Skocz do zawartości

kapitalny remont domu - kostka z lat 70'


Gość

Recommended Posts

Witam,

 

Planuje zakup domu wolnostojącego - prosta kostka z lat 70'. Parter + piętro, 110m, płaski dach, dom na fundamencie poniemieckiego budynku.

 

Do remontu w zasadzie wszystko. Ściany w porządku.

 

Będę wdzięczny za informacje ile (średnio / orientacyjnie / pi razy drzwi) może wynieść kapitalny remont do stanu deweloperskiego.

 

Pozdrawiam,

dom.jpg

Link do komentarza
17 godzin temu, Tomasz Steckiewicz napisał:

kapitalny remont do stanu deweloperskiego

A dalej??? To w najtańszym układzie jeszcze dodatkowo ok. 1,5 tys złotych za metr kw.

Co Ciebie skłania do zakupu tego domu? Jakieś specjalnie korzystne położenie? Dom stoi tuż przy granicy działki - jak duża jest ta działka?

 

Tak jak aaaa pisze, taniej i dokładnie tak jak będziesz chciał - wybudujesz nowy dom...

Link do komentarza
Dnia 21.10.2018 o 01:59, Tomasz Steckiewicz napisał:

Do remontu w zasadzie wszystko. Ściany w porządku.

Same ściany to nie wszystko...

Jak znam życie i takie domy, to klatka schodowa jest wąska i niefunkcjonalna, jej przerobienie, to WIELKA inwestycja, układ pomieszczeń i ich rozmiary lekko mówiąc - niewspółczesne...

Podwórko to pewnie tylko to, co za bramą wjazdową...

Jeśli lokalizacja i cena jest BARDZO korzystna, to ewentualnie można w to wchodzić, aleeeee... na pewno w przyszłości będziesz żałować, że nie kupiłeś działki w innym miejscu i nie postawiłeś SWOJEGO, parterowego domku :).

 

 

 

Tomasz wrzucił temat i coś się nim przestał interesować, a my tu SOBIE piszemy, piszemy....

Link do komentarza

Dziękuje za odpowiedzi. 

 

Działka mała - 360m2, lokalizacja bardzo dobra jak na Koszalin. Ddziałek w tej lokalizacji praktycznie nie ma.

Cena tej nieruchomości to 195tys zł

 

Niestety macie rację :) Układ pomieszczeń niestety nieciekawy. Wąski korytarz na piętrze i 5 pokoi + łazienka. Na parterze trochę więcej przestrzeni ale generalnie układ pomieszczeń do całkowitej zmiany. Schody na górę OK - sporo przestrzeni.

Ciężko mi było stwierdzić, które ściany są działowe, a które nie - większość wydawała mi się ścianami nośnymi.

 

Pod dachem podobno pusta przestrzeń i dopiero strop - ale nie było możliwości, żeby wejść i naocznie sprawdzić.

Połowa domu na fundamencie poniemieckiego domu.

Budynek wybudowany 1970r.

 

Budynek zamieszkany do wiosny tego roku. Dziadek wynajmował pokoje, więc rozkład pomieszczeń mu pasował.

 

Niestety nie znam żadnego fachowca, który byłby w stanie powiedzieć, że robimy najpierw dach, potem burzymy część ścian na piętrze i z 5 pokoi robimy 2, kładziemy nowe instalacje, ogrzewanie gazowe, potem drzwi i okna i wykończamy - ale to będzie kosztowało tyle i tyle.

Jeżeli wszystkie prace łącznie z wykończeniem samego dołu zamknęłyby się w granicach 160-170tys to byłbym spokojny, że nie straciłem. 

 

W planach jest zbliżenie się do domu ze zdjęcia poniżej...

 

Jeszcze raz dziękuje za sugestie...chociaż umowa przedwstępna już podpisana :)

 

1486453355GA12Q_1403_0_tl_normal.jpg

Link do komentarza

Nie wiem po ile są działki ale za 195 tys to postawisz na mięciutko taki dom w stanie surowym zamkniętym a za kolejne 170 tys wykończysz go na cacy. Pamiętaj, że remont kosztuje dwa razy tyle co budowa nowego domu.

