Skocz do zawartości

CO i CWU do mieszkania 37m2


Recommended Posts

Witam

Borykam sie z problemem w moim mieszkaniu już od dłuższego czasu, nie mam pomysłu jak ogrzać mieszkanie + CWU? Gaz odpada i piec węglowy ze względu na brak miejsca itd.

Zastanawiałem się nad ogrzewaniem podłogowym elektrycznym ale mam strop drewniany.. zastanawiam się nad pompom ciepła ale walczę ze wspólnota o pozwolenie na postawienie wymiennika na zewnątrz

Co byście poradzili?

Obecnie mieszkanie jest kompletnie zdemolowane więc "wszystkie chwyty dozwolone" :) mieszkanie jest na parterze pod spodem piwnica

 

Pozdrawiam!

Link do komentarza
2 godziny temu, maxell napisał:

Witam

Borykam sie z problemem w moim mieszkaniu już od dłuższego czasu, nie mam pomysłu jak ogrzać mieszkanie + CWU? Gaz odpada i piec węglowy ze względu na brak miejsca itd.

Obecnie mieszkanie jest kompletnie zdemolowane więc "wszystkie chwyty dozwolone" :) mieszkanie jest na parterze pod spodem piwnica

Masz prąd jednofazowy, ok, a jaka moc przyłączeniowa? bo może okazać się że i że za mała i z ogrzewania prądem nici będą.

masz  w tym mieszkaniu jakiś dostęp do komina spalin owego?

Jeżeli masz pod spodem piwnice to dlaczego nie możesz tam zrobić małej kotłowni?

Link do komentarza
12 godzin temu, mhtyl napisał:

Masz prąd jednofazowy, ok, a jaka moc przyłączeniowa? bo może okazać się że i że za mała i z ogrzewania prądem nici będą. 

masz  w tym mieszkaniu jakiś dostęp do komina spalin owego?

Jeżeli masz pod spodem piwnice to dlaczego nie możesz tam zrobić małej kotłowni?

Nie pamiętam jaka jest moc przyłączeniowa, muszę to sprawdzić...

Są kominy spalinowe i jeden też jest w mojej piwnicy ale kominiarz który robi roczną kontrole kominów powiedział, że piwnica jest zbyt mała i nie da mi pozwolenia na to.

 

12 godzin temu, retrofood napisał:

Drewno też materiał. Piwnica ogrzewana? 

Piwnica również jest docieplona

 

Generalnie planuje dociągnięcie drugiej fazy do mieszkania tylko muszę skontaktować się z elektrykiem, który wymieniał instalację (instalacja również ma 2 lata, została cała wymieniona w całym budynku)

Link do komentarza
2 minuty temu, maxell napisał:

Nie pamiętam jaka jest moc przyłączeniowa, muszę to sprawdzić...

Są kominy spalinowe i jeden też jest w mojej piwnicy ale kominiarz który robi roczną kontrole kominów powiedział, że piwnica jest zbyt mała i nie da mi pozwolenia na to.

 

Piwnica również jest docieplona

 

Generalnie planuje dociągnięcie drugiej fazy do mieszkania tylko muszę skontaktować się z elektrykiem, który wymieniał instalację (instalacja również ma 2 lata, została cała wymieniona w całym budynku)

Piwnica docieplona to nie znaczy ogrzewana. To Ty będziesz ją grzał poprzez podłogę. 

 

Wszelkie informacje takie jak moc przyłączeniowa, przekroje przewodów czy inne, musisz wszystkie mieć, aby móc podejmować właściwe decyzje. 

Link do komentarza
2 minuty temu, maxell napisał:

Są kominy spalinowe i jeden też jest w mojej piwnicy ale kominiarz który robi roczną kontrole kominów powiedział, że piwnica jest zbyt mała i nie da mi pozwolenia na to.

To może pomyśl o opalaniu piecem typu koza.

Co do piwnicy to nie słuchaj kominiarza tylko sam poczytaj co i jak można a przede wszystkim podaj wymiary piwnicy. Ty musiałbyś mieć piec a raczej miniaturkę pieca do c.o.  więc nie potrzebujesz nie wiadomo jakiej powierzchni kotłowni.

