Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Wpływ na poziom doświetlenia pomieszczeń ma zarówno wielkość okien, jak i ich konstrukcja.

Zgodnie z przepisami w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, powierzchnia stolarki okiennej nie powinna być mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi. Zazwyczaj w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu, np. w salonie czy pokojach dzieci, powierzchnia montowanych przeszkleń jest nieco większa i wynosi 1/4 lub 1/5 powierzchni podłogi.

 

Najwięcej światła wpada przez przeszklenia, które mają dużą powierzchnię szyby. Dlatego najlepiej sprawdzają się okna bez podziałów. Panoramiczne okna jednoskrzydłowe lub stałe (czyli nieotwieralne) będą dostarczały więcej światła niż dwudzielne ze słupkiem. Doskonałe efekty daje również zastosowanie drzwi podnoszono-przesuwnych. Umożliwiają one wykonanie dużych przeszkleń z jednolitymi taflami szkła. Obecnie montuje się je nie tylko w salonach, ale i w innych pomieszczeniach, np. kuchni, sypialniach.

Najmniej naturalnego światła wpuszczają natomiast okna ze szprosami.

 

Jeśli chcemy mieć jasne wnętrza, najlepiej zaplanować okna lub drzwi tarasowe na najdłuższej ścianie. W większych pomieszczeniach warto zaplanować przeszklenia na dwóch elewacjach – sąsiednich bądź przeciwległych. Dobrym rozwiązaniem będą również przeszklenia narożne, które doświetlają pomieszczenia z dwóch stron.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...