Skocz do zawartości

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym


bisovsky

Recommended Posts

Rok temu uruchomiona instalacja grzewcza. Niestety nie było mnie stać  żeby od razu wykonać sterownie.  Proszę was o pomoc w doborze urządzeń oraz jak to wykonać. Chcę zrobić to przed zimą. Niestety wszyscy instalatorzy z którymi się kontaktowałem nie mają czasu.

Dom o powierzchni użytkowej około 170m2. Piwnica, piętro (salon kuchnia z jadalnią, korytarz i łazienka) i poddasze użytkowe (3 sypialnie, garderoba, korytarz i łazienka). Wszędzie ogrzewanie podłogowe. W łazienkach ręcznikowce podłączone do rozdzielaczy podłogówki. Do kotła gazowego De Dietrich MCR3 Plus podłączony czujnik pogodowy oraz jeden termostat (umieszczony w salonie) sterujący piecem na zasadzie ON/OFF. Piec nie posiada żadnego panelu sterowania, obsługuje 2 rozdzielacze po 8 pętli (jeden rozdzielacz umieszczony w kotłowni, drugi na poddaszu) oraz  zasobnik CWU z pompą.

Chciałbym wykonać sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Na piętrze chciałbym umieścić czujnik w łazience, kuchni i salonie. Na poddaszu 3 czujniki w sypialniach i 1 w łazience. Niestety instalatorzy nie rozprowadzili wszędzie kabli gdzie bym chciał umieścić czujniki. Na piętrze w salonie dwa kable 3 żyłowe które poprowadzone są do rozdzielaczy w piwnicy. Na poddaszu są poprowadzone kable z sypialni do rozdzielacza w garderobie. Brak połączenia z kotłownią. I Brak  instalacji w łazience.

Zamieszczam „schemat instalacji”.

schemat podłogi.jpg

Link do komentarza
5 minut temu, bisovsky napisał:

Rok temu uruchomiona instalacja grzewcza. Niestety nie było mnie stać  żeby od razu wykonać sterownie. 

Uważasz, że teraz tu ktoś Ci poda przepis jak wykonać sterowanie? Udaj sie do instalatora który Ci robił instalację i niech on dopowie i doradzi oraz zamontuje i uruchomi.

Link do komentarza

Udzielenie porady tak aby ona oddała w 100% Twoje oczekiwania  nie będzie łatwa, bynajmniej ten kto zna sie na tym nie udzieli takiej porady tylko teoretyk któremu sie wydaje napisze że jak zrobisz tak i tak to będzie dobrze. Bynajmniej ja tak to widzę. Poczekaj może ktoś, coś jeszcze tu bardziej merytorycznego skrobnie.

Link do komentarza

Nie mam siłowników w rozdzielaczu. Ja to widzę tak: w rozdzielaczach montuje siłowniki połączone z urządzeniem sterującym. W pokojach termostaty(przewodowe i bezprzewodowe) które wysyłają sygnał do urządzenia sterującego, te zaś zamyka lub otwiera siłowniki.W salonie chcę mieć główny panel sterowania, opcjonalnie sterowanie z poziomu smartfona/laptopa.  Pozostaje kwestia wyboru takich urządzeń które będą współgrały z kotłem. Myślałem nad rozwiązaniem firmy TECH Sterowniki.

Link do komentarza

Musisz zacząć od jakiegoś projektu.

Trzeba zadbać o wyłaczanie kotła, chyba że zostawisz jakieś pętle bez siłowników.

Na piętrze i parterze osobne regulatory bo to dwa różne światy.

Właściwie chyba masz wszystko zaplanowane to doprowadź przewody tam gdzie ich nie masz. Porównaj ze trzy firmy produkujące sterowniki, zwłaszcza pod względem supportu i gwarancji.

 

Link do komentarza
3 godziny temu, bisovsky napisał:

Nie mam siłowników w rozdzielaczu. Ja to widzę tak: w rozdzielaczach montuje siłowniki połączone z urządzeniem sterującym. W pokojach termostaty(przewodowe i bezprzewodowe) które wysyłają sygnał do urządzenia sterującego, te zaś zamyka lub otwiera siłowniki.

I zmiana temperatury w pokojach już po 6 godzinach zacznie być odczuwalna. :icon_biggrin:

Link do komentarza

Znowu nie rozumiem... a w zasadzie nie rozumiem, że bisovsky nie rozumie :D (żeby znowu Zenuś nie wpadł i mi nie próbował tłumaczyć).

 

Panie kochany podłogówką steruje się tak: początek sezonu grzewczego- uruchamiasz. koniec sezonu- wyłączasz.

Jeśli chciałeś mieć ogrzewanie "sterowalne" trzeba było wybrać kalafiory, albo inne ustrojstwo, które ma względnie szybki czas reakcji. 

Moim zdaniem wyrzucisz pieniądze w błoto... ale Twoja kasa i jak masz chęć to no problemo.

Link do komentarza
18 godzin temu, bisovsky napisał:

Rok temu uruchomiona instalacja grzewcza. 