Tak więc zadaj sobie pytanie czy płacąc 1295 tys praktycznie za działkę, warto.

Natomiast wspomniałeś o ogrzewaniu gazowym, powiem  Ci tak, zapomnij o gazowym, nie warto, nie pchaj sie w to ustrojstwo.

Jeżeli chcesz mieć komfort to idź w kierunku ogrzewania elektrycznego. Przy nowym, dobrze izolowanym domu ogrzewanie elektrycznie nie będzie tak wysokie jak każdy sądzi.

1 godzinę temu, Tomasz Steckiewicz napisał:

 

Jeszcze raz dziękuje za sugestie...chociaż umowa przedwstępna już podpisana

Jesteś bardzo, ale to bardzo odważny że bez dokładnej ekspertyzy podjąłeś sie kupna tego domu.

1 godzinę temu, Tomasz Steckiewicz napisał:

Niestety nie znam żadnego fachowca,

A czy musisz znać? od czego jest internet i wujek google? Chyba nie chcesz powiedzieć że w Koszalinie i okolicach nie znajdziesz kompetentnej osoby która by stwierdziła i oszacowała koszty i stan techniczny tego  domku.

Link do komentarza

No to zależy od miejscówki u mnie działka 10 arów, bo to jest najmniejsza powierzchnia w wersji sote bez przyłączy (w dogodnej bliskości ale nie podłączą cię za darmo i bez laski) kosztuje 250-300 tyś tak że dla mnie to by była okazja.

Link do komentarza
19 minut temu, gawel napisał:

No to zależy od miejscówki u mnie działka 10 arów, bo to jest najmniejsza powierzchnia w wersji sote bez przyłączy (w dogodnej bliskości ale nie podłączą cię za darmo i bez laski) kosztuje 250-300 tyś tak że dla mnie to by była okazja.

Są miejscowości gdzie za cenę samej działki mógłbym w innej miejscowości mieć działkę i dom za ta sumę :) 

Link do komentarza

Gdybym nie podpisał umowy przedwstępnej, to już nie zdążyłbym go kupić.

 

Ceny w Koszalinie niestety nie są niskie. W lokalizacji, w której jest ta nieruchomość szczególnie.

 

Poniżej link do ogłoszenia z podobnym domem w tej lokalizacji. 
http://www.gdnk.pl/nieruchomosci,dom,sprzedaz,koszalin,1019437

 

... i takie domy się sprzedają. 

 

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że kupując działkę po okazyjnej cenie w "gorszej" lokalizacji, to da się wybudować w zbliżonych pieniądzach, ale w moim przypadku lokalizacja ma duże znaczenie.

 

W piątek notariusz, wejdą majstrowie na wyceny i zobaczymy. Jak będą komplikacje, to się to sprzeda i po temacie :)

To moja pierwsza przygoda z tego typu inwestycją, więc przynajmniej będę wiedział jak to tego podejść następnym razem.

Link do komentarza
3 minuty temu, Tomasz Steckiewicz napisał:

To moja pierwsza przygoda z tego typu inwestycją, więc przynajmniej będę wiedział jak to tego podejść następnym razem.

Potwierdzasz starą prawdę "jak zapłacisz to się nauczysz".

Życzę Ci abyś znalazł swój kat na tej ziemi :) i oby ten kąt okazał sie tym domkiem.

7 minut temu, Tomasz Steckiewicz napisał:

W piątek notariusz, wejdą majstrowie na wyceny i zobaczymy.

Szkoda, że zaczynasz od pupy strony ale cóż, bądźmy dobrej myśli. Czekam na dalszy rozwój sytuacji i w razie potrzeby pytaj a ja/My w razie możliwości odpowiemy/doradzimy.

 

I mała uwaga, pokazałeś dom (z linka) praktycznie do zamieszkania od zaraz o Ty kupujesz do kapitalnego remontu i to jeszcze w ciemno.

 

Link do komentarza

No to musisz być nadzianym gościem.. i ot, tak sobie, bez ekspertyz dwie stówki na stół... A potem sto w tą, sto w tamtą stronę... wyjmę i zapłacę...

