Skocz do zawartości

Przepisy przeciwpożarowe, hydrant, szerokość drogi, itp.


Recommended Posts

Cześć,


planujemy zabudowę zagrodową na działce 2ha. Droga 2/2 która biegnie wzdłuż naszej działki, na dzień dzisiejszy istnieje tylko teoretycznie, wg tego co widzę na mapach ma ok 4.3m szerokości. Dom i budynki gospodarcze chcielibyśmy postawić w północnej części działki, chociażby z uwagi na to że w tamtym miejscu jest wzniesienie, które opada ku dołowi działki.
Na ten moment największym znakiem zapytania są przepisy przeciwpożarowe, które wg tego co doczytałem i twierdzą projektanci i gmina, mówią że:

 

1. w odległości do 75m od budynku powinien być hydrant
2. droga powinna mieć min 5, 6 metrów wg różnych opinii urzędników, a min. 4 metry wg ustawy, którą znalazłem (Dz.U.2009.124.1030). Drogę będziemy utwardzać własnymi siłami.

 

Punkt 1. jest o tyle problematyczny, że chcieliśmy zasilić gospodarstwo we własne ujęcie wody, z racji tego, że jest tam bardzo dobra woda, oraz 200m sieci wodociągowej na własny koszt to spory wydatek, dodatkowe projekty i pozwolenia na budowę. Widziałem, że w przepisach są alternatywy w postaci zbiorników p.p. lub punktów czerpania wody ze zbiorników naturalnych. Czy wg waszej wiedzy i doświadczenia przystosowanie stawu, który i tak chcielibyśmy mieć w przyszłości, do punktu czerpania wody ma sens z punktu widzenia kosztów i bezpieczeństwa? Może macie jakieś inne wskazówki w kwestii przepisów p.p.?

Jeżeli chodzi o drogę to nadal nie wiem czy w świetle przepisów musi być ona poprowadzona do tej wysokości działki na której stanie dom, czy wystarczy do skraju działki, a dalej dojazd po działce....? Czy będę potrzebował projektu, planu budowy i kierownika na potrzeby:


a) odtworzenia drogi 2/2
b) zrobienia zjazdu z 2/2 na 8/1 tak aby mógł tam zjechać wóz strażacki, grucha z betonem 

 

Na jakim etapie te kwestie będą ważne (blokujące)? Pozwolenia na budowę, odbioru budowy? Docelowo chciałbym, żeby żeby wszystko było porządnie i bezpiecznie, chodzi mi sprawny harmonogram prac i rozłożenie koszów w czasie.

Być może istotna jest jeszcze informacja, że teren ten nie jest jeszcze skartowany przez geodezję, istniejące mapy są z ok. 1961 roku - wymaga to zatem wyznaczenia granic i zastanawiam czy np. może się okazać żeta droga ma jednak tylko 2m lub inny kwiatek prawny/faktyczny.

Będę wdzięczny za wszelkie opinie i sugestie.

mapka_2.png

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...