Skocz do zawartości

Jaki musi być zachowany kąt paneli fotowoltaicznych?


Recommended Posts

1 godzinę temu, Pomocnik napisał:

Nachylenie istniejącego dachu 14%, kierunek centralnie Pd. Jaki musi być zachowany kąt paneli fotowoltaicznych? Czy zamontowane panele pod kątem 14% mają wpływ na ich prawidłową pracę?

Przy orientacji południowej optymalny kąt pochylenia paneli PV to 25-50stopni.

W przypadku Twojego dachu musisz się liczyć z pewną stratą, ale wydaje mi się że akceptowalną.

 

tabela-foto.JPG

 

tabela-k%C4%85t-nachyleania-a-kierunek.p

 Z tabel jasno wynika że panelom PV zdecydowanie bardziej służy o kąt "0" niż kąt 60-90 stopni

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Dnia 3.01.2019 o 11:52, Pomocnik napisał:

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

 

Nachylenie istniejącego dachu 14%, kierunek centralnie Pd. Jaki musi być zachowany kąt paneli fotowoltaicznych? Czy zamontowane panele pod kątem 14% mają wpływ na ich prawidłową pracę?

Przeczytaj jeszcze raz pytanie jakie zadałeś. Domyślam się, że pytasz o to czy będziesz miał doby uzysk na panelach zamontowanych pod kątem 14 stopni (nie %)...

Odpowiedzi też są jakby przez 15 latków pisane. Coś tam wiedzą koledzy ale zbyt ogólnikowo. 

Podaj miasto oraz moc instalacji to ci policzę ile stracisz na montażu pod takim kątem oraz czy warto się bawić w konstrukcję.

 

Doczytałem, że to pytanie z formularza. Teraz rozumiem formę odpowiedzi.

Edytowano przez Pan_Energetyk (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Witam, mam do rozważenia taki problem w związku z tym tematem.

Nachylenie paneli to sprawa oczywista, natomiast ciekawi mnie temat ustawienia w stosunku do kierunku południowego.

Matematycznie bez żadnych wątpliwości wynika, że w ciągu roku panele wyprodukują nam najwięcej prądu jeżeli będą skierowane idealnie na południe.

Natomiast w okresie letnim słońce wschodzi dużo przed i zachodzi dużo za liną wschód - zachód, więc energia jest dostępna przez więcej niż połowę dnia.

Komplikujemy teraz temat bilansowaniem 1:0,8 a co za tym idzie bieżącą konsumpcją oraz okresami największego zużycia prądu w domu, który wcale nie przypada na godzinę 12 a raczej na godziny ranne i podwieczorne.

Czy w sytuacji, gdy stawiamy generator PV na gruncie nie jest zasadne podzielić go na dwa segmenty i jeden skierować na południowy wchód a drugi na południowy zachód ?

Będziemy wtedy mieli dostępną energię z własnej produkcji przez dłuższy okres w ciągu dnia.

Nurtuje mnie ten temat, ponieważ zacząłem się fotowoltaiką zajmować zawodowo już jakiś czas temu ( https://silesiasolar.pl/fotowoltaika-co-to-jest-jak-dziala-instalacja-paneli-solarnych/ ) i szukam nowych ciekawych rozwiązań do rożnych projektów.

 

 

Link do komentarza

A może zastosować "system słonecznika" ( to taki mój "wymysł")  i zrobić mechanizm podążający za słońcem :scratching:

 

Tak, wiem, że to nic nowego...

 

2 godziny temu, Robert K. napisał:

podzielić go na dwa segmenty i jeden skierować na południowy wchód a drugi na południowy zachód ?

A może na trzy - i środkową część zostawić skierowaną dokładnie na południe...

Link do komentarza
2 godziny temu, uroboros napisał:

A może zastosować "system słonecznika" ( to taki mój "wymysł")  i zrobić mechanizm podążający za słońcem :scratching:

 

Tak, wiem, że to nic nowego...

 

A może na trzy - i środkową część zostawić skierowaną dokładnie na południe...

Podobno radzisz tylko wtedy, gdy na pewno wiesz :takaemotka:

 

A teraz serio:

Z tego co czytałem wynika, że wszystkie panele muszą równomiernie pobierać energię, więc muszą byc wszystkie tak samo ustawione.

Inaczej coś tam w reszcie instalacji szwankuje, albo trzeba dublować.

