Skocz do zawartości

Mokry komin i zawilgocenia ściany szczytowej


Recommended Posts

Witam co może być przyczyną mokrego komina oraz mokrych łączeń pustaków ceramicznych ? Dodam, że mokra jest tylko jedna ze ścian szczytowych i komin w te lato nawet przy ulewach i wiatrach był szczelny... mieszkamy pierwszą zime. Na strychu jest rozłożone 30cm wełny na strop (temperatura tam dochodzi nawet do minusowych temperatur) miedzy krokwiami nie ma ocieplenia. Dom ocieplony styropianem 20cm.

CA75C74D-F749-4739-AC78-4CD868D8C276.jpeg

92801B17-27C5-45F0-B9AD-286E3DD86607.jpeg

80E6C0B4-0CBB-4B8E-A6C3-0190A544C9DB.jpeg

Link do komentarza

Czym ten dach jest pokryty? Jak masz wykończony komin nad dachem? Obmurowany cegłą? Czy prawidłowo obrobiony blachą?

49 minut temu, wisienka_707 napisał:

mieszkamy pierwszą zime.

To pojawiło się po pierwszym grzaniu CO? Czym palisz? Czy w kominie jest wsad stalowy?

Link do komentarza

Na kominie puścił pewnie uszczelniacz między obróbką blacharską a kominem . Te plamy ...hmmm, podejrzewam że styropian na elewacji przyklejony jest na placki bez obwódki z kleju na arkuszu . Powietrze które krąży między styropianem a murem ,a w zasadzie wilgoć w nim zawarta wykrapla się na chłodniejszym odcinku jakim jest nieocieplony od wewnątrz szczyt ściany .

Link do komentarza
1 godzinę temu, wisienka_707 napisał:

Witam co może być przyczyną mokrego komina oraz mokrych łączeń pustaków ceramicznych ? Dodam, że mokra jest tylko jedna ze ścian szczytowych i komin w te lato nawet przy ulewach i wiatrach był szczelny... mieszkamy pierwszą zime. Na strychu jest rozłożone 30cm wełny na strop (temperatura tam dochodzi nawet do minusowych temperatur) miedzy krokwiami nie ma ocieplenia. Dom ocieplony styropianem 20cm.

 

 

 

Czy zanim nastąpiły te przecieki nie było obfitych opadów deszczu z zacinającym wiatrem od strony tej ściany i komina?

Link do komentarza

Dach jest pokryty dachówką betonową, komin (wentylacyjny - grzanie pompą ciepła) wykończony płytkami klinkierowymi. Osobiście byłem przy obróbce komina jest zrobiony z najwieksza starannością. Najbardziej zastanawiające jest to, że dzisiaj po 5 godzinnych obfitych opadach deszczu plama jest taka sama jak sprzed tymi opadami. W lato przy nawałnicach deszczowych komin suchy jak pieprz. Komin polany wodą (przeze mnie) od strony suchej wysycha w 5 godzin do sucha. Jak miedzy styropianem a ściana krąży tyle wilgoci to nie jest to niebezpieczne ? Grzyb itp. - faktycznie płyty styropianu kładzione na placki bez obwodowego smarowania klejem... dlaczego tylko na jednej ścianie szczytowej jest taki efekt ? 

Link do komentarza
3 godziny temu, wisienka_707 napisał:

Dach jest pokryty dachówką betonową, komin (wentylacyjny - grzanie pompą ciepła) wykończony płytkami klinkierowymi. Osobiście byłem przy obróbce komina jest zrobiony z najwieksza starannością. Najbardziej zastanawiające jest to, że dzisiaj po 5 godzinnych obfitych opadach deszczu plama jest taka sama jak sprzed tymi opadami. W lato przy nawałnicach deszczowych komin suchy jak pieprz. Komin polany wodą (przeze mnie) od strony suchej wysycha w 5 godzin do sucha. Jak miedzy styropianem a ściana krąży tyle wilgoci to nie jest to niebezpieczne ? Grzyb itp. - faktycznie płyty styropianu kładzione na placki bez obwodowego smarowania klejem... dlaczego tylko na jednej ścianie szczytowej jest taki efekt ? 

Opierzenia mówisz było zrobione ok, ale jest zrobione z blachy i teraz są skoki temperatur i to gwałtowne i mogło to spowodować że coś sie rozszczelniło w tej obróbce. Trzeba by było udać się na komin i dokładnie obejrzeć.

