Skocz do zawartości

Belka złozona


Recommended Posts

Przy takim łączeniu belka ma większa wytrzymałość, jak najbardziej. Tylko nie w tym przypadku gdzie chcesz z odpadków zrobić belkę, 20 cm kawałki desek nie sprawdzą się bo więcej będzie stali na łączenia niż drewna.

Takie belki można zrobić sklejając je i ściskając prasą w całości.

Link do komentarza

Na żywicę, szpilki, podkładki, nakrętki i robociznę wydasz więcej kasy, niż na kupno nowej belki...

 

Zaraz... czy ja dobrze czytam na rysunku?

"długość jednej deski 200 mm", czy może 200 CM...

 

Na belkę np czterometrową ma wyjść 40 kawałków ???:zalamka: no i 80 szpilek, 160 podkładek, 160, a jak dasz przeciwnakrętki, to i 320 nakrętek :icon_eek::icon_eek::icon_eek::blowup:

Link do komentarza

Aby było to wykonane dobrze to deski powinny być heblowane i klejone na prasie, Ty na pewno jako takiej prasy nie posiadasz więc daj sobie z tym spokój bo wydasz kasę, poświęcisz czas i na końcu wyjdzie na to, że kupisz gotowe legary.

I musiałbyś biorąc pod uwagę grubość deski 3 cm skleić ze sobą  trzy deski.

Link do komentarza
3 godziny temu, Genesis72 napisał:

Chciałem zasięgnąc opinii, czy taka belka bedzie miała wyższą wytrzymałość niż belka jednolita w drewna

Taka belka nie będzie miała wyższej wytrzymałość, jest wprost przeciwnie - to będzie zawsze mniejsza wytrzymałość.

Link do komentarza
10 godzin temu, Genesis72 napisał:

Mam zamiar zrobić belki z kilku splejowych ze soba za pomocą zywicy i skręconych tak jak na rysunku
Chciałem zasięgnąc opinii, czy taka belka bedzie miała wyższą wytrzymałość niż belka jednolita w drewna

Pokaż przekrój tej belki obok widoku (czy rzutu) - i zwymiaruj - bo to co dałeś, to tylku rysuneczek poglądowy.

Nie wiadomo, jaka ma być wysokość belki, długość...do czego ma służyć...

Niewiele wiadomo..

8 godzin temu, mhtyl napisał:

Aby było to wykonane dobrze to deski powinny być heblowane i klejone na prasie, Ty na pewno jako takiej prasy nie posiadasz więc daj sobie z tym spokój bo wydasz kasę, poświęcisz czas i na końcu wyjdzie na to, że kupisz gotowe legary.

Rolę prasy mogą pełnić śruby - ale na pewno nie tak rozmieszczone, jak na rysunku wyżej.

I rzeczywiście lepiej kupić gotowe belki. Mniej roboty i koszt też mniejszy. I ryzyko też mniejsze :)

Link do komentarza
2 godziny temu, Genesis72 napisał:

Chciałem je skleic, gdyz mniejsze kawałki są lepsze w transporcie i latwiej je włożyć

:zalamka: Bez urazy, ale chyba za dużo naoglądałeś się "Sąsiadów".

Odpuść sobie ten pomysł!

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Czy belki musza być wysuszone jeżeli je skręcę szpilkami ze starymi belkami - czy one nie spowodują, że stare belki będą z nowymi się skręcać-pracować?

 

Czy jeżeli złącze deski  z moimi belkami (łączenie śrubami- szpilka fi 10 co 1 m) wys 18 cm na 4 cm, czy deski muszą być wysuszone?  Czy się nie pokręcą?

 

Mogę na tartaku kupić belki,ale nie wysuszone

 

Czy warto kupić stare belki z domu po rozbiórce?

Edytowano przez Genesis72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Drewno mokre zawsze może ulec deformacji, a wytwarzane siły podczas wysychania są bardzo duże.  W efekcie połączenie z elementami suchymi może spowodować ich odkształcenie bądź zerwanie złączy. Bezpieczniej będzie poszukać wysuszonych belek lub zastosować inne wzmocnienie np. z kształtowników stalowych.

 

Link do komentarza
2 godziny temu, Genesis72 napisał:

Czy belki musza być wysuszone

Tak - każde drzewo użyte do wbudowania musi być wysuszone i zabezpieczone przed wilgocią, szkodnikmi a nawet przed ogniem. Nowe ze starymi będą pracować - trudno dokładnie przewiziec - jak?

 

2 godziny temu, Genesis72 napisał:

Czy warto kupić stare belki z domu po rozbiórce?

Jeśli są zdrowe i nie pogięte - - będą najlepsze

Link do komentarza
8 godzin temu, Genesis72 napisał:

Czy można zastosować kantówkę  KVH-C-24 - 60x200mm jako belkę?

Czy można takie kantówki  klejone ma mikroczep przycinać (na odpowiednią długość) bez uszczerbku na wytrzymałość?

Można w obu przypadkach - moim zdaniem. Ale o tym powinien sie wypowiedzieć konstruktor dopasowując odpowiednie wymiary do danego stropu i konkretnej sytuacji (np. wzmocnienia istniejących belek). 

Link do komentarza

Rozmawiałem z "tartakiem" o impregnacji

Mogą mi zrobić belki/kantówki 200/50 z sosny  

Mówili, że to jest materiał wygrzany/ wysuszony (w 60 stopniach)i impregnacja mija się trochę z celem. Jak sądzicie?

Ponieważ te belki nowe będą koło starych, czy nie lepiej by było, aby pomimo wygrzania były zaimpregnowane, aby coś ze starych nie przeszło do nowych?

Edytowano przez Genesis72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...