Faktycznie napalony jesteś i od doopy strony załatwiasz...

Głowa w przód iiiiii alleluja!!!

 

Link do komentarza

W razie potrzeby będę pytał.

Doceniam zdrowe podejście na forum :)

 

Ogłoszenie pokazało się w piątek, w niedziele możliwe było oglądanie.

Widząc, że nie ma tragedii i widząc zainteresowanie innych oglądających, bo zjechało się full potencjalnych kupujących trzeba było brać puki jest :)

 

Dom z linka też jest do remontu. Co prawda w o wiele mniejszym zakresie ale jest. 

 

Będzie dobrze :)

19 minut temu, uroboros napisał:

No to musisz być nadzianym gościem.. i ot, tak sobie, bez ekspertyz dwie stówki na stół... A potem sto w tą, sto w tamtą stronę... wyjmę i zapłacę...

Faktycznie napalony jesteś i od doopy strony załatwiasz...

Głowa w przód iiiiii alleluja!!!

 

Bez przesady. Dwa razy kupiłem mieszkanie do totalnego remontu w podobny sposób. Nic tylko wrzucić granat. Dało się tanio kupić, wyremontować, trochę pomieszkać i sprzedać ze sporym zyskiem, więc to samo zakładam i tutaj.

Link do komentarza
3 godziny temu, joks napisał:

Może być tak że wyburzanie ścianek nie będzie możliwe , stropy jeżeli były robione na dwuteownikach - bardzo popularne w tamtych czasach , to uniemożliwią .Właśnie znajomy przerabia ten temat , kupił niby  tanio ale za wiele w środku nie poprzestawia ...

Tego się najbardziej obawiam. Jeżeli koszty przeróbek miałyby przekroczyć zakładany budżet, to pomyśle o mniej kosztownym remoncie, który dostosuje tą kostkę pod wynajem pokoi. W Koszalinie przy lekko ponad 100tys mieszkańcach mamy prawie 10tys studentów, obywateli Ukrainy też coraz więcej, więc temat chodliwy.

 

5 małych pokoi na górze x 500zł /msc

2 większe pokoje na dole x 700zł / msc

3900zł / msc  (46800zł rocznie).

Przy realnym obłożeniu na poziomie 60% to jakieś 28tys rocznie.

Link do komentarza
17 minut temu, mhtyl napisał:

A podatek jaki będziesz musiał oddać do US policzyłeś?

Policzyłem.

 

Prowadzę działalność więc policzyłem też odliczenia od dochodowego >>> koszt remontu :)

...a z innej beczki.

Orientujecie się czy w przypadku zakupu nieruchomości, której część (powiedzmy 30%) wykorzystywana będzie pod działalność gospodarczą jest opcja, żeby część kosztów zakupu i remontu wrzucić w koszty prowadzenia działalności i odliczyć VAT?

 

 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Kupione, klucze odebrane. Wątpliwości coraz więcej :)

Co do układu pomieszczeń, to nie ma tragedii, ponieważ burzyć wcale dużo nie będzie trzeba.

Poniżej szkic układu pomieszczeń, który na szybko udało się zrobić (+/- 10cm)

To wyżej to stan obecny. Ten niżej to jedna z koncepcji na stan po remoncie.

 

kostka.jpg

Po zmianach.jpg

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Największe wątpliwości budzi dach i strop.

 

Pod dachem ok. 50cm przestrzeni. Cała konstrukcja na belkach i deskach. Strop chyba też drewniany.

Majstrowie od dachu umówieni po weekendzie na oględziny, ale coś czuję, że trzeba będzie dach zbudować, a nie naprawiać. Da się tutaj zrobić strop z betonu?

Poniżej kilka zdjęć; dach, poziom pod dachem i zdjęcie sufitu jednego z pomieszczeń na piętrze.

dach.jpg

Link do komentarza

To tylko wróż Maciej może Ci na to pytanie odpowiedzieć, jak rzuci na swoją kryształową kulę okiem...

Dnia 21.10.2018 o 01:59, Tomasz Steckiewicz napisał:

dom na fundamencie poniemieckiego budynku.

  

A są może jakieś plany/zdjęcia tego poniemieckiego budynku/domu/fabryki/stodoły?