 

Link do komentarza

Dokładnie.

22 minuty temu, mhtyl napisał:

Ty musiałbyś mieć piec a raczej miniaturkę pieca do c.o.  więc nie potrzebujesz nie wiadomo jakiej powierzchni kotłowni.

 

Kocioł o mocy do 10 kW można umieścić w pomieszczeniu którego kubatura jest nie mniejsza niż 30 m3 i co najmniej 4 m3 na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła.

Dodatkowo musi być zapewniony dopływ powietrza - co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła.

Wysokość pomieszczenia kotłowni powinna wynosić co najmniej 2,2m, choć dopuszcza się w już istniejących budynkach wysokość 1,9m.

Taki niuans jak poprawna wentylacja to oczywista oczywistość, a z tym w piwnicach bywa różnie.

Link do komentarza
29 minut temu, retrofood napisał:

Tu może chodzić nie o powierzchnię a o kubaturę. 

Oczywiście, raczej kubatura.

16 minut temu, Jani_63 napisał:

 

Taki niuans jak poprawna wentylacja to oczywista oczywistość, a z tym w piwnicach bywa różnie.

Nic nie wiemy jaka jest ta piwnica oprócz tego, że kominiarz nie zezwoli bo jest niby za mała, ale pod jakim względem za mała to musimy poczekać.

 

Link do komentarza
16 godzin temu, maxell napisał:

Witam

Borykam sie z problemem w moim mieszkaniu już od dłuższego czasu, nie mam pomysłu jak ogrzać mieszkanie + CWU? Gaz odpada i piec węglowy ze względu na brak miejsca itd.

Zastanawiałem się nad ogrzewaniem podłogowym elektrycznym ale mam strop drewniany.. zastanawiam się nad pompom ciepła ale walczę ze wspólnota o pozwolenie na postawienie wymiennika na zewnątrz

Co byście poradzili?

Obecnie mieszkanie jest kompletnie zdemolowane więc "wszystkie chwyty dozwolone" :) mieszkanie jest na parterze pod spodem piwnica

 

Pozdrawiam!

Mieszkanie jest małe i owszem podłogówka może być jak najbardziej ok kwestia dyskusyjna to izolacyjność ile ciepła ogrzeje twoje mieszkanie a ile sąsiada przez sufit. Słusznie eliminujesz paliwa stałe bo to średniowiecze i nie ma możliwości ekonomicznego spalania paliwa stałego dla tak małej powierzchni. Nie piszesz nic o układzie funkcjonalnym mieszkania i np czy jest balkon.

W wersji ekonomicznej można zastosować konwektory elektryczne, podłogówkę w łazience oraz bojler do wody. Polecam bojler poziomy można go umieścić w pawlaczu lub zamontować pod sufitem. W wersji bardziej wypasionej klima konwerter w największym pokoju a reszta jak w poprzednim wariancie. Od 15 lat ogrzewam dom konwektorami i cuw za pomcą opisanego powyżej bojlera i nie zamieniłbym takiego rozwiązania na inne (mam gaz w drodze ale dziękuję).

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Witam, 

W mieszkaniu o małej powierzchni warto zastanowić się nad zastosowaniem gazowego kotła dwufunkcyjnego o dużej modulacji mocy cieplnej. Jest to doskonałe rozwiązanie w budynkach, gdzie nie ma wystarczająco miejsca do montażu kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem c.w.u. oraz gdy wszystkie punkty odbiorcze wody znajdują się w bliskiej odległości. Kocioł może być zamontowany w łazience lub dowolnym pomieszczeniu o minimalnej kubaturze 6,5m3. Przewód kominowy umieszcza się w takim przypadku w szachcie kominowym. Oczywiście takie rozwiązanie jest możliwe jeżeli do budynku podłączona jest sieć gazowa. 
Zachęcam do zapoznania się z ofertą kotłów kondensacyjnych marki Junkers-Bosch z rodziny Cerapur oraz Bosch Condens. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie internetowej produktu: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania. 
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant marki Junkers-Bosch 
 

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...