Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Mundos

Viking 4 aka Grzmur

Recommended Posts

A więc się zaczęła przygoda z budową. Los chciał, że się zaczęła kiedy wyjechałem do pracy na statek. 

Projekt domu to Viking 4 z biura MG Projekts. Nazwany przez moją żonę Grzmur. Nazwa w rodzinie się przyjęła. 

Zmiany adaptacyjne kosmetyczne, brama garazowa zamieniona miejscami z oknami w garazu, lazienka na parterze powiekszona kosztem kotlowni, u gory likwidacja scianki dzialowej miedzy pralnia a lazienka, powiekszenie pokoju sasiadujacego z lazienka. Jak tylko bede mial mozliwosc wstawie rzuty po adaptacji. 

Z obecnym wykonawca uzgodnilem na wybudowanie domu w stanie surowym zamknietym. W zaleznosci jak bedzie ukladac sie wspolpraca, to zakres prac bedzie wiekszy. 

Jak narazie najwiekszy problem byl z bankiem, a w zasadzie prywatna wojna miedzy posredniczka kredytowa i oddzialem banku. W to wszystko wmieszalo sie przejecie banku przez inny bank. Na szczescie zalatwienie krechy to juz historia, teraz licze na sprawna i bezproblemowa wyplate kolejnych transz i blyskawicznego progresu na budowie :)

Jak narazie ekipa kopie fundamenty, kreci zbrojenie i walczy z woda w wykopach. Plan jest taki by w przyszlym tygodniu wylac lawy. Trzymamy kciuki za pogode. 

Pozdrawiam

Grzegorz 

Budowa domu  na odległość kiedy inwestor nie może nadzorować budowy szczególnie gdy budujesz systemem gospodarczym to nie zbyt dobre rozwiązanie.

Wszystkiego najlepszego przy budowie i czekam na dalszą relacje z placu boju :) 

Przed rozpoczeciem budowy szukalem informacji w sieci na temat kosztow, poprzedzajacych rozpoczecie budowy. Koszty pewnie w kazdym rejonie Polski moga sie roznic. Elblag okres od lipca do listopada 2018:

2700 zakup projektu (promocja) 

800 geodeta, mapa do celow projektowych

300 2xwypis i wyrys z rejestru gruntow(potrzebne dla banku) 

500 skoszenie i wyciecie krzakow na dzialce (dzialka 1500mkw)

1000 operat szacunkowy do banku

2500 adaptacja projektu

700 geodeta, wyznaczenie budynku

Do tego trzeba doliczyc zakup dzialki i oplaty notarialne. 

mhytl trzeba miec troche zaufania do ludzi ale zeby bylo jeszcze ciekawiej to powiem, ze to pierwszy i jedyny wykonawca z jakim rozmawialem, a znalazlem go w internecie na oferteo :) W obecnym mieszkaniu z polecenia wzielismy ekipe do remontu lazienki. Niby z polecenia ale byla wojna. 

Pogoda dzien wylewania law dopisala. Ekipa zabrala sie za murownie scian z bloczkow. Poziom zero wychodzi na rowno z gruntem, a miejscami nawet ponizej poziomu gruntu. To taka mala niespodzianka na poczatek. Sciany fundamentowe bede wyzsze od tych z projektu. Pomysl jest, zeby sciany podniesc o trzy warstwy bloczkow.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpeg

14.jpeg

15.jpeg

received_702244963478635.jpeg

To, ze nie ma mnie w domu ma swoje plusy. Jakbym byl w domu, co dziennie jezdzilbym na budowe i zastanawial sie czy robota idzie szybko czy wolno. Od wykonawcy dostaje zdjecia raz na tydzien, raz na tydzien podjedzie tez zona sprawdzic co slychac u naszej ekipy. Ostatni wpis ze zdjeciami dalem 10 dni temu. Przez te 10 dni kawal dobrej roboty zostal zrobiony. Z reszta spojrzcie sami na zdjecia. Do konca poziomu 0 pozostalo juz niewiele. 

received_199745144271216.jpeg

received_259373081409700.jpeg

received_366131030620184.jpeg

received_522635031547739.jpeg

received_531817820615774.jpeg

received_744589975903260.jpeg

received_1935763206536199.jpeg

received_2166207950090221.jpeg

Miesiac od wejscia ekipy na budowe i chudziak wylany. Jak na jesien i dni wolne od pracy w listopadzie to budowlancy raczej sie nie obijali na budowie. Przykra niespodzianka bylo to ze grucha z betonem zakopala sie na dzialce i byla akcja wyciagania. 

received_597344167362089.jpeg

Interesujący dach ma ten projekt, ciekawa jestem jak wyjdzie. Na twoim miejscu zatrudniłabym jakiego inspektora nadzoru bo brak ciebie na miejscu i doglądanie przez żone raz na tydzień to przepis na katastrofe.