Link do komentarza
7 minut temu, uroboros napisał:

To tylko wróż Maciej może Ci na to pytanie odpowiedzieć, jak rzuci na swoją kryształową kulę okiem...

A są może jakieś plany/zdjęcia tego poniemieckiego budynku/domu/fabryki/stodoły?

Kontaktowałem się z Maciejem. Ma awarię kryształowej kuli. Polecił żeby zapytać na forum.budujemydom.pl :)

 

Nie pa planów, zdjęć tego poniemieckiego budynku, na którego fundamencie stoi połowa tego, o którym mowa.

Zdjęcia piwnicy od środka da się zorganizować na wieczór.

Link do komentarza
29 minut temu, Tomasz Steckiewicz napisał:

Kontaktowałem się z Maciejem. Ma awarię kryształowej kuli. Polecił żeby zapytać na forum.budujemydom.pl :)

Wierz mi - to wymówka Maciecieja... Uznał, że za często - tu, a na forumie - odsyłamy do niego i ma nas dość :bezradny:

 

32 minuty temu, Tomasz Steckiewicz napisał:

Zdjęcia piwnicy od środka da się zorganizować na wieczór.

Nie wiem czy one coś konkretnego wniosą...

Link do komentarza

Zakup domu bez konsultacji z fachowcem - wiem, zaczynam od du..y strony. 

Do remontu jest w zasadzie wszystko. Zostają same ściany.

Od czego należałoby zacząć zakładając, że dach i strop są do całkowitej wymiany, jedną ścianę (działową) da się wyburzyć, 2,5m ściany nośnej da się usunąć (podciąg)?

 

 

Link do komentarza
10 godzin temu, Tomasz Steckiewicz napisał:

Lepiej wziąć jedną ekipę, która wykona większość prac? Czy efektywniej będzie brać innych majstrów do każdej działki?

Powiem Ci tak , jak ja biorę tego typu zlecenie to mam znajomych dekarza , elektryka i hydraulika . Daję do nich numery tel i inwestor sam się z nimi dogaduje , jak się nie dogada ( co jeszcze się nie zdarzyło bo to konkretni ludzie )to sam szuka wykonawcy do tych spraw . Ja robię resztę budowlanki . Więc wychodzi suma sumarum że jeden wykonawca na budowie to dobra opcja .Klient dogaduje się co do ceny i przekazuje swoje oczekiwania a ja organizuję resztę tak aby jeden drugiemu nie wchodził w paradę i by wszystko było zrobione tak jak trzeba .

Link do komentarza

Za jaki zakres robót ta ćwiartka mln zł?

 

 

Aaalee... nie ma co się przejmować...

Dnia 22.10.2018 o 21:57, Tomasz Steckiewicz napisał:

Jak będą komplikacje, to się to sprzeda i po temacie

Chociaż dobrze

Dnia 1.11.2018 o 18:22, Tomasz Steckiewicz napisał:

wiem, zaczynam od du..y strony. 

 

Link do komentarza

Spokojnie Uruboros - będzie dobrze :)

Hasło 250tys miało zostać uzupełnione o szczegółowy kosztorys... ale jeszcze nie zostało. 

Teoretycznie za nowy dach kryty papą, strop Teriva, nowe instalacje, ogrzewanie gazowe - podłogowe na górze i na dole, stolarkę drzwiową i okienną, podłogi, ściany, ocieplenie. Bez historii typu płytki, panele, malowanie, bo to ogarnę sam, ale ze skuciem płytek, podłóg i tynków no i z zerwaniem starego dachu. Koszt utylizacji po mojej stronie.

 

Ekipa z innego miasta (160km od Koszalina) z opcją zamieszkania na czas remontu. 

Pytali czy kalkulować z materiałami, czy bez - wybrałem to pierwsze.

 

W niedziele mogliby przyjechać i zacząć od poniedziałku. 

 

250tys pewnie jeszcze do ponegocjowania. Fachowców od ogrzewania i instalacji mam wśród znajomych, więc nie skreślam jeszcze tej ekipy. Poczekam na szczegółowy kosztorys, może pokombinuje z materiałami po mojej stronie i wyjdzie taniej.