Zauważałem, że masz położoną membranę więc problem może tkwić nie w opierzeniu komina na zewnątrz ale pod dachówką. Czy powyżej komina była dawana rynienka odwadniająca? Bo tez może być tak że woda skraplając się między dachówką a membraną zlatuje po membranie w dół a że napotyka przeszkodę po drodze w postaci komina to leci sobie po kominie.

 

Link do komentarza
Dnia 7.12.2018 o 21:32, joks napisał:

Na kominie puścił pewnie uszczelniacz między obróbką blacharską a kominem . Te plamy ...hmmm, podejrzewam że styropian na elewacji przyklejony jest na placki bez obwódki z kleju na arkuszu . Powietrze które krąży między styropianem a murem ,a w zasadzie wilgoć w nim zawarta wykrapla się na chłodniejszym odcinku jakim jest nieocieplony od wewnątrz szczyt ściany .

Te zawilgocenia na spoinach w murze na ściance? hmmmmmmmmmmmm. Zagaduję, z wykroplenia to tego za dużo, możliwe, ze jest zaciek między styropianem  a murem. Pytanie - od góry, od obróbki przy kominie czy przez spoiny na łączeniu płyt styropianowych? Możliwe, że wiatr tak zawiewa razem z zacinającym deszczem, ze woda znalazła sobie drogę. Woda i zacieki to bardzo złożony temat i przeważnie same zacieki widać trochę dalej od miejsca, w którym woda się przedostaje.

 

W poprzednim mieszkaniu w bloku miałem zalany sufit w kuchni a sąsiadka piętro wyżej miała zupełnie sucho - myślałem, że to jej wina. Okazało się, że po obróbce blacharskiej ściany ogniowej woda sobie elegancko zaciekała "omijając" lokal sąsiadki :) Takie cuda.

Link do komentarza

Proponuję owinąc ten komin wentylacyjny wełną mineralną z rolki. I co parę dni obserwować czy znów robia się na nim zacieki. Wysiłek niewielki, a będzie przynajmniej wiadomo, czy nie jest to po prostu wilgoć skraplająca się z powietrza pochodzącego z wnętrza domu. Budynek jest nowy, bardzo możliwe, że ma w przegrodach jeszcze mnóstwo wody do odparowania. 

Link do komentarza
Dnia 10.12.2018 o 10:57, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Proponuję owinąc ten komin wentylacyjny wełną mineralną z rolki. I co parę dni obserwować czy znów robia się na nim zacieki. Wysiłek niewielki, a będzie przynajmniej wiadomo, czy nie jest to po prostu wilgoć skraplająca się z powietrza pochodzącego z wnętrza domu. Budynek jest nowy, bardzo możliwe, że ma w przegrodach jeszcze mnóstwo wody do odparowania. 

Miałeś racje dzieki wielkie ! Plama po ociepleniu pomalutku znika. Napiszcie mi prosze czy nad dachówką jak komin mam wykonczony płytkami klinkierowymi mam obawiać się że odpadną przy aktualnym mrozie ? Czy tam te zawilgocenie jest w mniejszym stopniu ?

Link do komentarza
12 godzin temu, wisienka_707 napisał:

Miałeś racje dzieki wielkie ! Plama po ociepleniu pomalutku znika. Napiszcie mi prosze czy nad dachówką jak komin mam wykonczony płytkami klinkierowymi mam obawiać się że odpadną przy aktualnym mrozie ? Czy tam te zawilgocenie jest w mniejszym stopniu ?

Nie rozumiem co to ma wspólnego (ocieplenie kanału wentylacyjnego) z zaciekami takimi jak było widać na fotkach. jeżeli już zacieki pochodziły by z kanału wentylacyjnego to jest kwestia czasu kiedy wełna po owinięciu  tego kanału zrobi się czarna i śmierdząca.

Link do komentarza

Jak wysoko ten komin wystaje ponad dach? Jeżeli nie jest zbyt długi problemów raczej nie będzie. Powietrze w kominie nie zdąży się zbytnio schłodzić i wilgoć się nie wykropli.

Wełna którą owinięty jest komin najlepiej niech nie będzie niczym więcej owinięta, ostatecznie folią dachową o dużej paroprzepuszczalności.W żadnym razie zwykłą folią budowlaną.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...