Od dwóch tygodni jestem już w domu. W tym czasie ekipa dokończyła ocieplanie i zasypywanie fundamentów oraz zaczęli murować ściany. Niestety ekipa w tym samy czasie dokańcza prace na poprzedniej budowie i siły są rozłożone. W dodatku ludzie kilku budowlańców się rozchorowało i mury nie pną się do góry. Liczę na to, że zima nie zaatakuje z pełną mocą i ekipa postawi mury parteru przed moim kolejnym wyjazdem czyli do końca stycznia. Oprócz żony na budowę przyjeżdża mój ojciec, kiedyś zbudował sobie dom więc jakieś pojęcie ma, większe niż ja czy żona :) Jesteśmy dobrej myśli. Bardziej przerażają mnie kolejne etapy związane z wykończeniem, tynki, posadzki, układanie kafli ale do tego etapu jeszcze długa droga.

IMG_20181213_122617.jpg

IMG_20181213_122645.jpg

IMG_20181213_123117.jpg

IMG_20181213_123452.jpg

IMG_20181213_123540.jpg

IMG_20181213_123613.jpg

Zwróć uwagę bo ja na fotkach nie mogę sie dopatrzeć czy masz położona izolacje poziomą.

Czym fachowcy murują te pustaki, klejem czy na zaprawę cementową?

Po co zostały te zazębienia pustaków, widać je po lewej stronie na fotce poniżej. Jeżeli ma być dalej ciągłość ściany to jestem ciekaw jak się wmurują   w te warstwy tak aby było poziom i pion. Takie rzeczy są niedopuszczalne!

IMG_20181213_123117.jpg

48 minut temu, mhtyl napisał:

Zwróć uwagę bo ja na fotkach nie mogę sie dopatrzeć czy masz położona izolacje poziomą.

Czym fachowcy murują te pustaki, klejem czy na zaprawę cementową?

Po co zostały te zazębienia pustaków, widać je po lewej stronie na fotce poniżej. Jeżeli ma być dalej ciągłość ściany to jestem ciekaw jak się wmurują   w te warstwy tak aby było poziom i pion. Takie rzeczy są niedopuszczalne!

IMG_20181213_123117.jpg

Chodzi Ci chyba o prawą stronę zdjęcia? Dokladnie nie pamiętam jak długa powinna być ściana w tym miejscu ale tam jakoś mają być drzwi wejściowe. Możliwe, że pustaki będą dociete. Ekipa muruje na klej. A możesz powiedzieć czy to robi jakąś różnice? Pytam, bo nie wiem. 

Pod pustakami, na chudziaku są dwie warstwy papy. To tyle jeśli chodzi o izolacje. Wystarczy? 

2 minuty temu, Mundos napisał:

Chodzi Ci chyba o prawą stronę zdjęcia? Dokladnie nie pamiętam jak długa powinna być ściana w tym miejscu ale tam jakoś mają być drzwi wejściowe. Możliwe, że pustaki będą dociete. Ekipa muruje na klej. A możesz powiedzieć czy to robi jakąś różnice? Pytam, bo nie wiem. 

Oczywiście, że chodzi o prawa stronę :) 

Jeżeli będą tam drzwi to nie muruje sie tak. Co do zaprawy a kleju, pytam bo miejscami widać jakby było na zaprawę cementową a w innym miejscu widać jakby na klej. Co z izolacją poziomą? jest czy jej nie ma?

Pierwsza warstwa pustaków powinna być murowana na zaprawie cementowej, u Ciebie jakoś nie wyraźnie to widać czy na zaprawie czy na kleju. Tu ma znaczenie bo pierwsza warstwę sie poziomuje na zaprawie cementowej.

To powiem prawde, ze nie wiem jak pierwszą warstwę wymurowali czy na kleju czy zaprawie. Na chudziaku, pod pustakami są dwie warstwy papy. Czy o taką izolacje Ci chodzi? 

3 godziny temu, mhtyl napisał:

miejscami widać jakby było na zaprawę cementową a w innym miejscu widać jakby na klej

Klejone jest pewnie na klej, a te miejsca "cementowe" - to chyba zaklejone uszczerbione  bloczki tak, aby "było równo"... to są miejsca na ewentualne mostki termiczne :zalamka:

2 godziny temu, Mundos napisał:

Na chudziaku, pod pustakami są dwie warstwy papy. Czy o taką izolacje Ci chodzi? 