... i tak ktoś najpierw musiałby przyjechać i zerknąć.

 

Szef z innej ekipy też przyszedł, popatrzył, zapytał za ile kupiłem i stwierdził, że za dużo roboty, ale jakbym chciał sprzedać za ile kupiłem, to żebym dał znać.

 

Czekam jeszcze na oględziny ludzi z biur projektowych, mam nadzieję, że mi doradzą, czy remontować czy odpuścić i się tego pozbyć.

 

 

Link do komentarza

Za to ja już jestem mniej spokojny niż wcześniej :)

Liczyłem na to, że w sytuacji kiedy na stole leży 200tys na remont, nie ma ciśnienia,  że trzeba wejść jutro i skończyć do świąt, że można mieszkać i remontować, że dzięki temu, że trzeba zrobić w sumie wszystko, to znajdzie się więcej chętnych do roboty, a tu lipa.

 

Liczyłem na to, że przyjdzie konkretna firma i mi powie: 30tys za to, 20tys za to, w takiej i takiej technologi, może być o tyle drożej jeżeli to, albo o tyle taniej jeżeli tamto. W sumie tyle i tyle. Robotę zrobimy do lipca 2019.

Nie sądziłem, że jest taki problem z fachowcami. Może to tylko w Koszalinie (?)

 

Link do komentarza
6 godzin temu, Tomasz Steckiewicz napisał:

Za to ja już jestem mniej spokojny niż wcześniej

 

A widzisz...  bo teraz to już TWÓJ CYRK :bezradny:

 

6 godzin temu, Tomasz Steckiewicz napisał:

Nie sądziłem, że jest taki problem z fachowcami. Może to tylko w Koszalinie (?)

 

Tyle, że bez małp...

 

A będzie jeszcze gorzej, jak Niemcy wpuszczą Ukraińców...

Brak w ogóle ludzi chętnych do pracy, a co dopiero mówić o FACHOWCACH...

Link do komentarza

250tys to dużo jak na remont i jednak niekompletny. W tej kwocie niejeden postawił nowy dom z uczciwą ekipą.
Jak nie mass ogromnego ciśnienia to jeszcze poczekaj i szukaj dalej firmy bo różnice w ich kwotach bywają duże.
My z żoną kilka miesięcy szukaliśmy ekipy do budowy i też kilkadziesiąt tysięcy nawet było różnicy między firmą jaką odrzuciliśmy, a tą co wybraliśmy.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
17 godzin temu, Tomasz Steckiewicz napisał:

Liczyłem na to, że przyjdzie konkretna firma i mi powie: 30tys za to, 20tys za to, w takiej i takiej technologi, może być o tyle drożej jeżeli to, albo o tyle taniej jeżeli tamto. W sumie tyle i tyle. Robotę zrobimy do lipca 2019.

Nie sądziłem, że jest taki problem z fachowcami. Może to tylko w Koszalinie (?)

Prawda jest taka, że firmy nie chcą brnąć w remonty, wolą brać budowy od podstaw. Znajomy który ma firmę budowlaną mój który zajmował się remontami jakiś czas zakończył tą działalność i poszedł na budowy i wykańczanie bloków. Powód by taki, że miał dość użerania się właścicielami nieruchomości i dokładania do interesu, bo wycenić koszt robót przy remoncie nie zawsze się pokrywa i nieraz wychodzą kfiatki a cena ustalona i za kfiatki dopłacał wykonawca.

10 godzin temu, ravhtc napisał:

250tys to dużo jak na remont i jednak niekompletny. W tej kwocie niejeden postawił nowy dom z uczciwą ekipą.
Jak nie mass ogromnego ciśnienia to jeszcze poczekaj i szukaj dalej firmy bo różnice w ich kwotach bywają duże.
My z żoną kilka miesięcy szukaliśmy ekipy do budowy i też kilkadziesiąt tysięcy nawet było różnicy między firmą jaką odrzuciliśmy, a tą co wybraliśmy.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
 

250 - 200 tys za remont + 195 tys za dom to spokojnie można wybudować domek jak ta lala.

