Skocz do zawartości

Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie i chłodzenie pompą ciepła?


Recommended Posts

  • 3 tygodnie temu...
Gość Lomax
Po prostu oszustwo. 2 000 zł za 200 mkw domu? To jakieś prymitywne naciągactwo. Mamy pompę 3 lata. Wodę do mycia ogrzewa, ale nie za darmo. Dzienne zużycie to około 1,5 kWh. W okresie letnim, zima to ponad 2,5 kWh. Razy 365 dni. To pryszcz? Średnie zużycie naszej pompy i trzech znajomych to w granicach 3 700 do 5 700 kWh rocznie. Zależy od pogody w roku. Rachunki to cena energii i inne dodatki, kwota powyżej 3 000 zł w tym roku. Z fotowoltaika.
Link do komentarza
Gość Newyorker.

Trzeba miec awaryne zrodlo ciepla.Kilka grzejnikow electrycznych.Czy tez "koze"Jak walnie compressor to pare dni nic nie dziala.A jak kogos stac to kilka systemow. A ze kiedys walnie albo ucieknie "gas" to jest pewne.  21lat w zawodzie.

Link do komentarza

Ale te 3tyś zł przy fotowoltaice to za cały rok, tak? Zastanawiam się też nad założeniem i nie wiem co zrobić. Na forum zdania są podzielone bardzo. Mam stary dom około 180m2 powierzchni i wynajmuję go. Mieszka 17 osób. Koszt ekogroszku przeraża mnie a i wizja, ze ma go nie być tym bardziej napawa mnie strachem, więc pomyślałam o pompach i fotowoltaice, ale jak czytam Wasze posty to zrozumiałam jedno, ze bez paneli to w ogóle nie podchodzić do tematu. Pompa 16kw to teraz koszt ponad 70 tyś a panele gdzie? 

Realny koszt za miesiąc latem i zimą jaki może być? 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Mamy pompę gruntowa od 2010 roku do ogrzewania domu oraz powietrzna donogrzewanua wody. Ta pierwsza wymaga spoczynku poza sezonem. Dom ma 140 m i był zaprojektowany pod pompę. Ma wentylacje z rekuperacja oraz podłogówkę. Za zeszły rok ogrzewanie domu kosztowało nas 1000 zł. ( mamy do pompy osobny licznik i chodzi ona w taryfie nocnej). Wydajność niezła bo teren podmokły. Nie narzekamy. W domu jest za ciepło i od 10 lat nie możemy użyć naszego kominka bo robi się odrazu 26 stopni i idzie oszaleć. Temperatura jest Ok 22 st w sezonie zimowym. Nic do tej pory się nie zepsuło. Kominek z płaszczem wpięty w system. Tez możemy nim grzać i wpuszczać w obieg ciepła wodę. Pompa była przetestowana w zimach kiedy było u nas i -30 stopni. Nie trzeba było nic dogrzewać oprócz włączenia pompy na 2 godz w dzuen - w ramach taryfy nocnej. Polecam. Nasza była pierwsza w gminie i nikt nie wiedział jak odbiór zrobić.
Link do komentarza

W nowym domu który od początku był projektowany z podłogówką i reku to fatycznie może tak być - jak nie ma jakichś drastycznych błędów. Natomiast w starym domu bez podłogówki już to będzie zupełnie inaczej wyglądać, a jak w domu jeszcze mieszka 17 osób do CWU to jeszcze inaczej trzeba podejść, choćby do tematu CWU

Dnia 15.07.2022 o 15:55, Renia Karaś napisał:

Ale te 3tyś zł przy fotowoltaice to za cały rok, tak? Zastanawiam się też nad założeniem i nie wiem co zrobić. Na forum zdania są podzielone bardzo. Mam stary dom około 180m2 powierzchni i wynajmuję go. Mieszka 17 osób. Koszt ekogroszku przeraża mnie a i wizja, ze ma go nie być tym bardziej napawa mnie strachem, więc pomyślałam o pompach i fotowoltaice, ale jak czytam Wasze posty to zrozumiałam jedno, ze bez paneli to w ogóle nie podchodzić do tematu. Pompa 16kw to teraz koszt ponad 70 tyś a panele gdzie? 