Tak o to chodzi. Jak jest to dobrze.

7 minut temu, uroboros napisał:

Klejone jest pewnie na klej, a te miejsca "cementowe" - to chyba zaklejone uszczerbione  bloczki tak, aby "było równo"... to są miejsca na ewentualne mostki termiczne :zalamka:

Niekoniecznie bo kleje do bk są też szare, ale nie powiedziane że właśnie te szpary są maskowane zaprawą cementową.

Wszystko jakby stanelo w miejscu. Pogoda w styczniu nie byla najgorsza i prace mogly isc na przod. Jednak wykonawcy ciagna kilka robot naraz i tak ekipa styczen poswiecila na dokonczenie poprzedniego zlecenia.  Dobra wymowka do tego byla pogoda ale jak, ktoregos dnia na swojej budowie zobaczylem jak pracuja w deszcz to zglupailem. Kilka slonecznych dni stycznia wystarczyloby na dokonczenie scian i w lutym mozna bylo robic strop. A tak w lutym panowie przyjezdzali cos polepic po pare pustakow i teraz baaardzo ciezko pracuja nad szalunkiem i zbrojeniem stropu. 

Przed rozpoczeciem prac bylem zapewniany przez szefa swojej ekipy, ze zima do temp okolo -5 stopni tez buduje sie domy. Moj niestety nie byl budowany. Podejrzewam, ze jakbym byl na jego miejscu to tez wybralbym prace wewnatrz budynku na jego niedokonczonym zleceniu. 

Wedlug umowy podpisanej z wykonawca, wykonawca zobowiazal sie do wybudowania wszystkich scian i zalania stropu w ciagu 5miesiecy. Piaty miesiac minie ostatniego dnia marca. Na wykonanie wiezby dachowej z pelnym deskowaniem, papa, obrobkami blacharskimi, ulozeniem dachowek i rynien 3 miesiace. 

Co moge zrobic jesli wykonawca nie zmiesci sie w czasie? 

Ps. 

chyba za szybko sie cieszylem, ze mam solidna i szybka ekipe :)

IMG_20190219_165102.jpg

IMG_20190209_100301.jpg

IMG_20190219_165253.jpg

IMG_20190209_100412.jpg

IMG_20190209_100408.jpg

IMG_20190209_100252.jpg

IMG_20190219_165039.jpg

IMG_20190209_100355.jpg

IMG_20190209_100434.jpg

IMG_20190209_100334.jpg

IMG_20190219_165203.jpg

IMG_20190209_100314.jpg

Maly update z frontu. 

Strop nad garazem zalany. Udalo mi sie byc w czasie zalweania w domu. Jak na moje niedoswiadczone oko wyszlo calkiem fajnie, gladko, prosto i bez rys. Teraz od dwoch tygodni ekipa walczy ze slupami i szalowaniem stropu nad parterem. 

Mam do Was pytanie. Spojrzcie na zdjecie otworu okiennego. Czy tak wymurowany otwor okienny to standard? Szef mojej ekipy mowi, ze ekipa ktora przyjdzie okna wstawiac sobie wyrowna. :zalamka: Kierbud mial z nim porozmawiac o tych otworach ale zona jak sprawdza postepy prac to nie zauwazyla, zeby otwory byly wyrownane. A otworow takich jest az trzy. Wybralem zdjecie z najgorszego moim zdaniem. 

Do domu wracam za 4tyg i zyje marzeniem, ze wszystkie sciany beda staly juz na swoim miejscu.:D

Od frontu.jpeg

Okno 2.jpeg

Schody.jpeg

Szalowanie 2.jpeg

Szalowanie stropu.jpeg

Okno.jpeg

Montażyści okien nie są od takich prac.
Wyrównać opowiada, a to trzeba dociąć bo raczej nie pakować tam tyle piany.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Dnia 25.03.2019 o 22:39, Mundos napisał:

(...) Czy tak wymurowany otwor okienny to standard? Szef mojej ekipy mowi, ze ekipa ktora przyjdzie okna wstawiac sobie wyrowna. . (...)

Otwory okienne muszą wyrównać budowlańcy - przyciąć albo dokleić.

Tak sądzę, choć możesz też podesłać zdjęcie temu, kto będzie montował okna - niech sam powie, czy to dla niego problem wyrównać czy nie. Albo jak już te zęby napuchną do rozmiaru lokalnego konfliktu kompetencji - po prostu sam rekreacyjnie coś wkleisz albo wytniesz. :)

Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)

Montazysci okien chca gladkie otwory okienne, zaciagniete-wyrownane klejem albo zaprawa. Tak wiec ten radosny twor zabkowany bedzie musial zostac wyprostowany. Klejem zarownam sam, a pewnie skonczy sie na tym, ze pustaki tez bede musial dociac...Choc licze na kierbuda, ze zwroci uwage ekipie na to. 

