Skocz do zawartości

jaki bud gospodarczy na działce 1200m bez pozwolenia na budowe


Recommended Posts

mam pytanie
kupiłem działkę budowlaną 1200m, szer.31, dłu.39
na niej stanie za jakiś czas dom jednorodzinny (bez garażu) o wymiarach 11,5 na 12,5

zanim zacznę budowę domu chcę pobudować parterowy budynek gospodarczy z garażem.
przewidywane wymiary tego budynku to: szer.7m a długość 11 m

pytanie: Czy mogę taki budynek postawić bez pozwolenia na budowę ?

słyszałem że na każde 500m działki wolno postawić 25m2 budynku tylko na zgłoszenie ale nie wiem czy w przypadku jak powyżej to te metry się sumuje?
Link do komentarza
Zgłoszenie zamiaru budowy wystarczy jeśli powierzchnia zabudowy nie przekracza 10 m2 na działce budowlanej lub 35 m2, gdy postawiony będzie na działce rolnej.

Zgłoszenia zamiaru budowy obiektu należy dokonać w wydziale architektury starostwa powiatowego na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót. Jeśli w tym czasie urząd nie zgłosi zastrzeżeń, można będzie przystąpić do budowy.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Rzeczywiście podana powierzchnia 10 m2 dotyczyła poprzednio obowiązujących przepisów - aktualnie można stawiać bez pozwolenia budynek gospodarczy o powierzchni do 25 m2 przy czym ich liczba nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 działki. Oczywiście powierzchnie zabudowy pod pojedynczy budynek nie sumują się i nie można bez pozwolenia postawić np. jednego o powierzchni 50 m2 zamiast dwóch o pow. 25 m2.
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Jeśli można się spytać,
czy od budowli na które nie wymaga się pozwolenia a jedynie zgłoszenia pobiera się co roczny podatek od nieruchomości?
Pozdrawiam serdecznie


Budynki gospodarcze stojące na działce podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego czy zostały postawione na podstawie zgłoszenia czy pozwolenia na budowę. W przypadku budynków gospodarczych nie wykorzystywanych na działalność gospodarczą ustawowa górna granica podatku wynosi 6,23 zł za m2 powierzchni użytkowej.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Cytat

Rzeczywiście podana powierzchnia 10 m2 dotyczyła poprzednio obowiązujących przepisów - aktualnie można stawiać bez pozwolenia budynek gospodarczy o powierzchni do 25 m2 przy czym ich liczba nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 działki. Oczywiście powierzchnie zabudowy pod pojedynczy budynek nie sumują się i nie można bez pozwolenia postawić np. jednego o powierzchni 50 m2 zamiast dwóch o pow. 25 m2.



a jakie regulacje dotyczą ilości stawianych budynków gospodarczych na działce rolnej? Mam działkę rolną w granicach miasta o pow ponad 5 000 m2, czy podobnie jak na budowalnej moge na niej postawic 10 pudynkow po 35m2?

z gory dziekuje za odpowiedz.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 8 miesiące temu...
Witam,

Troche się w tym pogubiłem.
te budynki po 2 szt po 25m2 na każde 500 m2 działki to dotyczy działek budowlanych?
a na działce nie budowlanej to na podstawie zgłoszenia to co można postawić? ktoś cos pisał o altanie 35 m2. Też jedna na każde 500 m2 czy jedna na sztukę działki? No i co to konkretnie jest altana? i czym się to różni od budynku wspominanego na początku (tego gospodarczego o pow 25m2).

Pytam bo mam działkę na razie rolną, w przygotowywanym planie jako tereny zielone i chciałem tam chociaz jakiś budynek gospodarczy postawić lub letniskowy czy cokolwiek. Co na takiej działce o pow ok 8,6 ara można na podstawie zgłoszenia wybudować?

Dzięki za podpowiedz,

MN
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...