Skocz do zawartości

Okap kominowy a piecyk gazowy w kuchni


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Jestem w trakcie remontu mieszkania w starej kamienicy i mam taki oto dylemat. (wiecej w punkcie 3 stanu obecnego, opisane ponizej).

Stan wczesniej:
1. Kuchenka kaflowa weglowa z wlasnym przewodem kominowym
2. Kratka do wlasnego przewodu wentylacyjnego
3. Junkers - podgrzewacz wody z wlasnym przewodem kominowym

Stan teraz:
1. Piec dwufunkcyjny z zamknieta komora spalania, podlaczony do przewodu kominowego wczesniej uzywanego przez kuchenke weglowa. Komin zrobiony z wkladu kominowego z wylotem / zasysaczem. Uklad zamkniety z wyjsciem na zewnatrz.
2. Kratka do wlasnego przewodu wentylacyjnego
3. Wolny Komin z Junkersa ktory chce wykrozystac do okapu kominowego

Teraz opisze problem:
A. Kominiarz twierdzi ze nie moge miec mechanicznej wentylacji w pomieszczeniu z urzadzeniem gazowym. Czy tak rzeczywiscie jest? Piec ma komore zamknieta.
B. Kominiarz twierdzi ze kratka wentylacyjna musi byc caly czas otwarta i w momencie wlaczenia okapu wyciagane powietrze bedzie rowniez zasysac z kratki wentylacyjnej i bedzie nawiewalo zimne powietrze do srodka
C. Kominiarz twierdzi ze nie moge miec w tej kuchni okapu wyciagowego - tylko i wylacznie wewnetrzny z filtrem weglowym

Czy sa jakies opcje aby wykorzystac ten pozostaly komin po Junkersie/podgrzewaczu do wyciagu z okapu? Myslalem o tym zeby zautomatyzowac klapke wentylacyjna gdzie zamykalaby sie ona w momencie wlaczania wyciagu okapowego ale nie wiem czy takie roziwazanie ma sens.

Czy lepiej mi poprostu zaslpeic komin uzywany wczesniej przez Junkers i pozostac przy okapie z filtrem weglowym?

Z gory dziekuje za wszelkie proady i sugestie.

Pozdrawiam,
Tomek

Link do komentarza

Kocioł pracuje na własnym przewodzie dostarczania powietrza nie ma więc potrzeby jego dopływu  z pomieszczenia. Natomiast problem wentylacji kuchni to kwestia zapewnienia nawiewu np. przez nawiewniki okienne, a okap może funkcjonować niezależnie od wentylacji grawitacyjnej. Stary kanał spalinowy można wykorzystać do podłączenia okapu. 

Link do komentarza

W przypadku kotła z zamkniętą komorą spalania i koncentrycznym przewodem powietrzno-spalinowym wentylacja mechaniczna, nawet wyciągowa, jest dopuszczalna. Ale tylko wtedy.

Okap to z kolei również kwestia wentylacji u sąsiadów, skoro to mieszkanie w kamienicy. Jeżeli kanał, do którego ma być przyłączony okap jest wspólny dla kilku lokali (a zwykle jest), montaż okapu odpada. Praca okapu zaburza ciąg w kanale, a inni mogą mieć do niego przyłączone podgrzewacze gazowe.

PS. Przyłączenie kotła z zamkniętą komorą spalania i wentylatorem wymuszającym ruch spalin także jest dopuszczalne tylko jeżeli do kanału kominowego nie są przyłączone inne urządzenia (z innych mieszkań).

Czy rzeczywiście kanały kominowe od kuchenki i podgrzewacza był indywidualne?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...