Dnia 25.03.2019 o 22:39, Mundos napisał:

Mam do Was pytanie. Spojrzcie na zdjecie otworu okiennego. Czy tak wymurowany otwor okienny to standard? Szef mojej ekipy mowi, ze ekipa ktora przyjdzie okna wstawiac sobie wyrowna. :zalamka: Kierbud mial z nim porozmawiac o tych otworach ale zona jak sprawdza postepy prac to nie zauwazyla, zeby otwory byly wyrownane. A otworow takich jest az trzy. Wybralem zdjecie z najgorszego moim zdaniem. 

Nadwyżkę, ta co wystaje wystarczy przyciąć piła do cięcia betonu komórkowego i jest to zajęcie na kilkanaście minut. Fakt, ekipa fachowością prac się nie popisała.

1 godzinę temu, Mundos napisał:

Montazysci okien chca gladkie otwory okienne, zaciagniete-wyrownane klejem albo zaprawa. Tak wiec ten radosny twor zabkowany bedzie musial zostac wyprostowany. Klejem zarownam sam, a pewnie skonczy sie na tym, ze pustaki tez bede musial dociac...Choc licze na kierbuda, ze zwroci uwage ekipie na to. 

Coś do fachowców nie masz szczęścia, jeden mądrzejszy chce być od drugiego. Otwory okienne nie muszą być wyrównywanie żadnym klejem, to jakiś absurd, wystarczy że będą boki otworów okiennych równe. Możesz użyć tarki do betonu komórkowego aby wyrównać boki otworów okiennych. Okna muszą i są zawsze ciut mniejsze niż otwory okienny po to aby można było je wypoziomować. Jeżeli montażyści będą dalej upierdliwi to ja bym ich postraszył, że weżniesz innych, zobaczysz jak im rurka zmięknie.

I jeszcze jedno, jak dasz na wyrównanie klej to potem przy tynkowaniu może okazać się, że tynk będzie się odparzał.

I mała ale bardzo ważna uwaga, na drugi raz staraj się pisać z używaniem polskich znaków, bo czytanie twoich postów to ból dla oczu, ponad połowa postu pokreślona na czerwono.

Jaki wymiar przewiduje projekt? Jakie światło miał mieć otwór okienny? Trzeba wyciąć "zęby", czy zamurować " szczerby"?

Każdą z tych czynności ewentualnych musi wykonać wykonawca murów!

Dzięki za podpowiedzi Panowie. Jak mówi przedstawiciel firmy od okien: "taśmy od ciepłego montażu lepiej trzymają na kleju lub zaprawie niż na gołym pustaku". Ile w tym prawdy to nie wiem.

Co do otworu okiennego i jego wymiaru to nie zdążyłem zmierzyć i nie wiem czy trzeba uciąć czy domurowac. Za 3tygodnie jak wrócę do domu będę wiedział.

Co do polskich znaków :) raz piszę ze statkowego kompa gdzie nie mam polskich znaków, a raz z tel więc wybaczcie. :)

Ważne aby pomiar zrobić i zamówić okna po tym jak poprawisz otwory. Inaczej będzie dopiero zonk przy montażu

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

18 godzin temu, Mundos napisał:

Ile w tym prawdy to nie wiem.

To samo można powiedzieć o ciepłym montażu, ile w tym prawdy że coś to da? jedyny pewnik ciepłego montażu to wyższa cena.

• Dziękuję 1

Napisalem maila do kierbuda i wykonawcy i zalaczylem zdjecie z otworem okiennym. Napisalem, zeby otwor byl zgodny z wymiarami w projekcie. Nastepnego dnia udalo mi sie zadzwonic do wykonacy. Byl bardzo niepocieszony z maila ale obiecal otwor wyrownac. 

2 kwietnia minal piaty miesiac od kiedy zaczela sie budowa. Jesien, swieta, zima, kiepska pogoda duzo przerw. Po pieciu miesiacach mam wybudowany parter i to niecaly bo brakuje w srodku scianek dzialowych, zalany strop (monolityczny) nad parterem, troche wybudowanych kominow oraz cala sciany kolankowe nad garazem. 

