Skocz do zawartości

Interpretacja projektu/marna akustyka ścian.


Recommended Posts

Witam.Czy jest na forum jakaś osoba ,która pomoże mi  w odszyfrowaniu symboli zaznaczonych czerwonym owalem(tych na obrazku)?Tzn. interesuje mnie co oznaczają literki "I" ,"S" i "P" .Nurtuje mnie również to ,że na projekcie ewidentnie fragment ściany na którym znajdują się owe oznaczenia jest pusty względem  ściany idącej na kąt prosty do niej .tzn druga ściana ma w swoim zarysie jakieś przerywane kreski ,a ta nie(kolorem pomarańczowym zostały nakreślone ściany działowe)

Budynek w którym mieszkam pełnił kiedyś funkcję biurowca ,który został zaadaptowany na blok mieszkalny i wszystkie duże biura na szybko ,i prawdopodobnie po łebkach zostały dzielone na lokale mieszkalne i podejrzewam jakiś bubel ,a że na prawie i budownictwie się nie znam ,więc chciałem poradzić się kogoś tutaj:)

Chodzi głównie o to ,że ściany działowe między moim a mieszkaniem sąsiada przepuszczają dzwięki dosłownie jakby ich w ogóle nie było i równie dobrze moglibyśmy ogrodzić się plażowymi parawanami i efekt byłby taki sam,a ja chciałbym jednak coś z tym zrobić na własny rachunek i szukam zródła problemu.Czy taki szereg symboli między mieszkaniami nie oznacza jakiegoś tunelu,który mógłby powodować przenoszenie się dzwięków ?

wada.jpg

Edytowano przez Fred Fred (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
3 godziny temu, Fred Fred napisał:

Czy taki szereg symboli między mieszkaniami nie oznacza jakiegoś tunelu,który mógłby powodować przenoszenie się dzwięków ?

Nie. to wentylacje, kominy.

Ściany wewnętrzne pewnie są z żelbetu (płyty) - stąd taka akustyka. Jeśli tak, to szczęście w nieszcześciu. Cięzką przegrodę już masz. Teraz trzeba dodać kilka warstw materiałów różnej gęstości z pustką powietrzną - i akustyka się poprawi. 

Link do komentarza

No to tajemnicze symbole zostały rozszyfrowane,dziękuję:) .Jednakowoż zastanawia mnie jeszcze to co pan napisał,gdyż ściana w projekcie (jeśli się nie mylę) jest oznaczona jako ściana konstrukcyjna lecz nie jest to niestety żelbeton ,a są to jedynie kruche płyty karton-gips pod którymi znajduje się zwykła wełna mineralna(strach nawet o to czymś zawadzić bo zaraz pęka).Czy ściana działowa z płyt karton-gips nie powinna być jakoś specjalnie oznaczona na projekcie?. 

Edytowano przez Fred Fred
błąd ortograficzny (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Fred Fred napisał:

Czy ściana działowa z płyt karton-gips nie powinna być jakoś specjalnie oznaczona na projekcie?. 

wydaje się, że trzeba popatrzyć na stropy - na ktorych ścianach się opierają. na pewno nie na tych karton gips, chyba że jest to konstrukcja szkieletowa, czyli słupy i belki. wtedy karton gips i wełna może być uzupełniieniem szkieletu.

Ale - te ścianki z wełną mineralną powinny tlumić dźwięk chyba że są b. cienkie, albo budowane byle jak.

trzeba by dokładnie sprawdzić to wszystko.

Link do komentarza
17 godzin temu, Fred Fred napisał:

Nurtuje mnie również to ,że na projekcie ewidentnie fragment ściany na którym znajdują się owe oznaczenia jest pusty względem  ściany idącej na kąt prosty do niej .tzn druga ściana ma w swoim zarysie jakieś przerywane kreski ,a ta nie(kolorem pomarańczowym zostały nakreślone ściany działowe)

Budynek w którym mieszkam pełnił kiedyś funkcję biurowca ,który został zaadaptowany na blok mieszkalny i wszystkie duże biura na szybko ,i prawdopodobnie po łebkach zostały dzielone na lokale mieszkalne i podejrzewam jakiś bubel ,a że na prawie i budownictwie się nie znam ,więc chciałem poradzić się kogoś tutaj:)

 

Linia przerywana oznacza oś ścian konstrukcyjnych.

Lokale zostały najprawdopodobniej wydzielone ściankami działowymi postawionymi po najmniejszej linii oporu vel tanim kosztem.

Na projekcie powinny być podane grubości przegród - wszystkich.

Przegrody/ściany nieoznaczone liniami przerywanymi nie są przegrodami konstrukcyjnymi (ściany działowe) i w zabudowie lekkiej mogą być właściwie kształtowane dowolnie na powierzchni stropu.

Adaptacja budynku biurowego na mieszkalny wskazywałaby właśnie na takie rozwiązanie.

Link do komentarza

hmm.. dzięki wam już wiele się dowiedziałem.A czy jest możliwość uzyskania gdzieś bardziej szczegółowego projektu? Tj.chciałbym wiedzieć właśnie jaką grubość mają te ściany i którędy idzie instalacja elektryczna(ktoś wpakował na domiar złego pod ten karton gips instalację elektryczną:zalamka:) i nie wiem czy dobrze główkuję,ale przecież taki tunel pod instalację elektryczną może być mostkiem akustycznym,prawa?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...