Skocz do zawartości

Chcę uzyskać zgodę na budowę szamba. Problem z pozwoleniem.


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

 

Dzisiaj składając w urzędzie miasta zapytanie o warunki zabudowy (brak planu zagosp. przestrzennego) dowiedzieliśmy się, że w 2014 roku wyszło rozporządzenie dot. ujęć wody. Chcemy kupić gotowy dom i "tymczasowo" wkopać szambo. Pani powiedziała, że wniosek zostanie odrzucony, gdyż to rozporządzenie jasno stwierdza, że domy na terenie ujęć wody mają być podłączone do miejskiego systemu kanalizacji. Systemu kanalizacji nie ma, jest jedynie plan, który zrealizowany będzie nie wiadomo kiedy - może za 2,3,4 lata. Także zgody na szambo nie będzie, a zgodzą się tylko na budowę jeżeli podłączymy się do kanalizacji miejskiej. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

Link do komentarza
16 minut temu, Pomocnik napisał:

Chcemy kupić gotowy dom

Są na niego wszystkie "papiery"?

 

18 minut temu, Pomocnik napisał:

domy na terenie ujęć wody

Ktoś na budowę tego domu wydał zezwolenie... chyba...

Link do komentarza

Witam

Rozporządzenie dotyczące sprawy https://www.infor.pl/akt-prawny/U83....zecinskim.html 
Zapis: Na terenie ochrony pośredniej zabronione jest:19) lokalizowanie budynków, dla których nie przewiduje się odprowadzania ścieków wyłącznie do sieci kanalizacji.

 

Wydaje mi się, że sprawa jest jasna, ale właśnie w drugą stronę. Czyli warunki zabudowy na cokolwiek podłączone do szamba nie będą wydane, nawet jeżeli zadeklarujemy, że szambo postawimy "tymczasowo". W rozporządzeniu nie widzę, żadnych odstępstw czy wyjątków. Nikogo nie obchodzi, że instalacja kanalizacji może trwać kilka lat.

 

Tak dla jasności dom jeszcze nie istnieje, nie jest nawet zamówiony. Po otrzymaniu warunków zabudowy ze zgodą na postawienie tego typu budynku chciałem składać zamówienie. Nie widzę niestety wyjścia z tej sytuacji i chyba będzie trzeba temat odpuścić. Chyba, że ktoś ma jakiś wspaniały pomysł, bo jak na razie czekamy na odmowę na warunki zabudowy, złożymy odwołanie, ale wątpię bardzo żeby to cokolwiek dało. 

Link do komentarza

Szambo musi być szczelne więc jakie to zagrożenie dla tego ujęcia wody miałoby niby występować? Co innego gdybyś chciał zamontować POŚ, wtedy to logiczne że by zabronili.

Jak dla mnie jest to nadgorliwość niedouczonego urzędnika.

W Twoim przypadku powołując się na zapis "19) lokalizowanie budynków, dla których nie przewiduje się odprowadzania ścieków wyłącznie do sieci kanalizacji." interpretacja prawidłowa powinna być taka, że z domu który chcesz wybudować ścieki będą odprowadzone do kanalizacji po jej wybudowaniu, chyba że twój dom nie jest brany pod uwagę do podłączenia ze względu np na zbyt dużą odległość do poprowadzenia nitki kanalizacji.

Jeżeli wg gminy Twój przyszły dom nie jest brany pod uwagę do podłączenia sie do kanalizacji to niech gmina umotywuje dlaczego, z jakiego powodu. Jak gmina udzieli szczegółowej odpowiedzi, wtedy będziesz mógł podjąć następne kroki.

Link do komentarza
16 godzin temu, mhtyl napisał:

Szambo musi być szczelne więc jakie to zagrożenie dla tego ujęcia wody miałoby niby występować? Co innego gdybyś chciał zamontować POŚ, wtedy to logiczne że by zabronili.

Jak dla mnie jest to nadgorliwość niedouczonego urzędnika.

W Twoim przypadku powołując się na zapis "19) lokalizowanie budynków, dla których nie przewiduje się odprowadzania ścieków wyłącznie do sieci kanalizacji." interpretacja prawidłowa powinna być taka, że z domu który chcesz wybudować ścieki będą odprowadzone do kanalizacji po jej wybudowaniu, chyba że twój dom nie jest brany pod uwagę do podłączenia ze względu np na zbyt dużą odległość do poprowadzenia nitki kanalizacji.

Jeżeli wg gminy Twój przyszły dom nie jest brany pod uwagę do podłączenia sie do kanalizacji to niech gmina umotywuje dlaczego, z jakiego powodu. Jak gmina udzieli szczegółowej odpowiedzi, wtedy będziesz mógł podjąć następne kroki.

Zgadzam się w pełni, że jest to totalna głupota i zła interpretacja. Domy 200m dalej są z lat ~50, 60. Ciekawy jestem w jaki sposób oni odprowadzają ścieki... Ale były budowane przed wprowadzeniem rozporządzenia więc dla urzędnika wszystko gra. Nie widzę żadnego zagrożenia zanieczyszczeniem zwłaszcza, że wkopujemy nowiutkie szambo. 

Co do podłączenia, to moja działka na pewno jest przewidziana. Mam zdjęcia planów itd. i jasno widać, że studzienka będzie podciągnięta pod granicę działki więc z podłączeniem nie będzie żadnego problemu.

 

Działka była długo na sprzedaż.. My się też długo zastanawialiśmy. Niestety z braku doświadczenia (pierwsza działka) nie sprawdziliśmy wszystkiego, a sprzedający albo nie chciał nic mówić, albo też nie wiedział. Nie wiem czy warto w ogóle ruszać temat, że podczas sprzedaży było coś ukrywane. Działka była rzeczywiście w dobrej cenie, praktycznie jedna z ostatnich możliwych do kupienia na terenie miasta - mam na myśli te, które nie kosztują po 150-200zł/m2. 

 

No cóż, czekamy na odmowę i będziemy walczyć dalej ;) będzie co będzie.. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...