System podążający na podstawie zmotoryzowanej jest - ale opinie są takie, że nie jest opłacalne. Chyba to zależy jednak od ilości paneli, im więcej, tym lepiej.

Natomiast ważne jest, że instalacje na dachu i gruncie mają być tak samo ovatowane. Czasem trudno osiągnąć odpowiedni kąt na dachu i można wybrać grunt. I chyba taka obrotowa instalacja na gruncie też łatwiejsza do montażu.

Link do komentarza
3 godziny temu, zenek napisał:

Podobno radzisz tylko wtedy, gdy na pewno wiesz 

Przecież ja tutaj nie radzę!!!

 

Robert  K. się zastanawia i ja też się zastanawiam nad polepszeniem pracy instalacji PV...

 

3 godziny temu, zenek napisał:

ovatowane

Co  to znaczy z grubsza? możesz mi wyjaśnić. proszę...

Link do komentarza
14 godzin temu, zenek napisał:

Podobno radzisz tylko wtedy, gdy na pewno wiesz :takaemotka:

 

A teraz serio:

Z tego co czytałem wynika, że wszystkie panele muszą równomiernie pobierać energię, więc muszą byc wszystkie tak samo ustawione.

Inaczej coś tam w reszcie instalacji szwankuje, albo trzeba dublować.

System podążający na podstawie zmotoryzowanej jest - ale opinie są takie, że nie jest opłacalne. Chyba to zależy jednak od ilości paneli, im więcej, tym lepiej.

Natomiast ważne jest, że instalacje na dachu i gruncie mają być tak samo ovatowane. Czasem trudno osiągnąć odpowiedni kąt na dachu i można wybrać grunt. I chyba taka obrotowa instalacja na gruncie też łatwiejsza do montażu.

Niekoniecznie wszystkie panele muszą być tak samo ustawione, można je podzielić na dwa stringi, które pracują niezależnie, natomiast w jednym stringu wszystkie panle powinny być tak samo nasłonecznione. Zasady nie stosujemy do systemów w optymalizacją ( Solaredge ). 

Link do komentarza
11 godzin temu, uroboros napisał:

Co  to znaczy z grubsza? możesz mi wyjaśnić. proszę...

Z tego co wiem, instalacje fotowoltaiczne na dachu miały 8% Vat, a na gruncie 23%Vat.

 

1 godzinę temu, Robert K. napisał:

Zasady nie stosujemy do systemów w optymalizacją ( Solaredge ). 

Co to jest ta optymalizacja, jakie plusy i minusy ze stosowania?

Link do komentarza
6 godzin temu, TINEK napisał:

ostatnio się zmieniło, Vat 8% niezależnie, czy na domu, bud gospodarczym, czy na gruncie

Właśnie - jeden absurd mniej. Bardzo dobrze. Nie wiem, dlaczego ktoś wymyślił tę różnicę, i to dużą - 15%. Przecież chodzi o to by wybrać najlepsze miejsce na posesji pod każdym względem, a często ustawienie dachu było niekorzystne. I żeby ludzi zachęcać, a nie zniechęcać - do instalacji fotowoltaicznych.

 

 

Link do komentarza
Dnia 23.02.2020 o 10:47, zenek napisał:

Z tego co wiem, instalacje fotowoltaiczne na dachu miały 8% Vat, a na gruncie 23%Vat.Co to jest ta optymalizacja, jakie plusy i minusy ze stosowania?

minusem jest na pewno koszt, pod każdy panel wkładamy taki mikrokomputerek, który kosztuje około 250 zł.

plusów jest wiele, w zasadzie kompensują one wyższy koszt, jednak ta kompensacja jest rozłożona w czasie eksploatacji systemu:

- widzimy pordukcję każdego panela PV oddzielnie w czasie rzeczywistym

- awaria jednego modułu nie wpływa na pracę pozostałych

- gorsze warunki nasłonecznienia modułu lub grupy modułów nie wpływają na wydajność tych z dobrym nasłonecznieniem

- szybsza praca mpptrackera

- bezpieczne napięcie 1v na panelu jeżeli nie współpracuje z falownikiem i nie ma od niego sygnału że ma rozpocząć produkcje.

Tyle wg mnie najważniejszych zalet.

