Skocz do zawartości

Jakie możliwości daje system inteligentny?


Recommended Posts

Remont to świetna okazja, żeby unowocześnić dom. Tym bardziej, że standardy wyposażenia bardzo się podniosły. A zamiast biegać po budynku i zmieniać ustawienia rozmaitych urządzeń, dużo lepiej powierzyć to zadanie automatyce. Taki system to właśnie instalacja inteligentna.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/dom-bezpieczny-i-inteligentny/a/12061-jakie-mozliwosci-daje-system-inteligentny

Link do komentarza
Dom inteligentny to obecnie trend, który się rozwija. Jeszcze drogie to rozwiązanie ale za parę lat stanie się standardem. Obecnie montuje się różne rozwiązania, które do końca nie są scentralizowane. Osobne sterowanie bramą, alarmy, rolety elektryczne itd. My u siebie mamy system Hormana do bramy i podjazdu, rolety też sterowane elektrycznie, czujniki dymu JB Partner JBP-101L, centralę alarmową itp. Niby wszystko już można ale to nadal osobne urządzenia. Za parę lat to wszystko będzie sterowane wirtualnymi asystentami jak Siri, Cortana czy ten od Google. Ciekawe dopiero nadejdzie ;)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

O instalacji "inteligentnej" lepiej pomyśleć już na etapie projektu domu. 

Witajcie, jeśli mowa o inteligentnym budynku to chciałem zapytać, czy słyszeliście może o nowej dyrektywie europejskiej i  o współczynników SRI? 

Wskaźnik gotowości budynków do obsługi inteligentnych sieci (Smart Readiness Indicator) jest nowym rozwiązaniem, które zostało wprowadzone w ostatniej nowelizacji Dyrektywy 2018/844 zmieniającej dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz dyrektywę w sprawie efektywności energetycznej.

Wskaźnik SRI ocenia gotowość budynków do obsługi inteligentnych sieci. 

Link do komentarza
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Zaintrygował mnie Pan i przeczytałem krótki artykuł.

http://globenergia.pl/wskaznik-gotowosci-sri-czeka-nas-rewolucja-a-moze-zmiany-w-wt-beda-bardziej-kosmetyczne/

Najciekawsza jest wątpliwość, którą autorka tekstu wyraziła na samym końcu :)

Tak, dokładnie o to mi chodziło. Na jednej z konferencji dokładnie ta Pani referowała o zmianach jakie nas czekają. Porównanie do certyfikatów energetycznych rzeczywiście mocne. W tym artykule który Pan przytacza jest napisane: "Wprowadzenie powyższego wskaźnika w krajach członkowskich nie jest obligatoryjne, a decyzję każdy kraj ma podjąć samodzielnie."

Jak zapytano jaki ma do tego stosunek Polska, to się okazało, że nie odniesiono się w imieniu naszego kraju na dzień dzisiejszy do tego rozporządzenia.  Zobaczymy....

Link do komentarza

Kolejny audyt, którego podsumowaniem będzie certyfikat - jeśli będzie- i co dalej? Załóżmy, że budynek nie jest gotowy na obsługę sieci - co dalej z tym stanem faktycznym począć?

Wracając do świadectw energetycznych - czyli idąc starą ścieżką bo nowej jeszcze nie ma.

 

Absurdem, z którym się spotkałem osobiście, była prośba o świadectwo energetyczne lokalu, który sprzedawałem. Na szczęście cały budynek był pod opieką konserwatora i zostałem "zwolniony" ustawowo z tego obowiązku.

 

Trzeba uczciwie powiedzieć, że każda optymalizacja zarządzania domem/budynkiem w dowolnej skali prowadzi do oszczędności. Trzeba jednak pamiętać o niezależnych źródłach zasilania bo sama infrastruktura+osprzęt pobierają jednak energię nawet w stanie tzw. stand-by. W skali makro może to być mała elektrownia :)

Link do komentarza
22 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Absurdem, z którym się spotkałem osobiście, była prośba o świadectwo energetyczne lokalu, który sprzedawałem. Na szczęście cały budynek był pod opieką konserwatora i zostałem "zwolniony" ustawowo z tego obowiązku.

Rzeczywiście tak jest. To znaczy, dopóki nie chce się nic z budynkiem robić - sprzedawać, remontować z dofinansowaniem - świadectwo energetyczne jest zbędnym papierem, ale niestety, jak już potrzebna jest inwestycja, zmiana właściciela itd... to jest niezbędna. Jest taki wymóg. Każdy nowy budynek musi posiadać takie świadectwo, a stare budownictwo też jeśli chcesz właśnie zmienić właściciela budynku, wynająć sprzedać itd... 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...