I ten rok tak Ci ”dał popalić", tak Cię nie zadowolił i tak zawiódł Twoje wyobrażenie o grzaniu, że postanowiłeś to wszystko skorygować i rozpocząć rozbudowę instalacji o super-sterowanie? 

Czy może naczytałeś się, że TAK TRZEBA?

Link do komentarza
Dnia 11.11.2018 o 15:48, bisovsky napisał:

Rok temu uruchomiona instalacja grzewcza. Niestety nie było mnie stać  żeby od razu wykonać sterownie.  Proszę was o pomoc w doborze urządzeń oraz jak to wykonać. Chcę zrobić to przed zimą. Niestety wszyscy instalatorzy z którymi się kontaktowałem nie mają czasu.

Dom o powierzchni użytkowej około 170m2. Piwnica, piętro (salon kuchnia z jadalnią, korytarz i łazienka) i poddasze użytkowe (3 sypialnie, garderoba, korytarz i łazienka). Wszędzie ogrzewanie podłogowe. W łazienkach ręcznikowce podłączone do rozdzielaczy podłogówki. Do kotła gazowego De Dietrich MCR3 Plus podłączony czujnik pogodowy oraz jeden termostat (umieszczony w salonie) sterujący piecem na zasadzie ON/OFF. Piec nie posiada żadnego panelu sterowania, obsługuje 2 rozdzielacze po 8 pętli (jeden rozdzielacz umieszczony w kotłowni, drugi na poddaszu) oraz  zasobnik CWU z pompą.

Chciałbym wykonać sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Na piętrze chciałbym umieścić czujnik w łazience, kuchni i salonie. Na poddaszu 3 czujniki w sypialniach i 1 w łazience. Niestety instalatorzy nie rozprowadzili wszędzie kabli gdzie bym chciał umieścić czujniki. Na piętrze w salonie dwa kable 3 żyłowe które poprowadzone są do rozdzielaczy w piwnicy. Na poddaszu są poprowadzone kable z sypialni do rozdzielacza w garderobie. Brak połączenia z kotłownią. I Brak  instalacji w łazience.

Zamieszczam „schemat instalacji”.

schemat podłogi.jpg

Możesz to zrobić bezprzewodowo - bezprzewodowe termometry, które będą współpracowały z głowicą (zaworem na rozdzielaczu) https://www.auraton.pl/produkty/auraton-200-tra/. Auraton ma w ofercie takie  produkty. Można zastanowić się nad termostatami przewodowymi lub bezprzewodowymi.

Tu jest listwa bezprzewodowa na kilka stref podłogówki

https://www.auraton.pl/produkty/auraton-rth-8d-pro/

Do tego potrzebne są jeszcze termometry żeby zawór w porę się otwierał lub dławił.

Tam gdzie masz wyprowadzoną instalację elektryczną skorzystaj z rozwiązań przewodowych a tam, gdzie nie masz - rzecz jasna - bezprzewodowych.

https://www.auraton.pl/produkty/auraton-t-1-r/

Dokładnie przestudiuj ofertę Auraton i dodatkowo zadzwoń na infolinię - tylko musisz dokładnie określić zagadnienie.

 

Sterowanie kotła De Dietrich może również odbywać się bezprzewodowo sterownikiem Auratona.

 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

1. Możesz kupić pokojowe sterowniki Autaon, podłączyć je do siłowników i będzie to jakoś działało.

2. Możesz kupić sterownik j.w. Auratona lub ciekawe rozwiązania Bero i sterować kotłem no/off i też jakoś będzie działało. 

 

Pierwsze rozwiązanie jest proste, niezależne od tego co teraz masz, ale jak nagrzejesz salon a w jakimś pokoju będzie zimno, to kocioł nie będzie o tym wiedział i nie włączy się.

 

Drugie rozwiązanie jest o tyle lepsze, że centralnie sterujesz wszystkimi siłownikami i kotłem na zasadzie on/off. Ale ma jedną wadę, masz kocioł De Dietrich MCR3 Plus, do niego pewnie dedykowany sterownik komunikujący się z kotłem po OpenTherm. Na tym sterowniku możesz sporo podglądać i ustawiać. Sterując on/off musiał byś zrezygnować z tego dedykowanego sterownika.

 

Jak chcesz mieć full wypas zgodny z OpenTherm, to musisz poszukać czegoś, co z tym współpracuje, szukaj pod hasłem "sterowanie strefowe opentherm". 

Być może system BeSmart od Beretty, może coś Honeywella. Temat jest szeroki i kłopotliwy o tyle, że niby OpenTherm to otwarty protokół z którego korzysta wielu producentów, ale nie wszyscy producenci postępują wg. tych samych zasad i nie wszystkie urządzenia ze sobą współpracują. Zdaje się, że akurat z De Dietrich jest akurat całkiem nieźle.

 

 

Instalatorzy kotłów i instalacji CO raczej Ci w tym nie pomogą poza podsunięciem dedykowanego albo uniwersalnego sterownika. Mój serwisant od kotła jak go zapytałem o czujnik pogodowy, to powiedział, że to tylko problemy robi. Jak ktoś się tym nie interesuje i nie lubi nowości, to woli to co zna i rozumie.

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...