Stare to jest tylko dobre wino :) 

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Prawda jest taka, że firmy nie chcą brnąć w remonty, wolą brać budowy od podstaw.

Pewnie tak, tyle że za jakiś czas, te domy też ktoś będzie musiał remontować.

Z ludźmi do pracy faktycznie - dramat. 

 

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

250 - 200 tys za remont + 195 tys za dom to spokojnie można wybudować domek jak ta lala.

Pewnie tak. W moim przypadku lokalizacja tej kostki ma ogromne znaczenie. 

 

Na szczęście zaczęli przychodzić też konkretniejsi ludzie.

Ekipa, która robi elewacje w jednej z kostek na tym osiedlu i wykończa kolejną. Wycena wstępna (bezpłatna) na podstawie projektu z wymiarami pomieszczeń i informacją co jest do zrobienia. Jak zaakceptuje, to szczegółowa wycena z zestawieniem i ilością materiałów, kosztami robocizny (za kilka stówek). Materiały po mojej stronie, ale mogą wskazać hurtownie, z którymi współpracują. Jak sobie sam skuje płytki, podłogi, tynki, wyburzę ściany, zrobie bruzdy na instalacje to będzie taniej.

Zasugerował, żeby zrobić strop drewniany, a nie kermazyt jak inni i  żeby nie robić ogrzewania podłogowego na całej ścianie, tylko tam gdzie płytki. Słusznie?

 

Gość z drugiej ekipy zasugerował, żeby zrobić nowy dach po taniości, ocieplić budynek łącznie z piwnicą, wymienić instalacje, ale zostawić piec, zrobić gładzie, na podłogę tani panel i tania płytka, wymienić drzwi wejściowe, okna, ale tylko te, które są drewniane, odświeżyć schody, uprzątnąć działkę i odświeżyć piwnicę. Następnie podzielić, zrobić dwa mieszkania i sprzedać za 4500zł/m2. Za tą kasę kupić działkę i postawić dom z gotowych elementów... tak się składa, że akurat jego brat takie prefabrykaty sprzedaje :)

 

Przyszła też Pani architekt. Projekt za 15-19tys, ale nie zrobi go na komputerze, bo nie ma na to czasu :)...ale za to fachowo poradzi gdzie postawić wersalkę... no jakoś nie było chemii :)

 

Jutro facet z biura projektowego ma ocenić, czy się da, czy się nie da.

 

Link do komentarza
20 minut temu, Tomasz Steckiewicz napisał:

Pewnie tak. W moim przypadku lokalizacja tej kostki ma ogromne znaczenie

Tylko czy skórka warta jest wyprawki?

 

22 minuty temu, Tomasz Steckiewicz napisał:

Zasugerował, żeby zrobić strop drewniany, a nie kermazyt jak inni i  żeby nie robić ogrzewania podłogowego na całej ścianie, tylko tam gdzie płytki. Słusznie?

strop drewniany ma pewne ograniczenia i gdy jeszcze  w domu parterowym strop drewniany ujdzie w toku :) to przy piętrowym jakoś ja go nie wiedzę.

I o co chodzi z tym ogrzewaniem bo nie łapię? podłogówka na ścianie? Ogrzewanie podłogowe w dzisiejszych czasach jest to jedno z oszczędniejszych ogrzewań a przy dzisiejszych cenach za nośniki energii ma to duże znaczenie.

27 minut temu, Tomasz Steckiewicz napisał:

Gość z drugiej ekipy zasugerował, żeby zrobić nowy dach po taniości, ocieplić budynek łącznie z piwnicą, wymienić instalacje, ale zostawić piec, zrobić gładzie, na podłogę tani panel i tania płytka, wymienić drzwi wejściowe, okna, ale tylko te, które są drewniane, odświeżyć schody, uprzątnąć działkę i odświeżyć piwnicę. Następnie podzielić, zrobić dwa mieszkania i sprzedać za 4500zł/m2.

Ta propozycja wg mnie częściowo ma sens. Okna jeżeli już wymieniać to wszystkie, chyba nie chcesz robić chały aby część okien była nowa a pozostałe antyki mimo to, że są plastikowe. Co do zrobienia dwóch mieszkań to ja nie widzę tego powodu tego, że większość szuka jeżeli kupuje dom to chce mieć intymność a nie dzielić domu i podwórka z kimś.

