Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
fart1981

Remont? Modernizacja? Budowa? "Wymiana kubatury"??

Recommended Posts

Witam

Mam wielką prośbę o pomoc - poradę w kwestiach natury formalno-prawnej.

 

Posiadam bardzo stary drewniany dom, ma on około 150 lat, niestety jest w bardzo kiepskiej kondycji i wymaga "remontu".

Na szczęście nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale są 2 inne problemy - pierwszy to plan zagospodarowania przestrzennego, który mówi, że teren na którym stoi to "tereny zielone otwarte" na których obowiązuje "zakaz realizacji nowej zabudowy" a dopuszcza się natomiast  "modernizację oraz wymianę kubatury istniejących obiektów budowlanych przy zachowaniu dotychczasowych parametrów (wysokości i powierzchni obiektu)"

Drugi problem polega na tym, że ta nieruchomość znajduje się w granicach Parku Narodowego. (Polana na której dom stoi nie stanowi Parku, natomiast wszędzie w koło jest Park)

 

Budynek jest drewniany - elementy są już zbutwiałe, natomiast największą jego wadą jest brak fundamentów - posadowiony jest tylko na kamieniach na rogach budynku.

 

Jest to dom moich przodków, miejsce i sam budynek ma dla mnie wartość przede wszystkim sentymentalną i bardzo zależy mi na tym by go "wyremontować" i uratować.

Niestety w zasadzie w całości trzeba by go zastąpić "nowym" budynkiem (fundamenty, ściany, dach).

 

Czy zapis o "wymianie kubatury" daje taką właśnie możliwość??

 

Z góry dziękuję za wszelkie rady. 

Pozdrawiam

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, fart1981 napisał:

nieruchomość znajduje się w granicach Parku Narodowego. (Polana na której dom stoi nie stanowi Parku, natomiast wszędzie w koło jest Park) 

Czy to jest Twoja interpretacja stanu prawnego polany/działki, czy masz na to "papiery"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, uroboros napisał:

Czy to jest Twoja interpretacja stanu prawnego polany/działki, czy masz na to "papiery"?

Mam na to papiery - akt własności ziemi. A tereny prywatne nie mogą stanowić i nie stanowią Parku Narodowego, mimo że są na około otoczone Parkiem (wcześniej teren ten stanowił własność Nadleśnictwa, ale został przejęty przez Park)

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wymiana kubatury to w uproszczeniu odtworzenie pierwotnych wymiarów budynku bez narzucania określonej jego formy. Oczywiście pełną interpretację można przeprowadzić na podstawie wszystkich zapisów w MPZP i stanu faktycznego nieruchomości. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zapisie:

"wymianę kubatury istniejących obiektów budowlanych przy zachowaniu dotychczasowych parametrów (wysokości i powierzchni obiektu)"

prawdopodobnie będzie możliwe postawienie, w miejscu starego budynku, nowego o zbliżonych wymiarach. Proszę jednak sprawdzić czy użytych tu pojęć nie doprecyzowano w innej części dokumentu lub nie narzucono jakiś istotnych ograniczeń, np. co do użycia materiałów.

Warto zapoznać się z wyrokiem NSA, interpretującym dość podobne zapisy:

http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-gl-1014-09/pozwolenie_na_budowe_uzytkowanie_obiektu_lub_jego_czesci_wykonywanie_robot_budowlanych_innych_niz/1b96190.html?q=&_symbol=601_6010&_haslo=Budowlane+prawo&_sad=Wojew%C3%B3dzki+S%C4%85d+Administracyjny+w+Gliwicach&_skarzony=Wojewoda&_okres=2010_02

 

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, bardzo dziękuję za pomoc. 

Możliwość postawienia nowego budynku w miejscu obecnego przy zachowaniu jego powierzchni i wysokości byłaby fantastyczna. 
Raczej nie ma nigdzie zapisów mówiących o materiałach jakich należałoby użyć, ale i tak chciałbym odtworzyć ten dom w miarę jak najwierniej. 

Raz jeszcze bardzo dziękuję.

 

A tak ten dom wygląda, nie wiadomo dokładnie kiedy powstał, ale 150 lat temu stał już na pewno :)

20180425_142118.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Zasypałam wczoraj wieczorem. W panice niemałej, jako że temperatura zaczęła spadać. Zrobiło się -6. Napiszcie proszę coś o maskowaniu listew . Mam rozłożony cały kram do malowania i nie wiem, jak to ugryźć.
  • Coś jak Dany Devito i Arnold Szwarceneger w jednym filmie.   No nie i jeszcze raz nie albo bliźniak (i możesz na danej działce o minimalnej powierzchni zabudowy postawić 2 domy bliźniaki) Np u mnie jest to 10arów. Albo dom z 2 lokalami i to nie musi być przyklejony haziel ani piętro.    Jeżeli nie ma problemów z finansowaniem to najprościej aby seniorzy postawili dom 2 lokalowy jako własny z niezależnymi licznikami do mediów i ogrzewaniem  a następnie dokonali podziału notarialnego zabudowanej już nieruchomości. Po dokonaniu podziału mogą przenieść własność jednego lokalu i przypisanej części działki na córkę. najtańsza będzie umowa dożywocia przeniesienie własności jest natychmiastowe i nie daje prawa do jakichkolwiek zachowków wobec rodziny lub ich wierzycieli w przyszłości. To samo rozwiązanie można zastosować w przypadku budowy 2 domów bliźniaków z tym że formalnie rodzice by je zbudowali.
  • Witam na przestrzeni miesiąca zawitać ma do mnie hydraulik w celu założenia w ,,surowym'' domu hydrauliki. Dom oczywiście ocieplony okna dwuszybowe. Na całym domu ma być podłogówka plus grzejniki w pokojach piec jaki biorę pod uwagę to pellet. I tu chciałbym prosić o wskazówki 1.jaki piec? 2.jakiej firmy? Zaznaczę, że miejsca w kotłowni jest dużo. 3.Chciałbym też zapytać jakie wymagania mogę mieć co do hydraulika? 4.Jak ma wyglądać instalacja, jaki osprzęt ma być zastosowany do takiej instalacji. 5.Co trzeba zastosować by móc ustawiać temperaturę w danych pomieszczeniach lub chociaż oddzielnie kondygnacje. 6.Rozważam założenie uzdatniacze wody zaraz za licznikiem aby woda była odkamieniona, i czy to dobry pomysł? 7.no i ogólne uwagi, spostrzeżenia i porady Z góry dziękuję i przepraszam za wszelkie błędy.  
  • Super przepis na wyhodowanie sobie wrogów w najbliższej rodzinie ....
  • Taki dom bliźniak, tylko jeden bliźniak większy od drugiego. Ogólnie, tak jak już tutaj ktoś stwierdził, dom z przybudówką, mówiąc krótko. Tylko ta przybudówka jest już w projekcie domu, pięknie pasuje do domu 'głównego'.   Rzeczywiście, autor wątku ma dziwne pytania jak na inwestycję z córką. Skoro przed rozpoczęciem budowy domu wielopokoleniowego myśli się o podziale działki, to naprawdę nie ma co się w to pakować. Domy wielorodzinne: nie i jeszcze raz nie. Skoro w planach jest podział działki, to trzeba dwa osobne domki stawiać. Tak pokazuje życie.  
 • Popularne tematy

×