalazłem:

Art. 93. 1.

2a. Podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha, jest dopuszczalny, pod warunkiem że działka ta zostanie przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub dokonana zostanie regulacja granic między sąsiadującymi nieruchomościami. W decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości określa się termin na przeniesienie praw do wydzielonych działek gruntu, który nie może być dłuższy niż 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna. Przepisu nie stosuje się w przypadku podziałów nieruchomości, o których mowa w art. 95.

 

Czy w związku z powyższym, jeśli podzielę działki na 2 mniejsze w sposób: Pierwszą, tą na której stoi dom na działkę o powierzchni 0,29 ha ( mniej niż 0,30 ha po to aby bank zgodnie z prawem mógł mi udzielić kredytu ); Drugą na działkę o powierzchni 0,11 i włączę ją do sąsiedniej która również jest gruntem rolnym, to będzie ok ? W teorii wygląda ok lecz z takiego podziału i tak zostaje działka rolna o powierzchni 0,29 ha. Czy przepisy dopuszczą taki podział?

 

Dodatkowo:

Art. 95. Niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podział nieruchomości może nastąpić w celu:

   7) wydzielenia działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego;

 

Czy w moim przypadku można zastosować w/w pkt 7) ? Czy dom w trakcie budowy zostanie zakwalifikowany jako wymieniony w pkt 7)  budynek mieszkalny ?

 

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji w/w przepisów.

 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Odnośnie pkt 7 - przepis mówi o korzystaniu z budynku mieszkalnego a budowa w trakcie to  jeszcze nie budynek. Problemem nie jest możliwość budowy ale uzyskanie kredytu i banki kierują się własnymi regulacjami. Podobno jest w przygotowaniu zmiana przepisów pozwalająca na podział gruntów rolnych o powierzchni do 1 ha - - rozwiązywałoby to ten problem.

Link do komentarza

1. Nie ma przepisu który mówi o tym, że działka rolna nie może być mniejsza niż 0,3 ha. Nie ma.

 

2. Jest przepis, który zabrania dzielenia działek rolnych na mniejsze niż 0,3 ha (poza pewnymi wyjątkami).

 

3. Wspomniana nowela ustawy o obrocie ziemią rolną, ma tylko umożliwiać nabywanie ziemi rolnej, o powierzchni do 1 ha  "nierolnikom" - obecnie "nierolnik" może kupić ziemię rolną tylko do 0,3 ha.

Link do komentarza

Dziekuje za zabranie głosu,

 

a.d. 2 - A w jaki sposob mam podzielic 0,40 ha, aby nie powstała conajmniej 1 działka mniejsza niz 0,30 ha ?

 

a.d.1 możliwe ale co to zmienia w tym konkretnym przypadku ?

 

a.d. 3 jesli nierolnik, bedzie mogl kupic do 1 ha to rowniez bank i komornik bedzie mogł zając taki grunt w przypadku niesplacania kredytu. A to rozwiazuje problem.

 

No chyba, że sie mylę, jesli tak to prosze o rozwiniecie wypowiedzi.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza

Ogólnie, jeżeli jesteś właścicielem działki, to nie będzie najlepiej wystąpić do gminy z wnioskiem o WZ wraz z jej podziałem?

Tylko trzeba uważać na oznaczenia powstałych działek, bo rozpocząłeś budowę na działce X a po podziale już będzie XY, więc na pozwoleniu trzeba będzie robić adnotacje czy coś w tym stylu.

Ewentualnie czekać, aż wejdzie ustawa, która pozwala kupić ziemię każdemu do 1ha. W zeszłym roku już miała być i tak się przeciąga.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 24.02.2019 o 19:06, InVictus napisał:

Ogólnie, jeżeli jesteś właścicielem działki, to nie będzie najlepiej wystąpić do gminy z wnioskiem o WZ wraz z jej podziałem?

Tylko trzeba uważać na oznaczenia powstałych działek, bo rozpocząłeś budowę na działce X a po podziale już będzie XY, więc na pozwoleniu trzeba będzie robić adnotacje czy coś w tym stylu.

Ewentualnie czekać, aż wejdzie ustawa, która pozwala kupić ziemię każdemu do 1ha. W zeszłym roku już miała być i tak się przeciąga.

a kiedy taka ustawa ma wejść dokładnie? Coś może wiadomo już więcej?

Link do komentarza
Gość mhtyl
Dnia 24.02.2019 o 19:06, InVictus napisał:

Tylko trzeba uważać na oznaczenia powstałych działek, bo rozpocząłeś budowę na działce X a po podziale już będzie XY, więc na pozwoleniu trzeba będzie robić adnotacje czy coś w tym stylu.

Jakim cudem działka na której już jest rozpoczęta budowa ma zmienić nr? Jeżeli z działki X na której rozpoczęto budowę wydzieli się inne działki to te wydzielone działki będą miały XY, XZ itd, działka X dalej będzie tą sama działką X.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...