W mojej okolicy rynek wtórny domów czy mieszkań od kilku lat praktycznie stoi w miejscu, każdy kto kupuje to nowe albo sie buduje z przyczyn ekonomicznych cena domu czy mieszkania + remont = inwestycja nieopłacalna.

Link do komentarza
16 minut temu, mhtyl napisał:

strop drewniany ma pewne ograniczenia i gdy jeszcze  w domu parterowym strop drewniany ujdzie w toku :) to przy piętrowym jakoś ja go nie wiedzę.

Nie znam się, a chętnie poczytam. Co przemawia na niekorzyść drewnianego?  Wszystko przy założeniu, że dach i cała więźba dachowa będą budowane od podstaw.

 

16 minut temu, mhtyl napisał:

I o co chodzi z tym ogrzewaniem bo nie łapię? podłogówka na ścianie? Ogrzewanie podłogowe w dzisiejszych czasach jest to jedno z oszczędniejszych ogrzewań a przy dzisiejszych cenach za nośniki energii ma to duże znaczenie.

Podłogówka na całej podłodze oczywiście. Takie rozwiązanie polecał znajomy, który ma się zająć tym tematem. 

W opinii majstra z dzisiaj, rozsądniej zrobić podłogowe w miejscu gdzie są płytki. W pokojach sugeruje grzejniki.

 

16 minut temu, mhtyl napisał:

Co do zrobienia dwóch mieszkań to ja nie widzę tego powodu tego, że większość szuka jeżeli kupuje dom to chce mieć intymność a nie dzielić domu i podwórka z kimś.

W mojej okolicy rynek wtórny domów czy mieszkań od kilku lat praktycznie stoi w miejscu, każdy kto kupuje to nowe albo sie buduje z przyczyn ekonomicznych cena domu czy mieszkania + remont = inwestycja nieopłacalna.

W Koszalinie jest trochę inaczej. Nowych inwestycji jest niewiele. Średnia cena za m2 mieszkania w stanie deweloperskim to mniej więcej 5000zł i to często na wygwizdowiu. 

W tym przypadku jest jeszcze kawałek działki np. na garaż, dobrze skomunikowana dzielnica domków - spokojna okolica.

No i tylko jeden sąsiad za ścianą.

 

Link do komentarza

Rozrzutna cenowy może być przeogromny. Sam zapewne poszedłbym w rozwiązania typu budownictwo energooszczędne, pompa ciepła, namiastka inteligentnego domu itd. Ale wtedy rzeczywiście 250tys nie problem wyłożyć. Natomiast spokojnie wyrobisz się i w 150tys. Kwestia tylko, do jakiego standardu jesteś przyzwyczajony lub też jaki Ci się marzy.

Kolejny problem to wolne terminy solidnych ekip. Takich możesz nie znaleźć już i w 2019 roku... 

Link do komentarza

Całe życie mieszkam w bloku. Bardziej cenię sobię użyteczność niż luksusy.

 

Dzisiaj przyszedł człowiek z biura projektowego. Sprawdził mury, stan fundamentów - według niego wszystko w dobrym stanie.

Przy tej szerokości budynku (6,5m) w sytuacji kiedy dach i strop zostaną usunięte, to podobno mogę sobie zaaranżować rozkład pomieszczeń na górze według uznania. Obecnie na górze są 4 pokoje, łazienka, kuchnia i długi korytarz z klatką schodową. Mi wystarczą 3 sypialnie i mała łazienka.

 

Za inwentaryzacje i projekt ze zmianą układu pomieszczeń + projekt budynku gospodarczego, który będzie doklejony do bryły domu (jeżeli będzie można taki postawić na tej działce) chce mnie skasować ok. 10tys. Projekt zrobię sam, więc mam nadzieję, że za poprawki i dostosowanie go prawidłowej formy trochę obniży cenę. Za 5tys. może nadzorować budowę.

 

W przyszłym tygodniu, przychodzi człowiek z innego biura - chce porównać opinie, ceny itp.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...