Po tych pieciu miesiacach wiem, ze drugiego domu nie zaczne budowac jesienia :) i poszukam ekipy, ktorej szef jest bardziej komunikatywny.

received_449958629072857.jpeg

received_351738982122296.jpeg

received_437706843633078.jpeg

received_608191436274807.jpeg

received_2262939363918813.jpeg

Chciałbym zaznaczyć czy bardziej uczulić Cię na te schody bo wydaje mi się, że są źle wykonane a dokładnie chodzi o wysokość ostatniego stopnia, powinien być niższy niż pozostałe bo trzeba doliczyć jeszcze na poddaszu wysokość wylewki.

Jak wygląda pierwszy stopień? powinien być wyższy niż pozostałe. W innym razie będziesz musiał robić poziomowanie schodów, znaczy sie stopni.

received_608191436274807.jpeg

• Dziękuję 1

Pierwszy stopień na parterze jest dużo wyższy od następnych. Ten tu co widać powinien być niższy tak jak piszesz. Może zdjęcie z tej perspektywy zaburza proporcje. W każdym bądź razie dzięki za uwagę. 

Otwory okienne pomierzone, okna zamówione. Planowo mają być montowane w połowie czerwca. Więźba dachowa niedługo będzie skończona. Tak więc niedługo będzie stał dom.

Zabawne jest to, że po sąsiedzku stawiali dom z prefabrykatów. Przyjechał dźwig i postawił dom z klocków w 3 dni, a my z żoną czekamy już prawie 7 miesięcy na stan zamknięty...

DSC_0837.JPG

DSC_0838.JPG

DSC_0839.JPG

DSC_0840.JPG

DSC_0842.JPG

DSC_0843.JPG

DSC_0844.JPG

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Bo się ten szerszeń, ...uj już nalatał i chciał dalej iść na piechotę.    Wyjąłeś żądło?   Powinieneś być poddany 48-godzinnej obserwacji. Jesteś tam? Obkładaj sobie lodem. Bo kalosza nie założysz. 
    • No właśnie chyba poproszę kierownika budowy (który był współautorem projektu) żeby mi wysłał bądź przedstawił rozwiązanie na papierze, z jego sygnaturą bo póki co przedstawił rozwiązanie słownie. W projekcie nie ma narysowanego rozwiązania, ani nawet opisu jak łączyć oba budynki. Dlatego chcę tutaj się dowiedzieć jak poprawnie to zrobić żebym mógł mu ewentualnie przedstawić i bym wiedział czy kierownik nie wrzuca mnie na minę, a w razie jakichś problemów będzie chroniony i powie: "panie, a gdzie ja coś takiego narysowałem w projekcie?" i wtedy dupa blada. Brak przedstawionego rysunku i opisu daje zarówno mu jak i mi pole do popisu, tak mniemam.  Odnośnie dylatacji czy to może być na grubość styropianu hydro (10cm) czy jakaś cieńsza warstwa styropianu w miejscu łączenia ścian np. 2cm, czy po prostu warstwa papy którą położę na ścianach piwnicy? Dylatacja rozumiem powinna iść przez całą wysokość łączenia ścian garażu czyli kończąc na parterze w okolicach stropu? Myślałem może nad oparciem na stropie parteru wieńca garażu no ale wtedy dylatacji nie będzie. Z kolei nie wydaje mi się żeby budynki osiadało nierównomiernie skoro ławy garażu w większości będą oparte wgłąb jakieś 80-100cm na gruncie rodzimym (czyli glinie z podsypką zagęszczoną bądź warstwie chudziaka, bo jak wiadomo glina jest gruntem wysadzinowym) a tylko jakieś 100-150 cm ławy po obu stronach będzie zawieszona czy też osiadła na sztucznie zagęszczonym gruncie/podsypce/chudziaku/suchym betonie.
    • Użądlił mnie szerszeń w duży paluch u nogi; skurwesyn-szerszeń siedział w kaloszu! Jakby tego było mało, kwadrans wcześniej widziałem go jak lata - tu wlata, tu wylata, a po kwadransie taka sytuacja. p-i-e-r-d-o-l-o-n-y-s-z-e-r-s-z-e-ń! Ale jestem żywy, nie mam uczulenia, jak widać.
    • Witaj. Jestem laikiem w tych sprawach i postaram się dopytać ale z tego co pamiętam to instalator mówił że: Są to 2 sterowniki pracujące niezależnie. Co do modulacji to widzę na stronie http://pl.documents.junkers.com/download/pdf/file/6720863377.pdf że jest coś na temat modulacji więc chyba ok. Dowiem się i dam znać....
    • Gość Rysiek
      Ostatnio montowałem folie cheapheat.pl i jestem zadowolony. Zamontowałem w garażu i łazience. Ekipa konkretna sprawna. Z terminami są w miarę elastyczni. Co ważne kładą również panele i linoleum. Także kompleksowo. Polecam
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...