Realny koszt za miesiąc latem i zimą jaki może być? 

Widzisz, twój przypadek jest mocno nietypowy - bo np. u mnie to są 4 osoby do CWU. Ja potrzebuję dużo mniejszej mocy tak na potrzebę grzania CO jak i na CWU - to samo dotyczy wielkości zasobnika. Tutaj rzeba będzie spory zasobnik i grzać do wyższej temperatury, żeby CWU starczyło do wszystkich, trzeba też zadbać nie tylko o wielkość zasobnika, ale też musi mieć odpowiednio dużą wężownicę

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie budynku na CO, to zacznij tutaj

https://cieplo.app/start

 

Natomiast nie zgodzę się, że bez fotowoltaiki nie ma co podchodzić do Pompy ciepła. Jak najbardziej można. Można inwestycję rozłożyć na raty, nie trzeba tego robić równocześnie. A jak się od początku stosuje taryfę G12w lub G13 (jest dostępna chyba tylko w Tauronie) to kosty eksploatacyjne PC też są znacznie niższe. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że wystarczy wykorzystywać około 35%w taryfie G12w w tzw. taniej taryfie, żeby koszty były takie same jak w taryfie całodobowej. A przy normalnym użytkowaniu zwykle te zużycie w tej taryfie wychodzi 60-70% co przekłada się na oszczędności rzędu 20 i więcej % - ale wszystko zależy od tego jakie dokładnie są ceny u twojego operatora, bo to może się mocno różnić.

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Podajecie bzdury naciagacie ludzi nie jest to tanie jak podajecie miesiąc pracy pompy zużywa 1 MW prądu taka jest prawda i to jest bardzo dobry wynik. To co jest podane to koszt ogrzania wody
Link do komentarza
Dnia 23.02.2021 o 06:00, Gość Maria napisał:

Zapominacie o jednym. Palenie węglem będzie wkrótce przestępstwem karanym więzieniem - i bardzo słusznie. Nie można pozwolić, aby tym smrodem zabijać wszystko, co żyje. Pompy ciepła to jedyne cywilizowane rozwiązanie.

Co do trucia zgoda, co do reszty nie. Ponieważ nie ma już taniego ogrzewania a duże domy staną się wkrótce zabójstwem finansowym. Najtaniej jest prawie nie ogrzewać a więc zainwestować w dom pasywny i do tego mniejszy 60-80m2 najlepiej modułowy z możliwością zmiany lokalizacji. Jestem przeciwnikiem gazu ale po podwyżkach cen prądu pompa ciepła z wodnym centralny to strzał w głowę lepiej wyjdzie jednak gaz. 

 

PC są "plasterkiem" dla domów istniejących jednak mając na uwadze stan instalacji oraz ocieplenia starych domów jak również ich wielkość i stopień pustostania. to może taniej jest olać CO wysuszyć i grzać klimatyzacją uzupełnioną dowolnym ogrzewaniem elektrycznym w małych pomieszczeniach. 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
tekst niestety nierzetelny - naciągane okoliczności, a cena ogrzewania to już w ogóle z kapelusza wzięte... Koszt przyłącza gazu 12k? Czemu nie napisaliście 120k? 2020 r. przyłącze ok. 45m + opłata przyłączeniowa 5 tys. zł. Koszt komina 500 zł (cylindryczny przez ścianę). Koszt pieca z zasobnikiem 8000 zł. Wszystko razem z robocizną. Całość. 13 500 zł. Cena PC PW? Pompa 33 tys. + zasobnik + podłączenie + elektryk - łącznie od 50.000 tys. zł. Koszt kWh gazu ok. 35 gr. Koszt kWh prądu 95 gr. (w taniej taryfie) lub ok. 130 gr w G11. Pompa jest fajna, ale nakład środków na start jest dużo wyższy. Przy temp. poniżej -2 lub -7 ogrzewanie pompą to dramat i wychodzi dużo drożej niż gaz. Podsumowując, koszt CO + rachunki za 10 lat grzania: gaz - 45.000 zł pompa 75.000 zł. Koszt napraw są też wyższe przy PC, a wiedza "fachowców" z przypadku porażająca.
Link do komentarza
Czytałeś ten artykuł? Głęboko w to wątpię z domeną pewności że NIE. Wiesz co to aktualizacja?? Gdy zabiera się głos w dyskusji należy posiadać odpowiednią wiedzę i zapoznać sie z materiałem o którym chce się dyskutować bo ten artykuł był aktualizowany 2022-11-25 o gdz. 13:03:37
Link do komentarza
10 minut temu, Gość Piotr napisał:

Czytałeś ten artykuł? Głęboko w to wątpię z domeną pewności że NIE. Wiesz co to aktualizacja?? Gdy zabiera się głos w dyskusji należy posiadać odpowiednią wiedzę i zapoznać sie z materiałem o którym chce się dyskutować bo ten artykuł był aktualizowany 2022-11-25 o gdz. 13:03:37

a artykuł w pierwotnej wersji powstał w 2018r  - wtedy został założony wątek na forum) - albo i jeszcze wcześniej. Wtedy i ceny sprzętu były inne i ceny prądu i gazu ;)

Jak 12-13 lat temu zakładałem PC gruntową, to też co poniektórzy pukali się w czoło, bo mimo, że udało mi się zrobić wiele rzeczy samemu i całość wyszła tanio, to inni zrobili inne CO taniej. I co z tego? Ja po takim okresie, to mogę się jedynie z uśmiechem przysłuchiwać takim dyskusjom :)

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość Piotr napisał:

Czytałeś ten artykuł? Głęboko w to wątpię z domeną pewności że NIE. Wiesz co to aktualizacja?? Gdy zabiera się głos w dyskusji należy posiadać odpowiednią wiedzę i zapoznać sie z materiałem o którym chce się dyskutować bo ten artykuł był aktualizowany 2022-11-25 o gdz. 13:03:37

 

Tak się składa, że jestem autorem kilku artykułów na tym forum (nie tego, o którym piszemy, żeby nie było) i moje teksty też są aktualizowane. Więc to Ty nie masz pojęcia co oznacza adnotacja "aktualizowano" i bierzesz swoje oczekiwania za prawdę objawioną. A to błąd. Nikt nie będzie co kilka miesięcy pisał i przeliczał wszystkiego od nowa (za darmo), bo wtedy powstaje całkiem inny materiał. A to wymaga pracy. Po to jest forum, że jeżeli przeliczyłeś wszystko na ceny dnia dzisiejszego, to napisz, aby i inni skorzystali. Samo wylewanie pomyj nikomu nie przynosi żadnej korzyści.

Link do komentarza
Ty wiesz w ogóle co Ty piszesz? Jestem programista i dokonuje często aktualizacje i skoro pod artykułem widnieje adnotacja że aktualizowano to oznacza jednoznacznie że dane pochodzą z dnia aktualizacji. jeżeli tak tu nie czynią to jest jakaś farsa a nie poradnik budowlany. Ciekaw jestem tych twoich artykułów, podrzuć link.
Link do komentarza
Zabrakło argumentum? Jeżeli jest aktualizacja np programu czy aplikacji to wchodzi nowa wersja aktualna na dany dzień. Dziwne aby np automapę aktualizować ale mapa będzie pochodzić z początku wypuszczenia oprogramowania. Jeżeli tego nie rozumiesz to nie mamy o czym mówić. Linku też zapewne nie otrzymam abym sobie poczytał do poduszki Twoje artykuły, wstydzisz się tego co napisałeś?
Link do komentarza
Dobrego wychowania to jak widać wam brakuje a i wiedza też nie grzeszycie. Pisałem o aktualizacji auto mapy w nawigacji samochodowej a nie o awarii samochodu. Proponuję zajrzeć do słownika co oznacza słowo "aktualizacja" lub jeszcze prościej zapytać Google. A tak na marginesie to aby zostać programistą takim z prawdziwego zdarzenia to należy zdobyć odpowiednią wiedzę i nie chodzi mi kurs który trwa miesiąc tylko o studia i praktyki w poważnych firmach komputerowych i nie osiągnie tego zwykły szary zjadacz chleba.
Link do komentarza
2 godziny temu, Gość Piotr napisał:

Dobrego wychowania to jak widać wam brakuje a i wiedza też nie grzeszycie. Pisałem o aktualizacji auto mapy w nawigacji samochodowej a nie o awarii samochodu. Proponuję zajrzeć do słownika co oznacza słowo "aktualizacja" lub jeszcze prościej zapytać Google. A tak na marginesie to aby zostać programistą takim z prawdziwego zdarzenia to należy zdobyć odpowiednią wiedzę i nie chodzi mi kurs który trwa miesiąc tylko o studia i praktyki w poważnych firmach komputerowych i nie osiągnie tego zwykły szary zjadacz chleba.

 

Gratuluję wysokiego poziomu narcystycznego uwielbienia. 

Link do komentarza
4 godziny temu, Gość Piotr napisał:

Dobrego wychowania to jak widać wam brakuje a i wiedza też nie grzeszycie. Pisałem o aktualizacji auto mapy w nawigacji samochodowej a nie o awarii samochodu. Proponuję zajrzeć do słownika co oznacza słowo "aktualizacja" lub jeszcze prościej zapytać Google. A tak na marginesie to aby zostać programistą takim z prawdziwego zdarzenia to należy zdobyć odpowiednią wiedzę i nie chodzi mi kurs który trwa miesiąc tylko o studia i praktyki w poważnych firmach komputerowych i nie osiągnie tego zwykły szary zjadacz chleba.

Proponuję o takie kwestie zapytać redakcję

@Redakcja - prosimy o doprecyzowanie kwestii aktualizacji artykułów...

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Hejka Wszystkim. Może ktoś pomoże mi rozwikłać następujący problem. Mam domek o łącznej powierzchni (parter i piętro) 90 m kwadratowych. Jesteśmy w trakcie gruntownego jego remontu. Nie wiem na którą pompę się powinnam zdecydować- powietrzną czy ziemną. Będzie to jedyne źródło ogrzewania podłogowego tego domu oraz ogrzewania wody. Nie mam fotowoltaiki ani innego własnego źródła energii. Jaka może być różnica w cenie instalacji obu pomp oraz późniejszego ich użytkowania? Można to jakoś przewidzieć? No i jakie mogą być korzyści lub niedogodności wynikające z różnic. Dziękuję za podpowiedzi.
Link do komentarza

Napewno bardziej odpowiedzialna jest w montażu pompa gruntowa, trzeba przewidzieć/policzyć bardzo dokładnie chłonność gruntu i potencjał wymiany ciepła, ponieważ nie trudno o zamarznięcie takiego wymiennika. Napewno też jest to około 50% droższe rozwiązanie, czyli na tym etapie wiemy już, że inwestycja nigdy się nie zwróci przy powietrznej, a co dopiero przy gruntowej, natomiast biorąc pod uwagę dotację, warto to inaczej policzyć, bo z tego co wiem, nowy program to zwrot chyba do 135tys zł.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Zawsze w takim przypadku trzeba zacząć od określenia zapotrzebowania domu na energię - choćby za pomocą takiego kalkulatora

ten kalkulator jest całkiem dobry

https://cieplo.app/start

jak już to będzie, to wtedy można dalej...

Podejrzewam, że w większości przypadków i tak P-w wyjdzie lepiej niż gruntówka - proszę wysłać kilka zapytań ofertowych do okolicznych firma, wtedy będzie wiadomo, jakie są ceny jednych i drugich rozwiązań. To trzeba zrobić samemu, bo to wszystko się cały czas zmienia i może mocno zależeć od okolicy w której się mieszka.