Można jeszcze wspomnieć o tym, że panele z czasem się degradują i w systemie normalnym wszystkie będę pracować z wydajnością najgorszego z nich, przy Solaredge natomiast każdy z maksymalnymi parametrami.

 

Link do komentarza

kazdą sytuację trzeba traktować indywidualnie.  Niektórych instalacji nie da się bez optymalizatorów praktycznie zrobić(np lokalizacja jest taka, że jest "wędrujący cień") Ale nie wszędzie trzeba stosować optymalizatory...w niektórych przypadkach to tylko dodatkowy koszt, który nie jest obowiązkowy

Link do komentarza
5 godzin temu, demo napisał:

Ja wybrałem z optymalizatorami, bo podobno o 20% polepszają wyniki produkcji. Trochę to podnosi koszty systemu bo do każdego panelu trzeba dodać 200zł.

Sam jestem ciekaw czy faktycznie to działa tak jak to reklamują.

Jak masz instalację idealnie na południe, bez żadnego zacienienia, prawie idealne nachylenie to też? Jakoś nie chce mi się wierzyć...

+200/1szt panela to sporo.  Wiesz jaki to byłby dodatkowy koszt w przypadku mojej instalacji?

Tak jak napisałem, trzeba się pochylić nad tematem i podjąć decyzję, a nie na ślepo wszędzie dawać optymalizatory...

Link do komentarza
1 godzinę temu, aaaa napisał:

Jak masz instalację idealnie na południe, bez żadnego zacienienia, prawie idealne nachylenie to też? Jakoś nie chce mi się wierzyć...

Ja mam w zasadzie idealnie na południe, nachylenie 25st. , zacienienie trochę z rana będzie występować od świerków sąsiadki. No i do tego świerki rosną, wcześniej je trochę przycinała, ale teraz jak widzi że pojawiły się panele to na bank będzie je zapuszczać ile się da, bo wredna małpa jest, a zacienienie będzie coraz większe.

Trochę właśnie dlatego zdecydowałem się na te optymalizatory, a jak się ma ze 30 paneli to koszt takiej zabawki jest jednak nie do zaakceptowania i ja to rozumiem.

U mnie jest tylko 15 i między innymi dlatego przekroczyłem kwotę kwalifikowaną do dotacji o całe 8 tysięcy.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
    • Dalej nie bardzo rozumiem sens dawania OSB. Jak to "będzie wszystko w powietrzu"? Nie będzie oparcia na ścianach bocznych? Ja zwyczajnie pytam bo jakoś nie mogę skojarzyć takiego systemu, chyba takiego nie widziałem.   Zakładając jednak, że OSB jest niezbędna, to oczywiście, że należy przykręcać płyty g/k, a nie przyklejać. Klei się w sytuacji gdy nie ma do czego przykręcać. Bo kołkowania nie daje się tak gęsto jak wkręty, no i kołki tylko w miejscu "placków". Inaczej, gdyby kołkować puste przestrzenie, to wkręty kołków naciągną i zdeformują płaszczyznę płyty, a wtedy powierzchnia by falowała. Na płycie OSB falowanie nie grozi.
    • Witam kupiłem wcześniej styropian na fundament EPS 200 parking z firmy eurostyr.  Dzisiaj dorwalem stydopian również EPS z Termo organiki fundament Hydro stop paczke za 70zl połowę ceny sklepowej i myślę nad wymianą, Tylko ten parking jest bardzo twardy a ten z Termo wydaje mi się mięki podobny szary jak ocieplalem dom ;/ mam wysokie wody gruntowe więc wolał bym coś dobrego dać który z Tych będzie lepszy ?? Czy ten EPS Parking przepuści wodę? 
    • I płyta nie bedzie osiadać pośrodku? Może sprecyzuję, że pokój ze zdjęcia ma wymiar ~2900x4800. Więc w tym rozwiązaniu płyta opierałaby się tylko 2 krótszymi krawędziami 🤔   Jeśli przestrzeń pomiędzy płytą gk a OSB byłaby w tym przypadku ~50mm to mogę zrobić tam konstrukcję drewnianą zakotwioną do kilku belek stropowych. Wtedy umożliwi mi to montaż sprzętu bezpośrednio przez płytę gk bez konieczności wycinania i wykańczania w niej otworów 🤔   Na 100% 🤢   15mm od spodu, 22 od góry belek (poddasze)
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...