Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Włóczykij007

Ocieplenie poddasza, fundamentów, stropu, ścian zewnętrznych, ścian garażu.

Recommended Posts

Witam, 

wiem, że tematów odnośnie ocieplania jest tutaj wiele ale każdy dom jest inny, każdy ma swoje przemyślenia dlatego chciałbym się poradzić.
Chciałbym się dowiedzieć jak najlepiej mogę docieplić istniejący już dom w stanie surowym zamkniętym. Oczywiście w miarę możliwości jak najtaniej i jak najlepiej.

1. Izolacja pozioma fundamentów.
Zacznę od izolacji poziomej fundamentów. Jako że mam ograniczone miejsce od chudego betonu do drzwi balkonowych (ok 16-17cm) na 90% zdecyduję się na płyty PIR o lambdzie 0,022. Chciałbym zastosować ogrzewanie podłogowe i grzać gazem. Teraz mam kilka przemyśleń. Jeśli okaże się, że jest faktycznie na całym poziomie domu te 15-17cm jak rozplanować poszczególne warstwy? Wyczytałem, że grubość wylewki pod ogrzewanie podłogowe musi być większa nawet do 8-10cm. Tylko wówczas płyty PIR będę mógł dać tylko 5cm. Ogólnie myślałem rozplanować to tak:
- papa termozgrzewalna po całym chudym betonie, 
- folia (czy jest potrzebna jak użyje papy?)
- płyta PIR 5cm-10cm?
- wylewka (jaka, ile cm?) 
- posadzka ceramiczna, lub paenele podłogowe (1-2cm?)

2. Izolacja pionowa fundamentów
Niestety w istniejącym budynku nie ma zrobionej izolacji pionowej fundamentów. Na pewno wolał bym ją zrobić po wprowadzaniu czyli dopiero za 2-3 lata ale jak trzeba to jestem w stanie oczywiście zrobić wcześniej. Jaki styropian najlepiej do tego przeznaczyć? Dodam, że fundament jest na ok 1m. Należało po te fundamenty odkopać, oczyścić, osuszyć, i co zastosować? Lepik czy masę bitumiczną? Jaką? Ile warstw nałożyć? Na to zapewne styrodur o jakiej grubości, jakiej lambdzie, czym przyklejać? Proszę o konkretne przykłady. Czy szczeliny pomiędzy płytami należy czymś uzupełnić? Na styrodur zapewne trzeba dać folię kubełkową i wykonać odrenowanie terenu. 
Jeszcze jedno pytanie jak połączyć izolację pionową fundamentów z izolacją ścian?

3. Izolacja ścian
W moim domu w tej chwili wykonane jest ocieplenie 10cm styropianem zatopione klejem z siatką i tyle. Sciany z 25cm Porothermu. Wiem, że na obecne czasy to trochę za mało, więc na pewno jak nie teraz to za jakiś czas będę chciał docieplić Nie wiem też jaki styropian o jakiej lambdzie zastosować poprzedni inwestor. Ale lepiej przyjąć, że zapewne jakiś przeciętny. Iloma cm styropianu o jakiej lambdzie i jakiego rodzaju docieplić te istniejące 10cm?

4. Izolacja stropu
W projekcie przewidziane jest ocieplenie stropu styropianem o grubości 3cm, dodam że strom jest z terivy i jest tam poddasze użytkowe z otwartą klatką schodową. Czy te 3cm wystarczą? Co najlepiej zastosować?

5. Izolacja poddasza
Izolacje poddasza zapewne wykonam z wełny mineralnej. Czytając fora ludzie dochodzą już do 40cm wełny... Powiem szczerze że o ok 30cm myśle ale żeby 40 to troszkę za bardzo kubatura poddasza mi się zmniejszy. Wolał bym dać o 25-30cm ale dobrej jakości wełny. I znowu pytanie jakiej? 15-16cm pomiędzy krokwie oraz druga warstwa na zakładkę. Jak łączyć izolację poddasza z izolacją ścian? Czy trzeba to czymś uzupeniać czy po prostu dopilnować aby do styropianu na ścianach przylegała wełna? 

6. Izolacja ścian i posadzki wewnątrz garażu
Czym najlepiej zaizolować ściany garażu wewnętrzne? Wyczytałem, że styropian nie nadaje się i żeby zastosować wełne z racji tego że styropian może się zapalić w razie prac wykonywanych w garażu z otwartym ogniem, iskrami itd. Czy to prawda jeśli tak jakim systemem najlepiej ocieplić ściany? Co z posadzką? Czy trzeba ją ocieplać? Dodam, że są już zamontowane drzwi garażowe i zjeżdzają do chudego betonu. Czy da się je ewentualnie skrócić? Chodzi oczywiście o takie otwierane do góry.


Za wszelką pomoc z góry dziękuje!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najprościej poszukać tu na forum i poczytać.

Cześć tematów była wałkowana po kilka razy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Twój domek Cię kocha. Zakochani często się obrzucają śnieżkami jak za oknem biało i pięknie
  • Tak, to narożnik ściana i k-g. Na suficie poddasza w sypialni k-g.  Wiem, wczoraj przy odśnieżaniu zostałam "zaatakowana" osobiście.
  • Niema nic gips odrazu do profila ale bedzie zdjety sufit wiec moge dac folie ale czy to wystarczy czy musze zrobic kominki wentylacyjne w dachu bo juz niewiem szlak mnie trafia kupilem mieszkanie kupe kasy wsadzilem a tu leje sie z sufitu a dach byl zmieniany 5 lat temu od nowa to. Os jak barak robotniczy
  • Te pęknięcia jaka to ściana, na styku? Zapora śnieżna na lato do obsadzenia na obu połaciach. Zapory zamontuj nad przejściami komunikacyjnymi, nie tylko samochód może ucierpieć.      
  • To jeszcze przemyślę.  Wklejam efekt działań . Pan Czesław przeciął listwę wzdłuż i taką wąską wpakował, gdzie należało. Wklejam efekt. Jutro ma być kolejny dzień działań (o ile dojedzie, bo u mnie zima na całego). W związku z tym pytanie. Czym najlepiej zakitować pęknięcia w narożnikach i takie sufitowe, które widać na ostatnim zdjęciu. Mam biały gips, o którym pisał Bajbaga. Dać siatkę? Na sufit też? Gips zwykły, z włóknem szklanym ? Może pękać dalej.  O właśnie mi się zsunęła "niespodzianka" na podjazd, na ranne pracowanie nad figurą .   W temacie zima. Okazało się, że kompletnie nie przemyślałam projektu pod kątem śniegu spadającego z dachu. Inne kwestie owszem, ta mi umknęła. I tak, by wjechać do garażu, tudzież uskutecznić proces w odwrotnym kierunku, muszę się sporo namachać. Piszę o tym ku przestrodze innych, o ile ktoś będzie czytał. Na dachu widać ostatnią, niezsuniętą "porcję". Niestety dziś była nowa dostawa i dach znów jest biały. Przypomniał mi się filmik o domku w Karkonoszach... Zamiecie są takie, że moja ozdoba na drzwiach jest przyprószona śniegiem. Zwierzyniec dość szczęśliwy. A z ostrokrzewu zniknęły kulki. Nawet nie wiem kiedy i kto się nimi uraczył.
 • Popularne tematy

×