 

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Kupiliśmy stary dom dom 180 m, warmińsko - mazurskie, docieplony, wymieniona stolarka okienna, pompa ciepła /z czystego powietrza/ niestety rachunki ogromne, z których nie zdawaliśmy sobie sprawy, być może źle dobrana pompa - w sezonie zimowym od listopada do marca rachunek za prąd w sumie 8 tysięcy.
Link do komentarza

Na 180m2 w starym domu 2tys na miesiąc to może się okazać standart. Jak twierdzisz, że dom dobrze ocieplony, to jedyne co można zrobić, to wziąć kamere termowizyjną i poszukać, gdzie co można jeszcze poprawić. Czy pompa chodzi tylko na agregacie, czy załączają się również grzałki? Co to za pompa, jaka moc? Jaką temperaturę utrzymujecie w domu?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

stary dom - docieplony nigdy nie będzie tak jak nowo wybudowany. Znam sporo ludzi, co piszą, ale przecież mam docieplony dom! Niby masz, ale to pewnie jest 10-12cm (max, bo czasami jest mniej!) styropianu...a w nowym domu już coraz częściej staje się standardem 20cm, coraz częściej jest też wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Do tego podłogówka...to wszystko robi różnicę.

Inna sprawa - że ceny energii też robią różnicę.

Mója PC w ciągu roku zużywa około 5000kWh (CO+CWU) , z tego większość z taniej taryfie. Jeszcze w zeszłym roku średnia cena 1kWh wynosiła u mnie około 0,52zł w taryfie G12w, w taryfie G13 trochę mniej. Natomiast w 2023r. po przekroczeniu limitu 2000kWh średnia cena 1kWh wyniesie około 0,96zł dla G12w i 0,94 dla G13

To przy takim zużyciu zrobi sporą różnicę. A co dopiero w starym domu, który ma znacznie większe zużycie

Link do komentarza
Z doświadczenia widzę że pisze sie tutaj głupoty , miesza ludziom w głowach. Mam dom 200 m ogrzewanie gazem + ciepła woda kosztuje obecnie 1200 zł miesiecznie w okresie grzewczym i 300 zł poza
Link do komentarza
Ja też tak sobie czytam ten temat i nawet zajrzałem do linka i co muszę stwierdzić?ano to że faktycznie tu wypisują głupoty a większość piszących robią to z nudów a i sama redakcja podchodzi do tematu olewając go bo jak można pisać że dokonano aktualizacji artykułu która niby dotyczyła tylko zdjęć?? Z jednej strony zajrzałem w temat bo mnie interesuje a z drugiej już po fakcie dokonanym szkoda było czasu. Jak tak jest w całym dziale porad to lepiej zamknijcie to forum i nie narażajcie ludzi na niepotrzebną frustrację.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Komentarz dodany przez zewschodu:
jak mówią handlowcy pompy gaz i kotły z podajnikiem to wygoda i komfort w użytkowaniu za który trzeba zapłacić nic poza tym , ja użytkowałem już wszystko poza pompą aż sam zrobiło sobie kocią na węgiel który odpiera nie tylko ciepło ze spalania ale i późniejszy żar i gdyby nie celowe zawyżanie cen węgla byłby najekonomiczniejszym źródłem ogrzewania w naszym klimacie , w całym tym zamieszaniu nie chodzi o ekologie ale o kasę z technologi i uzależnienie od niej , jedynym alternatywnym źródłem jest elektrownia atomowa a tej nie mamy i mieć nie będziemy bo są Niemieckie panele i pompy ewentualnie gaz z Nord Stream który też jest z Niemiec . Cała ta burza w szklance wody jest tylko Polskich mediach portalach i opłacanych politykach spekulujących coraz wyższymi kosztami życia a to jest możliwe przez ignorancje społeczeństwa które mając klapki na oczach nie widzi jak znowu wypychani jesteśmy w bagno Polska została wepchnięta do wojny z Rosją paliwo , broń ,amunicja utrzymanie 9 milionów uchodźców z terenów nieobjętych wojną inflacja rosnąca w związku z tym i absurdalnie wysokie ceny a na koniec ręka w nocniku bo ktoś będzie musiał za to zapłacić i jak ktoś myśli że USA nam zapłacą albo bankrut ukraina to powinien udać się do lekarza specjalisty i tu nie chodzi o popieranie Rosji bo jest ona takim samym mordercą jak ukraina ale o życie nasze i przyszłych pokoleń . Od 2012 roku pisałem o wojnie na ukrainie w tedy byłem wariatem i co wojna niestety jest faktem a teraz jeżeli nasze podejście się nie zmieni to pomimo iż nie spadają na nas bomby i nie niszczą naszych fabryk to koszt utrzymania tej wojny będzie taki sam .
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...